Nápady

Mixborder kríkov a trvaliek: pravidlá zostavovania do-it-yourself


Kombinácia kríkov a trvaliek je plná kvetov, textúr a tvarov. Viacradová zmiešaná kvetinová záhrada, ktorá má podlhovastý tvar, je určená na výhľad spredu. Mixborder okrem stromov a kríkov zahŕňa aj ostrovy trávnatých a kvitnúcich rastlín.

Základné pravidlá pre vytváranie domácich majstrov

Pri plánovaní miešačov brali do úvahy faktory životného prostredia - vlastnosti pôdy, stupeň osvetlenia.

Najbežnejšie formy sú:

 • slza;
 • polmesiac;
 • páska.

V popredí sú trávnaté rastliny usporiadané do niekoľkých úrovní. V zadnej časti sú kríky alebo nízke stromy, ktoré vytvárajú trvalú základňu kvetinových záhonov.

Spôsob, akým sú rastliny usporiadané do výšky, závisí od umiestnenia kvetinovej záhrady.

Na každom mieste je miesto, z ktorého bude mixborder najlepšie vidieť a z ktorého môžete obdivovať kompozície vytvorené vašimi vlastnými rukami. To sú vyhliadky - lavička, terasa, altánok. Najvyššia rastlina by sa mala nachádzať vo vzdialenosti dvoch alebo troch výšok od bodu druhu.

Pristátie na trvalom mieste sa začína najvyššími rastlinami a končí sa zakrytím. Pre stredné a dlhé plány používajte rastliny, ktoré sú maľované intenzívnejšie. V popredí sa častejšie vyskytujú skromnejšie zakrpatené kvety.

Ako vytvoriť mixborder

Všetky prvky kvetinovej záhrady musia spĺňať požiadavky štýlu.

Základné štýly mixborderu:

 • krajiny - používajú rastliny s drsnými textúrami listov a našuchorené kvetenstvo, ktoré tvoria malé kvety (pestované dahlia, sléz, digitalis, nechtík, nasturtium);
 • exotický - komponenty kvetinovej záhrady nie sú typické pre túto oblasť;
 • záhradný štýl vyžaduje rastliny s lesklými listami a veľkými kvetmi (pivonky, ruže, ľalie, echinacea, antirrinum, petúnie);
 • naturgardenalebo prírodná záhrada, čo možno najbližšie k prírode, ako aj v súbore nenáročných rastlín lúk alebo lesov (prvosenka, konvalinka, plavky, zvonček).

Miešačky kríkov a trvaliek: výber rastlín pre kompozície

Rastliny sa vyberajú podľa výšky, doby kvetu, tvaru kríkov, farby a stupňa zložitosti pestovania.

Keď zariadenie berie do úvahy približnú vzdialenosť z hľadiska do kvetinovej záhrady. Aby rastliny rôznej výšky vyzerali harmonicky, musia sa starostlivo vyberať na výšku.

Asi 10 druhov rastlín sa používa pre malé miešačky.

Odporúčaný počet rastlín na 1 štvorec. m:

 • vysoký (nad 1 m) - 1-5 kusov;
 • stredne veľké (40 - 60 cm) - od 5 do 9;
 • poddimenzované (20-40 cm) - 9-11;
 • zemný kryt od 30 do 55.

klasifikácia

Názvy rastlín

Kryt alebo obrubník (do 25 cm)

Ayuga, Brčál, Viola, klinček, Saxifraga, Crocus, omladenie, Petrklíč jarný, Alox Phlox

Poddimenzovaná veľkosť (25 - 50 cm)

Astra vysokohorský, Badan hustohnedý, karafiátová tráva, pľúcna pazúrik, čmáral prominentný, brucho šach, tulipány, kórejský chryzantéma

Stredne veľké (50 - 100 cm)

Aconite, Achilleia, Iris hybrid a Sibír, Lily, Lupin, Nivyanik, Pivónia, Echinacea purpurea

Vysoký (100-200 cm)

Kultúrne Dahlia, Delphinium, Elecampane vysoký, Blackberry, Obrie cibuľa, Zlatá guľa Rudbeckia, Phlox paniculata

Obri (nad 200 cm)

Mallow alebo Stockrose, Sakhalin Highlander (do 3 m), Fitolakka

cereálie

Miscanthus (do 2 m)

Kríky, nízke tvary (od 25 cm do 2,5 m)

Heather, Arundinaria, Kamélia, Kariopteris, Zeanotus, Hebe, ľubovník bodkovaný, Levanduľa, Rhododendron, Rose, Hydrangea

Ihličnaté formy trpaslíkov (od 30 cm do 2 m)

Cypress. Juniper, Sciadopitis, Thuja, Microbiota

Výber sortimentu závisí od osvetlenia miesta, štýlu mixéra, výšky rastlín a zamýšľanej farebnej schémy.

Mixborders z trvaliek: hotové obvody a zariadenia

Účinok predĺženého kvitnutia sa dosiahne výberom rastlín, ktoré budú kvitnúť jeden po druhom od skorej jari do prvého snehu. Ak chcete vytvoriť nepretržite kvitnúcu kompozíciu, použite rozkvet kalendár trvaliek.

