Návrh

Tajomstvá pestovania vnútorných chryzantém v kvetináči


Črepníková chryzantéma pestovaná doma je svetlá a atraktívna rastlina so sviežimi kvetmi rôznych odtieňov. Ak sa získa, aby sa vytvorili priaznivé podmienky pre jeho rozvoj, je potrebné dodržiavať jednoduché, ale veľmi dôležité pravidlá. Rastlina určite odpovie s vďačnosťou a ozdobí parapet akejkoľvek miestnosti. Mnoho záhradníkov ju tiež používa na zdobenie balkónov v lete a na jeseň.

Črepníkové chryzantémy

Jedným z populárnych druhov rastlín je sprejová chryzantéma, používa sa na pestovanie vonku. Má dlhé a vysoké stonky zdobené kvetenstvom. Pri izbových podmienkach uprednostňujú kompaktnejšie a poddimenzované odrody a ich druhy.

Dnes môžete vďaka šľachtiteľským prácam pestovať chryzantémy vo vašej domácnosti s takmer ľubovoľnou farbou kvetov.

Najvhodnejšie druhy a odrody na pestovanie v kvetináčoch

Čínsky chryzantéma alebo hodvábny list

Rastlina je hybrid, ktorého vzhľad je výsledkom dlhého výberu chryzantém z Číny a Japonska trvajúcich niekoľko storočí. Ideálne pre kvetinovú kultúru, pretože jej výška dosahuje 30 - 100 cm bez rezania. Bujné kvitnutie, na silných stonkách s listami 5-7 cm dlhé sa nachádzajú ako jednotlivé veľké kvety a kvetenstvo vo forme škatúľ

Chrysanthemum kerby

Pôvodná krajina tohto druhu je oblasť Kanárskych ostrovov v Atlantickom oceáne. Výška rastlín nepresahuje 1 m. Kvetenstvo vo forme košov má priemer približne 5 cm. Vďaka schopnosti adaptovať sa krevetová chryzantéma na nové podmienky sa cíti dobre doma alebo na balkóne v kvetináčoch a nádobách.

Indián Chrysanthemum

Často sa nachádzajú v kvetinárstvách v kvetináčoch. Doma je výška kríka 15-70 cm. Kvet je bohatý, jasný

Chrysanthemum kórejský

Tiež dobre zavedený pre pestovanie v interiéri a na balkónoch. Odrody tohto druhu sa vyznačujú sférickým tvarom kvetov

Zrysla Chrysanthemum

Má veľké (10-12 cm) púčiky a výšku výhonku. Pestovať ju môžu kríky aj jednotlivé rastliny. Farba kvetov sa môže líšiť, často majú okvetné lístky so zelenkavým odtieňom uprostred. Zvyčajne kvitne na jeseň, narezané konáre rastlín stoja vo váze veľmi dlho - asi 3 týždne, bez straty dekoratívnych vlastností.

„Aurora“ (rôzne indické chryzantémy)

Má svetlé a ploché oranžové kvetenstvo.

"Snow Elf" (rôzne indické chryzantémy)

Silné stonky strednej výšky, korunované bielymi kvetmi pom-poms

minimum

Špeciálny typ postrekovacej chryzantémy vhodnej na pestovanie v interiéri. Trpaslicová rozvetvená rastlina (maximálne 20 cm na výšku), posypaná malými peknými kvetmi

„Ružová kaskáda“

Ampel chryzantéma je snom mnohých záhradkárov. Padajúce výhonky zdobené ružovými kvetmi. Túto odrodu je možné pestovať v závesných kvetináčoch a na špeciálnych stojanoch.

"Mix"

Jedná sa o bežné komoditné obchody. Tieto rastliny môžu mať inú farbu kvetov. Je to dosť nenáročné, dobre sa prispôsobuje domácej teplote a vlhkosti, kvitne nepretržite a hojne

Chrysanthemum indoor: domáca starostlivosť

Ako prinútiť chryzantému, aby sa prejavila v celej svojej kráse? Táto rastlina nevyžaduje veľa. Postačuje venovať pozornosť miestu, kde stojí hrniec s ním, pokúsiť sa dodržať teplotný režim a potrebnú vlhkosť. Z času na čas nesmiete zabudnúť na včasné prerezávanie a presadenie.

Optimálne podmienky pre pestovanie

Keď bola rastlina v dome, mali by ste sa rozhodnúť pre parapet, na ktorý sa hrniec položí. Pre chryzantémy bude ideálnym miestom východná alebo západná strana domu. Na severnom okne bude mať nedostatok ultrafialového svetla a za takýchto podmienok pravdepodobne nebude kvitnúť. Na juhu sú slnečné lúče príliš agresívne a pomáhajú skrátiť dobu kvitnutia, stratu vlhkosti a popáleniny zelenej časti. tiež je dôležité vziať do úvahy, že kvitnutie plodiny sa začína, keď sú denné hodiny medzi 8 a 10 hodinami. Preto, ak je to potrebné, musí byť zakrytý silným kartónovým krytom alebo škatuľou.

Ako sa starať o izbu chryzantéma

Najlepšia teplota chryzantémy je:

 • v letných mesiacoch - približne 22 ° C;
 • s nástupom jesene - asi 17 ° C;
 • v zime - oveľa nižšie: od 3 do 8 ° C

Starostlivosť o rastliny tiež spočíva v udržiavaní potrebnej vlhkosti vzduchu, ktorú chryzantéma dáva prednosť vysokej. Preto môžete vedľa hrnca nainštalovať nádobu s vodou alebo podnos naplnený navlhčenou expandovanou hlinkou. Táto kvetina by sa mala striekať zo striekacej pištole v teplom období.

