Dom a záhrada

Dekoratívne kučeravé popínavé rastliny na dávanie


Lezecké rastliny sú vynikajúcou ozdobou letnej chaty. Môžu ozdobiť stenu domu, oplotenie alebo altánok. Dokonca aj tie najnepríjemnejšie územia sa budú žiariť jasnými farbami, ak na návrh v dizajne použijete trvalé popínavé rastliny.

Lianas pre letné chaty: ako používať kučeravé trvalky a letničky v krajinnom dizajne

Existujú 2 druhy popínavých rastlín: ročné a viacročné. Ročné prírody poteší oko počas jednej sezóny, výhonky sa vytrhnú na jeseň a semená sa znova vysadia na jar. Vytrvalé druhy sú mrazuvzdorné, rastú na jednom mieste niekoľko rokov. Nevyvíjajú sa tak aktívne ako letničky a často odhaľujú svoju plnú krásu až po 2 až 3 rokoch.

V súčasnosti sú okrasné rastliny prezentované v širokom sortimente. Rozsah ich uplatňovania je tiež rôznorodý:

  • Ozdoba zvislých plôch stien, tŕňov, verand, plotov;
  • vytvorenie svetlej a krásnej kompozície na prázdnych miestach;
  • zaistiť zvýraznenie rôznych zón na mieste;
  • ochrana pred priamym slnečným svetlom pre kultúry milujúce tieň a na miestach odpočinku;
  • príťažlivosť opeľujúceho hmyzu na záhrade.

Ročné popínavé rastliny často sa používa na zdobenie nových oblastí. Zatiaľ čo územie nie je úplne upravené a stromy a kríky sú nízke, kučeravé výhonky vám umožňujú vyplniť prázdne miesto a skryť nevzhľadné miesta. Stačí na to nainštalovať oblúky alebo mreže - treluje a kladie na ne krásne vínne révy.

Ročné odchody nenáročné na odchod a umožňujú každoročne vytvoriť novú skladbu. Ich výhody možno pripísať aj množstvu kvetov. V polovici leta pokrývajú veže ozdobnými popínavými vežami hustým kvitnúcim kobercom a uschnú iba pri výskyte námrazy.

Z ročných popínavých rastlín sú najobľúbenejšie: ranná sláva, sladký hrášok, horolezecký kobe, okrídlený tunberg, ohnivé červené fazule.

trvalky najčastejšie majú drevené výhonky, ktoré vyžadujú silnú oporu. U niektorých druhov je stonka trávnatá. Každú zimu zomierajú a na jar dávajú mladé výhonky.

Vytrvalé okrasné rastliny sa nemusia vysádzať každý rok, čo je ich hlavná výhoda pred ročnými sadzbami. Mnohé z nich majú okrem krásnych kvetov a lístia tiež jedlé ovocie, ako sú zimolez, aktinídia, čierna nočná tráva, tladianta.

V zásade sú trvalky vysadené v blízkosti domu, na verande alebo v blízkosti altánku. Poskytujú tieň, chránia pred prachom, vetrom, obohacujú vzduch kyslíkom.

Rýchlo rastúce popínavé rastliny: odrody

Vyberte si vytrvalé popínavé rastliny do záhrady

Podľa toho, čo priťahuje pozornosť rastlina, ozdobné popínavé rastliny sa delia na 2 typy:

  • kvitnúce - majú zvlášť výrazné farby;
  • ozdobné - opadavé - majú krásne lístie na pozadí neodôvodnených kvetov.

Najlepšie kvitnúce popínavé rastliny

Lezecké ruže s veľkými kvetmi (Climing) predstavuje niekoľko odrôd. Vyznačujú sa veľkými kvetmi s veľkosťou od 5 do 15 cm, najčastejšie sa zbierajú v kvetenstvo po 5 kusoch. Stonky sú tuhé, vzpriamené, vysoké 3-4 m. Všetky výhonky kvitnú, takže podnebie sa považuje za jednu z najlepších rastlín na dekoráciu. Ale v porovnaní s inými odrodami sú menej odolné a často zamrznú. Na zimu sú stonky zbavené listov, skrútené a pokryté smrekovými konármi, pilinami, listami. Na jar zostávajú veľké výhonky, ktorých vek je 1 až 4 roky, odstránia sa všetky slabé procesy. V krajine sa najčastejšie vysádzajú odrody ako elf, don juan, indigoletta, santana, polka.

