Nápady

Myrtle obyčajné: funkcie starostlivosti v záhrade a doma


Spoločný myrta (Mýrtus commúnis) je populárna a vysoko ozdobná vždyzelená rastlina, ktorá patrí do rodiny Myrtle. Je ideálny pre pestovanie v dome a niektoré odrody sa pestujú ako dekoratívna plodina na otvorenom teréne.

Myrtle Botanický opis

Myrtle je veľmi populárny u nás i medzi zahraničnými pestovateľmi kvetov. Okrem dekoratívneho odvolania rastlina je žiadaná kvôli vysokému obsahu éterických olejov v listoch.

Všeobecná charakteristika

Stálezelená krovitá kultúra myrty obyčajnej sa vyznačuje malými kožovitými listami. Listy sú oválneho tvaru, veľmi atraktívne tmavozelené sfarbenie. Päť kvetov bielych kvetov má krémový alebo načervenalý odtieň. Kvet má priemer 20 mm a po kvitnutí vytvára plody vo forme bobúľ tmavo zelenej alebo tmavomodrej farby. Bobule sú jedlé, ale úplne bez chuti. V kultúre sa výška rastliny môže pohybovať medzi 0,5 - 1,0 m.

Najlepšie odrody

V súčasnosti záhradníci pestujú niekoľko najnáročnejších v starostlivosti a veľmi ozdobné odrody a odrody obyčajného myrta.

Odroda / odroda

Odrôdové odrody

"Boetika"

Pomaly rastúca rastlina s veľkými, predĺženými a špicatými listami a veľkými bielymi kvetmi, po kvitnutí ktorých sa tvoria čierne a podlhovasté bobule.

"Oživí"

Populárny kultivar je pomerne kompaktný, s veľkými a atraktívnymi, pestrými listami.

"Compact"

Letecká časť sa vyznačuje veľmi malými listami, ktoré sú husto umiestnené na výhonkoch

"Macrophylla"

Kultivátor s veľkým hustým zeleným listom a atraktívnou zaoblenou korunou. Pobočky majú krátke interódy.

"Cord"

Letecká časť sa vyznačuje prítomnosťou jemného zeleného lístia, ktoré je husto umiestnené na konáre. Rozdiel je hojný kvetu

"Alhambra"

Odroda tvorí veľmi nezvyčajné biele ovocie a má husté a krásne lístie.

"Flora Captive"

Odroda je atraktívny dlhý kvet v dvojitých kvetoch v porovnaní so strednou veľkosťou

"Tarentina"

Vyznačuje sa malými listami, husto umiestnenými na výhonkoch a bohatým vysoko dekoratívnym kvetom

Fotogaléria

Myrtle obyčajné: pravidlá starostlivosti o izbovú rastlinu

Domáce myrta - rastlina nie je príliš náladový a bežná štandardná starostlivosť vám umožní získať zdravú a vysoko dekoratívnu rastlinu, ktorá poteší pestovateľa po mnoho rokov.

Teplota a osvetlenie

Kultúra uprednostňuje jasné a rozptýlené osvetlenieale môže ľahko tolerovať priame slnečné žiarenie nie príliš dlho. V zime musí byť myrta umiestnená na najviac osvetlených miestach miestnosti. V lete môže byť rastlina vyňatá na otvorenom priestranstve s ochranou pred dlhodobým vystavením priamemu poludňajšiemu slnku.

Kultivácia sa uskutočňuje pri miernych teplotách vzduchu., na úrovni 18 až 20 ° C v lete a približne 6 až 8 ° C v zime. Iba správne ukazovatele teploty a dostatočné osvetlenie vám umožnia dosiahnuť hojnosť a dlhé kvitnutie. V teplých a príliš suchých miestnostiach z trvalých listov môže hromadne padať.

Funkcie rastúceho myrty

Polievanie a kŕmenie

V jarných a letných obdobiach sa odporúča pravidelne striekať trvalky teplou a dobre udržiavanou vodou. Zavlažovacie opatrenia musia byť pravidelné a bohaté. Vysušenie hrudky pôdy spôsobuje pád listov, ale nemalo by sa tiež povoliť stagnácii vody po zavlažovaní na paletách.

Od marca do októbra sa musí okrasná kultúra kŕmiť každé dva týždne, pričom sa na tento účel používajú hnojivá charakterizované zvýšeným množstvom fosforu. Ak chcete na jar získať dobre listnatú rastlinu, musíte do pôdy dostať dostatok dusíka.

V zime, ako aj na konci jesene, sa letecká časť rastliny nemusí postrekovať a zavlažovacie opatrenia by sa mali znížiť raz za mesiac. V tomto okamihu nie je potrebné ozdobné trvalky kŕmiť vôbec.

Tvorba koruny

Správna starostlivosť o myrtu zahŕňa včasnú a kompetentnú tvorbu koruny. Mnoho amatérskych záhradníkov zastriháva letecké časti trvalky s cieľom získať atraktívnu formu štandardnej rastliny s elegantnou a pomerne kompaktnou korunou.

Myrtle obyčajné sa vyznačujú pomerne rýchlym rastom a ľahko sa zotaví aj po silnom prerezávaní. S takouto tvorbou koruny by sa však človek nemal nechať unášať, pretože v tomto prípade je trvalé kvitnutie menej hojné a dlhé. V každom prípade sa formovanie uskutočňuje skoro na jar alebo bezprostredne po odkvitnutí.

