Inštrukcia

Filter pre rybník: účel, druhy a vlastnosti výroby domácich majstrov


Správne vybraný a vysoko kvalitný filter pre rybník je nevyhnutnou súčasťou vodného systému určeného na čistenie nádrže škodlivých látok alebo patogénnych mikroorganizmov. Takéto zariadenie na čistenie vody z rybníka sa líši nielen dizajnovými vlastnosťami, ale aj výkonom a cenou.

Na čo je potrebný systém filtrácie rybníka?

Ak sa umelá nádrž začala rozkvitať a v dôsledku toho úplne stratila svoju príťažlivosť, biologická rovnováha bola s najväčšou pravdepodobnosťou narušená vo vodnom systéme. Vodný systém je možné obnoviť čistením a následným zavedením procesov filtrácie a prevzdušňovania.

Prietoková nádrž v prírodných podmienkach pravidelne aktualizuje vodné prostredie a stojatá voda z rybníka sa najčastejšie mení na močiare. Umelo vytvorené rybníky potrebujú pravidelnú a náležitú starostlivosť a transparentnosť vody sa môže zabezpečiť vykonaním mechanického čistenia a kompetentného usporiadania.

Filtrácia vody do-it-yourself vám umožňuje vyvážiť zloženie a tiež pozitívne ovplyvňuje flóru a faunu rybníka:

 • biofilter alebo biologická alternatíva pozostávajúca z použitia aeróbnych baktérií, ktoré môžu rozkladať organické zvyšky na zložky, ako je kyslík, ako aj dusík a bezpečný uhlík;
 • chemická možnosť zahŕňajúca použitie špeciálnych činidiel, ktoré rozkladajú dusičnany, fosfáty, amoniak a sírovodík na zložky, ako je voda a oxid uhličitý;
 • ultrafialová verzia, neškodná pre flóru a faunu, ale dobre ničiaca patogénne mikroorganizmy, ako aj nižšie riasy, ktoré spôsobujú charakteristický „kvet“ vodného prostredia;
 • mechanická verzia, prezentovaná zariadeniami, ktoré čistia vodu a robia ju čo najtransparentnejšou pri bežnom čerpaní pomocou špeciálnych filtrov.

V procese usporiadania je potrebné vziať do úvahy umiestnenie nádrže, ako aj jej objem a vlastnosti cieľa. Pri výbere miesta je potrebné zabezpečiť systematické zatienenie a absenciu tesne rozmiestnených listnatých porastov. Je obzvlášť dôležité brať do úvahy takéto požiadavky na rybníky s rybami a drahé okrasné vodné rastliny.

Tlakový filter pre vodu: popis

Filter pre rybník: účel a charakteristika druhov

spravidla všetky populárne a včasné filtračné systémy sú dostatočne veľké, ale odporúča sa vziať do úvahy vlastnosti umiestnenia a inštalácie takýchto zariadení vo fáze projektovania rybníka.

Objem vody v nádrži

Typ odporúčaného systému

Výhody a nevýhody

Populárne modely

Až 8 metrov kubických

Ponorné čerpadlo s bočným výtlakom s tlakovým filtrom

Prevzdušňovanie, mechanické a biologické ošetrenie, prítomnosť vstavanej UV lampy, schopnosť prehĺbenia

tlakový filter v pobrežnej zóne s umelým kameňom

Súprava Heissner Ready

8 až 35 metrov kubických

Na základe ponorného čerpadla

Tlakový alebo prietokový filter umiestnený na brehu, ako aj ponorné čerpadlo inštalované v najhlbšom mieste. Pripojenie filtra a čerpadla so špeciálnou špirálovou hadicou

Hotové súpravy od výrobcov Heissner, FIAP a OASE

35 až 70

metrov kubických

Vo fáze plánovania môžete použiť možnosť vstupu spodnej vody a bočného skimmeru

Kompaktný, profesionálny a vysoko efektívny filtračný systém je úplne mimo rybníka a ľahko sa udržuje.

Pripravená sada „SK-500“

35 až 70

metrov kubických

Na vybavenie hotového rybníka sa používa mechanický filter s rybníkovým čerpadlom

Pri použití v domácnosti univerzálna jednotka účinne odstraňuje najmenšie nečistoty a je schopná pracovať s čističom povrchov aj s prietokovým filtrom

Filtračný systém "Compact-Sieve"

70 až 120 metrov kubických

Vo fáze plánovania môžete použiť možnosť vstupu spodnej vody a bočného skimmeru

Kompaktný, profesionálny a vysoko efektívny filtračný systém je úplne mimo rybníka a ľahko sa udržuje.

