Rastliny

Uzambara fialová (Saintpaulia): domáca starostlivosť, tajomstvá rozmnožovania a svieža kvitnutie


Uzambara fialová (Saintpaulia) je rozšírená izbová rastlina domáca v Afrike. Pestovatelia kvetov to oceňujú za nepretržité a hojné kvitnutie a ľahkú starostlivosť doma. Prvýkrát ho predstavil ako izbová rastlina v roku 1892 barón Walter von Saint-Paul.

V súčasnosti sa uskutočňuje pomerne aktívny výber fialiek, v dôsledku čoho sa získalo množstvo odrôd tejto izbovej rastliny s kvetmi rôznych tvarov a farieb.

Opis fialovej miestnosti

Všeobecná charakteristika

Violet je typickým predstaviteľom veľkej rodiny gesneriaceae. Prirodzené prostredie pre túto izbovú rastlinu je na vysočine Tanzánie a Kene. Tam rastú pozdĺž riek a vodopádov a uprednostňujú miesta, kde sa vytvára prírodná vodná hmla a prach.

Uzambara fialová sa vyznačuje skrátenými stonkami s bazálnou ružicou listových platní. Listy sú husté, drsné, najčastejšie zaoblené. Ich farba sa môže v závislosti od odrody líšiť od svetlozelenej po škvrnitú.

Kvety z Saintpaulia pozostávajú z piatich okvetných lístkov, ktoré sa zbierajú štetcom. Fialová sa už dlho používa ako kultúra miestnosti. Preto je v súčasnosti chovaných niekoľko odrôd tejto rastliny. Väčšina z nich sú hybridné rastliny získané z prírodných foriem.

Druhy a odrody

Všetky fialky používané v kvetinárstve v interiéri je možné klasifikovať podľa tvaru kvetov a listov, ako aj podľa veľkosti výstupu z listov. Aby sme to lepšie pochopili, nižšie je vyhľadávacia tabuľka.

Veľkosť výstupného otvoru

Tvar listu

Farba listu

Tvar hrán listu

Veľkosť kvetu

Druh kvetu

Tvar kvetov

Kvetinové sfarbenie

Mikromini do 6 cm

kolo

Svetlozelená

vyhladiť

Malý kvet do 2 cm

prostý

klasický

prostý

Mini do 15 cm

ovál

Tmavo zelená

zubatý

Stredne kvitnúce od 2 do 4 cm

Half Terry

hviezda

limbický

Halfmini do 20 cm

v tvare srdca

S jasným bodom na základni

vrúbkované

Kurupotsvetkovye od 4 do 6 cm

terry

Annie

fantázie

Štandardy 20 - 40 cm

podlhovastý

pestrofarebný

zvlnený

Extra veľké kvitnutie nad 6 cm

 

zvon

viacfarebný

Veľké od 40 do 60 cm

tvárna

S vínovým odtieňom

-

-

-

osa

-

Prívesy alebo zosilňovače

-

-

-

-

-

-

-

Farba kvetov Saintpaulia je tak rozmanitá, že by sa mala zobraziť v samostatnej tabuľke.

prostý

Two-tone

limbický

fantázie

viacfarebný

biela

2 odtiene rovnakej farby ako tieň

Biely okraj alebo Ženeva

hraničné

prízrak

červená

2 odtiene rovnakej farby v tvare ťahov

Farebné orámovanie v kontrastnej farbe

medzera

-

ružový

2 odtiene jednej farby vo forme lúčov

Farebné okraje rovnakej farby, ale iného odtieňa

Sfarbenie prstov

-

modrý

-

-

Voľné ťahy a škvrny

-

zelená

-

-

pletivo

-

-

-

-

Lúče

-

Z najpopulárnejších druhov fialiek je potrebné poznamenať:

 1. Štandard: Frosty Cherry, Arctic Frost, Big Fire.
 2. Prívesy: Trinket Summer Skye, Robz Humpty Doo.
 3. Mini: Aftershock, Black Rain, Chapel Bells.
 4. Veľké: uspávanka Louisiana, Pobert Mayer, princezná Swan.

Výsadba fialovej

Kritériá výberu materiálu na pestovanie

Pri nákupe fialiek musíte venovať pozornosť jej stavu, pretože iba zdravá a silná rastlina môže kvitnúť úplne. Tipy na výber senpólie:

 1. Aby sa rastlina mohla rýchlejšie prispôsobiť na novom mieste, mala by sa kúpiť na konci jari alebo začiatkom jesene.
 2. Nákup listových odrezkov je najziskovejší, pretože osobne pestované rastliny sú lepšie prispôsobené podmienkam v byte.
 3. Nie je potrebné kupovať veľké exempláre, ktorých stopka je viditeľná na dne. Tento stav naznačuje, že rastlina je staršia ako jeden rok.
 4. Listy zakúpenej fialovej by mali mať jednotnú farbu bez známok žltnutia alebo poškodenia.