plamienok počet asi 300 druhov. Majú dobre rozvinutý koreňový systém, dosahujú výšku 10 m. Kvetiny sú častejšie jednotlivé, u niektorých druhov sa zbierajú do kvetov. Pri veľkokvetých klematisoch sú veľkosti kvetov asi 20 cm, kvitnutie trvá 3 až 4 mesiace. Najpopulárnejšie odrody: integrifolia, lanuginóza, florida, viticella, žakár, patent.

trumpeta - stromovitý liana, ktorý dorastá do 15 m. Pripevňuje sa k podkladu pomocou vzdušných koreňov. Trubkovité kvety pomaranča alebo červenkastého odtieňa sa zhromažďujú v panikulujúcich kvetenstvo. Campsis je medová rastlina a kvitne celé leto. S jeho pomocou sú krásne zdobené ploty, ktoré sú pod hustou vrstvou zelene neviditeľné. Campsis dobre znáša zimu. Často sa vyskytuje v záhradách moskovského regiónu.

chumáčkovitý Patrí do rodiny Legume, jej plody sa podobajú predĺženým semenným strukom. Cystické kvetenstvo dosahuje 30 - 50 cm. Listy Cirrus sa nachádzajú na dlhých stonkách vysokých až 15 m. Japonské vistérie sú najkrajšie a najkvetšie kvitnúce. Jeho kvetenstvo sú väčšie, biele alebo fialové kvety postupne kvitnú od dna kefy. Dobre prispôsobený na chladné zimy, toleruje teploty až do -23 ° C.

Curly Hydrangea pripevnené k držiaku vďaka vzdušným koreňom a prísavkám. Na výšku môže dosiahnuť 10 m. Kvitne s corymbose bielymi kvetenstvo, v strede ktorého sú malé kvety a väčšie po okrajoch. Na podperách pletiva sa vyvíja pomaly, je preto lepšie ozdobiť strom alebo stĺp.

Calistegia ivy Má schopnosť veľmi rásť, takže sa nerastie v kvetinových záhonoch. Používa sa hlavne na zdobenie stien a tŕňov. Krásne ružové kvety majú froté formu calistegia. Listy sú podlhovastého trojuholníkového tvaru, stonky stúpajú na 2 - 4 m. Tvorí ovocie vo forme suchej kapsuly s jedným semenom.

Azarina lezenie je vinutie viniča s kvetinovými kvetmi, ktoré sa skladá z 5 lístkov. Má veľa odtieňov od bielej po fialovú. Rozvetvená stopka dosahuje výšku 3 - 5 m. Listy sú zamatovo hebké. Bohaté kvitnutie trvá od júna do septembra. Azarina je termofilná, preto sa na otvorenom priestranstve často pestuje ako ročný.

Zimolez Zimolez - ker z rodiny Honeysuckle. Kvety sa nachádzajú v listoch listov a zbierajú 3 kvetenstvo, farba je biela, krémová, žltá, červená. Listy majú hustý kožovitý povrch v tvare elipsy. Bobule sú oranžové - červené, ozdobné, dozrievajú začiatkom augusta. Výhonky obopínajúce podložku dorastajú do 5 m.

dolichos (kučeravá lila) patrí do rodiny strukovín. Travné stonky majú červenkastú farbu. V listoch listov zhromaždené dlhé kvetenstvo racemózy, skladajúce sa zo 40 - 50 kvetov. Plody dolichos tiež vyzerajú atraktívne. Sú to struky bohatého vínového alebo purpurového odtieňa s bielym hráškom vo vnútri. Dolichos je tropická kultúra a dokáže prezimovať iba v južných oblastiach s teplým a vlhkým podnebím.

Passiflora telesvetnaya má veľké jednotlivé kvety biele, béžové alebo fialové. Dosahuje výšku 9 m. Ovocie Passiflora je možné jesť, dozrieva v septembri a podľa chuti pripomína ananás. Pestuje sa najmä vo vlhkých subtropoch Abcházska a Krasnodarského teritória.

Vigna Caracalla (slimačie hrozno) sa vyznačujú neobvyklými kvetmi skrútenými do tvaru slimákov, pre ktoré dostali druhé meno. Výstrely priliehajú na podporu s anténami a dosahujú výšku 7 m. Kvitnú od júla do septembra. Po rozkvetu sa zviazajú struky s jedlými zrnami. Na zimu môžete ušetriť vo forme mladých odrezkov.

Dekoratívne kvetinové rastliny bez kvitnutia

Brečtan obyčajný záhrada je jednou z najbežnejších lezeckých rastlín. Prilepí sa na povrch stien alebo podpier pomocou vzdušných koreňov. Môže dosiahnuť výšku 20 - 30 m. Listové platne sú husté, s lesklým povrchom. Ivy je nenáročný, rýchlo rastie za akýchkoľvek podmienok a nevyžaduje osobitnú starostlivosť.

