Tipy

Funkcie starostlivosti o svetlý balzam doma


Balzam alebo „svetlo“ je nenáročná a farebná rastlina, ktorá je vhodná na pestovanie na parapete. Kvetinári si to cenia pre svoje farebné odtiene a tento druh sa tiež ľahko šíri doma.

Starostlivosť o vnútorný balzam je jednoduchá a zábavná, chytľavý kvet je vhodný do záhradných miestností, lodžií a malých skleníkov. Hlavná vec je nezabudnúť na normy zalievania, hnojenia a iných jednoduchých aktivít, vďaka ktorým vás rastlina poteší po dlhú dobu.

Všeobecný opis zariadenia

Rodné mesto balsamu sa považuje za subtropiku nachádzajúcu sa v krajinách ako Afrika a Severná Amerika. V Európe sa pestovatelia kvetín prvýkrát dozvedeli o tejto rastline asi pred 400 rokmi, ale ruskí experti dostali kópie najskôr v 19. storočí.

Väčšina odrôd kvetín má šťavnaté stonky a rozvetvený koreňový systém, listy balzamu sú oválne alebo v tvare srdca, s vyrezávanými okrajmi. Farba lístia závisí od odrody rastliny., najčastejšie sa vyskytujú exempláre so svetlou a nasýtenou zelenou hmotou a zreteľne viditeľné sú aj žily, ktoré sa objavujú na liste.

Vnútorné balzámy udivujú rôznymi farbami, takže amatéri rastú ružovými, šarlatovými, bielymi a dokonca aj oranžovými kvetmi. Botanici majú mnoho krásnych odrôd tejto rastliny, ktoré sa pestujú ako trvalé obyvateľstvo domáceho skleníka.

Fotogaléria

Druhy a odrody halového balzamu

Terryho „svetlo“ Zvlášť si ho cenia pestovatelia kvetov pre svoj osobitý vzhľad. Listy kopijovitých rastlín tejto odrody majú intenzívny zelený odtieň a kvety sú fialové, červené a ružové. Pri vytváraní priaznivých podmienok doma tento balzam ozdobí interiér po celý rok. Je dôležité dodržiavať jednoduché pravidlá starostlivosti a nezabudnúť na rastlinu.

Biely balzam má silné stonky s tenkými listami a vyniká okrem iných odrôd zasnežených kvetov. Môže tvoriť sypané kvetenstvo, ktoré sa objaví na rastline po celý rok.

Okrem toho existuje veľa odrôd balzam Waller, niektoré z nich sú uvedené v tabuľke nižšie.

názov

popis

Tempo F1 Hybrid

Takéto rastliny dosahujú výšku až 25 cm, vyznačujú sa hojným rozkvetom. Okvetné lístky sú väčšinou marhuľovej alebo ružovej farby.

Stardust F1 zmiešaný

Táto odroda zahŕňa balzamíny so striebornými plátkami, ktoré majú široký oranžový, červený alebo ružový okraj.

Bruno FT

Kvet sa vyznačuje bohatým kvetom a šťavnatou zelenou hmotou, okvetné lístky sú veľké, ich farba sa mení od bielej po fialovú.

svätojánska muška

Túto odrodu ocenia pestovatelia kvetín pre širokú paletu farieb. Kvetenstvo sa nachádza vo fialovej, ružovej, oranžovej

Fiesta FT

Vetvenie rastlín, červené froté kvety ocenia milovníci bohatého tieňa

Za zmienku tiež stojí krása skupiny balsamico Nová Guineaktoré boli získané komplexnou prácou chovateľov. Všetky odrody majú vetviace výhonky a veľké kvety, bežné odrody sú uvedené nižšie.

Pestovanie balzámu

názov

popis

Jáva

Kvety tejto rastliny sú známe svojou svetlou farbou a listy sa nachádzajú zelené aj bronzové. Fuchsiová, oranžová, fialová - tieto odtiene zdobia balzamové lístky

Jangle dážď

Táto odroda sa vyznačuje pastelovými farbami, ako sú krémová a svetloružová

raj

Odroda sa vyznačuje pestrofarebným listom, kvety sú červené, bodkované, fialové

Exotický dažďový prales

Rastlina je známa svojimi mäsitými lístkami, ktorých farba sa líši od fialovej po broskyňu

Macarena

Rozdiely v odrode sú bronzové listy a jasne oranžové kvety

Veľký výber odrôd umožňuje každému pestovateľovi vybrať si vhodnú farbu pre okvetné lístky, aby ozdobil interiér. Pred zakúpením balzámu by ste sa však mali naučiť pravidlá starostlivosti o tento druh.

Balmamínová miestnosť: domáca starostlivosť

Pri rozhodovaní v prospech tejto rastliny by ste mali mať na pamäti, že miluje slnečné svetlo, avšak priame slnečné žiarenie môže kvetinu zničiť. V zime si svetlé „svetlo“ vyžaduje aj osvetlenie, čo je dôležité na zabezpečenie hojného kvitnutia. Aby puzdro malo rovnomernú korunu, nezabudnite ju z rôznych strán otočiť k svetelnému zdroju. Jeho nedostatok vedie k strate atraktivity a zastaveniu tvorby kvetenstvo.

V teplom období toleruje izbový balmamín teploty od 25 do 30 ° C, rastlina však potrebuje čerstvý vzduch a vlhkú pôdu. Ale v zime by teplota v miestnosti nemala klesnúť pod 15 ° C, inak kvetina zomrie. V horúcom prostredí ju môžete ušetriť pravidelným postrekovaním vodou, aby ste sa vyhli pučeniu.

