Inštrukcia

Dekoratívny dizajn stránky pomocou brezy


Správne navrhnutý mýtus s brezami je nielen atraktívnym dekorom v krajine, ale aj nepochybnou výhodou. Výsadba takýchto rastlín sa spravidla široko používa v krajinnom plánovaní na príliš mokrých alebo nerovných prímestských oblastiach.

Výhody a nevýhody brezy výsadby v blízkosti domu

Pri registrácii osobného územia je veľmi dôležité venovať pozornosť nielen tomu, čo rastie v blízkosti domu, ale aj charakteristikám pôdneho stavu, ako aj charakteristikám reliéfu priľahlej krajiny. Aby ozdobné výsadby vedľa domu vyzerali čo najkrajšie, musíte sa zamerať aj na náročnosť vysadenej kultúry a účel záhradnej krajiny.

Výsadba mladej brezy v osobnom dekorácii vyzerá veľmi atraktívne, najmä v lete a na jeseň, ale majú určité výhody a niektoré nevýhody:

 • sviatočný vzhľad s bielymi kmeňmi a korunou prelamované umožňuje vizuálne rozšíriť priestor aj na veľmi malé úseky;
 • vysoko umiestnená koruna dospelého stromu dáva svetlo a posuvný tieň, čo nie je nebezpečné pre rast a vývoj iných rastlín;
 • Breza je zdrojom veľmi cenných rastlinných materiálov a nabíja človeka pozitívnou energiou a pomáha zbaviť sa stresu;
 • ak je pôda v lokalite príliš mokrá, môžu koreňové brezy z tejto oblasti rýchlo a účinne odtekať;
 • dokonca aj rastlina presadená z lesa sa rýchlo a hladko zakorenila na osobnom území.

Nevýhody pestovania zahŕňajú ťažkosti so získaním prekrásneho trávnatého krytu v priemere koruny. Faktom je, že koreňový systém brezy môže poškodiť plodiny, ktoré rastú v tesnej blízkosti a odvádzajú z nich vlhkosť a živiny. Preto, aby ste správne zasadili akékoľvek rastliny pod korunou týchto stromov alebo pár metrov od nich, musíte venovať osobitnú pozornosť kvalitnej príprave pôdy a zavlažovacím opatreniam.

Brezové stromy v krajinnom dizajne: opis druhu

V krajinářskom dizajne sa dnes najčastejšie pestujú najviac dekoratívne a nenáročné druhy stromov. Osvedčila sa breza, ktorá je prehnutá a warty vysoká viac ako 30 m. Druh má visiace vetvy a hladkú bielu kôru, ktorá s vekom môže stmavnúť a praskať. Jeho populárna odroda, Karelská breza, sa vyznačuje ružovkastohnedým drevom s neobvyklou sinusovou textúrou. Populárne ozdobné tvary:

 • „Tristis“ s plačou korunou;
 • „Gracilis“ so závesnými vetvami a úzkymi rozrezanými listami;
 • „Dalecarlica“ a „Laciniata“ s elegantným a vysoko dekoratívnym listom;
 • „Fastigiata“ s predĺženou oválnou alebo stĺpcovou korunou;
 • "Joungii" s jemným listím a kompaktnou korunou tvaru dáždnika;
 • „Purpurea“ s tmavočerveným alebo nahnedlým listom.

Nemenej populárny v záhradníckych brezových stromoch:

 • nenápadný a mrazuvzdorný vzhľad "Fluffy" s bielym kmeňom takmer k základni a predĺženou otvorenou korunou;
 • druh tolerantný v tieni „Ďaleký východ rebrovaný“ so žltkastou kôrou;
 • druh odolný voči tieni „Vlnená“ s šedivou kôrou;
 • pohľad "Daurian" s tmavo hnedou kôrou;
 • pohľad „Manchurian“ so sivohnedou kôrou;
 • Schmidtov výhľad na skalnaté svahy;
 • svetelný pohľad na "Ehrman".

Nedávno sa zvlášť často pestujú zimné mrazivé americké brezy, ktoré môžu mať červenkastohnedú alebo svetlú smotanovú kôru a vysoko ozdobné listy.

Odrody brezov

Pravidlá starostlivosti o okrasnú brezu

Breza nie je len symbolom našej krajiny, ale aj absolútne nenáročný a vytrvalý závod, ktorý po rastúcej technológii poteší majiteľa už mnoho rokov svojím atraktívnym vzhľadom. Štandardná starostlivosť zahŕňa činnosti ako zalievanie, obliekanie, parazit a prevencia chorôb, prerezávanie.

Ako a kde zasadiť strom

Strom môžete zasadiť na jar aj na jeseň. Najlepšie je vyňať oblasti, ktoré majú mierny odtieň, ktorý znižuje odparovanie vlhkosti zo zeme. Veľkosť pristávacej jamy by mala zodpovedať priemeru koreňového systému. Koreňový krk musí byť umiestnený na rovnakej úrovni ako zemský povrch. Ideálne sú mierne kyslé a pomerne voľné pôdy s prídavkom malého množstva humusu. Výsadba rastlín je najlepšie v zamračenom dni alebo večerných hodinách.

Technológia a metódy orezávania brezy

Správne prerezávanie dodáva breze atraktívny vzhľad. Je potrebné orezať brezu podľa toho, aké ciele sa sledujú:

 • vytvorenie vzdušnej časti tak, aby nevyrastala alebo nemala neobvyklý tvar koruny;
 • sanitárne orezávanie;
 • Znížená výška alebo veľkosť koruny.

Je veľmi dôležité vedieť, koľko percent koruny je možné upravovať súčasne, ako aj to, ktorá vetva sa musí odstrániť. Pri orezávaní sa používajú iba čisté záhradné náradie. Zároveň nie je možné odstrániť viac ako 20 - 25% celkového objemu koruny.

