Návrh

Vnútorný brečtan: príznaky a vlastnosti domácej starostlivosti


Krytý brečtan, alebo Hedera, je jedným z najpopulárnejších medzi kvetinármi, ktorí milujú rastliny patriace do rodu Ivy (Hedera) a rodiny Araliaceae. Táto vždyzelená a vinutá dekoratívna krovitá kultúra obsahuje niekoľko osvedčených domácich odrôd, ktoré sa líšia tvarom a veľkosťou listov, kvetmi a dĺžkou vzdušnej časti.

Všeobecná charakteristika

Rastlina patrí do kategórie dostatočne termofilných druhovPreto sa v južných oblastiach s priaznivými pôdnymi a klimatickými podmienkami pestuje brečtan nielen doma, ale aj ako nenáročný a vysoko dekoratívny rastlinný závod.

Botanický opis izbového brečtanu

Plíživá krovitá kultúra je schopná pevne sa držať svojich stien, stonky stromov a špeciálne inštalovaných podpier prostredníctvom svojich podriadených koreňov. Na stonke sú husté a kožovité listy. Na rastline sa tvoria dva druhy listov. Kvitnúce konáre nesú na sebe listy tmavozelenej farby, s kosoštvorcovými lopatkami. Kvitnúce výhonky tvoria svetlozelené, celé, kopijovité, podlhovasté alebo vajcovité lístie. Chrípky chýbajú.

Kvety sú relatívne malé. Zhromažďujú sa v apikálnej časti vetiev v corymbose alebo racemose kvetenstvo, ako aj hlavy rôznych veľkostí. Kvet s malými listami alebo bez nich má málo rozvinutý, úplne extrémny alebo piaty klinček. Po odkvitnutí sa tvoria čierne alebo žltkasté ovocné bobule, ktoré obsahujú dve až päť semien.

Hlavné druhy rastlín

Napriek tomu, že starostlivosť o domáce brečtany akéhokoľvek druhu nie je absolútne komplikovaná, amatérski záhradníci uprednostňujú v dome iba to najnáročnejšie k vonkajším podmienkam a nenáročné na starostlivosť, vysoko dekoratívne a krásne kvitnúce druhy. Anglický brečtan je jednou z najobľúbenejších okrasných rastlín medzi pestovateľmi kvetov, ale v podmienkach domáceho kvetinárstva sa častejšie pestuje obyčajný druh.

vyhliadka

Charakteristiky druhov

akosť

Odrôdové odrody

obyčajný

Kultúru predstavuje flexibilný plazivý typ, vždyzelená vínna réva. Listy sú striedavé, jednoduché, troj- a päťlaločné, kožovité. Listová doska je tmavozelená so svetlozelenými žilami

"Kholibra"

Trpasličí rastlina s malými trojlistými listami a belavými vzormi na povrchu

"Jubilee"

Rast rastlín strednej veľkosti so škvrnami na povrchu zelených listov

"Ivalace"

Vysoko dekoratívna rastlina s charakteristickými vlnitými listami

"Harald"

Na pomerne dlhých vetvách sa nachádzajú zaoblené oválne listy

Colchis

Stálezelená lezecká kultúra s tenkými výhonkami, veľkými a lesklými kožovitými listami tmavozelenej farby. Trojramenné alebo pevné lístie s muškátovou arómou

"Dentata Variegata"

Odroda s tenkými konármi, na ktorých sú oválne listy so svetlo žltými okrajmi

"Sírne srdce"

Odroda veľkých listov. Olistenie je svetlozelené, má mierne zakrivené okraje a žlto-zelené pruhy pozdĺž žíl.

"Arborescens"

Odroda má svetlozelené visiace výhonky a oválne listy.

kanárik

Bežné poddruhy predstavuje lezecká rastlina, ktorá sa vyznačuje dostatočne veľkými, trojuholníkovými listami. Listy tmavozeleného sfarbenia s charakteristickými svetlozelenými žilami.