Požiadavky na pôdu a výsadbu

Hlavnou požiadavkou pôdy na pestovanie fialiek je drobivosť a dostatočná vlhkosť. To sa dá dosiahnuť pridaním perlitu alebo vermikulitu do zemskej zmesi. Teraz v predaji nájdete pomerne veľa pôd pripravených na pestovanie Saintpaulias. Pri výbere by ste mali venovať pozornosť miere ich uvoľniteľnosti a tiež tomu, ako dlho tento ukazovateľ zostane v procese rastu.

Pri výbere kvetináča na pestovanie senpólie by ste mali venovať prvú pozornosť jeho veľkosti. Výsadbová kapacita by mala byť o niečo väčšia ako koreňový systém rastliny. Všeobecne sa predpokladá, že veľkosť kvetináča by mala byť 3-krát menšia ako priemer objímky listu.

Pri výbere by sa mali uprednostniť aj plytké a široké kvetináče. V nich sa koreňový systém rastliny cíti čo najpohodlnejšie. Pri získavaní keramických kvetináčov treba mať na pamäti, že pôda v nich zasychá omnoho rýchlejšie ako v plastových.

Ako zasadiť fialovú uzambaru

Funkcie pestovania fialiek Butterfly

Violet Butterfly je froté odroda. Z charakteristických znakov jeho kultivácie je možné uviesť:

 1. Tento kvet netoleruje prievan.
 2. Fialka sa odporúča uchovávať iba doma, to znamená, že v letnom období ju nemožno vytiahnuť na záhradu alebo na otvorený balkón.
 3. Nemôžete postrekovať listy Saintpaulia.
 4. Potrebuje zatienenie pred priamymi lúčmi slnka.
 5. Na svoju kultiváciu sú najvhodnejšie okná východnej alebo západnej orientácie.

Fialová motýľ sa môže množiť odrezkami listov.

Fialová: pravidlá pre domácu starostlivosť

Optimálne podmienky pre pestovanie

Senpólia vyžadujú veľké množstvo jasného, ​​ale rozptýleného svetla. Cítia sa najlepšie zo všetkých okien východnej a západnej expozície. V zime, keď je slnko slabé, je možné ich dočasne zmeniť na južné okná.

Dôležité! Ak sú všetky okná v dome orientované na juh, senpolis sa dá umiestniť na poličku alebo stôl za záves tyl.

V zime si fialky môžu vyžadovať ďalšie osvetlenie, ktoré predĺži svetlo a predlžuje obdobie kvitnutia.

Režim teploty

Optimálna teplota pre pestovanie fialiek v interiéri by mala byť od 20 do 24 ° C. U mladých rastlín sa tento ukazovateľ môže mierne zvýšiť. Aj pri chove fialiek Je veľmi dôležité nedovoliť veľký rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami.

Vlhkosť

V prírodných podmienkach fialky rastú v podmienkach vysokej vlhkosti okolitého vzduchu. Z tohto dôvodu aby sa vnútorná fialová cítila čo najpohodlnejšie, je potrebné zvýšiť vlhkosť okolitého vzduchu. Za týmto účelom je možné pravidelne rozprašovať vzduch okolo rastlín. V blízkosti kvetináčov môžete ukladať malé nádoby s vodou.

Zavlažovací režim

Na zavlažovanie fialiek musíte použiť iba mäkkú usadenú vodu. Pôda v kvetináči musí byť vždy vlhká. Tiež v žiadnom prípade neumožňujú záliv rastlín. Fialová na ňu veľmi rýchlo zareaguje.

Varovanie! Listy fialiek sú mäkké a praskavé, takže pri zalievaní musíte zabezpečiť, aby nedostali vodu. Voda, ktorá vstupuje do stredu výstupu, je tiež neprijateľná.

Vrchná úprava: druhy hnojív a aplikačná schéma

Na dosiahnutie kvetov kytíc pri pestovaní fialiek je potrebné, aby boli správne kŕmené. Na to môžete použiť špeciálne tekuté hnojivá na kŕmenie Saintpaulias a akékoľvek univerzálne hnojivá na kvitnutie izbových rastlín. Všetky hnojivá by sa mali chovať a používať podľa priložených pokynov. Fiolky môžu byť hnojené po celý rok, pretože tieto rastliny nemajú výrazné spiace obdobie.