Polievanie a kŕmenie

Chrysanthemum miluje hojnú zálievku, ale musíte sa uistiť, že voda v hrnci nestagnuje. To môže viesť k úpadku jeho koreňového systému a smrti rastliny. Keď je ornica suchá, jednoducho ju zalejte vodou., V zime je možné túto procedúru vykonať 1-2 krát mesačne.

Krásne kvitnúce kríky dobre reagujú na koreňový dresing používanie organických hnojív a vyvážených minerálnych komplexov. Toto zabezpečí pevnosť stoniek, stimuluje tvorbu a otváranie púčikov. Komplexné hnojivá vyrábané pre izbové kvetinové rastliny sú veľmi vhodné.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Aby sa znížilo riziko poškodenia chryzantémy chorobami a škodcami, stačí sa o ňu náležite starať a rastliny pravidelne kontrolovať. Po príchode do domu by sa kvetina mala po dobu 3 týždňov uchovávať „v karanténe“, tj izolovaná od ostatných rastlín. tiež je dôležité udržiavať potrebnú vlhkosť a hlinku; spevnite rastlinu hnojením a vetrajte miestnosť, vyhnite sa prievanu.

Funkcie a načasovanie

Od akvizície chryzantémy je potrebné začať tvoriť kríky štiepaním výhonkov. Stačí ponechať 4-6 uzlov na každej vetve. Prispeje to k vetveniu a tvorbe objemu zariadenia. Chryzantéme môžete dať požadovanú veľkosť a tvar.

Ak nedochádza k tvorbe púčikov, potom sa dlhé výhonky rastliny nakrájajú ostrými nožnicami alebo nožnicami, pričom sa plátky ošetrujú aktívnym uhlím. Bude potrebné skrátiť vetvy aj po odkvitnutí, keď kvety práve začínajú uschnúť: pomôže to zachovať silu rastliny. Všetky kvetinové stonky sa odrežú a nezostane viac ako 15 cm výhonkov, hrniec sa prenesie na chladné miesto.

Ako transplantovať kúpil domáce chryzantéma

Niektorí záhradníci preferujú transplantáciu chryzantémy zakúpenej v obchode okamžite do novej pôdy. Odporúča sa to urobiť so všetkými rastlinami dovezenými zo zahraničia, pretože sa predávajú v prepravnej pôde. Iní dávajú prednosť kvetu rastliny.

Na transplantáciu po zakúpení musíte zobrať hrniec, ktorého objem je o niečo väčší ako je veľkosť koreňového systému, a naplňte ho substrátom, nezabudnite na drenáž. Malo by sa to pamätať Chryzantéma sa nepáčia kyslé pôdy. Vhodná je zmes trávnatej pôdy s rašelinou a humusom v rovnakých častiach. Pre menšie traumy v koreňovom systéme sa odporúča použiť metódu prekládky.

Rastúce problémy

Mnohí, ktorí majú doma chryzantému, sa čudujú, prečo sa kvitnúcimi kvetmi nekvitnú. Dôvodov môže byť niekoľko:

 • nedostatok slnečného svetla;
 • nedostatok živín;
 • nedostatok prerezávania;
 • dlhé letné hodiny.

Ak chcete, aby chryzantéma kvitla, musíte nájsť chyby v starostlivosti a opraviť ich.

Príčinou ďalšieho bežného problému, keď rastlina dorazí, môže byť tiež zlé osvetlenie a nedostatočná výživa. Nesmieme zabúdať na to, že kríky chryzantémy by sa mali pravidelne vetvať na vetvenie.

Medzi najčastejšie choroby tejto kvetiny patria:

 • aspermia spôsobená vírusom (dochádza k zmene tvaru kvetov, listy sú pokryté bodkami);
 • bezsemennosť, tiež vírusovej povahy (objaví sa žltý odtieň);
 • verticilóza - pomalá smrť rastlín v dôsledku infekcie;
 • trpaslík spôsobený vírusom;
 • mozaika (vírus) - vzhľad charakteristického vzoru na listových doskách;
 • múčnatka (vírus) - tvorba bieleho plaku;
 • špiniaci krúžok (vírus) - výskyt žltých krúžkov;
 • hrdza (huba);
 • Septoria (huba) - výskyt hnedých škvŕn;
 • šedá hniloba (huba) - sivý povlak.

Chryzantéma často postihujú aj škodcovia: roztoče, vošky a strapce. Rastliny, ktoré sa nakazia vírusom, by sa mali okamžite zničiť, pretože odumrú a infikujú ďalšie izbové kvety. Chemikálie sa môžu použiť na liečbu infekcií. Špeciálne insekticídy predávané v obchodoch odvádzajú dobrú prácu so škodcami.

Starostlivosť po črepníkovej chryzantéme po odkvitnutí

Keď rastlina mizne, začína obdobie odpočinku. Preto je potrebné všetky stopky upravovať hneď na začiatku vädnutia. To umožní chryzantéme udržať si pevnosť. Potom sa hrniec prenesie do chladnej miestnosti (môžete použiť nevyhrievanú lodžiu alebo suterén), kde je teplota 3 - 8 ° C, znížte zalievanie. S príchodom jarného slnečného svitu sa kvet opäť umiestni do teplej miestnosti, pravidelne ho napájajú a zalievajú vodou.

Prečo chryzantéma v kvetináči zaschne

Chrysanthemum je kvitnúca rastlina, ktorú je možné pestovať na parapete. V závislosti od ročného obdobia je potrebné vytvoriť iba vhodné podmienky. Je to kvetina, ktorá má zníženú imunitu voči chorobám, preto ju musíte pravidelne skúmať a podľa potreby ošetrovať. V prípade potreby je možné zvoliť originálnu odrodu s jasnými, chytľavými kvetmi rôznych odtieňov.