Rastliny

Drummond Phlox: živé kvety, ktoré ozdobia každú náplasť od jari do jesene


Drummond Phlox je jednoročná kvitnúca rastlina, ktorú je možné použiť na dekoráciu lokality. Jeho latinské názvy - phlox drummondii a ročný phlox nie sú bezdôvodné. „Phlox“ v preklade do ruštiny znamená „paľba“. Je nepravdepodobné, že tieto svetlé kvety zostanú bez povšimnutia a priťahujú obdivné pohľady. Historickou vlastnosťou Phlox Drummond je Severná Amerika. Do Európy ho priviedol botanik Thomas Drummond. Na počesť neho dostala rastlina svoje meno.

Phlox Drummond: opis rastliny a najlepších odrôd

Tento flox sa vyznačuje zvýšeným vetvením lepivých stoniek. Vďaka tomu má rastlina svieži a elegantný vzhľad. Kríky sú ozdobené jasnými kvetmi, ktoré vyžarujú príjemnú vôňu. Ich farba je rôznorodá: fialové, snehovobiele, svetloružové, modré, fialové atď. Rôzne odrody môžu byť monofónne a dvojfarebné a môžu sa tiež líšiť v tvare okvetných lístkov a vzore.

Všetky záhradné odrody Phlox Drummond možno rozdeliť do troch veľkých skupín:

  1. "Hviezdicový": Početné kvety týchto rastlín majú okvetné lístky. Kvety sú podobné malým hviezdam, ktorých priemer nepresahuje 2 cm.
  2. trpaslík: líšia sa v nízkej výške stoniek: ich dĺžka nie je väčšia ako 20 cm a v niektorých odrodách dokonca 15 cm.
  3. tetraploid: Ich vlastnosťou sú veľmi veľké kvety s priemerom približne 4 cm, vďaka ktorým je rastlina svetlá a atraktívna.

Drummond phlox je v období kvitnutia horší ako trvalý. Zvyčajne sa začína koncom mája alebo júna a končí v septembri. V závislosti od klimatických podmienok sa tieto obdobia môžu líšiť.

Ako zasiať semená sadenice bubienka Phlox

Zmes Phlox Drummond: populárne odrody

Medzi pestovateľmi kvetov sú populárne nasledujúce odrody Phlox Drummond, ktoré často sa používa v zmesiach odrôd Mix na ozdobenie lokality:

Názov série alebo triedy

popis

"Tlačidlá"

Séria huňatých kvetov floxu s kukátkou v strede. Sfarbenie - rozmanité: kombinácia bielej s odtieňmi modrej, červenej, ružovej. Sú vysoko odolné voči suchu a vysokým teplotám, preto sa odporúča pestovať v oblastiach s horúcimi letami.

"Chanel"

Krátka rastlina (výška stoniek nepresahuje 20 cm), zdobená malými dvojitými kvetmi. Okvetné lístky sú maľované v bledom broskyňovom odtieni.

„Hviezdny dážď“

Sú to vysoké plamene (asi 50 cm) s kvetmi v tvare hviezd, pre ktoré odroda dostala svoj názov. Odolný voči nízkym teplotám, ale netoleruje stmievanie, preto by mal byť vysadený na slnečnom mieste

"Grandiflora"

Tetraploidná odroda. Jeho hlavnou výhodou sú veľké kvety až do priemeru 4 cm. Sfarbenie sa môže meniť.

„Fl Grammy“

Séria kompaktných phloxov Drummond s výškou od 15 do 20 cm Súčasťou tejto série je biele „oko“ uprostred hviezdovitých kvetov. Odtieň pozadia sa môže líšiť: od ružovej po vínovú

Nie sú to všetky odrody a hybridy Phlox Drummond. Dnes v predaji nájdete širokú škálu možností pre výšku, tvar a farbu kvetov. A táto zbierka sa vďaka výberu pravidelne aktualizuje.

Ročné Phlox kvety: Výsadba a starostlivosť

Aby phlox uspokojil svetlé a dlhé kvitnutie, je potrebné zabezpečiť správne sadenie a starostlivosť o rastliny. Nemali by vzniknúť žiadne ťažkosti. Pravidlá sú pre každého pestovateľa jednoduché a zrozumiteľné a výsledok ich dodržiavania prekročí všetky očakávania.

