Dom a záhrada

Originálne pergoly do hrozna


Pergola na hrozno je krásna a funkčná budova, ktorá sa stane vynikajúcou rekreačnou oblasťou, a tiež umožní hroznu a rôznym farbám vytvoriť jedinečný a zdobený altánok. Vďaka takému prirodzenému miestu odpočinku si môžete užiť prírodu a dať svojmu vidieckemu domu krásu a eleganciu.

Konštrukčná charakteristika

Pergolou klasického typu je konštrukcia oblúkov vzájomne prepojených pomocou trelizovaného stropu. Jeho hlavným účelom je vytvorenie čiastočného tieňa, pridelenie rekreačnej oblasti, podpora rastlín (ruže, hrozno, vistéria, zimolez a ďalšie).

Pergoly sú vyrobené z dreva, kovu, plastu alebo kameňa. Tradičná možnosť, ktorá sa vyskytuje najčastejšie, sa považuje za drevené konštrukcie. Takáto popularita sa vysvetľuje jednoduchosťou tvorby a vynikajúcim vzhľadom. Drevená konštrukcia je najvhodnejšia pre drevené domy, hoci sa stále častejšie vyskytuje v rôznych prímestských oblastiach. Pergoly, ktoré pozostávajú z dubových trámov a stĺpov z kameňa, sa považujú za zložitejšie typy štruktúr. Okrem toho sa dizajny klasifikujú podľa formy:

 • so zauzlením;
 • klenuté;
 • pristennye;
 • zaoblené;
 • jeden riadok;
 • vejárovité.

Altánky sú umiestnené ako samostatné konštrukcie, konštrukcie s lavičkami, pódium, stôl alebo hojdačka. Veľmi často sú pergoly umiestnené vedľa záhradných chodníkov, ktoré vedú k kvetinovej záhrade alebo do záhrady. K takýmto tŕňom je niekedy pripojená bránka, ak budova slúži ako neoddeliteľná súčasť vstupného súboru.

Vyrábame kovové pergoly

Výroba pergoly hroznom vlastnými rukami je celkom jednoduchá, ak máte potrebné materiály. Pred výstavbou takejto konštrukcie by mala urobiť svoje výkresy. Potom sa osobitná pozornosť venuje hmotnosti kovových častí. Je veľmi dôležité, aby tieto prvky nevyzerali príliš ťažké.

Na výrobu kovových pergol z profilovaných rúrok sa musia strihať priečky, podpery, výstuhy a strešné nosníky. Rúry môžu mať priemer od 5 do 10 - 11 cm, záleží to na zaťažení a dĺžke konštrukcie. Potom musia byť všetky detaily natreté, aby sa zabránilo vzniku korózie. Pre maľovanie zvoľte čiernu, bielu alebo zelenú farbu. Často je natretá biela, pretože je schopná vizuálne odľahčiť štruktúru a urobiť ju vzdušnou.

Potom by ste mali vykopať diery (hĺbka - 55 - 60 cm), potom naliať pieskový vankúš a vyplniť ho betónovou vrstvou. Po zaschnutí betónu je potrebné naň namontovať koniec profilovanej rúrky a vyplniť jamu k okrajom betónovou zmesou. V takom prípade by sa malo dôkladne kontrolovať, aby podpery boli vodorovne. Použite na to vodorovnú alebo olovnicu.

Vrchná strana privarená k rúrkovým podperám alebo pripevnená pomocou skrutiek. Budú slúžiť ako krytie pergol - nosníkov a nosníkov. Vrchné výstuhy sú privarené k podperám a rúrkam. Ak je to žiaduce, potom medzi nosičmi prechádza kovový drôt s priemerom 3 až 6 mm. Vďaka tomu budú môcť lezecké a lezecké rastliny husto zaplniť priestor altánku.

Ako vyrobiť pergolu pre hrozno

Drevené konštrukcie

Stavať pergolu zo stromu je celkom jednoduché. Na to budete potrebovať:

 • 4 vrecia z cementu;
 • skrutkovač;
 • vŕtať;
 • lopatu;
 • kapacita riešenia.

Najprv budete musieť vykopať otvory pre stojany, hĺbka prehĺbení je 60 - 65 cm, potom je potrebné nainštalovať 4 drevené podpery, ktorých výška je 3 ma veľkosť prierezu je 12 cm. zaspať a zabuchnúť zem okolo pólov.

Ďalším stupňom je upevnenie dvoch priečnych nosníkov vo výške 2 až 3,5 m. Potom sa pomocou upevnenia nosných nosníkov zostaví horná časť konštrukcie.

Podľa predtým pripravenej schémy sa štrukturálne prvky zbúrajú a upevňujú. Na tento účel použite skrutky alebo drážky pripevnené klincami. Na hornú časť nosníkov namontujte koľajnice v krokoch po 10 cm a pripevnite ich pomocou skrutiek.

Bočné časti sú ďalej zdobené dekoratívnymi panelmi, ktoré by sa nemali dotýkať zeme. Poslednou fázou je inštalácia prvkov, okolo ktorých sa budú rastliny potulovať. Môžu to byť háčiky, laná, rímsy alebo siete.

Vyrábame pergolu pre hrozno v krajine

Vytvorenie pergoly ako súčasti domu

Vytvorenie stavby susediacej s domom je veľmi jednoduché s trochou úsilia a predstavivosti. K tomu je potrebné pripevniť drevený trám na stenu domu, ktorého prierez je 150 × 50 mm. Aká bude dĺžka lúča závisí od veľkosti budúceho altánku a šírky vzdialenosti medzi podpornými stĺpikmi. Upevnenie nosníka sa vykoná pomocou kotviacich skrutiek, ktoré sa musia zasunúť každých 50 cm.

Aby strešné nosníky bezpečne zapadli do stenového nosníka, mali by sa na určitých miestach vykonať obdĺžnikové výrezy. Existuje univerzálne riešenie: použite svorky tvaru U. Upevnenie stenového nosníka k hornému rebru sa vykonáva pozinkovanými klincami.

Podľa predtým vytvoreného označenia sú nainštalované stojany na pergoly, preto sa ich základne betónujú v predtým vykopaných priehlbinách. Stojany sú tyče s prierezom 150x150 mm.

Dĺžka strešných nosníkov je zvolená tak, aby harmonicky vyčnievali približne 200 - 250 mm za vonkajšie okraje stĺpikov. Na koncoch trámov môžete vytvoriť originálne kučeravé ohyby, čo dodá elegancii pergoly. Pre zvýšenie prídavnej konštrukčnej pevnosti môžu priečne vzpery, ktoré sú upevnené medzi strešnými trámami a stojanmi.

Krásna a odolná pergola hrozna bude skvelým doplnkom každého vidieckeho domu.