Tajnosť

Prečo kurčatá neponáhľajú a ako situáciu napravia


V domácnostiach sa kurčatá najčastejšie chovajú na získanie vajec, ale stáva sa, že nosnice sa neponáhľajú. Aby ste zistili, prečo sa to stane, musíte pochopiť vlastnosti obsahu plemien kuracích vajec.

Keď sa začnú mláďatá ponáhľať

Mladí ľudia nazývajú sliepky prvého roku života. Líšia sa od dospelých vtákov v hrebeni svetloružového odtieňa. Vek, v ktorý začína znášanie vajec, závisí od druhu.

Mladé plemená vajíčok sa začínajú ponáhľať už za 4 - 5 mesiacov. Zmiešané kurčatá, plemená mäso - vajcia, dávajú vajcia do 5 - 6 mesiacov. Najdlhšia doba je čakať na vajcia z plemien kuracieho mäsa. Začínajú sa ponáhľať až o 7-8 mesiacov, takže držanie takýchto vtákov na získanie vajíčok nie je praktické.

Domácnosti majú zásadný význam. Dôležité indikátory sú:

 • priestranný kurník;
 • Poskytovanie miesta na prechádzky;
 • množstvo a kvalita krmiva;
 • náležitá starostlivosť o kurčatá.

Hmotnosť kurčaťa v čase znášky by mala byť v priemere 1,5 kg. Ak sa mladí začnú ponáhľať príliš skoro, je to zlé pre ich zdravie.

Prvé vajcia sú zvyčajne malé a vážia okolo 45 gramov. Ale štandardné veľkosti dosahujú pomerne rýchlo. Preto získavajú kurčatá s určitým vekovým rozdielom, aby systematicky získavali čerstvé veľké vajcia.

Prečo nosnice neponáhľajú: hlavné dôvody

Najväčší počet nosníc prináša v prvom roku života. Za priaznivých podmienok môžete získať až 300 vajec ročne, S nástupom jesene je pokles počtu vajec ovplyvnený nízkymi teplotami vzduchu a krátkymi dennými hodinami. Stáva sa, že na jar av lete prudko klesá produkcia vajec. Tento problém má niekoľko hlavných príčin.

Problémy s výživou

Ak krmivo obsahuje nedostatočné množstvo tuku a uhľohydrátov, kuracie mäso nemá dostatok energetických rezerv na to, aby mohlo vajcia prenášať v plnej sile. Zrná ako pšenica, raž, jačmeň, ovos by sa mali nachádzať v potrave nosníc. Sacharidy sú bohaté na kukuričné ​​zrno, sú vopred rozdrvené. Je užitočné pridávať strukoviny, ľan a slnečnicové semienka. Asi 20% dennej normy tvoria zelené a koreňové plodiny. Súčasne s jedlom je potrebné dať vodu na pitie. Strava je tiež dôležitá. Kŕmenie by sa malo uskutočňovať dvakrát denne, ráno po prebudení a po 8-10 hodinách.

Nedostatok vitamínu

Nedostatok vitamínov A, D a kyseliny listovej vedie k zníženiu produkcie vajec. Do výživy vtákov je potrebné zaviesť také zložky, ako sú púpava greeny, špenát, špargľa, hrach. Vitamín D sa syntetizuje na slnku, jeho nedostatok sa môže vyplniť pridaním seno múky a kvasníc ožiarených ultrafialovým svetlom. Umelé vitamíny pre vrstvy sa lepšie nepoužívajú. Ich predávkovanie môže viesť k smrti vtákov.

Choroba

Kurčatá prestanú znášať vajcia v prípade zápalových chorôb reprodukčného systému, napríklad salpingitída, peritonitída, ovaryitída. Ich dôvodom je porušenie hygienických podmienok: prievan v kurníku, vlhký odpad, plesnivé jedlo. Nízka kvalita jedla vedie k rozvoju parazitických chorôb: ascariasis, kokcidióza, heraracidóza. Liečba je antimikrobiálnymi látkami. Infekčné patológie tiež znižujú produkciu vajec. Najbežnejšie sú: salmonelóza, tuberkulóza, pasteurelóza, kolibacilóza. Ak sa zistí infekcia, choré sliepky sa zničia, aby sa zabránilo infekcii všetkých ostatných vtákov.

Kurčatá molt

Pred začiatkom zimných prechladnutí sliepky začínajú proces prirodzených zmien peria. U rôznych plemien môže byť toto obdobie od 2 týždňov do jedného mesiaca. Perie sa mení na hustejšie a hustejšie. V období, keď sliepky pijú, je možné vylúčiť obilie z potravy a zvýšiť počet kŕmení za deň na 3-4 krát.

Chyby v podmienkach zadržania

Hlavným problémom môže byť obmedzený priestor. Sliepky nemajú radi tlačenie. V kurníku musí byť ostriež a dostatočný počet hniezd. Vyrábajú sa na pokojných a odľahlých miestach. V horúcom počasí je potrebné kabínu vybaviť v pešej zóne. V zime by mala byť kuracia kôra doplnená o ďalšie osvetlenie.

Ako chovať nosnice

Čo robiť, keď kurčatá už neponáhľajú

V prípade neprítomnosti alebo prudkého poklesu počtu vajíčok za deň je potrebné pozorovať vrstvy, analyzovať zmeny, ktoré sa vyskytli, aby sa zistil dôvod.