Bežný chmeľ je dvojdomá rastlina rodiny konope. Stonka je dutá, pokrytá zaháknutými hrotmi, dosahuje dĺžku 6 - 7 m. Na dlhých stopkách sú pripevnené listy v tvare srdca. Vytvára kvetenstvo vo forme kužeľov, ktoré majú liečivé vlastnosti. Plody sú sploštené orechy. Chmeľ miluje svetlo a vlhkosť. Toleruje nízke teploty vzduchu.

Dievčenské hrozno - veľké rýchlo rastúce vinič. Má dlhé lezecké vetvy pokryté jemnými načervenalými listami, ktoré sa zbierajú do jediného výtoku z 5 kusov. Koreňový systém je dosť silný. Aktívne rastie na slnku av tieni. Je to jedna z najnáročnejších záhradných rastlín.

Kuanierove hrozno (Japonský hroznový bob) má veľké tmavozelené listy v tvare vajca, ktoré na jeseň začervenajú. Na výšku dosahuje 20 m. Upevňuje sa na podpery pomocou antén. Plody sú čierne, vyznačujú sa modrastým náterom a majú príchuť svíravú. Rastie rýchlo, preto je vhodné upraviť bočné výhonky.

Fortune euonymus - plazivý vždyzelený ker, ktorý sa používa ako živý plot na úpravu terénov stromov a hraníc. Zloženie je tvorené postrannými výhonkami dorastajúcimi do 3 m. Listy euonymu sú kožovité, zelené s bielym okrajom okolo okraja. Plody sú štvordielne kapsuly so semenami, ktoré obsahujú malé množstvo jedovatých alkaloidov.

Drevené kliešte rastie veľmi rýchlo a môže dosiahnuť výšku 18 m. Má dlhé kučeravé výhonky a krátke priame línie. Stonky priliehajú k sebe a v hornej časti môžu tvoriť korunu. Listové dosky sú podlhovasté, so špičatým vrcholom, majú v lete jasne zelenú farbu a na jeseň jasne žltú farbu. Drevené kliešte majú obzvlášť atraktívne ovocie. Sú to okrúhle boxy, ktoré po dozrievaní otvárajú a uvoľňujú oranžové sadenice.

Rosyanika (kučeravá ostružina) je malý ker s dlhými plazivými výhonkami. Pripevňuje sa na mrežoviny a dosahuje výšku 4 - 5 m. Listy sú trojité, s dlhými stopkami, na spodnej strane sú početné pevné chĺpky. Plody sú okrúhle, kužeľovitého tvaru, sú fialové a čierne, majú príjemnú chuť, používajú sa na liečebné účely. Ovocie sa začína rodiť rok po výsadbe.

Vytrvalé liany pre Sibír: typy a vlastnosti starostlivosti

Pri výbere trvalých rastlín zimujúcich v pôde je potrebné zohľadniť klimatické vlastnosti regiónu. Trvalky s dobre vyvinutým koreňovým systémom odolným voči nízkym teplotám vzduchu sú vhodné pre Ural a Sibír.

Princ Sibírsky - Toto je krovitá vínna réva, ktorá sa drží na podložke s listovými stopkami. Stonky sú drevnaté, dosahujúce výšku 3 m. Kvetiny sú veľké, osamelé, podobne ako visiaci zvon.

plamienok môže rásť na slnku a čiastočnom tieni. Akákoľvek záhradná pôda je pre neho vhodná. Začiatkom leta si môžete urobiť pol vedra humusu. Na jeseň zomrie nadzemná časť liana. Koreňový systém je odolný proti mrazu, nepotrebuje prístrešie. Výstrely rýchlo rastú na začiatku jari. Propagované semenami, odrezkami alebo delením kríkov.

Liana v záhrade: krajinné triky

Actinidia colomictus (Amur egreše) je stromovitý listnatý liana so silnými stopkami dosahujúcimi výšku 14 m. Listy sú veľké, oválne, so špičatým koncom. Kvety sú veľmi voňavé, majú bielu farbu, visia na dlhých pedikéloch. Aktívne priťahujú hmyz. Plody sú podlhovasté, mäkké, pripomínajúce egreše, vyznačujú sa vysokým obsahom vitamínu C.

Actinidia miluje ľahké, voľné pôdy. Do pristávacej jamy môžete pridať piesok, kompost, trochu humusu. Jeho korene sa aktívne šíria okolo, takže vzdialenosť od susedných plodín by mala byť najmenej 3 m. Preferuje slnko, ale tiež rastie v čiastočnom tieni. Odoláva zimným mrazom až do -40 ° C. Mladé výhonky na zimu musia byť pokryté pilinami alebo suchými listami. Propagované vrstvením, odrezkami, listami.

