Dom a záhrada

Kráľovská begónia: rysy domácej starostlivosti a pravidlá transplantácie


Kráľovská begónia - dekoratívny izbový kvet, ktorý je doma veľmi obľúbený. Hybridný druh rastliny je známy pre mnohých záhradníkov ako Begonia Rex alebo „bravčové ucho“.

Opis zariadenia

Vnútorné begónie - rastliny sú neuveriteľne atraktívne. Rastlina používa silný koreňový podzemok ako koreňový systém. Časť stonky je mäsitá, malej veľkosti, pokrytá načervenalým zafarbením štetinami.

Olistenie je dosť veľké, asymetrické, s vrcholom. Listy so zúbkovanými okrajmi sú umiestnené na podlhovastých stopkách. Plechová doska má veľmi svetlé a atraktívne sfarbenie. Najčastejšie je farba prevažne zelená a obsahuje aj šarlátovú, malinovú, fialovú, fialovú až striebornú farbu. Charakteristické sú kontrastné žily.

Jasné zafarbenie a drsnosť listov zvyšuje teplotu povrchu plechu, čo pomáha odparovať značné množstvo vlhkosti. Koreňový systém tak dostáva dostatočnú výživu a umožňuje kultúre aktívne sa rozvíjať. Asymetricky usporiadané listy umožňujú dekoratívnej kultúre zlepšiť rovnomerné rozloženie slnečného svetla. Kvety ružového sfarbenia, nie dostatočne dekoratívne, s priemerom do jedného centimetra. Rastlina kvitne pomerne krátko, po čom sa semená tvoria z malých plodov.

Kráľovská begónia: znaky kultivácie

Royal begonia: technológia domácej starostlivosti

Dekoratívna vnútorná kultúra musí byť vybavená kvalitnou a náležitou starostlivosťou, ktorá zahŕňa vytvorenie pohodlnej mikroklímy, ako aj dodržiavanie režimu zavlažovacích opatrení a včasného oplodnenia.

Fotogaléria

Optimálne podmienky pre pestovanie

Kráľovské begónie potrebujú veľmi dobré osvetlenie a rozptýlené slnečné svetlo, Je však potrebné zatieniť ozdobnú trvalku z popálených lúčov poludňajšieho slnka a najlepšie je umiestniť kvetináče s rastrom na okná východného alebo západného smeru.

Rex begónie netolerujú teplo dobre, takže teplota v lete by mala byť 24-26 ° C počas dňa a 18-20 ° C v noci. Priemerné denné teplotné výkyvy by nemali prekročiť 5 až 6 ° C. V zime by sa kráľovské begónie mali udržiavať pri teplote 16 - 18 ° C. Optimálna vlhkosť vzduchu by nemala byť vyššia ako 45-50%.

Hrniec a pôda pre izbové kvety

Kvetináč begónie musí mať dobré odvodňovacie otvory. Pred výsadbou alebo presadením musíte vyplniť drenážnu vrstvu, po ktorej je výsadbová nádrž naplnená výživnou pripravenou pôdou na pestovanie fialiek uzambar. Je povolené používať samostatne pripravené výživné pôdne zmesi na základe:

 • dve časti listovej pôdy, časť rašelinovej pôdy a časť hrubého riečneho piesku;
 • dve časti rašelinovej pôdy, časť kokosového substrátu, časť hrubého riečneho piesku a časť kôry borovice;
 • dve časti univerzálnej pôdnej zmesi, časť vermikulitu, časť riečneho piesku a časť rozdrvenej borovicovej kôry.

Polievanie a kŕmenie

Zavlažovacie opatrenia sa vykonávajú pomocou chránenej filtrovanej vody pri izbovej teplote, keď pôda zaschne. Interiérové ​​druhy uprednostňujú dusíkaté hnojivá, ktoré stimulujú rastové procesy lístia. Je potrebné zaviesť komplexy na kŕmenie odrôd dekoratívnych kvetov niekoľkokrát mesačne po začiatku kvitnutia.

Vo fáze pokoja sa trvalky kŕmia najviac raz mesačne, vo fáze tvorby vaječníkov sa hnojenie uskutočňuje hnojivami fosforu a draslíka. Použitie prípravkov „Bud“, „Ovary“ a „Bloom“ poskytuje veľmi dobrý výsledok.

