Tajnosť

Zlaté recepty na domáce tekvicové prírezy na zimu


Tekvica je užitočná rastlinná strava, ktorú možno nazvať skladom vitamínov a cenných stopových prvkov. Z tekvice môžete pripraviť vynikajúce prípravy na zimu: rôzne prílohy, omáčky, občerstvenie, dezerty.

Okrem toho je táto zelenina nízkokalorická a dokonale absorbuje. Tekvica šetrí od prechladnutia, nespavosti, zlepšuje pokožku a vlasy a oveľa viac. Domáce prípravky z tejto zeleniny sú vynikajúcou, chutnou a zdravou pomocou po dlhú zimnú dobu.

Kritériá pre výber tekvice na spracovanie

V nás sú rozšírené tri druhy tekvice: veľkoplodé, muškátové orechy a kôry tvrdé. Posledne menovaný druh, najmä odroda Pepo, ktorá má pomarančovú dužinu a sladkú chuť, je najvýhodnejší na úrodu v zime. Má malú vlhkosť, je hustá s veľkými semenami. Odrody zimné a mramorové s vysokým obsahom pektínov a škrobu sú dobre skladované. Charakteristickou črtou kuchynskej tekvice je jej vysoká hmotnosť so strednou veľkosťou.

Odrody s malými plodmi sú vynikajúce na pečenie, veľmi chutné a veľké tekvice s namodralým nádychom kôry. V takom prípade by malo byť ovocie zrelé, bez poškodenia, škvŕn a modrín.

Zlaté recepty na výrobu tekvice na zimu

Sušená tekvica

Sušená tekvica si vyžaduje veľa času na varenie, ale zaberie málo miesta počas skladovania, napr pri sušení stráca väčšinu svojho objemu. Najlepšie je sušiť zeleninu v elektrickej sušičke alebo v peci pri 60-80 stupňov Celzia až 8 hodín. Ovocie vopred orežte odstránenou kožou a semenami na plátky s hrúbkou centimetra.

Veľmi neobvyklý produkt - tekvicový prášok, Je užitočný pri problémoch s tráviacim traktom a obličkami. V tomto prípade sa pripravené plátky zeleniny najskôr varia v slanej vode asi dvadsať minút, potom sa rozpadnú a sušia sa v peci počas 5 až 10 minút pri teplote 135 stupňov. Výsledný žltý sladký prášok sa musí na prípravu tekvicového pyré zriediť vodou.

Ako nakladať zeleninu

Najjednoduchší spôsob nakladania tekvice v koncentrovanom roztoku, kde 10 kg zeleniny potrebuje až 3 kg soli. Polovica z nich sa zriedi vriacou vodou a jej pripravené plátky pevne zložené v nádobe sa úplne vylejú. Potom stačí posypať zvyšnú soľ.

Takýto prípravok je vhodný pre zimné marinády. Prebytočná soľ sa nasiakla, tekvica sa udržiavala jeden a pol dňa v studenej vode a niekoľkokrát ju menila.

Najjednoduchší morený tekvicový recept:

 • nakrájaná zeleninová príchuť, chladná;
 • potom dajte kúsky do pripravených pohárov a nalejte marinádu;
 • marináda by sa mala vyrábať v týchto pomeroch: na liter vody, pol pohára 9% octu a lyžicu soli (so sklíčkom) a cukru (bez sklíčka), čierne korenie, škorica a klinčeky podľa chuti.

Dusená tekvica na zimu

O nič menej nebude chutné, ak sa morenie užitočnej zeleniny uskutoční takou infúziou:

 • do 5 litrov vody vezmite 20 g nasekaného chrenu;
 • toľko zelerových listov;
 • dvakrát toľko zeleného kôpru;
 • jedna paprika;
 • 2-3 bobkové listy;
 • pohár octu a soli.