Výber kvetináčov a pôdy

Pri výbere kvetináča alebo kvetináča sa odporúča uprednostniť dostatočne vysoké a široké plastové pristávacie nádrže, ktoré umožňujú koreňovému systému cítiť sa dobre a dobre sa rozvíjať. však príliš veľký kvetináč vyvoláva stagnáciu vlhkosti a je nevhodný na pestovanie vnútorných mýtov. Pri pestovaní vo vnútornom kvetinárstve je najlepšie použiť výsadbovú pôdu, ktorá sa skladá z trávnatej pôdy, stredne zrnitého riečneho piesku a vysokokvalitného humusu zmiešaného v rovnakých pomeroch.

Vlastnosti pestovania vonku

Z mnohých druhov myrty je obyčajný najviac mrazuvzdorný a vytrvalý, takže sa často pestuje v južných oblastiach našej krajiny. Pri pestovaní na otvorenom priestranstve treba pamätať na to, že trvalka je schopná odolať krátkodobému poklesu ukazovateľov teploty na 7-9 stupňov pod nulou. Pri pestovaní v krajine musíte venovať pozornosť nasledujúcim odporúčaniam:

 • začiatkom augusta je potrebné ukončiť orovnávanie hnojivami s obsahom dusíka a prejsť na orovnávanie s prípravkami s vysokým obsahom vápnika a fosforu, čo priaznivo ovplyvňuje zvýšenie odolnosti rastlín proti mrazu;
 • od polovice augusta by sa malo vylúčiť vytváranie korún a trvalé prerezávanie, čo pomáha znižovať rastové procesy nových výhonkov;
 • na jeseň klesá intenzita a množstvo zavlažovania, čo umožňuje nadzemnej časti dobre dozrieť v zime.

Myrtle: prerezávanie a množenie odrezkov

Na jeseň sa nemôžu používať prístrešky, ktoré môžu znížiť prirodzené ochranné mechanizmy potrebné na normálne zimovanie trvaliek.

Chov myrtov

Obyčajný myrta sa dá pomerne ľahko množiť spôsobom odrezkov, ako aj použitím semenného materiálu získaného z plodov rastlín.

Semená

Významnou nevýhodou rozmnožovania semien je riziko straty nezmenených odrodových charakteristík, ako aj dlhé obdobie klíčenia semien. Výsev sa vykonáva začiatkom jari obdobie s použitím živného substrátu piesočnatej rašeliny:

 • semená zasiate cez vlhkú pôdu by mali byť posypané tenkou vrstvou pôdy a pokryté priehľadným filmom alebo sklom;
 • plodiny musia mať v miestnosti pestovania rozptýlené svetlo a teplotu na úrovni +21 ° C;
 • pri správnej technológii rozmnožovania sa prvé sadenice objavia približne po týždni a pol;
 • sadenice, ktoré majú štyri skutočné letáky, sa musia pestovať v samostatných kvetináčoch.

Počas pestovania semien je potrebné vytvoriť korunu, ktorá zviera leteckú časť v určitej výške.

Výstrižky

Rezne sa musia rezať iba zo zdravých rastlín, ktoré majú pololigonifikované výhonky. Na dosiahnutie najlepšieho zakorenenia sa plátky nevyhnutne ošetrujú špeciálnymi stimulátormi rastu, po ktorých sa zakopajú do predtým pripravenej výživnej pôdy pod uhlom 45 - 55 °. V procese zakorenenia musí byť pôdny substrát neustále kontrolovaný na vlhkosť av prípade potreby navlhčený. Rezne sa najlepšie zberajú v máji, ako aj v auguste alebo novembri, kvôli zvlnenému rastu myrty.

Myrtle obyčajné v krajinnom dizajne

V otvorenom teréne južného pobrežia Krymu sa myrta obyčajná vo veľkej miere používa pri krajinářstve v osamotených a skupinových výsadbách, ako aj pri výsadbách hraníc.

V strednej zóne našej krajiny sa odporúča pestovať túto ozdobnú trvalku vo forme atraktívnej kvetinovej kultúry. V tomto prípade sa musí rastlina odobrať von počas teplého obdobia a používa sa na zdobenie kvetinových záhonov a kvetinových záhonov umiestnených v miernom odtieni.

Tento nádherný a pomerne nenáročný závod sa okrem iného môže použiť na výrobu bonsai, ktorý umožňuje použitie trvaliek pri návrhu záhradnej výzdoby v orientálnom štýle.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Myrtle obyčajný nie je príliš často postihnutý rôznymi chorobami. Hlavným dôvodom zníženia dekorácie je nesprávna starostlivosť:

 • nedostatočné osvetlenie;
 • nedodržiavanie režimu zavlažovacích opatrení;
 • nedostatočné kvalitatívne vlastnosti vody na zavlažovanie;
 • nadmerná teplota.

Najčastejšie myrta obyčajná myrta trpí poškodením spôsobeným svrabom, na zničenie ktorého sa používa horúca sprcha a následné spracovanie handrou namočenou v tekutine obsahujúcej alkohol. Taktiež je možné pozorovať poškodenie molíc, strapcov, roztočov a roztočov. Rastliny postihnuté škodcami by mali byť izolované od ostatných izbových plodín a ošetrené modernými fungicídmi proti hmyzu.

Ako transplantovať obyčajný myrta

Myrta obyčajná je jedným z najpopulárnejších vnútorných druhov tejto dekoratívnej trvalej kultúry. Vďaka svojej nenáročnosti a vonkajšej príťažlivosti sa táto rastlina široko používa pri navrhovaní interiérov domov a kancelárií a je tiež vynikajúca pre letné terénne úpravy osobnej záhrady.