 • Najprv je potrebné prehodnotiť stravu a zistiť, koľko potravy konzumujú sliepky. Na zabezpečenie všetkých potrebných živín pre vtáky je lepšie používať špeciálne krmivo. Rovnako je zlé preplávať a preplávať vtáky. Obezita môže byť tiež príčinou nedostatku vajec. Na jedno kurča denne je potrebných približne 150 gramov krmiva. Môžete zvýšiť počet informačných kanálov až 3 až 4-krát.
 • Ráno a večer by ste mali dať obilie av popoludňajších hodinách pripraviť vlhkú záplavu vody, nasekané cereálie, soľ. Môžete pridať mliečne výrobky. Hmota by nemala byť lepkavá. Ak kurčatá nejedli celú kašu v jednom jedle, kŕmidlá by sa mali vyčistiť. a odstráňte všetky zvyšky. Tento produkt podliehajúci skaze môže spôsobiť plesne a otravu.
 • Ak sa na vrstvách začalo sceľovanie, do krmiva by sa mali pridať mäso a kostná múčka, ryby a iné výrobky obsahujúce veľké množstvo bielkovín. Povinné sú počas tohto obdobia minerálne krycie vrstvy, môžete pridať mušle, kriedu, riečny piesok. To nahradí nedostatok vápnika, v ktorom kurčatá môžu jesť svoje vajcia sami.

 • V kurníku je potrebné zaistiť najpohodlnejšiu teplotu 18 - 20 ° C. Na monitorovanie by sa mal nainštalovať teplomer. V lete môžete častejšie vetrať, v zime navyše izolovať. Hrúbka suchej slamy a pilín by mala byť najmenej 40 cm. Je lepšie, aby dvere neboli príliš široké, môžete ich zavesiť plachtou alebo plachtou. Osvetlenie by sa malo udržiavať 14-16 hodín denne.
 • Dôvod poklesu produkcie vajec môže byť preplnený a veľké množstvo kohútikov v balení. Jeden štvorcový meter môže obsahovať najviac 4 - 5 vtákov. Jeden kohút stačí na 10 sliepok. Kohút je potrebný iba na oplodnenie vajíčok, ak sa plánuje inkubácia kurčiat. V procese tvorby vajíčok sa nezúčastňuje.
 • V kurníku by sa mali skontrolovať hlodavce. Myši a potkany často nesú nielen nebezpečné choroby, ale tiež prenášajú vajcia z hniezda. Na odradenie škodcov sú oblasti okolo budovy a podlahy vo vnútri posypané drevným popolom. Držia sa na labkách hlodavcov a vstupujú do žalúdka, čo spôsobuje nepohodlie. Môžete použiť repelentné zariadenia. Neodporúča sa rozložiť pesticídy v kurníku. Samy vtáky a iné domáce zvieratá môžu otráviť.

 • Mladé nosnice sú veľmi plaché. Hromady hromu, zvuk dažďa, premiestnenie do iného kurčaťa môžu ovplyvniť ich produkciu vajec. V takýchto prípadoch má pridanie 20 ml octu jablčného muštu do potravy každý deň priaznivý vplyv na nervovú sústavu po dobu jedného týždňa.
 • Malo by sa pamätať na to, že kurčatá nesú vajíčka na reprodukciu. Možno sa vrstva začala pripravovať na inkubáciu kurčiat, takže zmenilo miesto znášania na odľahlejšie. Ak je vývoj tohto procesu nežiaduci, kurča sa umiestni mimo hniezd. V priebehu času sa hormonálne pozadie obnoví a vták začne ukladať vajcia v normálnom režime.
 • Raz ročne sa musí kuracia múka doplniť novými vrstvami, Po dosiahnutí veku 2 rokov sa produkcia vajec u vtákov začína znižovať o 15 - 20% ročne. Neodporúča sa chovať pestované sliepky, posielajú sa na mäso a nakupujú sa násadové vajcia alebo kurčatá na aktualizáciu kŕdľov.

Ako zvýšiť produkciu vajec

Ak sa kurčatá chovajú predovšetkým za účelom získania vajec, mali by ste si zvoliť správne plemeno vtákov. Medzi plemená vajec patria medzi najproduktívnejšie:

 • Livorno;
 • Biely Rus;
 • Broken Brown;
 • Hajseks;
 • Minorca.

Tieto plemená kurčiat dokážu prepraviť 250 až 300 vajec ročne. Najvyššia miera je 371 vajec.

Zvýšenie nosníc Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel:

 1. Vyvážená strava. Pri výbere krmiva by ste mali venovať pozornosť zloženiu, kvalite a trvanlivosti. Bielkoviny, tuky, uhľohydráty, minerály a soli by mali byť prítomné v dostatočnom množstve.
 2. Plán kŕmenia. Je potrebné dbať na pravidelnosť a rovnomernosť výživy. S ustavičným kŕmením súčasne si sliepky zvyknú na určitý rozvrh a v stanovenom čase čakajú v blízkosti krmítka. Večerné jedlo by sa malo uskutočniť hodinu pred sedením.
 3. Teplota a osvetlenie. Kurčatá nosia v zime viac vajíčok s dlhými hodinami denného svetla. Ak teplota vzduchu klesne a intenzívne osvetlenie je menej ako 14 hodín denne, produkcia vajec sa zníži reflexne. Dodatočná tepelná izolácia a osvetlenie kuracieho mechúra kedykoľvek počas dňa pomôžu oklamať prírodu.
 4. Aktualizácia hospodárskych zvierat mladé vrstvy každý rok.

Ako kŕmiť nosnice v zime

S výhradou všetkých odporúčaní je zaručený pozitívny výsledok. Za priaznivých podmienok pre nosnice môžete získať čerstvé vajcia po celý rok.