Rastliny

Unikátne nástenné maľby na stenu


Freska na stene je dlho používanou verziou zdobenia miestnosti. Je to jedno z najvýraznejších doplnkov miestnosti a priťahuje pozornosť hostí. Freska starne zvláštnym spôsobom, takže vyzerá ako v staroveku.

Druhy fresiek

Existuje niekoľko druhov fresiek:

 1. Na netkané tapety. Takéto nástenné maľby sú veľmi populárne. Nanášajú sa na podklad z netkaného materiálu pomocou špeciálnej omietky. Ich cena je oveľa nižšia ako cena samolepiacich nástenných malieb. Pozostávajú z niekoľkých prvkov. Po lepení nebudú škáry medzi obrázkami viditeľné, ale mali by byť prilepené veľmi opatrne: najmenšia chyba povedie k tomu, že sa časti obrázka nezhodujú.
 2. Samolepiace. Toto zobrazenie je možné porovnať s textúrou tapety. Výkres sa nanáša na adhezívny podklad pomocou špeciálne vyrobenej pasty. Vďaka tejto paste leží textúra rovnomerne. Potom sa pomocou digitálneho zariadenia použije obrázok. Hotový produkt nalepte na rovný povrch, inak sa všetky hrčatá a chyby odrazia na obrázku. Tento obrázok bohužiaľ nefunguje.
 3. Na plátne. Obrázok prírodných komponentov sa aplikuje na špeciálne pripravený základ plátna. Nakreslite malé detaily obrázka, ako aj ozdobné poškodenie. To dáva nástennej maľbe prirodzený vzhľad. Naneste lepidlo na bežné lepidlo. Nevýhodou tohto typu je to, že sa nedá prať.
 4. Dekorácie aplikované na tvrdý povrch. Takéto obrázky vyzerajú rovnako ako na samolepiacich materiáloch, ale, nanešťastie, veľa vážia. Preto sa najčastejšie vyrábajú v malých veľkostiach.
 5. Vlastná freska.

Urobte to sami od nuly

Aj za starých čias bola scenéria tvorená maľbou na surovú omietku. Takéto práce sa musia vykonávať dostatočne rýchlo, aby výkres nemal čas zamrznúť. Odhadovaný čas - do 10 hodín. Chyby sú neprijateľné, pretože nič nie je možné opraviť. Táto metóda je veľmi komplikovaná a vyžaduje zručnosti a určité školenie, takže ju používajú iba odborníci.

Ak chcete kresliť fresku sami, musíte mať určité tvorivé schopnosti.

Pred začatím akýchkoľvek prác je potrebné povrch starostlivo pripraviť na lepenie - očistiť od predchádzajúcich náterov. Potom musí byť povrch vyrovnaný omietkou.

Nákup materiálu je dôležitou súčasťou práce. Musíte si kúpiť omietku, ktorá obsahuje spojivá, cement a piesok. Malo by byť zakúpené, pretože sa nebude šíriť na stene, čo výrazne uľahčí prácu.

Pred nanesením omietky musí byť povrch natretý. Ak je pozadie obrázka zafarbené, pridá sa k základnému náteru požadovaná farba. Po všetkých prípravných prácach je vhodné, aby stena bola úplne hladká.

Po vyschnutí povrchu môžete začať s tvorivou časťou práce.

Aby kresba dobre zapadala a vyzerala nádherne, mali by ste použiť akrylové farby na báze vody. Budete potrebovať dve kefy vyrobené z prírodného materiálu s tvrdými vláknami a jedno umelé.

Po príprave všetkého si môžete načrtnúť budúci obrázok. Pred nanesením na stenu je natretá širokým stylusom na zadnej strane. Potom je pevne pritlačený k povrchu, aby boli podrobnosti výkresu dobre vytlačené. Po zobrazení obrázka na stene by mali byť jeho detaily mierne poškriabané. Deje sa tak tak, aby časti obrázka nezmizli pod vrstvou farby.

Teraz je potrebné pripravenú stenu navlhčiť a použiť pozadie. Po úplnom vyschnutí povrchu môžete začať maľovať detaily výkresu farbami.

Keď kresba trochu zaschne, mala by byť ošetrená voskom alebo lakom. Je to nevyhnutné, aby obraz v priebehu času nepraskol alebo sa nepoškodil.

Je výhodné použiť vosk kvôli jeho schopnosti vytvárať hustú ochrannú vrstvu, ako aj kvôli vlastnostiam prostredia. Ale ak je lak, môžete ho použiť.

Fresco v interiéri

Použitie medzier

Pozretie umeleckého diela je samozrejme oveľa príjemnejšie, ale ak človek nemá potrebné zručnosti, potom je celkom možné kúpiť si nástennú maľbu a potom ju položiť na stenu.

Digitálna nástenná maľba (samolepiaca) sa dobre hodí pre ľudí, ktorí sa doteraz nezúčastnili na výzdobe stien. Po zhotovení sa na samolepiacu základňu nanesie kresba a potom sa prenesie do surovej omietky.

Pred nalepením fresky na stenu je potrebné určiť jej vlastnosti. Môže byť elastický alebo aplikovaný na tvrdý povrch.

Pružnosť podstavca umožňuje nastaviť nástennú maľbu na všetky ohyby steny. Vzhľadom k malej hrúbke môže byť jej veľkosť ľubovoľná.

Fresky na stene s tvrdým povrchom sú malej veľkosti. Nemôžu sa používať na stene s ohybmi.

Základ by sa mal zvoliť vopred, pričom sa zohľadnia vaše preferencie. Nástenné maľby môžete použiť ako obrázok. Predpripravené dekorácie môžu byť prilepené k stene ako bežné tapety.

Postup a pravidlá lepenia hotovej nástennej maľby na stenu:

 1. Povrch steny sa musí vyčistiť a vyrovnať.
 2. Farba steny by mala byť svetlá.
 3. Je potrebné zmerať veľkosť steny.
 4. Tenká vrstva lepidla sa nanáša na obrobok aj na stenu. Dekorácia sa stáva lepšou a pri nesprávnom použití sa môže ľahko poškodiť.
 5. Dekorácia je pevne nanesená na stenu a začína sa valiť valčekom, pričom je potrebné sledovať, aby sa všetky kĺby obrazu zhodovali.
 6. Počas sušenia musia byť okná v miestnosti zatvorené.

Počas sušenia sa freska vyhladzuje po stene.

Nástenné maľby

Šablóny

Šablóny sú najjednoduchšou možnosťou nástennej dekorácie pre začiatočníkov. Bez toho, aby ste mali tvorivé zručnosti, môžete vytvoriť skutočné majstrovské dielo. Materiály, ktoré budú potrebné na zhotovenie nástennej maľby: špeciálna šablóna, akvarely, špongia, povrch, na ktorom dôjde k zmiešaniu farieb, špeciálne lepidlo. Pred začatím prác musí byť podlaha pokrytá špeciálnou vrstvou.

Nástenné maľby sú skvelý spôsob, ako vyzdobiť izbu.