Nápady

Európske cyklamény: liečivé vlastnosti technológie starostlivosti o rastliny a domácnosti


Európske cyklamény, ktoré sú doma obľúbené, vyzerajú ako perzské cyklamény, existujú však určité charakteristické botanické rozdiely, ako aj menšie rozdiely v starostlivosti a rastúcej technológii.

Botanický opis európskych cyklaménov

Jedna z odrôd vysokohorských fialiek, často pestovaných vo vnútornom kvetinárstve. Vzhľad vzdušnej časti predstavuje listy v tvare okrúhleho srdca. Horná časť listov je tmavozelená. Spodná listová doska charakteristického purpurového sfarbenia. Kvitnutie je veľmi dekoratívne. Biele, červené alebo ružové kvety.

Pod názvom „Európske cyklamény“ vstupujú do predajných miest tri druhy cyklaménov, ktoré rastú v európskej časti. Patria sem fialové druhy (C.purpurascens), vrubovité druhy (C.repandum) a druhy brečtanu (C. hederifolium). Takmer všetky tri odrody nemajú významné vonkajšie rozdiely.

Aký je rozdiel medzi európskym cyklámenom a perzským

V kvetinárstvách našej krajiny sú perzské odrody oveľa bežnejšie ako fialová brokolica. Tieto dva najobľúbenejšie druhy sa líšia svojimi biologickými vlastnosťami.preto vyžadujú individuálny prístup k problémom starostlivosti. Okrem iného, ​​aby ste sa uistili, že kultúra dekoratívnej miestnosti má náležitú starostlivosť, budete musieť poznať hlavné rozdiely medzi perzským cyklámenom a fialovým cyklámenom, aby ste si tieto krásne kvitnúce trvalky pri zamieňaní nemýlili.

Samozrejme, skúsení amatérski záhradníci celkom ľahko odlíšia dva druhy podľa veľkosti kvetov, vzhľadom na to, že v perzskom cyklámeni sú oveľa väčšie a voňavejšie. Avšak, množstvo rôznych moderných odrôd robí tento spôsob stanovenia druhov veľmi problematickým, preto sa odporúča zamerať sa na skutočnosť, že perzské lístie cykláma je oveľa väčšie a silnejšie ako u európskych druhov a má priemer asi 40 mm.

Ako pestovať cyklámen

Prostredníctvom dlhodobého úsilia domácich a zahraničných chovateľov sa chovali najnáročnejšie odrody európskych cyklaménov, ktoré na rozdiel od iných druhov nepotrebujú fázu zimnej dormancie ako takej, čo môže výrazne zjednodušiť, ak nie všetky, veľmi opatrenia na starostlivosť o trvalky. Je dôležité zvážiť že oba druhy majú výrazné liečivé vlastnosti, takže rastlina môže priniesť plný úžitok, bude potrebné zabezpečiť náležitú starostlivosť.

Funkcie starostlivosti o rastliny doma

Aby sa zabezpečilo dlhodobé kvitnutie, v lete je žiaduce, aby rastlina zabezpečovala teplotný režim 17 až 19 ° C. V zime potrebuje rastlina chladnejšie podmienky a izbová teplota by sa mala udržiavať na 14 - 15 ° C. Napriek tomu, že rastlina je fotofilná, v príliš slnečných dňoch musí byť nadzemná časť nevyhnutne zakrytá priamym slnečným žiarením.

Zavlažovacie opatrenia by mali byť pravidelné, bez nadmerného sušenia pôdy. Prebytočná voda po zalievaní by sa mala odstrániť z panvice. Na jeseň av zime by sa malo zavlažovanie obmedziť, ale nie úplne zastaviť. Kŕmiť cyklámy tohto druhu od jari do jesene polovičnou dávkou hnojív pre kvitnúce plodiny. V pokojovej fáze rastlina nepotrebuje ďalšiu výživu. Ozdobnú kultúru musíte transplantovať asi raz za tri roky, na jar jej prevedením do nového kvetináča. Je dôležité si uvedomiť, že cyklamén patrí do kategórie toxických plodín a pri odchode, najmä pri množení hľúz, sa musia dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

Liečivé vlastnosti

Lieky založené na rastlinných materiáloch alpínskych fialiek alebo cyklámu sú populárne a sú žiaduce. Lieky so šťavou z dlhej dekoratívnej kultúry liečia reumatizmus, sínusitídu, sínusitídu, choroby nosohltanu a mnoho ďalších chronických alebo akútnych prechladnutí. Podskupiny fialových alpín sa vyznačujú týmito liečivými vlastnosťami:

  • Protizápalový účinok;
  • Antimikrobiálne účinky;
  • Účinok hojenia rán
  • Sedatívne vlastnosti;
  • Hemostatický účinok.

Na prípravu liečivej tinktúry je potrebné umiestniť dvadsať gramov čerstvých a dobre nasekaných hľúz do sklenenej nádoby a naliať 200 gramov vodky. Alkoholová tinktúra by sa mala infúziou podávať asi sedem až desať dní na chladnom mieste, po čom by sa mala užiť perorálne 35 - 40 kvapiek trikrát denne v zriedenej forme vo vode. Veľmi účinná domáca masťvyrobené na základe šťavy z aloe, šťavy Kalanchoe, šťavy z cibule, alpskej fialovej šťavy a Vishnevského masti, zmiešané v rovnakých pomeroch.

Akékoľvek lieky založené na trvalých interiéroch by sa nemali používať na liečbu detí predškolského a základného školského veku, ako aj tehotných a laktujúcich žien.

Ako transplantovať cyklamén

Rastúce problémy

Významná časť problémov, ktoré sprevádzajú pestovanie dekoratívnych trvaliek, je spravidla dôsledkom nesprávnej starostlivosti vrátane preplnenia, nedostatočného vyplnenia, pestovanie v miestnostiach s príliš suchým vzduchom alebo s extrémne vysokými teplotami:

  • výskyt hnedých škvŕn na listoch európskych cyklaménov, žltnutie a vädnutie listov, môže byť spôsobený príliš suchým vzduchom v miestnosti alebo príliš intenzívnym osvetlením vzdušnej časti. V takom prípade sa musí dekoračná trvalka premiestniť na tienisté miesto, aby sa zvýšili ukazovatele vlhkosti vzduchu;
  • ak rastlina spadne púčiky v štádiu kladenia stopiek, je potrebné preniesť kultúru do teplejšej a osvetlenej miestnosti;

  • lístie vädne, zožltne, je letargické, ak dôjde k silnému nadmernému zvlhčovaniu pôdy, čoho dôsledkom je zhnitie koreňového systému. Vykopaná hľuza sa musí dôkladne skontrolovať a všetky poškodené alebo rozpadnuté časti sa musia orezať;
  • Zo škodcov predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre kultúru vošky, strapce a kliešte, pri ktorých ničení sa používajú najúčinnejšie a najúčinnejšie insekticídy moderného chemického typu.

Ak lístie európskych cyklaménov zožltne a pripravuje sa na fázu zimnej dormancie, nemali by sa prijať žiadne terapeutické opatrenia, pretože takýto proces je prirodzený.

Ako pestovať cyklámen zo semien

Podľa pozorovania skúsených záhradníkov je veľmi ťažké tolerovať fialky vysokohorských skupín tabakový dym, ako aj výpary emitované plynovými sporákmi, takže dekoračná trvalka musí poskytovať pohodlnú zónu pre rast a vývoj, a potom mu táto rastlina poďakuje za hojné a krásne kvitnutie.