Načasovanie a technológia transplantácie Royal begonia

Okrasnú rastlinu môžete podľa potreby transplantovať asi po roku, pričom dodržiavate nasledujúce odporúčania:

 • transplantácia sa vykonáva na jar;
 • rozmery novej výsadbovej kapacity by mali byť o niečo väčšie ako predchádzajúci kvetináč;
 • po extrakcii koreňového systému by sa malo vykonať vizuálne posúdenie stavu koreňa av prípade potreby odstrániť poškodené oblasti.

Po presadení je potrebné zaliať dostatok kráľovskej begónie a nainštalovať ju na okno pomocou svetelného tieňa v prvom týždni. Prvé obliekanie by sa malo uskutočniť najskôr pár týždňov po transplantácii, čo umožní, aby sa koreňový systém stal silnejším v nových podmienkach pestovania.

Rozmnožovanie

Jarná sezóna je najlepší čas na chov kráľovských begónií. Existuje niekoľko spôsobov propagácie dekoratívnej listovej kultúry, ktorá sa bežne používa v kvetinárstve vo vnútorných priestoroch:

 • zakorenenie zozbieraných odrezkov s niekoľkými dobre vyvinutými a zdravými listami;
 • rozdelenie kríkov na niekoľko častí, z ktorých každá má dostatočne rozvinutý koreňový systém a vzdušné časti;
 • delenie hľúz rozrezaním na niekoľko častí, z ktorých každá má kľúčik;
 • listy, na ktorých sú na zadnej strane urobené rezy veľkých žíl, po ktorých je výsadbový materiál ponorený do rezov do dobre navlhčeného a čistého piesku.

Šírenie osiva kráľovskej begónie je v domácom prostredí o niečo menej bežné, v ktorom sa na jar vysádzajú sadenice získané z osiatych semien.

Ako transplantovať begónie

Ako a za akých podmienok kvitne ušné ošípané

Doba kvitnutia a jej trvanie závisia od druhových charakteristík takého dekoratívneho trvalka, ako je vnútorná begónia. Kráľovské begónie patria do skupiny odrôd podzemka, ktoré sa pestujú na pestrofarebné a veľmi dekoratívne lístie.

Tento druh kvitne v podmienkach izbovej kvetinárstva príliš často a výsledné kvety sa dajú len ťažko označiť za atraktívne. Kráľovská begónia kvitne s nenápadnými kvetmi jemného ružovkastého odtieňa. Skúsení pestovatelia kvetín spravidla radšej pestujú stonky kvetov, ak nie sú určené na získavanie a používanie osivového materiálu na šľachtiteľské účely a na množenie viacročnej plodiny.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Podľa pravidiel starostlivosti a technológie pre pestovanie okrasných a listnatých plodín nie je kráľovská begónia škodcami alebo patogénnymi mikroflónami príliš často ovplyvňovaná:

 • nedostatočná vlhkosť pôdy môže spôsobiť zmeny stavu listov, zatiaľ čo listy majú nezdravý vzhľad a hnedé špičky;
 • príliš svetlé zafarbenie listov môže naznačovať nedostatočné osvetlenie rastliny;
 • porážka múčnatkou je sprevádzaná výskytom charakteristického bieleho práškového povlaku na listoch a stonke, na ktorého odstránenie sa používajú moderné protiplesňové chemikálie;
 • v prípade poškodenia vzdušnej časti rastliny šedou hnilobou alebo popálením v monilách by sa malo vykonať odstránenie všetkých postihnutých oblastí a následne ošetrenie zmesou 1% Bordeaux. Opätovné ošetrenie fungicídmi by sa malo vykonať asi mesiac po prvom postreku;
 • ak sa vo výrobnom závode nachádzajú vošky, nematódy alebo roztoče, potom sa okrem mechanického spôsobu odstraňovania rastlinných parazitov vykonáva aj postrek rastlinnými insekticídmi alebo chemickými prípravkami.

Krytá trvalka reaguje veľmi rýchlo na závažné chyby v opatrovateľských opatreniach padaním listov a pukov.

Ako sa starať o begónie

Begonia Rex alebo kráľovský je oprávnene jedným z najobľúbenejších kvetinárov rôznych odrôd trvalej indoor kultúry. Mnoho odrôd tohto veľmi populárneho a dekoratívneho vzhľadu s náležitou starostlivosťou sa môže stať skutočnou ozdobou interiéru domácnosti.