Výber a príprava miesta pristátia

Pre Phlox Drummond je dôležité vybrať si správne miesto na webe. Tým sa zabezpečí aktívny rast a bohaté kvitnutie.

Je potrebné si uvedomiť, že rastlina dokonale toleruje vysoké teploty, ultrafialové žiarenie a dočasný nedostatok vlhkosti, takže je pre ňu vhodný slnečný priestor otvorený lúčom.

Drummond Phlox dobre reaguje na pokles teploty. Prvý jesenný mráz poškodzuje len okvetné lístky kvetín, zatiaľ čo stonky a lístie zostávajú nedotknuté. teda kvitnutie tejto rastliny pokračuje, až kým sa v noci nevyskytujú konštantné mínusové teploty. Zvyčajne je to polovica a koniec septembra.

Pri výbere miesta na pestovanie je veľmi dôležité venovať pozornosť dvom faktorom, ktoré môžu nielen poškodiť kvitnutie, ale tiež viesť k smrti Phlox Drummond:

  1. Príliš ťažká alebo naopak ľahká pôda (hlinitá, piesčitá a piesčitá). V prvom prípade vedie hustá štruktúra pôdy k akumulácii vody v nej. Výsledkom je, že floxové korene sú ovplyvnené rôznymi typmi hniloby. To môže spôsobiť smrť kvetu. V druhom prípade nie je pôda vďaka svojej štruktúre schopná udržať vlhkosť v požadovanom množstve a počas horúceho leta sa rastlina cíti nepríjemne, hoci je dosť odolná voči suchu. Preto pred výsadbou Phrummond Phlox, ak je to potrebné, môžete upraviť zloženie pôdy. Rastlina tiež "ďakujem" za zavedenie humusu alebo humusu.
  2. Pri výsadbe floxom by ste sa mali vyhnúť tienistým miestam s vysokou vlhkosťou. V opačnom prípade nemusí kvitnutie vôbec nastať.

Je lepšie zvoliť slnečné a otvorené miesto s úrodnou pôdou. Pred výsadbou musíte vykopať zeminu a zvoliť korene burín. Odporúča sa používať organické a minerálne hnojivá určené pre kvitnúce rastliny. To bude mať pozitívny vplyv na vzhľad Phlox Drummond, kvalitu a trvanie jeho kvitnutia.

Pestovanie Phlox Drummond zo semien

Drummondov ročný flox sa pestuje zo semien. Je dôležité, aby bol sadivový materiál zdravý: nie suchý, bez príznakov hniloby alebo iných chorôb.

Semená sa zvyčajne vysádzajú na jar, Optimálny čas je posledná dekáda apríla alebo začiatok mája. Na tento účel je potrebné pripraviť plytké (2-3 cm) brázdy, preliať ich vodou, podľa potreby pridať organické alebo komplexné minerálne hnojivá. Semená sú do nich rovnomerne posypané alebo zasadené do „hniezd“ 4 kusov vo vzdialenosti 10 až 15 cm od seba. Keď sa v sadbách objaví niekoľko listov, bude potrebné usporiadať malé floxy. Na udržanie potrebného množstva vlhkosti v drážkach sa odporúča ich chrániť krycím materiálom.

Niektorí záhradníci pestujú výsadbu pred zimou. To umožňuje vynikajúcu mrazuvzdornosť Phrum Drummond. Jediným nebezpečenstvom je možné zvýšenie teploty v zime. Ak vydrží niekoľko dní, potom môžu rastliny začať rásť, av tomto prípade po návrate mrazu zomrú. Aby sa tomu zabránilo, v teplom počasí je pôda pokrytá hustým materiálom: zníži sa tým riziko roztopenia pôdy pod vplyvom teploty a slnečného žiarenia.

Táto metóda sa zvyčajne používa v oblastiach s miernymi zimami. Po vytvorení stabilnej snehovej pokrývky na pôde stláčaním vytvorte riadky, semená rastlín (najlepšie 4 semená v jednom hniezde) a posypte chernozemom, ktorý sa musí vopred naskladniť. Potom sa na miesto pristátia umiestni vrstva snehu. Jej hrúbka by mala byť asi 20 cm. V apríli, s príchodom tepla, porastú plamene.

