Tipy

Fuchsie na záhrade: najlepšie odrody a tajomstvá pestovania vonku


Fuchsia (Fúchsia) - vytrvalá okrasná rastlina, ktorá patrí do čeľade Cypress (Onagraceae). Značný počet druhov alebo odrôd je vhodných na pestovanie ako okrasná záhradnícka plodina, a preto je kvetinová rastlina široko používaná v krajinnom dizajne.

Botanický opis

Rod rastliny obsahuje niekoľko desiatok druhov, a početné divo rastúce druhy prirodzene rastú v horských lesoch v čiastočnom tieni. Dekoratívna záhradná kvetina fuchsie má protichodné lístie, ale niektoré druhy sa vyznačujú listami whorled alebo alternate. Listy vo forme kopijovitých, vajcovitých, vrúbkovaných, vrúbkovaných alebo celých.

Kvety môžu mať rôzne farby a tvary. Po odkvitnutí vznikajú šťavnaté plody podobné bobuľovinám. Vzhľad je vzdušnou časťou rastliny huňatý alebo plazivý. Fuchsia sa môže pestovať v ampéroch, kríkoch alebo štandardnej forme. Ozdobné kvetinové kultúry možno klasifikovať ako nenáročné rastliny, takže pestujte fuchsiu v záhrade na kvetinovej záhrade na otvorenom teréne, dokonca aj začiatočník pestovateľ môže.

Záhradné odrody fuchsie

Pestovanie fuchsie v kvetinových záhradách na ulici alebo v kvetináči a kvetináčoch naznačuje správny výber odrody, ako aj súlad s technológiou výsadby a kompetentnou starostlivosťou vo všetkých fázach rastu a rozvoja dekoratívnej kultúry. Pri výbere odrody sa odporúča venovať pozornosť nielen charakteristikám a trvaniu kvetu, ale aj ukazovateľom odolnosti voči nepriaznivým vonkajším faktorom.

akosť

Charakteristiky rastlín

olistenie

Funkcie kvitnutia

"Beacon"

Krík, hojne kvitnúce, samovoľné vetvenie, mohutná rastlina do výšky 50 - 60 cm

Tmavo zelené, zúbkované hrany, stredne veľké

Sepals sú lesklé, jasne červené.
Okvetné lístky sukne so zubatými okrajmi, fuchsiová škvrna

"Gartenmeister Bonstedt"

Odroda kríkov priaznivo s dostatočnou odolnosťou proti slnečnému žiareniu

Nie veľký, stredne zelený

Pistoidná hybridná forma s lososovo-oranžovými sepálmi

"Koralle"

Rastlina s rovnými výhonkami. Silná, stredne rozvetvená trojlistá forma so skorým a hojným, veľmi dlhým kvetom

Charakteristické zelené sfarbenie, pomerne veľké veľkosti

Jednoduché lososovo oranžové kvety strednej veľkosti. Dlhá perianta trubica a krásna racemóza

"Cliantha"

Kríky stredne veľké a mierne vetvené do výšky 30 - 35 cm

Nie veľký, tmavo zelený

Stredne veľké dvojité kvety s ružovými sepálmi a sukňou levandule

"Comet"

Americká kerka v polovici sezóny, odvetvujúca odroda skorého kvitnutia

Svetlozelená, pomerne veľké veľkosti

Veľké rezné froté kvety s ružovo-červenými oddeľovačmi a fialovou sukňou

"Fey"

Osvedčené austrálske polo ampely a hojne kvitnúce, samovoľné a stredne veľké odrody.

Stredne zelené sfarbenie, nie príliš veľké.

Kvety sú zložené z bielej so zelenými koncami sepálov a levanduľovo modrou sukňou.

"Granada"

Americký kultivar s viac ako polstoročnou históriou tvorí poloamelou a hojne kvitnúcu slabo rozvetvenú a silnú rastlinu.