To je dosť pre morenie 3-4 veľké tekvice. Musia sa samozrejme nakrájať na kocky, blanšírované, chladené, skladané do trojlitrových nádob. Potom ich nalejte horúcou soľankou a sterilizujte každú nádobu pri teplote 85 stupňov pol hodiny. Potom rýchlo zatvorte veko.

Sušená tekvica

Na prípravu chutného výrobku doma sa dezertná tekvica rozreže s priemernou kockou. A potom ležal na plechoch na pečenie vo vzduchu. Keď mierne ustúpi, sú plechy na pečenie vystavené na slnku. Potom sa vložia do pece, kde sú pri 60 stupňov a dvere sú otvorené, sušenie pokračuje, až kým nie sú pripravené.

Tekvicové pyré

Tento druh konzervovania zeleniny sa môže používať ako nezávislé jedlo pre deti a dospelých alebo ako náplň do koláčov. Môžete to urobiť z jabĺk alebo sliviek:

 1. Predlúpajte prísady zo semien a kôry.
 2. Rozdrvte v mixéri a podľa chuti posypte cukrom.
 3. Varte 2 hodiny na miernom ohni.
 4. Na konci procesu pridajte trochu kyseliny citrónovej alebo šťavy.
 5. Zatvorte v pripravených nádobách.

Ako zmraziť tekvicu doma

Mrazená tekvica je jedným z najdlhšie skladovaných konzervovaných potravín z tejto zeleniny. Po zmrazení si zachováva svoje vlastnosti až 10 mesiacov. Ale je lepšie zmraziť nie čerstvú zeleninu, pretože po rozmrazení sa tento predlisok stáva vodnatým. Musí sa vopred alebo iným spôsobom spracovať, pričom chuť, aróma a textúra zeleniny sú dobre zachované. Metódy zmrazenia:

 • Varená tekvica. Pred varením sa kôra neodstráni. Plátky vitamínovej zeleniny sa môžu variť 10 - 15 minút v panvici, v mikrovlnnej rúre, v parnom kúpeli. Potom zložte v cedníku na pohár vody, vychladnite a obrúste do stavu zemiakovej kaše. Potom naplňte vrecia a šálky výslednou hmotou a vložte ich do mrazničky.
 • Pečená tekvica. Plátky si môžete piecť bez toho, aby ste najprv odstránili šupku. Potom bude tento proces trvať 1 hodinu. Ak sa pečie v kockách, musí sa šupka očistiť. Produkt bude pripravený do 40 minút. Malo by byť rozdrvené na pyré a vložené do silikónových foriem alebo nádob na ľad. Denné státie v mrazničke. Zložte do veľkej tašky a odošlite do mrazničky.

Marinovaná tekvica s medom

Kórejský tekvicový šalát

Ak chcete pripraviť tento druh konzervácie pre budúcnosť, musíte si zobrať 1 strednú tekvicu, 3 mrkvy, cibuľu a repu, pol pohára soli, trochu červenej papriky, papriky, pár strúčikov cesnaku, pár lyžičiek mletého koriandra, pol pohára slnečnicového oleja a octu. Technológia varenia:

 1. Lúpať a nakrájať tekvicu a variť.
 2. Repa a mrkva sa môžu variť v šupke a potom šúpať.
 3. Potom zeleninu nakrájajte na kocky alebo prúžky.
 4. Cibuľu jemne nasekajte octom.
 5. Zmiešajte všetku zeleninu s korením, cesnakom, cibuľou a rastlinným olejom.
 6. Zeleninu smažte na panvici s rastlinným olejom.
 7. Hotový šalát vložte do pohárov a sterilizujte pri teplote 85 stupňov. Literárne plechovky sa sterilizujú 20 až 30 minút.
 8. Potom nakrájajte konzervované potraviny.