Pripravená súprava „SK-502“

70 až 120 metrov kubických

Na vybavenie hotového rybníka sa používa mechanický filter s rybníkovým čerpadlom

Vysoký výkon vďaka veľkej ploche filtračných prvkov, schopnosť ľahko sa pripojiť k tradičnému jazierkovému čerpadlu

Súprava filtra OASE

Najťažšie je zvoliť správny filtračný systém, ak sa plánuje chov rýb v umelom rybníku:

 • prietokový filter vybavené čerpacím zariadením. Pri prechode cez filtre sa znečistená voda zbavuje upchávania a usadenín. Pórovitá látka pomáha udržiavať riasy a baktérie a činidlá bojujú proti organickým a chemickým zlúčeninám. Ideálne pre malý rybník, ktorého objem nie je väčší ako 300 - 350 m³;
 • tlakový filter Je schopný účinne vyčistiť malé množstvo vody, ktorého objem nie je väčší ako 60 m³, ale je možné privádzať vyčistenú vodu do výšky až päť metrov kvôli prítomnosti obehového čerpadla inštalovaného na dne. Vybavené elektrickým čerpadlom a hlbokými filtračnými modulmi;
 • piesočná možnosť rozpočtu Nemá zložitý viacúrovňový filtračný systém a funkcie kvôli najjednoduchšej kolekcii. Hlavnou nevýhodou je riziko rozkladu organických zložiek, ktoré vedie k uvoľňovaniu sírovodíka, metánu a ďalších škodlivých zlúčenín;
 • sběrače alebo plávajúce modelysa najčastejšie používajú ako prídavné zariadenia a používajú sa s čističmi prietoku alebo tlaku. Inštalácia je pomerne kompaktná a je umiestnená na povrchu a účinne vedie kontaminovanú tekutinu cez otvory filtra.

Pri výbere zariadenia by sa mala venovať osobitná pozornosť týmto charakteristikám:

 • tlak odrážajúci rýchlosť cirkulácie tekutiny vo filtri;
 • kapacita odrážajúca objem cirkulujúcej tekutiny;
 • výkon na čistenie objemu v štandardnom čase.

Správne zvolený ponorný model je schopný vykonávať vysoko kvalitné čistenie za hodinu a pol. Pre väčšinu umelých rybníkov je najlepšou voľbou čerpacie zariadenie s nízkou úrovňou tlaku a veľkou kapacitou. Gravitačné čerpadlo je univerzálne a preto je žiaduce.

Princíp filtra pre rybník

Výroba filtrov pre domácich majstrov

Vytvorenie domáceho filtra pre čerpadlo je pomerne ľahké. Môže sa vykonať šetriaci systém pre kaly, ktorý sa riadi nasledujúcimi odporúčaniami:

 • stredne veľký plastový kôš na vytvorenie puzdra;
 • vypúšťacia hadica alebo sifón;
 • ponorné čerpadlo;
 • silikónové vodovodné tesniace materiály;
 • tesniaca páska FUM;
 • mosadzná súprava príslušenstva a matice;
 • pár svoriek;
 • hrudkovitá pena;
 • štyri pevné žinky;
 • Hadica z PVC.

Filtračné materiály sa vkladajú vo vrstvách do koša. Pomocou vodovodného tesniaceho tmelu je upevnený sifón a hadica. Otvor pre inštaláciu sifónu musí byť vyvŕtaný v boku koša, ktorý umožní voľne tečúcej vode prenikať do vrstiev filtra. Všetky spoje medzi sifónom a hadicou s puzdrom musia byť dôkladne namazané silikónovým tmelom, potom je čerpadlo ponorené do vody a zariadenie je pripojené k elektrickej sieti. Z bezpečnostných dôvodov musí byť elektrická zásuvka chránená nepremokavým gumovým alebo plastovým krytom.

Filter z domácich rybníkov

Na vytvorenie filtra, ktorý sa používa v nádržiach s rybami, budete potrebovať dva stredné sudy, ako aj adaptéry, hlavné pripojenia a žeriavy. Voda sa odoberá zo spodnej časti rybníka a pod tlakom sa dodáva do filtra. Tekutina prechádza niekoľkými vrstvami čistenia a gravitáciou sa vracia späť do nádrže. Ako filtračný substrát môžete použiť:

 • expandovaná hlina alebo škrupiny;
 • keramické krúžky alebo biologické gule;
 • syntetický Winterizer alebo akýkoľvek iný jemný bublinkový syntetický materiál.

Pri minimálnych nákladoch na vykonanie sa takýto systém vyznačuje vysokou mierou spoľahlivosti a dostatočnou životnosťou.

Ako vytvoriť rybníkový filter do-it-yourself

Na výber filtračného zariadenia majú veľký vplyv faktory, ako je veľkosť a hĺbka rybníka, prítomnosť žijúcich obyvateľov v zdrži a klimatické podmienky. Pre najefektívnejší proces filtrácie je potrebné správne určiť ukazovatele výkonu čerpadla, ako aj jeho výkon, čo vám umožní zakúpiť nielen kvalitné, ale aj trvanlivé vybavenie.