Pestovanie uzambarských fialiek

Ochrana pred chorobami a škodcami

Ak chcete pestovať krásne kvitnúce fialové kvety, musíte neustále sledovať jeho zdravie. Zo škodcov v tejto rastline sú najbežnejšie roztoče pavúkovité a mealybug. Na boj proti kliešťom musíte použiť lieky proti hmyzu-akaricídne lieky. Napríklad môžete použiť Fitoverm alebo Actellik.

Na zabíjanie múčnatiek je vhodný akýkoľvek insekticídny prípravok. Ale vo vnútorných podmienkach je najlepšie použiť Aktaru. Nemá zápach a pôsobí čo najefektívnejšie. Vo väčšine prípadov stačí na úplné zničenie iba jedno ošetrenie.

Z chorôb fialiek sa najčastejšie vyskytuje hniloba rôzneho pôvodu. Aby sa zabránilo ich výskytu, stačí dodržať režim zavlažovania a neumožniť nadmerné zamokrenie Zeme v kvetináči.

Transplantačné pravidlá a podmienky

Starostlivosť o fialky tiež spočíva v včasnej transplantácii. Mladé rastliny sa vysádzajú raz ročne, podľa potreby staršie. Najlepší čas na pestovanie fialiek je jar. V tomto období rastliny intenzívne rastú, a preto veľmi rýchlo ovládajú nový kvetináč.

Propagácia fialiek doma

Rozmnožovanie fialiek je rýchlejšie a najjednoduchšie spoločné s odrezkami listov. Odrežte ich zo zdravých a dobre vyvinutých rastlín. Zakorenenie sadivového materiálu je najlepšie vo voľnej úrodnej pôde.

Pri výsadbe je stopka v pôde iba nepatrne zakopaná. Aby list neklesol, je možné ho pripevniť pomocou dreveného špíza alebo špáradla. Asi mesiac po výsadbe odrezkov začínajú klíčiť deti na svojej základni. Začnú sa vkladať až po úplnom vývoji mladých rastlín.

Prečo fialky nekvetú: identifikujeme a eliminujeme hlavné príčiny

Aby fialky mohli kvitnúť hojne a nepretržite, musia sa o ne náležite postarať. Medzi hlavné príčiny nekvitnutia senpólie možno nájsť nasledujúce:

 1. Nedostatok osvetlenia. Tento dôvod sa dá ľahko odstrániť pomocou osvetlenia žiarivkami.
 2. Nedostatok denného svetla. Tento problém sa rieši aj podsvietením.
 3. Nedostatok základných batérií. Eliminuje sa zavedením systematického vrchného obväzu.
 4. Nedostatočná vlhkosť vzduchu. Môžete ho zvýšiť pravidelným striekaním.

Kŕmenie uzambarových fialiek

Pestovanie fialiek doma nie je vôbec ťažké. Ak prísne dodržiavate pravidlá starostlivosti o tieto rastliny, ich kvitnutie si môžete vychutnať po celý rok.

Typ listu

Podľa zavedenej klasifikácie môžu mať fazule Uzambara listy v tejto podobe:

 • málo časté druhy s listami Longifolia, charakterizované úzkymi a predĺženými listami, ktoré sa opisujú ako „pretiahnuté“, „lamelárne“, „listy pavúka“ a „pavúk“;
 • fialky s klasickým bojovým lístím, ktoré majú hladké okraje, bez výraznej úľavy;
 • fialky s vlnitými listami, ktoré majú vlnité okraje a vyznačujú sa vlnitými, vrúbkovanými a lemovanými listami;
 • Dievčenské listy, zastúpené okrúhlymi alebo srdcovými listami s vrúbkovanými okrajmi, zosilnenú a vyčírenú strednú žilu pri spodnej časti;
 • fialky so špičatými listami, klinovité špičky;
 • pomerne zriedkavé a zriedkavé druhy s listami clacamus, ktoré sa líšia paralelne a sú vyrazené strednými a bočnými žilami;
 • druh s lyžičkami v tvare lyžice predstavovaný konkávnymi, vysokými okrajmi, listami;
 • odrody so zaoblenými listami;
 • odrody s listami cesmíny, predstavované silne zvlnenými listami, podobné listom cesmíny;
 • fialky s prešívaným listom charakterizované depresiou žíl a hrčou;
 • pomerne zriedkavé rastliny s najvyšším listím, zastúpené hustými, vysoko dospievajúcimi, hustými a silnými listami stopiek;
 • fialky s listami okrúhlice, charakteristické pre senpóliu, tvoriace kvetinové kvety;
 • rastliny so shagreenovými listami, v prítomnosti ktorých má povrch listov miernu pubertu.