Ako sa potápať Phlox

Ako a kedy zasadiť sadenice

Na to, aby Drummond phlox potešil skoré kvitnutie v máji, skoro na jar je potrebné postarať sa o sadenice, ktoré celkom jednoduché robiť doma:

  1. V marci by sa mali pripraviť nádoby s výživnou zeminou, vysadené v radoch v radoch a posypané zeminou bez lisovania. Zakryte polyetylénom, čím vytvoríte efekt skleníka, ktorý sa musí vetrať každý deň. Keď pôda zaschne, môže sa nastriekať zo striekacej pištole.
  2. Keď sa objavia prvé klíčky (a zvyčajne k tomu dôjde po týždni), film sa odstráni a nádoba sa umiestni na dobre osvetlené miesto. V budúcnosti je potrebné zabezpečiť, aby bola pôda dostatočne navlhčená.
  3. Po vytvorení dvoch plnohodnotných listov je potrebné urobiť zber a flox umiestniť do samostatných kvetináčov. V apríli sa odoberajú mimo deň, aby sa prispôsobili podmienkam.
  4. V máji môžete vysadiť sadenice do zeme po skončení mrazu.

Zvyčajne, keď sa Drummondov flox pestuje na určitom mieste, už na ňom možno vidieť púčiky. Budú kvitnúť veľmi skoro.

Polievanie a kŕmenie

Nadmerná vlhkosť a jej nedostatok nepriaznivo ovplyvnia kvitnutie floxu. Zalievanie by preto malo byť mierne. Po vyschnutí ornice je potrebné zalievať. Niekedy za horúceho počasia môžu kvetenstvo vyschnúť - potom musia byť starostlivo rezané. Toto podnieti vznik nových pukov.

Phlox Drummond dobre reaguje na aplikáciu dusíkatých hnojív. tiež „má rád“ komplexné minerálne hnojivá a organické hnojivá. Použitie týchto hnojív sa odporúča v intervale 2 - 3 týždňov od okamihu vysadenia rastliny na otvorenom priestranstve. Prispieva to k objaveniu sa svetlých a sviežich kvetov. Vrchný dresing by mal byť koreň, aby látky neklesli na listy a plátky. Phlox Drummond miluje a úhľadne uvoľňuje pôdu.

Ochrana proti škodcom a chorobám

Rovnako ako iné záhradné rastliny, aj Phrum Drummond môže byť ovplyvnený hubovými, vírusovými a bakteriálnymi chorobami. Okrem toho sú často vyberaní svojimi škodcami: roztoče, vošky a ďalšie. Na zníženie rizika všetkých týchto problémov je v prvom rade potrebné dodržiavať pravidlá kultivácie, najmä zabrániť zamokreniu pôdy.

Na profylaxiu sa floxy postriekajú „zmesou Bordeaux“ alebo Epin. Ten zvyšuje imunitu vegetácie. Pestovanie pôdy sa tiež osvedčilo.

Je dôležité pravidelne kontrolovať flox. Ak existujú príznaky choroby alebo poškodenia škodcami, mali by sa prijať opatrenia pomocou ľudových prostriedkov alebo špeciálnych chemikálií.

Možnosti použitia phlox v krajinnom dizajne

Drummond Phlox je vďaka svojim bohatým a svetlým kvetinám schopný ozdobiť akúkoľvek oblasť, čo vám umožní vytvárať atraktívne a originálne kompozície v krajinnom dizajne. Nízko rastúce odrody sa často používajú ako dekorácia ako hranice záhradných chodníkov.

Je tiež vhodný pre skupinové kompozície. Phlox Drummond vysadený na rôznych kvetinových záhonoch a záhonoch, mixborderoch. Keď sú rastliny vysadené v širokom a hlbokom hrnci alebo nádobe, budú vyzerať veľkolepo. To vám umožní zdobiť altánok, verandu a dokonca aj balkón.

Druhy a odrody floxu

Viacfarebné kvetenstvo Phlox Drummond efektívne ozdobí každú oblasť. Vďaka svojej odolnosti voči suchu a mrazu táto rastlina poteší oko od mája do septembra. Stačí na to dodržať jednoduché pravidlá týkajúce sa pristátia a starostlivosti oň.

Rôzne Phlox Drummond (37 fotografií)