Veľmi veľké svetlo zelené lístie s načervenalými stopkami a žilami

Terry, veľmi veľké kvety s bohatými červenými sepals a
malinová sukňa

"Cencúľ"

Ampelous, kvitnúce, self-vetvenie, energický a rýchlo rastúci, kvitnúca rastlina

Svetlozelené škvrny s červenými stopkami

Veľké dvojité kvety s bielou sepalou a ružovou viacvrstvovou sukňou

"Margharita"

Semifinále, silné a mierne vetvené
s hojným a dlhým kvetom

Stredne zelené, pomerne husté lístie

Froté kvety, veľké, husté, so smotanovými sepálmi a sukňou

"Kráľovná"

Krík a veľmi hojne kvitnúce mohutné rastliny až do výšky 45 - 50 cm.

Listy sú tmavo zelené, lesklé, na okrajoch sú zúbkované.

Obrovské svetlé dvojité kvety s bielou sepalou a koralovou červenou sukňou.

"Supersport"

Bush hojne kvitnúce, samovoľne sa rozvetvujúce, stredne veľké odrody s výškou maximálne 35 cm

Stredne zelené sfarbenie

Husté, veľmi veľké kvety s bohatými červenými, lesklými sepálmi a lila sukňou

Technológia výsadby fuchsie na záhrade

Napriek tomu, že fuchsie sa najčastejšie pestujú vo forme izbovej rastliny, môže sa táto krásne kvitnúca kvetina pestovať aj na otvorenom priestranstve. Ak chcete získať hojné kvitnutia, musíte zasadiť fuchsie správne:

  • okrasná rastlina je teplomilná, ale ľahko toleruje nevýznamné poklesy teploty;
  • kultúra milujúca vlhkosť príliš dobre netoleruje prebytočnú vodu, takže pôda na mieste by mala byť dobre odvodnená;
  • rastlina uprednostňuje pokojné a dobre osvetlené miesto na slnku, ktoré predstavuje živná pôda;
  • doba výsadby sa môže líšiť v závislosti od pôdy a klimatických podmienok v pestovateľskej oblasti.

Ako pripraviť fuchsie na zimu

Fuchsia by sa mala vysádzať na otvorených kvetinových záhradách v máji alebo júni. Približne pár týždňov po výsadbe je okrasná kultúra dobre zakorenená a ak je správne udržiavaná, rastie dostatočne dobre.

Vonkajšia starostlivosť

Starostlivosť o záhradnú fuchsiu nie je príliš náročná, ale odporúča sa venovať pozornosť dodržiavaniu režimu zavlažovacích opatrení a úpravy top. Svieži, trvalý a maximálne hojný kvet bude podporovaný častým postrekom a dostatočne veľkým zalievaním, včasným vysoko kvalitným vrchným obväzom.

Správne zavlažovacie opatrenia sú najdôležitejšou súčasťou rastúcej fuchsie. Počet a frekvencia zavlažovania priamo závisí od veľkého počtu faktorov, vrátane odrodových charakteristík, štádia rastu a vývoja, umiestnenia okrasnej kultúry, zloženia pôdy v lokalite a poveternostných podmienok. Vysoké teploty preto spôsobujú intenzívne odparovanie Listy fuchsie sa majú pravidelne striekať.

Avšak nadmerná vlhkosť pôdy v kvetinovej záhrade môže vytlačiť kyslík z pôdy a spôsobiť hnitie koreňového systému, ako aj následnú smrť dekoratívnej kultúry. Keď je pôda suchá, rastlina môže vysypať celé lístie. Svislé listy slúžia ako signál na zalievanie. napriek tomu, Koncom jesene alebo v zime nie je vôbec potrebné vodu zalievať, Po zalievaní sa uskutoční plytké uvoľnenie pôdy okolo rastliny a odstránenie buriny.

Keď sa púčiky objavia na kríkoch a počas kvitnutia fuchsie, musí sa kŕmiť ozdobná kultúra. Z tohto dôvodu sa odporúča týždenne zalievať špeciálnymi tekutými hnojivami určenými na kŕmenie kvitnúcich rastlín.

