Inštrukcia

Mimosa flower bashful: pravidlá pre domácu starostlivosť


Mimosa indoor flower - rastlina pomerne nenáročný a veľmi atraktívny, dokonale vhodný pre dekorácie interiéru v akomkoľvek štýle. Doma sa takáto kvitnúca vnútorná krása nevyrastá príliš často, čo sa vo väčšine prípadov vysvetľuje predsudkami a mýtmi spojenými s touto kultúrou.

Mimosa indoor flower: keď kvitne a ako vyzerá rastlina

V kvetináči sa pestujú najčastejšie iba nenáročné a najviac dekoratívne druhy a odrody mimózy, ktoré majú veľa botanických vlastností. Do rodu sú zahrnuté väčšinou bylinné rastliny, ale mimóza niekedy tiež vyzerá ako ker alebo stredne veľký strom s brezovou zeleňou. V prírodných podmienkach rastie mimóza v Južnej Amerike a Austrálii.

Populárne typy vnútornej záhradnej mimózy

V kultúre miestností skúsených amatérskych záhradníkov Doteraz sa pestuje niekoľko odrôd:

  • Hostilis (M. hostilis) sa týka trvalých vždyzelených rastlín a získal distribúciu v severovýchodnej Brazílii a južnom Mexiku. Vzdušná časť je drevitá alebo krovitá, s listami bicopus. Kvitnutie je relatívne dlhé a hojné;

  • Kolyucheplodnaya (M. acanthosarara) je rovinatá rastlina s hustými kríkmi s malou rozvetvenou štruktúrou so širokou korunou a hladkou, sivohnedou kôrou. Konáre sú tenké, mierne kľukaté, červeno-hnedé, s ostňami do 12 mm dlhé. Lístie ďalšieho usporiadania, dvojprsté. Listy dlhé 50 - 75 mm, s niekoľkými pármi veľkých, malých, tenkých listov šedo-zelenej farby. Kvety veľmi malých veľkostí, s výraznou vôňou, snehovobiele alebo ružovkastobiele farby, zozbierané do okrúhlych štetcov s priemerom do 12 mm. Po odkvitnutí vznikajú červenohnedé plody až do dĺžky 25 - 50 mm so zaoblením;

  • lenivý (M. igra) kompaktné nízko rastúce trvalky s výškou nie viac ako pol metra. Fotografuje rovno a štíhle, rozvetvené. Na výhonkoch sa nachádzajú listy kapradiny s vysokou citlivosťou. Kvety v bielych kvetoch, zozbierané v atraktívnych guľových hlavách;
  • Odetoplodnaya (M.dysosara) opadavá trvalka trvalých kríkov vyššia ako jeden a pol metra. Na vetvách je niekoľko tŕňov veľkých rozmerov. Listy sa rozdvojili, predstavovali početné veľmi malé podlhovasté letáky. Kvetenstvo je valcové, hrotovitého typu, zozbierané z svetloružových alebo tmavo ružových kvetov s dlhými tyčinkami;

  • Zaostrennoplodnaya (M. asuleatisarra) opadavá krovitá rastlina s pobočkami, na ktorých sa nachádzajú zakrivené tŕne, červenohnedá. Listy sú bipinnované s početnými podlhovastými a hustými, veľmi malými listami. Kvety bielej alebo svetlo béžovo-ružovkastej farby, zozbierané v axilárnych kefách.

Divoká mimóza v niektorých krajinách patrí do kategórie veľmi bežných burín a je masívne ničená.

Mimosa je hanebná: prečo sa tomu hovorí tak a jej botanické vlastnosti

Plachý alebo ostnatý Mimosa (M.pudica) je vytrvalá bylina pochádzajúca z trópov Južnej Ameriky. V súčasnosti sa v mnohých krajinách pestuje ako vysoko okrasná rastlina. Pre svoje botanické vlastnosti získala kultúra také názvy ako plachá, skromná a plachá mimóza. Pri najmenšom dotyku na lístie sa malé listy zložia takmer okamžitea vytvorí sa vzhľad vädnutia. Po asi pol hodine alebo hodine sa listy opäť otvoria. Vedci vysvetľujú tento jav v dôsledku potreby rastlín sa chrániť pred tropickými zrážkami.

Ako pestovať strašidelnú mimózu

Zástupcami tohto druhu môžu byť kríky alebo polokríky, ktorých vzdušná časť dosahuje výšku jedného metra. Rovné výhonky majú charakteristickú pubertu a sú pokryté pomerne dlhými ostnami. Olistenie je malé, početné, má pernatú podlhovasto kopijovitú formu, má dospievanie. Kvety bashful mimózy sú tvorené z axilárnej časti apikálnych výhonkov. Kvety sa zbierajú v zajatí kvetenstvo, ktoré má atraktívnu fialovo-ružovú farbu. Kvetenstvo sa vyskytuje v období od júna do augusta. V záhradníctve sa tento druh najčastejšie pestuje ročne.

Mimosa bashful: vlastnosti domácej starostlivosti

Žltá mimóza je štýlovým a krásnym prvkom interiéru miestnosti. Starostlivosť o takýto domáci závod nie je vôbec náročná. Štandardná starostlivosť spočíva v správnom výbere výsadbovej kapacity a živného pôdneho substrátu, ako aj včasného zalievania a úpravy vrchných plôch, ochrany pred chorobami a škodcami.