Zber jabĺk a sušených marhúľ

Na prípravu chutného džemu, ktorý využíva tekvicu, konzervované s jablkami a sušené marhule, musíte:

 • 2 kilogramy tekvice a jabĺk;
 • kilogram cukru;
 • 2-3 poháre sušených marhúľ;
 • 1 citrón
 • trochu škorice.

Sušené marhule je potrebné umyť, vysušiť, nakrájať. Najskôr nalejte tekvicu cukrom a nechajte ju vyprázdniť. Potom varíme 20 minút, pridáme sušené marhule a jablká, nakrájame na plátky, varíme rovnaké množstvo. Potom pridajte citrónovú kôru a varte ďalších päť minút. Výsledný dezert preneste do pripravených sterilných pohárov.

Tekvica s jablkami sa dá konzervovať nasledovne:

 1. Jeden a pol kilogramu dezertu bude vyžadovať kilogram tekvice a jabĺk, 2 citróny, 3 šálky cukru, škoricu, pol pohára jablkovej šťavy.
 2. Zároveň sa ošúpaná tekvica nakrájaná na kocky musí vložiť do panvice, pridať 300 ml vody a variť 10 minút.
 3. Potom vyplňte nakrájané jablká, jablká a citrónovú šťavu. Varte rovnaké množstvo.
 4. Všetko rozmelte mixérom, pridajte cukor a škoricu a varte ďalších päť minút.
 5. Pripravený džem nalejte do horúcich sterilných pohárov, uzavrite sterilnými viečkami, prevráťte ich a nechajte vychladnúť.

Tekvica v sirupe (kandizované ovocie)

Kandizovaná tekvica - chutné ošetrenie, ktorý sa varí v náleve. Na to potrebujete kilogram tekvice, 1 pomaranč, 5 pohárov cukru, 2 kúsky klinčeka a škorice. Cukor sa zmieša s 3 pohármi vody, varíme do zhustnutia. Malé kúsky olúpanej zeleniny nalejte horúcim sirupom a niekoľko minút varte na miernom ohni. Potom ich ochladte. K výslednému produktu pridajte škoricu, klinčeky a čerstvo vylisovanú pomarančovú šťavu. Varte 5 minút ďalších 5-6 krát. Zakaždým, keď sa ochladíme. Keď sa kandizované ovocie stane priehľadným, vyťažíme sirup. Potom sa na plech potiahnutý pergamenovým papierom suší pri nízkej teplote asi štyridsať minút. Pripravte sušením pri normálnej teplote.

Podmienky skladovania polovýrobkov

Ak si dobre pripravíte domácu konzerváciu, jej použitie na prípravu rôznych pokrmov prináša nepochybné výhody, pretože všetky dôležité látky v ňom sú úplne zachované. Po spracovaní sa hermeticky uzavreté slepačie výlisky môžu uchovávať pri izbovej teplote.

V chladnej miestnosti (s teplotami nad nulou) by nemala existovať žiadna vlhkosť, aby kryty nehrdzaveli. Je nebezpečné skladovať uchovávanie v blízkosti radiátorov alebo iných vykurovacích zariadení. Môže to spôsobiť nežiaduce chemické reakcie, ktoré vedú k strate kvality, vzhľadu a chuti obrobkov.

Najlepšie je uchovávať uchovávanie nie dlhšie ako jeden rok. Mrazená zelenina by sa nemala rozmrazovať opakovaným zmrazením. Preto sa rozmrazuje iba časť produktu. Sušená a sušená tekvica je uložená v nepriehľadnom, pevne uzatvorenom obale a najlepšie v plátenných vreckách v suchej miestnosti.

Dýňová marmeláda

Domáce tekvicové prírezy sú dobrým doplnkom a rôznymi zimnými ponukami. Medzi zlaté recepty na zimu patria rôzne šaláty so zeleninou vyrobené zo zmrazeného, ​​sušeného alebo sušeného výrobku, dezerty, omáčky, zemiaková kaša. Sú chutné, zdravé, vhodné pre stravu a detskú stravu.