Propagácia fuchsie

Propagácia záhradnej fuchsie je pomerne jednoduchá, ale v podmienkach domácej záhradkárstva sa takáto udalosť najčastejšie uskutočňuje vegetatívnym spôsobom alebo tzv. Rezkami. Ak chcete odrezať odrezky, musíte si vybrať trochu drevených výhonkov, ktoré sú potom zakorenené vo vode alebo v piesku. Približne po niekoľkých týždňoch sa na rastline objaví koreňový systém a mladé sadenice sa môžu presádzať na trvalé miesto na otvorenej záhrade. Odrody kríkov a munície sa môžu rezať každé tri roky, stovky môžu nezávisle aktualizovať ozdobnú záhradnú kultúru.

Ako sa starať o fuchsie v záhrade

Množenie osiva sa používa na chovné účely., pretože pri pestovaní zo semien môže rastlina strácať charakteristiky odrôd rodičov. Ak je však potrebné rozmnožovanie osiva, osivo sa vysieva v marci alebo apríli s použitím rašelinových tabliet na výsadbu. Táto metóda umožňuje transplantáciu bez poškodenia koreňového systému kultúry.

Zimné prípravky

Ak sa ozdobná kultúra pestuje v kvetináčoch alebo kvetináčoch, ktoré sa vyberú iba v letnom období na ozdobenie domácej záhrady, potom najlepšou voľbou pre zimovanie závodu bude takmer akákoľvek pomerne svetlá a relatívne teplá miestnosť s teplotným režimom 5 - 15 ° C. Skúsení pestovatelia kvetov prinášajú fuchsiu do kvetináčov pred začiatkom výrazného ochladzovania na zasklených balkónoch alebo vyhrievaných lodžiách.

Začiatkom septembra sú hnojivá s obsahom dusíka úplne vylúčené z kŕmenia. Namiesto vrchného obväzu sa hnojivá na báze fosfátu a potaše podávajú niekoľkokrát týždenne na každú zavlažovaciu udalosť. Zalievanie je tiež znížená. i v strednej zóne našej krajiny fuchsie najčastejšie v zime zamrznúPreto sa odporúča, aby v jesennom období vykopali okrasné záhradné rastliny zo zeme a transplantovali ich do kvetináčov. Pred umiestnením do záhrady na zimu musí mať fuchsia záhrady dostatok času na zakorenenie.

Je dôležité si uvedomiť, že na „tmavé“ zimovanie fuchsie je potrebné odrezať všetky nezrelé a nelignifikované výhonky zachovaním hlavných vetiev a povinným odstránením zvyšnej zelenej hmoty. V prípade „zimného“ zimovania by sa malo prerezávanie vykonávať striedmo, aby sa mohli ponechať zelené výhonky.

Tipy a triky

Pestovatelia s dlhoročnými skúsenosťami s pestovaním záhradnej fuchsie odporúčajú platiť pozor na tieto vlastnosti pestovania okrasných rastlín kvetu:

  • rôzne odrody záhradnej fuchsie potrebujú rôzne intenzity osvetlenia, takže kvetinová záhrada musí byť usporiadaná v závislosti od potrieb rastliny;
  • dokonca aj veľmi fotofilné odrody pomerne často veľmi ťažko tolerujú priame slnečné žiarenie a potrebujú zatienenie;
  • v kvetinových záhonoch nachádzajúcich sa vo veľmi slnečných oblastiach sa zvyšuje potreba zavlažovacích opatrení.

Propagácia fuchsie rezne

Ampel a kompaktné odrody sa najlepšie pestujú v kvetináčoch. Takéto odrody záhradnej fuchsie sa stárňujú s vekom, preto pri ich pestovaní je potrebné neustále monitorovať stav rastlín a staré kríky nahradiť mladými rastlinami pestovanými odrezkami. Najlepšie susediacimi rastlinami záhradnej fuchsie pestovanej v nádobách vonku môžu byť balzamíny, ivies a begónie.