Farbenie listov

Doštička s fialovými listami uzambara môže mať silné rozdiely v sfarbení. Vonkajšia doska môže byť svetlozelená, stredne zelená alebo tmavo zelená. Spodná strana doskovej dosky môže byť strieborno-zelená, ružovo-zelená alebo červeno-fialová.

Podľa druhu pestovania sa môže senpolia tiež výrazne líšiť:

 • rastliny s korunou pestrou;
 • rastliny susediace s pestovaním;
 • rastliny s pestovaním mozaiky.

Farbenie a počet lístkov

Kvety z Saintpaulia sa môžu líšiť nielen v type a tvare, ale aj v počte a farbe lístkov:

 • jednoduchý pohľad, pozostávajúci z piatich okvetných lístkov, ktorý sa nachádza v jednom rade;
 • typ lastúry, predstavovaný piatimi hlavnými lístkami a párom nerozvinutých, umiestnenými v centrálnej časti, okvetnými lístkami;
 • polodvojitý typ predstavovaný dvojicou úplných radov lístkov;
 • froté typ, ktorý sa skladá z niekoľkých radov lístkov.

Vo svetovom kvetinárstve je obvyklé používať nasledujúcu terminológiu, ktorá umožňuje označovať sfarbenie lístkov fialovej Uzambary:

 • „B“ alebo „modrá“ s modrými a modrými kvetmi;
 • „C“ alebo „Viacfarebný“ s farebnými kvetmi;
 • „P“ alebo „Ružový“, s jasne ružovými alebo tmavoružovými kvetmi;
 • „O“ alebo „Orhid“, s fialovým, levanduľovým alebo fialovým;
 • „R“ alebo „Červená“ s červenými kvetmi z repy, gaštanu alebo slivky;
 • „V“ alebo „Fialová“ s fialovými alebo fialovými kvetmi;
 • „W“ alebo „Biele“, s bielymi, belavými krémami alebo ružovkastými kvetmi;
 • „X“ alebo „Bicolor“ s dvojfarebnými kvetmi;
 • „Y“ alebo „Žltý“ so žltými alebo belavými žltými kvetmi.

Sfarbenie kvetov Saintpaulia môže byť monofónne, dvojtónové, dvojfarebné alebo viacfarebné, ako aj s prítomnosťou priamej alebo reverznej „fantázie“.

Odrody populárne v záhradníctve

Domáci amatérski záhradníci si preto vyvinuli určité odrodové preferencie v interiérovej kvetinárstve sú najobľúbenejšie tieto druhy fazule Uzambara:

 • Odroda „LE-Rosemary“ patrí medzi štandardy a vyznačuje sa veľkými frotými alebo polodvojitým bielym vlnitým kvetom hviezd zdobeným jasne ružovými potlačami a modrým odtieňom fantázie. Listy sú tmavozelenej farby, majú zúbkované okraje a červenkastú zlú stranu;

 • Odroda Allegro Appalachian je štandardným prívesom. Rastlina tvorí jednoduché levanduľové macešky s červenkasto-fialovými očami a fialovou fantáziou a vyznačuje sa tiež svetlozeleným špicatým listom;

 • odroda Queen of the Ball vytvára froté, veľmi veľké zvlnené, mäkké ružové kvety v tvare hviezdy s lístkami husto potiahnutými po okrajoch fialovočerveným povlakom a tmavozelenou štandardnou ružicou;

 • veľkoplošný štandard „Emergency“ s veľkými jednoduchými alebo čiastočne zdvojenými červenými kvetmi „macešky“, ktoré sú ozdobené bielymi ryhovanými okrajmi so zárezmi;

 • odroda "Curly Sue" sa vyznačuje froté veľkými kvetmi elegantného tvaru, hrou bielych a koralových ružových odtieňov a rýchlym a hojným rozkvetom;

 • kultivar víly sa vyznačuje veľkými, dvojitými, bielymi kvetmi s ružovou žiarou v strednej časti a atraktívnou zúbkovanou ružovou farbou s bodkami fuchsie;

 • odroda oceánu sa vyznačuje veľmi veľkými jednoduchými mliečnymi a modrými vlnitými kvetmi v tvare hviezdy pokrývajúcimi ružicu zelených vrúbkovaných listov;

 • Odroda Dark Night reprezentovaná veľkými jednoduchými alebo čiastočne dvojitými kontrastnými tmavomodrými nasýtenými hviezdovými farbami;

 • odroda „Bold party girl“ má froté typu, lila-ružová farba, lemované kvetmi hviezd s fuchsiovým okom a modrou fantáziou, ako aj výraznú svetloružovú hranicu okvetných lístkov.