Návrh

Stroj na brúsenie reťazí reťazových píl: typy, výberové kritériá a vlastnosti prevádzky


Reťazová píla alebo reťazová píla patrí do kategórie reťazových píl vybavených spaľovacím motorom. Takéto zariadenie si vyžaduje správnu prevádzku a údržbu. Na brúsenie reťazí ktorejkoľvek reťazovej píly sa najčastejšie používa brúska.

Brúska na reťazové píly

Nadobúdanie takýchto strojov sa stáva dôležitým počas bežnej prevádzky motorovej píly a tiež, ak sa ostrenie píly vlastnými rukami pomocou pilníka stáva technicky náročným procesom a vyžaduje si veľa času.

Manuálne a elektrické

Všetky stroje používané na ostrenie reťaze sa bežne delia podľa funkčných charakteristík:

 • amatérsky variant;
 • profesionálna voľba.

Iné ako to, vybavenie je klasifikované podľa indikátorov automatizácie:

 • automatické zariadenia sú predstavované hlavným prvkom otáčajúcim sa s elektromotorom. Zariadenie je prispôsobené na rýchle a presné orezávanie rezných zubov. Prítomnosť špeciálnych zručností sa nevyžaduje - stačí bezpečne zaistiť reťazovú pílu vo vnútri držiaka a naštartovať elektrický motor;
 • mechanické zariadenie môže byť buď stacionárne alebo prenosné. Proces ručného brúsenia sa vykonáva bez zdroja energie. Zariadenie je možné prevádzkovať kdekoľvek a po práci stačí vyfúknuť reťazové články kompresorom a spustiť do motorového oleja.

Brúsenie reťaze ručným strojom je dlhý proces a vyžaduje zručnosť a presnosť. Z tohto hľadiska je najlepšie zvoliť vysokokvalitné automatické vybavenie. Ručne naostrené reťaze však môžu trvať oveľa dlhšie.

Populárni výrobcovia

Dizajnérske rysy sú oostrovacie stroje trochu ako kotúčová píla, ale namiesto pílového kolesa je umiestnený brúsny prvok. Profesionálne vybavenie vyrábajú veľké spoločnosti ako Oregon a Stihl. Najlepšie sa osvedčili nasledujúce brúsky na brúsenie:

 • Model Oregon-519789 umožňuje brúsenie značného množstva materiálu a je optimálne vhodný na intenzívne použitie;
 • Model Stihl Hos je vhodný na ostrenie reťazí pílových reťazí a rôznych rezacích plôch vrátane záhradného náradia. Nie je vhodné na brúsenie karbidových kovov. Neprítomnosť rotačného zariadenia vám umožňuje nastaviť sklon podľa odporúčaní výrobcu;
 • Model Champion C-2000 sa vyznačuje kvalitným zaostrením, ako aj optimálnym pomerom funkcií a nízkej ceny. Charakteristickým rysom je značný počet otáčok, ktoré umožňujú rýchle a kvalitné vykonanie práce.

Ako nabrúsiť reťazovú pílu

Amatérske zaostrovacie zariadenie s vynikajúcimi ukazovateľmi kvality vyrába známa spoločnosť Sadko. Brúsny kotúč má priemer 10,5 cm s rýchlosťou otáčania 3,0 až 7,5 tisíc otáčok za minútu.

Stanovenie potreby zaostrenia a následkov opracovania opotrebovanej reťaze

Parametre účinnosti, kvality a bezpečnosti motorovej píly priamo závisia od stavu reznej hrany, ktorá pozostáva zo zubov zložitých konfigurácií. Operačný proces je sprevádzaný otupením zubov, čo negatívne ovplyvňuje rýchlosť a kvalitu práce. Termín zaostrenia nemožno štandardizovať a vopred stanoviť, preto sa určuje analýzou týchto ukazovateľov:

 • nepríjemný pocit pri práci;
 • predĺženie času na dokončenie práce;
 • zvýšenie požadovaného úsilia na podávanie rezného nástroja;
 • prítomnosť vibrácií počas prevádzky a „chôdza“ reťazových píl v rôznych smeroch;
 • vizuálne viditeľné opotrebenie zubov.

Dôležitým pravidlom, ak je to potrebné, na správne vyhodnotenie stavu reťaze a stanovenie doby ostrenia je kontrola typu hoblín získaných počas prevádzky nástroja. Pri dobre naostrených zuboch majú triesky jednotný vzhľad, dostatočne veľké a bližšie k štvorcovému tvaru. Keď sa zuby opotrebujú, stane sa čip príliš malý, takmer zaprášený a stmavne.

Ako vyrobiť doostrovací stroj pre reťazovú pílu

Náhlavná súprava na pílu je najčastejšie opotrebovanou súčasťou každého modelu reťazovej píly. Vytvorenie univerzálnej brúsky na náradie vhodné pre reťazce pre domácich majstrov nie je príliš ťažké. Je potrebné vytvoriť pevný základ, vybavené spoľahlivými svorkami, ktoré zodpovedajú veľkosti modelu píly. Potom je pripevnená pohyblivá časť, na ktorej je pracovná časť pripevnená vo forme najbežnejšieho súboru lúčov alebo manuálneho disku.

Charakteristickým rysom pohyblivej časti v tomto návrhu je nielen schopnosť vykonávať horizontálne pohyby, ale aj schopnosť nastavovať výšku pracovnej plochy vo vertikálnej rovine. Pre maximálnu funkčnosť sa odporúča doplniť inštalačnú základňu pravítkom, pomocou ktorého môžete ovládať výšku zubov píly. Takýto domáci stroj môžete vybaviť aj úspornými a spoľahlivými LED svetlami.