Ekkremokarpus (ovocie surové ovocie) - popínavá rastlina s pôvodnými tubulárnymi kvetmi zozbieranými v kefke. Charakteristickým znakom je vytvorenie veľkej hľuzy v pôde, z púčikov, z ktorých mladé výhonky dorastajú až do 3 m. Listové platne sú zložité, s malými anténami umiestnenými na koncoch. S ich pomocou sa ekremokarpus drží podpory. Plody sú zelené vo forme malých koreníc so semenami.

Visloplodnik dobre rastie vo voľnej a výživnej pôde. Preferuje dobre osvetlené miesta a bohaté zalievanie. Propagované semenami. Jeho letecká časť zomrie koncom septembra. Hľuzy nevydržia silné mrazy, preto sa v klimatických podmienkach na Sibíri odporúča pestovať Ekremokarpus v nádobách. Na zimu sa čistia v suteréne.

Aristolochia z Manchu (kirkazon) - listnatá drevina liana, dosahujúca 15 - 20 m. Kvety majú pôvodný tvar pripomínajúci zakrivenú trubicu. Listy sú veľké, v tvare srdca, striktne symetrické. Plody sú veľké, valcovité a pripomínajú uhorku. Kirkazon sa často používa v zmiešaných kompozíciách na zdobenie tŕňov, pergol, oblúkov.

Miluje vlhkú a úrodnú pôdu. Vyžaduje časté napájanie. Rastie dobre v čiastočnom tieni. Propagované vrstvením, odrezkami, semenami. V polovici vegetačného obdobia môžu dospelé rastliny zimovať na otvorenom priestranstve, mladé výhonky sú pokryté suchými listami alebo pilinami.

Schisandra chinensis - ligníkový ker so zvrásnenou hnedou kôrou. Listové doštičky sú eliptické s klinovým dnom. Kvety sú malé, zozbierané v kvetináči racemózy. Jedlé ovocie zozbierané pomocou kefky na hroty sa používajú na liečebné účely.

Schisandra preferuje dobré osvetlenie. Nemá rád prievan, preto sa odporúča pestovať v blízkosti budov. Veľmi vyberavý na pôdnu vlhkosť a atmosféru. Pri extrémnom teple je potrebné ďalšie striekanie teplou vodou. Propagované vrstvením, semená. Odolné voči nízkym teplotám vzduchu. Na zimu sú výhonky odstránené z podpery, pokryté suchými listami.

Populárne ročné dekoratívne popínavé rastliny

Ranná sláva - luxusná liana s početnými kvetmi v tvare lievika. Rastie veľmi rýchlo a dosahuje výšku až 4 m. Prilnie k podkladu pomocou mnohých antén. Doštičky majú tvar srdca. Ovocie sa dodáva vo forme guľovej skrinky. Na dekoratívne účely sa používa asi 25 druhov rannej slávy.

Kobeya lezenie - rýchlo rastúci ker s pružnými výhonkami. Má veľké zvonovité kvety. Listy sú v tvare srdca, pozostávajú z 3 lalokov s anténami na koncoch, ktorými je rastlina pripevnená na podperách. Stonky dosahujú výšky 6 m. Rod kobeysov má 9 druhov.

Sladký hrášok - nenáročná záhradná kultúra používaná na dekoratívne úpravy. Početné kvetenstvo má jasnú farbu a príjemnú vôňu. Koreňový systém je dobre vyvinutý. Môže dosiahnuť výšku 3 m. V súčasnosti je známych asi 1 000 odrôd.

Trojfarebná sväzka rôzne množstvo kvetov a zelene. Listové listy sú oválne, jasne zelenej farby. V osách listov sa nachádzajú lievikovité kvety so zvlnenými okrajmi. Existuje asi 150 druhov sviatria.

Ako sa starať o popínavé rastliny

Okrídlený tunberg (Black-eyed Suzanne) má na dlhých pedikéloch svetlé veľké kvety, ktoré sa zhromažďujú v kvetenstvo. Vejce v tvare vajca so zubami pozdĺž okraja. Môže dosiahnuť výšku 6 m. Na otvorenom poli sa pestuje ako ročný. Je známych asi 200 druhov rastlín.

Dekoratívne kučeravé popínavé rastliny sú populárne medzi letnými obyvateľmi.S ich pomocou môžete vytvoriť nezvyčajné kompozície, ktoré vás potešia a potešia svojou krásou počas letnej sezóny.