"Variegata"

Odroda s veľkou časťou antény a červenkastými lezeckými výhonkami. Veľké listy s tromi krídlami majú na okrajoch bielo-zelenú šrafu

"Brigitte"

Odrody sú malé a silné listy v tvare hviezdy a ladné vetvy

Golden Leaf

Odroda má dvojfarebné listy a za dobrých svetelných podmienok sa na listoch tvorí zlatý odtieň.

Fotogaléria

Známky: je možné nechať izbovú brečtan doma

Postoj záhradníkov k vnútornému brečtanu je zmiešaný. S touto okrasnou rastlinou sú spojené pozitívne aj negatívne signály. Znalci brečtanu zaznamenávajú nasledujúce pozitívne aspekty svojej kultivácie v interiéri:

 • v domovoch, kde sa pestuje brečtan, vždy vládne dobré, harmónie a vzájomné porozumenie medzi všetkými členmi rodiny;
 • trvalka absorbuje negatívnu energiu a znižuje konflikty a počet rozvodov;
 • kultúra je schopná upokojiť nadmernú vzrušivosť a má pozitívny vplyv na hyperaktívne deti;
 • Ivy je symbolom šťastia a zosobňuje vitalitu, preto je ideálny na zdobenie dielní;
 • slobodné dievčatá - majitelia dekoratívnej trvalky, veľmi rýchlo a úspešne nájdu svoje rodinné šťastie, vydaté ženy zbavia rodiny cudzoložstva a pokrytectva manžela / manželky.

Ako sa starať o brečtan

Existujú tiež „zlé“ príznaky, podľa ktorých rastlina vôbec nie je určená na domáce pestovanie:

 • brečtan je rastlinný energetický upír a využíva pozitívnu energiu obyvateľov, po ktorej ju premieňa na negatívnu energiu;
 • kultúra tkania ukradne ženám šťastie a tlačenie mužov preč neumožňuje nájsť rodinné šťastie;
 • pri nedostatočnej starostlivosti priťahujú kultúry vinutia finančné ťažkosti a veľké peňažné straty, spôsobujú choroby a depresie.

Vedecké dôkazy o pozitívnych alebo negatívnych účinkoch brečtanu neboli nájdené, takže každý pestovateľ sa musí samostatne rozhodnúť o pestovaní izbového brečtanu.

Ivy Care doma

Starostlivosť o vnútorný brečtan sa môže postarať aj začiatočník a vôbec nie skúsení pestovatelia kvetín. Rastlina by mala byť umiestnená v chladnej miestnosti s dobrým osvetlením. Optimálna teplota v lete je 18 - 20 ° C, v zime je teplotný režim povolený v rozmedzí 7 - 9 ° C. Takmer všetky druhy sú nenáročné a ľahko tolerujú chyby v starostlivosti a na udržanie dekoratívnosti stačí vytvoriť priaznivé mikroklimatické podmienky, ako aj systematicky vodu a hnojiť.

Pristátie a presadenie

Na správne zasadenie vnútorného brečtanu je potrebné pripraviť vysoko kvalitnú výsadbovú pôdu a kvetináč. Na pestovanie sa odporúča používať ílovitú alebo rašelinovú pôdu s dobrou priepustnosťou pre vzduch a drobivosťou. Výsadba a presádzanie je najlepšie na jar. Kultúru je potrebné transplantovať, keď koreňový systém vyrastie drenážnymi otvormi alebo ak sa jeho nadzemná časť zastavila.

 • starostlivo vyberte koreňový systém zo starého hrnca;
 • jemne odstráňte prilepenú zeminu z kómy kómy a vizuálne skontrolujte korene, či nie sú poškodené;
 • transplantujte rastlinu do nového hrnca, ktorý je vyplnený drenážnou vrstvou a vlhkou pôdnou zmesou živín.