Stroj na ostrenie reťazí Stihl: ako to funguje

Uhly ostrenia reťazovej píly na stroji

Rezná hrana sa vyznačuje parametrami, ako sú hrúbka, šírka a uhol zaostrenia. Uhly ostrenia niektorých typov pílových reťazí majú čiastočné rozdiely, ktoré závisia od podmienok používania jednotky. Správne zvoliť uhol brúsenia umožňuje tabuľku nižšie.

Rozstup v mm

Hrúbka v mm

Priemer súboru

Uhol zaostrenia

Stupeň sklonu

Hĺbka rezu mm

6,35

1,1-1,3

4

30

85

0,65

8,25

1,3

4,8

30

85

0,65

8,25

1,5

4,8

30

85

0,65

8,25

1,6

4,8

30

85

0,65

9,3

1,1-1,3

4

10-30

80-85

0,65

10,26

1,6

5,5

10-30

80-85

0,75

Ako si vybrať profesionálne brúsky

Ako moderné profesionálne vybavenie sa najčastejšie uvažuje o strojoch s automatickým ovládaním a špeciálnymi brúsnymi kotúčmi, ktoré sú často vybavené všetkými druhmi prídavných zariadení, ktoré môžu výrazne rozšíriť funkčnosť a zvýšiť efektívnosť vykonávanej práce. Pre profesionálne vybavenie sú typické tieto parametre:

 • ukazovatele výkonu;
 • ukazovatele rýchlosti otáčania hriadeľa na vretene;
 • hladina hluku a hmotnosť jednotky.

Priemerné náklady na moderné, vysokokvalitné a spoľahlivé automatické vybavenie vo väčšine prípadov závisí od technických charakteristík zariadenia, ako aj od cenovej politiky výrobcu. Uvádzajú sa najvýznamnejšie parametre:

 • typ vretena;
 • kompletnú súpravu vybavenia;
 • indikátory výkonu zariadenia;
 • prítomnosť ďalších funkcií;
 • prítomnosť špeciálnych zariadení.

Ukazovatele výkonu sú primárne ovplyvňované úrovňou otáčok hriadeľa. Schopnosť nastaviť uhol zaostrenia minimalizuje počet vynulovaní reťaze. Rotačná hlava robí zaostrenie dvakrát rýchlejšie a obmedzovač sklonu vám nedovolí vykonať príliš hlboký rez na spojke.

V súčasnosti sú najobľúbenejšie modely od výrobcov ako Sthil, Makita, Oregon a Sadko. Domáce spotrebiče PRORAB, Caliber-Master EZS-90-M, Champion C-2000, ako aj profesionálne vybavenie OREGON -542654 a OREGON-542654 sú dokonale charakterizované.

Odporúčané použitie na zníženie opotrebenia zubov.

Správna činnosť súpravy píl prispieva k značnému opotrebovaniu zubov a umožňuje vám ušetriť peniaze za ostrenie pracovného nástroja:

 • je žiaduce zakúpiť pár reťazí a ich pravidelná výmena na miestach vám umožňuje rovnomerné opotrebenie všetkých prvkov náhlavnej súpravy náhlavnej súpravy a prispieva k maximálnemu využitiu továrenských zdrojov;
 • systematicky sa musí pneumatika otáčať, aby sa zabezpečilo rovnomerné opotrebenie drážok a kladiek pneumatiky v ložisku na hnanom reťazovom kolese;
 • ložiská na hnacom kolese a hnacom reťazovom kolese je potrebné pravidelne mazať, čo pomôže predĺžiť životnosť a tiež uľahčí prácu a uľahčí prácu;
 • na periodickú editáciu tupých náhlavných súprav s ľahkými znakmi deformácie môžete použiť špeciálny pilník a tŕň, ktorý nastavuje správny uhol zaostrenia;
 • počas zaostrovania je potrebné regulovať správnu výšku obmedzovača v hĺbke rezu;
 • pravidelne kontrolujte správnosť napnutia reťaze, pretože utiahnutá alebo podprsenka s náhlavnou súpravou môže skrátiť životnosť zariadenia a spôsobiť poruchu zariadenia;
 • asi po niekoľkých minútach od začatia práce skontrolujte, či musíte skontrolovať napnutie reťaze a upravte tento parameter náhlavnej súpravy.

Je dôležité pravidelne kontrolujte prítomnosť oleja v nádrži agregátu a tiež monitorujte správne fungovanie olejového čerpadla. Je prísne zakázané používať ťažbu v motorových reťaziach. Nesmú sa montovať ani pneumatiky, ktoré nie sú špecifikované výrobcom. Dlhá pneumatika zvyšuje zaťaženie píly a dokáže rýchlo deaktivovať vybavenie.

Ako vyrobiť stroj na ostrenie motorovej píly

Dopyt po vysoko kvalitných a výkonných reťazových pílach v našej krajine neustále rastie, takže stále viac spotrebiteľov premýšľa o možnosti servisu náhlavnej súpravy píly samostatne. Aby sa urýchlil proces zaostrenia reťaze a dodržiavania všetkých technologických noriem, odporúča sa používať špeciálne moderné stroje, ktorých cena je pomerne dostupná aj pre priemerného spotrebiteľa.