Požiadavky na obsah

Mimosa bashful miluje dostatočné množstvo svetla a ľahko toleruje prítomnosť priameho slnečného žiarenia. V miernych klimatických podmienkach je takáto kultúra najvhodnejšia pre južnú expozíciu av oblastiach s horúcim slnečným podnebím je rastlina najlepšie umiestnená v juhovýchodnej časti. Tiež možné založiť kvetináč s rastlinou na oknách západného alebo východného smeru. Ak je mimóza umiestnená na južných oknách vo zvlášť horúcich dňoch, odporúča sa zakryť nadzemnú časť kultúry v poludnie, čo zabráni tvorbe popálenín na listoch.

V období od marca do októbra sú pozorované aktívne rastové procesy a kvitnutie, takže 20-24 ° C sa stane optimálnou pohodlnou teplotou pre rastlinu. V zime by sa mal teplotný režim znížiť na 16 - 18 ° C. Dekoratívna kultúra potrebuje dostatočnú vlhkosť. Najlepšie je použiť odvodňovacie podnosy pod kvetináče naplnené vlhkými kamienkami alebo navlhčeným machom sphagnum.

Výsadba pôdy a kvetináčov

Na výsadbu a opätovnú výsadbu izbovej kultúry môžete použiť takmer každú pripravenú výživnú pôdu, ktorá je vhodná na pestovanie kvetín a okrasných rastlín. Hlavnou podmienkou je dostatočná drobivosť a výživnosť takéhoto pôdneho substrátu.

V prípade potreby si môžete vyrobiť pristávaciu zmes sami. Na tento účel sa používa jedna časť rašeliny, dve časti pôdy s ílovým trávnikom, jedna časť listnatej pôdy a ½ časti hrubozrnného čistého piesku. Pre domácu pôdu môžete tiež použiť jednu časť skleníkovej pôdy, jednu časť rašelinovej pôdy, jednu časť rozpadnutého hnoja a jednu časť hrubozrnného čistého piesku alebo perlitu.

Kvetináč by nemal byť príliš široký alebo vysoký a jeho objem by mal byť čo najbližšie k veľkosti koreňového systému vysadenej alebo transplantovanej dekoratívnej izbovej rastliny. Vykladacia nádrž musí mať nevyhnutne kvalitné odtokové otvory, ktoré zabraňujú stagnácii vlhkosti v pôde a hnilobe koreňového systému.

Pestovanie mimózy zo semien

Polievanie a kŕmenie

Zavlažovacie opatrenia a dobre zvolený vrchný dresing sú veľmi dôležité v rôznych fázach rastu a vývoja takejto tropickej rastliny. Zavlažovacie opatrenia musia byť intenzívne. Na zavlažovanie sa používa iba dobre zohriata voda. Polievanie sa vykonáva každé tri dni. Zalievanie kvetináčom do vody je najlepšie dokázané. Pôdna zmes by mala byť neustále vlhká, ale nemala by byť zamokrená.

Aj mierny nedostatok vlhkosti môže spôsobiť masívny pokles lístia. Malo by sa pamätať na to, že pri zalievaní je potrebné úplne vylúčiť vniknutie vody z lístia. Dekoratívnu kultúru musíte kŕmiť v období od jari do polovice jesene, a to niekoľkokrát mesačne. Kvapalné hnojivá sa používajú na vrchnú úpravu pôdy, dobré výsledky však dosahujú aj organické vrchné zálivky.

Choroby a škodcovia

Ak sa kultivačný režim nedodržiava, rastlina môže byť ovplyvnená chorobami a škodcami:

  • v prípade absencie pravidelných zavlažovacích opatrení a zníženia vlhkosti vzduchu vo vnútorných priestoroch sa často pozoruje vypúšťanie listov;
  • žltnutie a nezverejnenie listov rastliny môže byť výsledkom významného nadmerného zvlhčovania pôdy;
  • silné rozťahovanie leteckých častí je často výsledkom nedostatočného osvetlenia;
  • nedostatok kvetu je pozorovaný pri slabom osvetlení, ako aj pri nízkych teplotách.

Hlavnými škodcami domácej kultúry sú najčastejšie vošky a roztoče, ktoré sa ničia pomocou špeciálnych chemikálií.

Transplantácia a reprodukcia

Iba mladé a aktívne rastúce rastliny potrebujú opätovnú výsadbu. Kultivácia sa uskutočňuje semenami. Semená nasiaknuté vopred na pár dní by mali byť zasiate do živinovej zmesi na báze rašeliny a perlitu.

Povrch pôdneho substrátu musí byť hojne navlhčený, potom by sa drážky a semená mali vysiať s hĺbkou 10 mm a vzdialenosťou 50 - 60 mm od seba. Výsevný kontajner musí byť pokrytý polyetylénom a umiestnite na teplé miesto s priamym slnečným žiarením alebo pomocou žiariviek.

Hromadné výhonky sa objavia o pár týždňov. Prvé kŕmenie sa uskutočňuje pár týždňov po klíčení, roztok štandardného komplexného hnojiva. Ak je to potrebné, uskutočňuje sa riedenie sadeníc a je zrejmá výsadba do samostatných kvetináčov.

Ako kvitne mimóza plachý

Mimosa niektorých druhov rastie doma veľmi dobre. Tento relatívne nenáročný závod môže slúžiť ako vynikajúci rastlinný materiál na vytváranie pomerne zložitých a mnohotvárnych dekoratívnych kompozícií, a ak je to potrebné a s určitými zručnosťami, môžete z mimózy vytvoriť vynikajúci bonsai.