Po transplantácii sa odporúča zdržať sa zavlažovacích aktivít na pár dní.

Ako transplantovať brečtan

Polievanie a kŕmenie

Na zavlažovanie sa používa usadená voda s izbovou teplotou. Rastlina je dosť hygrofilná, takže sa musíte pravidelne starať o postrek a kúpanie. Zavlažovacie opatrenia sa vykonávajú, keď pôda vysychá niekoľko centimetrov vo vnútrozemí. V zime sa musí intenzita zavlažovania výrazne znížiť alebo úplne opustiť zavlažovacie opatrenia.

Hnojivá sa aplikujú od začiatku jari do konca letného obdobia. Komplexné hnojivá vhodné na pestovanie dekoratívnych a listnatých plodín sa používajú na vrchnú úpravu pôdy. Vklad sa vykonáva každých pár týždňov. Dobrý výsledok sa dosahuje systematickým vrchným obväzom s mulleínovou infúziou.

Iné udalosti

Pri vonkajších vzorkách sa vyžaduje orezávanie a tvorba kríkov. V podmienkach izbovej kvetinárstva sa prerezávanie uskutočňuje iba v štádiu aktívneho rastu, čo vám umožňuje zvýšiť rast kvetiny v miestnosti a tiež prispieva k tvorbe nových výhonkov a významnému počtu kvetov. Musíte sa tiež zbaviť všetkých starých alebo poškodených vetiev a prerezať ich až na samotnú základňu.

Ako propagovať indoor brečtan

Rozmnožovanie vnútornej brečtanu sa vykonáva pomocou jarných odrezkov alebo odrezkov stoniek, Na správne rozmnoženie ozdobnej trvalky je potrebné rezané apikálne odrezky odrezať a umiestniť na zem. Rozmnožovaním rastlina rastie dostatočne rýchlo a odrezky zakorenené v pôde je potrebné vysadiť na trvalé miesto v kvetináčoch naplnených výživnou zmesou založenou na rašeline, stredne zrnitom piesku, vysoko kvalitnej humusovej a pustinej pôde.

Hlavné choroby a škodcovia

Napriek tomu, že izbový brečtan je nenáročný a veľmi mrazuvzdorný, Záhradníci pre začiatočníkov môžu mať pri pestovaní tieto problémy:

 • príliš hojné zalievanie v kombinácii s nízkymi udržiavacími teplotami, ako aj nadmerné používanie hnojív môžu spôsobiť masívne a pomerne silné žltnutie lístia;
 • nedostatočné osvetlenie a umiestnenie kvetu záhrady v úplnom zatienení často spôsobuje úplnú stratu dekoratívnej príťažlivosti pestrých odrôd;
 • nedostatok vlhkosti, príliš suchý vnútorný vzduch a podmienky vysokej teploty sú hlavnou príčinou vzniku charakteristických hnedých škvŕn na koncoch listov;
 • ak sú listy na konáre príliš ďaleko od seba, príčinou je pravdepodobne nedostatočné osvetlenie.
Ivy druhy

Vnútorné dreviny majú dostatočne tuhé listy, vďaka ktorým je dekoratívna kultúra dostatočne chránená pred škodcami kvetmi a patogénnou mikroflórou. Ak sa na listoch vyskytujú rastlinné parazity, ako sú vošky, roztoče alebo strapky, ošetria sa mydlovým roztokom alebo dezinfekčným prostriedkom Actellik zriedeným v koncentrácii 0,15%.

Pri výbere odrody si musíte uvedomiť, že všetky prírodné druhy sú najviac odolné voči zimám a sú odolné voči chorobám alebo škodcom a obyčajný brečtan v chladnom období mení zelenú farbu listov na červené tóny. Ak vezmete do úvahy odrodové charakteristiky kultúry a dodržiavate technológiu pestovania, akýkoľvek druh sa stane hodnou a odolnou dekoráciou domáceho interiéru.