V posledných rokoch sa stále viac praktizuje ozdobné orezávanie dospelých stromov. čo je rastlina o niečo ťažšie tolerovať, ale umožňuje vám pripraviť plačú brezu alebo získať naozaj veľmi zaujímavý tvar. V tomto prípade je niekedy potrebné úplne odstrániť hornú časť a všetky vetvy vo vzdialenosti 10 cm od hrubej časti stonky. Je potrebné si uvedomiť, že v neskorom jesennom období nie je možné vytvoriť korunu.

Polievanie a kŕmenie

V závislosti na technológii prípravy pôdy a pravidlách výsadby stromu odborníci neodporúčajú, aby sa v prvých dvoch rokoch vrchného ošetrovania nechali unášať. Ihneď po výsadbe je potrebné venovať dostatočnú pozornosť stavu pôdy Zalievajte sadenice liberálne až do úplného zakorenenia. Dobrý výsledok v prvom mesiaci umožňuje umelé zatienenie leteckých častí pomocou pytloviny alebo špeciálnej sieťoviny.

Ak dôjde k zníženiu dekoratívnosti stromu alebo zožltnutiu a rozkladu listov spojených s vyčerpaním pôdy, malo by sa vykonať vhodné kŕmenie. Na tento účel sa najčastejšie používajú roztoky na báze močoviny zriedené v množstve 30 g na vedro vody alebo mulleín zriedené v množstve 2 kg na 10 až 12 litrov vody. Rastlina veľmi dobre reaguje na hnojenie dusičnanom amónnym, ktorý sa musí najprv riediť rýchlosťou 30 g na vedro teplej vody.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Pravidelne musíte stromy kontrolovať, či nie sú poškodené škrabkou alebo chaga, ako aj patogénnou mikroflórou a rastlinnými parazitmi. Výrastky kôry by sa mali systematicky rezať čistým a ostrým záhradným náradím. Na prevenciu škodlivého hmyzu, ako je medveď a kastról, ako aj patogénov na jar a na jeseň, by sa mali používať špeciálne fungicídy a insekticídy.

Ako zasadiť brezu

Ako zasadiť brezu z lesa

Pred presadením sa musíte pripraviť vopred:

 • lopatka bajonetu;
 • silný drevený kolík vysoký jeden a pol metra;
 • vedro;
 • plastové fólie;
 • syntetické vlákna a povrazy;
 • íl a humus;
 • voda;
 • kompletné komplexné hnojivo.

Na výsadbu sa pripravujú štandardné jamy s priemernými rozmermi 60x60x60 cm a zmes sa plní do tretiny hĺbky na základe vysoko kvalitného humusu, záhradnej pôdy a hnojív. Asi tretina metra je potrebná na ustúpenie od stonky vybraného sadenice a vykopanie Zeme do hĺbky bajonetového bajonetu. Koreňový systém extrahovanej sadenice sa umiestni na polyetylén a dopraví sa na miesto výsadby. Pred výsadbou je koreňový systém ponorený do ílovej kaše. a umiestnil sa do pripravenej pristávacej jamy rozliatej vodou. Ďalšia technológia výsadby je podobná výsadbe akýchkoľvek iných rastlín.

Čo je možné vysadiť vedľa brezy

Namiesto trávnatej trávy pod stromami sa odporúča pestovať bobule s nedostatočnou veľkosťou. Mnoho záhradkárov úspešne vypestovalo odrody korún odolné voči tieňom a suchu odolné odrody drobnoplodých zvyškových jahôd. Niektoré dekoratívne kultúry tiež fungovali dobre. z ktorých sa vytvárajú atraktívne kompozície:

 • drobné cibuľky kvetov a ozdobných listov;
 • na piesočnatých pôdach - májová konvalinka, Veronica, úvodná lekáreň, lesný pelargónie, list hrušiek a nomád;
 • na ílovitej pôde sa nachádza budra v tvare budem, sasanka a lesná sasanka, hviezdička, zelenchuk, pečeň, úžasná fialová, hrebeň hrebeňa, štítna žľaza a drevina.

Vytvorenie správnej starostlivosti vám umožní pestovať ďalšie rovnako atraktívne rastliny na mýtine s brezami.

Glade a ďalšie dekorácie s brezami v krajine

Veľmi zaujímavé kompozície v krajine môžu byť vytvorené z brezy a ihličnanov. Na tento účel je najlepšie použiť kultúry patriace do sekcií Albae, Costata, Acuminatae a Nanae. Trpaslicové brezy sa tiež používajú na vytváranie vysokohorských šmýkačiek alebo škandinávskej výzdoby, ktorá je v našej krajine veľmi obľúbená.

Ak musíte na mieste rezať rastlinu pre dospelých, zvyšné konope sa môžu použiť na vytvorenie záhradných lavičiek a lavičiek alebo na výzdobu v ľudovom štýle. Územie statku môže byť navyše vyzdobené jedinečnými remeslami alebo neobvyklými predmetmi záhradnej výzdoby vyrobenými z brezy. Takáto ručná výroba sa veľmi úspešne kombinuje s takmer akýmkoľvek štýlom a bude skvelým doplnkom záhradných figúr, sochárskych kompozícií a ďalších malých architektonických foriem.

Aké stromy zasadiť v blízkosti domu

Prírodná breza sama osebe je veľmi dekoratívna a zaujímavá rastlina, ktorá sa dá široko využiť pri navrhovaní záhrad pre domácnosť a patrí do kategórie stromov populárnej medzi krajinármi. Takáto rastlina slúži okrem iného ako zdroj liečivých surovín a zlepšuje mikroklímu v krajine.