Kvetiny na jar av lete hojne zalejte, najlepšie je zavlažovať substrát pozdĺž okraja nádoby. Na tento účel je vhodná iba mäkká usadená voda, ktorá by nemala byť studená. Z času na čas sa odporúča uvoľniť hornú vlhkú vrstvu pôdy, aby sa zabezpečil prístup vzduchu ku koreňovému systému. V chladnom období je miera zavlažovania znížená, stačí to urobiť raz týždenne.

Aby vás domáci balzam potešil svojou krásou a jasnými farbami, je potrebné aplikovať hnojivá v období kvitnutia a intenzívneho rastu.

Ako výživa sú vhodné komplexné obväzy, ktoré je možné zakúpiť v špeciálnom obchode pre izbové rastliny. Nasýtia Zem nie viac ako 1krát za 2 týždne a v chladnom období je množstvo prísad znížené na minimum. Okrem toho sa musí kvetina dôkladne monitorovať, pretože jej lístie môže byť ovplyvnené škodlivým hmyzom - roztočmi, voškami. Podchladenie pri vysokej vlhkosti niekedy vedie k vzniku šedej hniloby.

Je ťažké zachrániť krehkú rastlinu pred chorobou alebo škodcami, preto by sa malo vopred postupovať opatrne, aby sa dodržali pravidlá starostlivosti. Nedovoľte zamokrenie pôdy, nadbytočné hnojivo a tiež poskytnite balzamu úplné osvetlenie potrebné pre rast.

Je dôležité vedieť, že vnútorná balzam je transplantovaná na jar alebo v lete a mladí jedinci tento postup potrebujú každý rok. Dospelý kvet by mal byť transplantovaný do väčšej nádoby alebo obnovený zakorenením odrezkov, koreňový systém balzamu by mal byť voľne umiestnený v kvetináčoch, malú rastlinu by ste však nemali zasadiť do priestranného kvetináča.

Ako sa šíri balzam

Transplantáciu vnútorného balzamu je ľahké doma. Najskôr opatrne vytiahnite kvetinu zo starého hrnca, dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene, a potom presuňte rastlinu do novej nádoby naplnenej substrátom. Pôdu si môžete pripraviť vlastnými rukami pomocou nasledujúcich komponentov:

  • listová zemina;
  • rašelina;
  • riečny piesok;
  • kompost.

Na spodnú časť nádoby položte vrstvu drenáže vo forme perlitu alebo zlomenej tehly. Je dôležité vedieť, že Zem na balzam by nemala byť príliš výživná, inak by rastlina intenzívne budovala zelenú hmotu.

Metódy množenia balzamu v kvetináči

Najjednoduchší spôsob je získať novú kópiu pomocou výstrižkov. Vyberte zdravý výhonok, odrežte ho z materskej rastliny a umiestnite ho do vody alebo vlhkého substrátu.

Rezne rýchlo zakorenia a silnejú, potom sa musia ponoriť do samostatných kvetináčov. Je potrebné poznamenať, že odrezané skoro na jar, výhonky môžu kvitnúť v prvom roku po výsadbe. Tiež Balzam sa šíri semenom, ale tento proces sa považuje za zložitý a zdĺhavý. Kvetinárstvo neodporúča uchýliť sa k nemu z dôvodu, že výsledná rastlina môže byť slabšia ako matka.

Počas množenia semien sa vlastne nezachovávajú vlastnosti rodičovského kvetu a začiatočníci, ktorí chcú pestovať froté balzam, sú často sklamaní. Preto sa hybridné odrody množia výlučne odrezkami.

Prečo rastlina nekvitne

Niekedy rastlina prestane kvitnúť alebo nedáva púčiky vôbec. Prečo sa to deje? Kvetinárstva identifikujú nasledujúce dôvody, prečo rastlina prechádza do spiaceho stavu:

  • nevhodné podmienky;
  • priestranný hrniec;
  • nadmerné kŕmenie.

Najskôr venujte pozornosť osvetleniu miestnosti. Balzam často kvitne kvôli nedostatku slnečného svetla, presuňte hrniec na vhodné miesto. Nízka teplota tiež nepriaznivo ovplyvňuje stav kvetu, preto je potrebné zohľadniť tento faktor. Zem v nádobe s kvetinou by mala byť vlhká, ale v žiadnom prípade nie je zaplavená.

Je známe, že svieža kvitnutie je možné iba v stiesnenom hrnci. Ak je rastlina v hlbokom kvetináči, všetky jej sily pôjdu k rozvoju koreňového systému a k rozvoju pôdy. Pri použití vrchného obväzu je potrebné postupovať opatrne - nadbytok dusíkatých zlúčenín zvyšuje zelenú hmotu balzamu, ale v tomto prípade nedochádza k dlho očakávanému kvitnutiu.

Ako transplantovať balzam

V zriedkavých prípadoch je rastlina oslabená škodcami, ako sú vošky alebo roztoče, Postihnuté lístie by sa malo starostlivo ošetriť mydlovou vodou a potom zvyšok hmyzu opláchnuť hmyzom. Okrem toho by sa malo zabrániť nadmernému množeniu vlhkosti a zníženiu teploty, pretože tieto faktory spôsobujú zastavenie kvitnutia a následného ochorenia balzámom.

Je známe, že táto rastlina má prirodzené línie a dokonale zmierňuje namáhanie očí, lieči chronickú únavu a normalizuje vzduch v byte. Svetlé kvety zlepšujú vašu náladu a starostlivosť o balzamový interiér je ľahká a zábavná.