Dom a záhrada

Tajomstvo starostlivosti o aububa Japoncov doma


Japonská Aucuba (Aucuba japonica) je v našej krajine pomerne bežná izbová rastlina od rodiny Garieva. Správna starostlivosť doma nie je len pre skúsených amatérskych záhradníkov, preto sa rastlina aktívne pestuje vo vnútorných kvetinárstvách.

Botanický opis rastliny

Aukuba Japonsko je známe mnohým pestovateľom kvetov pod názvom Spotted alebo Japanese Laurel, ako aj „Golden Dust“. Výška tejto kríkoviny sa môže pohybovať medzi 1,0 - 3,0 m. V oblastiach s priaznivou klímou je možné vidieť záhradu aucubus. Listie je opak. Kvet má široké, kopijovité listy dlhé 50 - 80 mm a šírky 20 - 50 mm. Listy sú lesklé, kožovité na dotyk, so zúbkovanými okrajmi, bez prítomnosti hrudiek.

Aukuba Japonsko patrí do kategórie dvojdomých rastlín. Kvety sú malé, s priemerom 4 až 8 mm, so štyrmi okvetnými lístkami purpurovo-hnedastej farby. Kvety sa zbierajú v skupinách po 10 - 30 ks. a tvoria zložité kvetinové dáždniky. Plody červenej alebo oranžovej farby, s priemerom do 10 mm. Krásne huňaté tvary je možné vytvoriť iba pomocou pravidelných jarných orezov. Kultúra sa odporúča pestovať ako samostatne rastúca tubulárna rastlina.

Japonská Aucuba: domáca starostlivosť

Vytrvalá izbová rastlina nestráca svoj dekoratívny vzhľad ani v zime. Kvet nemožno označiť za nenáročný, ale starostlivé dodržiavanie hlavných opatrení starostlivosti o kvetinu v interiérovom kvetinárstve umožňuje tejto nezvyčajnej kvetine dlhodobo udržiavať krásny vzhľad.

Teplota a vlhkosť

Výška dospelého „zlatého stromu“ je štyri metre, takže musíte poskytnúť priestrannú trvalku s priaznivými podmienkami pre rast a vývoj. Kultúra patrí do kategórie nenáročných na podmienky prirodzeného osvetlenia, preto môže veľmi dobre rásť a rozvíjať sa nielen v dobre osvetlených oblastiach, ale aj v relatívnom tieňovaní. Mali by ste pamätaťže pestré formy aucuba na stabilné udržiavanie nasýteného zafarbenia listov vyžadujú prítomnosť rozptýleného osvetlenia.

Je dôležité si uvedomiť, že japonská vnútorná aucuba netoleruje príliš vysoké teplotné podmienky. Z tohto dôvodu je v lete ideálna teplota na pestovanie trvaliek iba 19 - 20oC a s nástupom jesenných dní sa teplota musí nevyhnutne postupne znižovať na 14 ° CoV zime sa teplota vzduchu v miestnosti musí udržiavať v rozmedzí 8-14oS.

Fotogaléria

Japonský Aucuba: rastie

Nemenej dôležitým kritériom pre rast je súlad teplotného režimu s indikátormi vlhkosti. Dospelé kríky aucuba sú v lete úplne nenáročné na úroveň vlhkosti pôdy a vzduchu.

S nástupom zimného obdobia je potrebné prísnejšie regulovať vlhkosť a pri izbovej teplote nad 12oS dekoratívnou trvalkou ju musíte pravidelne striekať usadenou vodou pri izbovej teplote. Pri nízkych teplotách s takou udalosťou, ako je postrek, sa musí venovať mimoriadna pozornosť minimalizovaniu rizika výskytu kolónií plesní.

Vrchný dresing a zalievanie

Polievanie okrasných rastlín je jedným z hlavných agrotechnických opatrení na starostlivosť o trvalú plodinu. Zavlažovacie opatrenia sa vykonávajú bez ohľadu na ročné obdobie, ich intenzita a množstvo použitej vody sa však môžu líšiť. Na jar av lete by mali byť zavlažovacie aktivity dosť hojné.

Na zavlažovanie sa používa mäkká usadená voda s izbovou teplotou. Pravidelnosť zavlažovania sa určuje sušením hornej vrstvy pôdy. Prvým príznakom nedostatočných zavlažovacích opatrení je sušenie okrajov lístia.

Hnojenie hnojivami sa musí nevyhnutne kombinovať so zalievaním a vykonáva sa týždenne. Na tento účel sa používajú správne pripravené roztoky komplexných minerálnych hnojív. Hnojenie sa musí vykonávať na jar av lete, ako aj začiatkom jesene, po ktorom klesá intenzita kŕmenia. V zime nenapĺňajte dekoratívne trvalky.