Doba kvitnutia

názov

Jarné kvitnutie (apríl, máj)

Astilba, Anemone nemorosa, Geranium. Kosatec Iris, Swamp Kaluzhnitsa, Hybridná denivka

Jarné kvitnutie (máj, jún)

Úlovky, karafiát, Iberis, sibírsky kosatec, tulipány, pivonky, koniklec, Phlox v tvare písmena, lamium

Letné kvitnutie (jún, júl, august)

Vankúš aster, Aconite, spoločné povodie, zvonček, ľalia, Echinacea, ostrohy, ruže, hortenzie

Jesenné kvitnutie (september, október)

Astilba, Asters, zvonček broskýň, ľubovník bodkovaný, rozchodník, Rudbeckia Sullivant, řebříček

Fázy vytvorenia mixbordera

Pôdu dôkladne pripravte 2-3 týždne pred výsadbou: odstráňte burinu, kopajte a hnojte. Ohraničenie kvetinovej záhrady sa vykopáva okolo okraja tak, že jej horná hrana vyčnieva mierne nad zem. Táto technika nedovolí burinám vkrádať sa do kvetinovej záhrady.

Urobte kresbu s použitím mierky - pre malé kvetinové záhony 1:10, pre veľké 1:50. Obrysy kvetinovej záhrady sa nanášajú na list papiera a miesta výsadby vybraných rastlín sa umiestňujú do tvaru nepravidelných oválov a kruhov.

Kvety sa vysádzajú večer alebo za oblačného počasia.

Kríky Mixborder

Rastliny sú usporiadané na princípe amfiteátra v jednostrannom miešači umiestnenom oproti stene alebo plotu - od vysokého po nízky a zemný kryt.

Vysoké rastliny sú vysadené v strede, nízko na okraji:

 • v dvojsmernom pohľade - mixér je medzi cestami;
 • s kruhovým pohľadom - mixborder je umiestnený na trávniku.

Výška najväčšej rastliny by nemala byť väčšia ako šírka samotnej kvetinovej záhrady. V prípade jednostranných hraníc sa toto pravidlo neuplatňuje.

Dizajn využíva ozdobné mulčovacie materiály - štrk, štiepku alebo kôru, ktoré zdôrazňujú estetiku kvetinovej záhrady a znižujú čas strávený údržbou.

Príklady mixborderov

Mixborder z liečivých rastlín

Liečivé rastliny majú nielen liečivé, ale aj dekoratívne vlastnosti. Sortiment liečivých rastlín je tak rozmanitý, že môžete vytvoriť kvetinovú záhradu ako monochromatické a v akejkoľvek farebnej schéme.

 • Žltá oranžová paleta: arnica, nesmrteľný piesok, horec žltý, elecampán vysoký, ľubovník bodkovaný, cinquefoil vzpriamený, jarná petržlen.
 • Modrá gama: okrídlený malý, yzop officinalis, levanduľa úzkokvetá, mäta pieporná, liečivý šalvia.
 • Pink-fialové rozsah: sladké kadidlo, modrá chrpa, obyčajné oregano, liečivé krvácanie, sléz lesný, srdcový slad, tymián plazivý, šípka vrásčitá.
 • biela: Moldavská snakehead, čierna cohosh, sedmokráska, liečivý citrónový balzam, lúka z lúky a lúky, Damask nigella.

Mixborder na okraji lesa

Nachádza sa v určitej vzdialenosti od skupín stromov a kríkov. Používajú lúčne kvety - zvony, rudbeckia, yarrow a sweetberry. Do sortimentu sa zavádza hojne kvitnúce letničky, ktoré vytvárajú jasné akcenty - snapdragóny, petúnie, ageratum, lobularia.

Mixborder medzi stopovými a záhradnými kríkmi

Pozdĺž plotu bol vysadený krík, vedľa ktorého je úzky pruh zeme, čiastočne zatienený. Hostitelia, kadidlo, čelenka, astilbe - rastliny s malými farebnými listami sa vysádzajú na tienistej ploche. Petúnie, ageratum a floxy rastú v popredí, lepšie osvetlené. V ďalšej úrovni sú voňavé letničky - ľavákov a lobularia.

Zmiešané kvetinové záhony z kríkov a ihličnanov

Mixborder si zachováva dekoratívnosť po celý rok. Na jar majú niektoré druhy stromov - jabloň, čerešňa, slivka - krásnu farbu. Ihly ihličnatých stromov sú zafarbené odlišne.

Ihly a vresy

Základ tvoria kompaktné formy ihličnatých a vresovitých stromov, ktoré sa nachádzajú na tienistom mieste. Kompozíciu dopĺňajú bylinné trvalky. Štruktúru kvetinovej záhrady dotvárajú prízemné rastliny. Takéto miešače potrebujú dobre odvodnenú pôdu. Mulčovanie s borovicovými alebo smrekovými ihlami.

Dekoratívne listnaté a kvitnúce kríky

Vyberte si kompaktné a orezateľné kríky - Mandle, čaj Kuril, japonský kdoule. Dekoráciou kompozície sú krásne kvitnúce kríky - hortenzie, pivonky stromov, ruže. Kvetinovú záhradu účinne dopĺňajú vždyzelené kríky (mahónia, zimostráz, Iberis) a kríky s fantasticky zafarbenými listami (striebristá, čučoriedka, sivá špirála, japonská špirála). Mäkké dreviny sa používajú s mierou. Rastliny prízemnej pokrývky sú umiestnené na prednej hrane - húževnaté, kobercové plamene, rozchodníky, saxofóny. Nemôžeme to urobiť bez kvitnúcich trvaliek - petrklíčov, fialiek, sedmokrásk a kompaktných letničiek - lobelia, červená repa, portulax.

Základné pravidlá pre vytváranie mixborderov

Pri navrhovaní dizajnu svojich stránok sa usilujú zabezpečiť, aby nové kompozície dopĺňali existujúce vykládky a harmonizovali sa navzájom.