Funkcie transplantácie

Ak sa mladé rastliny musia transplantovať pomerne často, potom sa transplantácia dospelých a veľkých vzoriek znova neodporúča. Na výsadbu a opätovnú výsadbu japonského aucuba musíte vybrať kvalitný sypký a ľahký pôdny substrát, na základe ktorého sa predkladá:

 • niekoľko častí trávnatej pôdy;
 • jedna časť pôdy;
 • jedna časť hrubého alebo stredne zrnitého piesku;
 • jedna časť kvalitného humusu;
 • jedna časť rašeliniska.

Objem nového kvetináča by mal mierne prekročiť veľkosť koreňového systému transplantovanej rastliny. Veľké exempláre by sa mali okamžite vysádzať priamo do veľkých kvetináčov, kde sa v prípade potreby vykonáva pravidelná výmena ornice. Predpokladom je zabezpečenie dostatočného odtoku z malých kameňov alebo bitky tehál. Po presadení je rastlina napojená a zatienená.

Propagácia Aucuba odrezkami

Existujú iba dve možnosti propagácie japonského aucuba, ktoré sú prezentované osivom a odrezkami. Najpohodlnejšie v kvetinárstve vo vnútornom prostredí je reprodukcia ozdobného trvalka odrezkami vo vode. Najpriaznivejším obdobím na propagáciu aucuba japonskými odrezkami je jarné obdobie od polovice februára do polovice apríla alebo začiatkom jesene približne od augusta do septembra.

Výhonky z minuloročného rastu sú veľmi vhodné na reprodukciu. Odborníci odporúčajú rozmnožovať japonskú aukciu pomocou apikálnych odrezkov, ktoré majú aspoň pár letákov. Za týmto účelom sa odrezky predrezávajú, ktoré sa vkladajú do vody alebo do zmesi živín na základe piesku a rašeliny. Optimálny teplotný režim je približne 20 - 22oS.

Ako sa pestuje japonská aucuba

Aklimatizované zakorenené odrezky sa musia vysádzať v samostatných výsadbových nádobách naplnených zmesou živín predstavovanou trávnikovou pôdou, humusom a čistým pieskom v pomere 1: 1: 0,5. Po potápaní sa rastliny udržiavajú pri teplote miestnosti. Mladé rastliny sa musia každoročne presádzať do kvetináčov, ktorých rozmery sú o niečo väčšie ako priemer predchádzajúcej pristávacej nádrže.

Je dôležité si uvedomiť, že spolu s inými dvojdomými rastlinami sa japonská aucuba veľmi ťažko šíri semenami. Pre túto metódu potrebujete pár heterogénnych rastlín, na ktorých je správne uskutočnené umelé opelenie, takže táto voľba sa nevykonáva v indoor floriculture.

Listy Aucuba stmavnú: aké sú dôvody a čo robiť

Pri pestovaní japonskej aucuba vo vnútornom kvetinárstve je možné pozorovať niekoľko problémov. Najčastejšie takéto problémy sú spojené s chybami v starostlivosti alebo nesprávnym pestovaním ozdobnej kultúry:

 • ak listy lístočkovitých trvaliek zmiznú, potom je najčastejšou príčinou príliš jasné osvetlenie a rastlina musí byť usporiadaná na miesto s dostatočným tieňovaním;
 • ak listov aucuba stratil charakteristický obrazec druhu, je potrebné zvýšiť intenzitu osvetlenia vzdušnej časti;
 • Ak mladé lístie dekoratívnej vnútornej kultúry rastie príliš malé, musíte upraviť režim a množstvo potrebné na správny rast a vývoj hnojív;
 • ak má rastlina lístie, je potrebné poskytnúť rastline priaznivé mikroklimatické podmienky. Príčinou takéhoto problému je spravidla príliš vysoký teplotný režim a nízka úroveň vlhkosti v miestnosti;

 • ak spodné lístie aucuba zožltne a spadne vo veľkých množstvách, potom je táto situácia najčastejšie spôsobená prudkými poklesmi teploty a nepravidelnými zavlažovacími opatreniami;
 • ak sú špičky alebo okraje listov suché na trvalkách, je potrebné vylúčiť nadmerné osvetlenie, nedostatočnú vlhkosť v pôde v lete alebo zvýšenú vlhkosť v zime;
 • Ak sa na listoch aucuba vytvárajú čierne škvrny alebo ak listy úplne zmiznú, môže byť príčinou tohto problému vysoká teplota a nízka vlhkosť v zime.

Okrem iného je potrebné systematicky kontrolovať rastliny a pri prvých príznakoch poškodenia patogénnou mikroflórou alebo škodcami, ako sú roztoče pavúky, mlyny obyčajné, molice alebo škvrny, používať špeciálne fungicídne prípravky proti hmyzu.

Aucuba: prospešné vlastnosti

Japonský Aucuba je zaslúžene veľmi obľúbený medzi domácimi pestovateľmi kvetov. Dekoratívna trvalka sa vyznačuje vynikajúcou odtieňovou toleranciou, je schopná odolať kontaminácii dymom a plynmi, preto sa často používa pri terénnych úpravách nielen v miestnostiach, ale aj pri navrhovaní mestských kvetinových záhonov a kvetinových záhonov umiestnených pozdĺž ciest.