+
Nápady

Listy dracaeny sú suché, zožltnú a spadnú: stanovenie a odstránenie príčin


Dracaena, alebo falošná dlaň, je jednou z najpopulárnejších ozdobných kultúr a často sa pestuje doma na dekoráciu interiéru a často sa používa aj v krajinnom dizajne. Hrubé porušenia starostlivosti a transplantačnej technológie často vedú k tomu, že listy dracaeny sú žlté, suché a odpadávajú.

Prečo listy dracaena zožltnú, sčernia, vysušia a spadnú

Najnebezpečnejšou príčinou žltnutia, vädnutia a pádu listov dracaeny je porážka dekoratívnej kultúry patogénnej mikroflóry alebo infekčných chorôb:

 • plesňové ochorenie Alternariaalebo svetlo hnedé škvrny sú jedným z najbežnejších problémov s falošnými dlaňami. Ak sa na listoch objavia okrúhle elipsoidné škvrny bledohnedého zafarbenia so zeleným okrajom, po ktorom lístie zožltne alebo rastlina zlikviduje listy, potom je naliehavo potrebné dôkladne spracovať vzdušnú časť kultúry Fundazolu. Postrekovanie roztokom získaným zriedením niekoľkých gramov liečiva v litri vody sa uskutoční trikrát za mesiac;

 • v prípade porážky geterosporiozomalebo na listovej škvrne sa na listoch objavia malé žlté alebo nahnedlé škvrny. Listy rýchlo zožltnú a potom spadnú. Žltnutie listov charakteristických pre túto chorobu začína apikálnou časťou falošnej dlane, ale rýchlo sa šíri do celej vzdušnej časti. Na boj proti hubovým chorobám sa používajú akékoľvek systémové fungicídy zriedené v súlade s pokynmi výrobcu;

 • čierna hniloba alebo bakterióza, je jednou z najškodlivejších chorôb falošnej dlane a keďže neexistujú žiadne kontrolné opatrenia, postihnutá rastlina musí byť zničená. Na začiatku choroby listová farba na okraji stmavne a hroty sa potom sfarbia na čierne a listy sa zmršťujú, suché, ale nespadajú;

 • lístie môže tiež spôsobiť žltnutie blednička, Toto ochorenie môže mať infekčnú povahu, ale môže byť vyvolané aj hrubým porušením podmienok pestovania okrasnej kultúry. Prevencia lézie je včasná transplantácia s náhradou pôdy. Je tiež dôležité včas zásobovať pôdu hnojivami a chelátmi železa. Ak je chloróza infekčná, musí sa zničiť chorá falošná palma, aby sa zabránilo šíreniu patogénnej mikroflóry.

Prečo dracaena suché listy

Škodcovia ako príčina chorôb listov dracaena

S výhradou technológie pestovania a starostlivosti sú Dracaena zriedkavo postihnuté rastlinnými parazitmi. Je však dôležité pravidelne kontrolovať okrasné rastliny a pri prvých príznakoch škodcov používať najúčinnejšie terapeutické opatrenia. V miestnostiach s príliš suchým vzduchom sa na vzdušných častiach rastliny môžu objaviť roztoče. Pravidelným vetraním priestorov, ako aj častým postrekovaním vzdušných častí tropickej dekoratívnej kultúry stojatou vodou pri izbovej teplote sa vyhnete poškodeniu rastlín týmto nebezpečným škodcom.

Falošné palmy, najmä tie, ktoré sa pestujú vo vnútorných kvetinárskych podmienkach, sú občas poškodené hmyzom veľkoplodým, múčnatkami, strapcami a hlístami. V závislosti od druhu môžu triky ovplyvniť hlavne kvetenstvo, lístie alebo celú vzdušnú časť kultúry.

Problém poškodenia strapcov spočíva aj v schopnosti rastlinného parazita prenášať niektoré vírusy, ktoré sú nebezpečné pre falošnú dlaň. Po ošetrení chemickými insekticídmi sa musí miesto, kde sa nachádzal kvetináč s rastlinou ovplyvnenou tripsami, dôkladne vyčistiť a horná vrstva pôdy sa musí vymeniť.

Boj proti rastlinným parazitom musí byť komplexný. Dospelí škodcovia sa predtým ručne odstránili pomocou bavlneného tampónu navlhčeného v tekutine obsahujúcej alkohol. Potom sa vzdušná časť rastliny dôkladne umyje pod tečúcou vodou a ošetrí sa takými chemikáliami ako Actellik, Fitoverm alebo Fufanon.

Starostlivosť o chyby

Dracaena sú spravidla postihnuté chorobami, ktorých príčinou je nesprávna starostlivosť alebo nevhodné podmienky pre rast tropickej rastliny. Pri hrubom porušení rastúcej technológie môžu vzniknúť tieto problémy:

 • žltnutie lístia;
 • vzhľad suchých hnedých hrotov a okrajov listov;
 • vytváranie hnedých škvŕn na listoch;
 • krútenie a mäkkosť listov s tmavšími okrajmi;
 • vzhľad suchých žltých škvŕn;
 • visiace lístie;
 • smrť ozdobnej kultúry.

Ako zalievať Dracaena

Výskyt suchých špičiek na listoch najčastejšie naznačuje nadmerne suchý vzduch a nedostatočnú vlhkosť v pôde v kvetináči. Žltnutie dolných, už starých listov je úplne prirodzený a nevyhnutný proces, ktorý si nevyžaduje zásah. V tomto prípade musia byť zmrštené listy starostlivo rezané.

Ak mladé lístie zožltne, v prvom rade musíte venovať pozornosť zavlažovacím činnostiam. Pôdna zmes v kvetináči musí byť dostatočne navlhčená, ale zavlažovanie sa vykonáva stojatou vodou pri izbovej teplote až po zaschnutí vrchnej vrstvy, čím sa zníži riziko nadmerného zvlhčovania pôdy a hniloby koreňového systému. Príčinou žltnutia a sušenia lístia na falošnej dlani môže byť negatívny účinok prievanu s nedostatočným zalievaním.

Neprítomnosť teplotného režimu, ktorý je pre tropickú rastlinu pohodlný, môže spôsobiť mäkkosť a zvlnenie listov a tvorbu hnedých okrajov na listoch. Príčinou vzniku suchých a svetlých škvŕn na listoch listov je často nadmerné množstvo priameho slnečného žiarenia. V takom prípade musíte nainštalovať kvetináč s dracaenom na menej osvetlené miesto. Obzvlášť dôležité je pochopiť dôvody, prečo rastlina uhynula. Táto situácia vzniká pri nadmernom zalievaní v zime a dlhodobom vystavení nízkym teplotám.

Problémy s transplantáciou a pristátím

Nesprávna výsadba a výsadba často vyvolávajú zníženie dekoratívnosti rastliny, čo sa môže prejaviť zmenou zafarbenia, vyschnutia alebo spadnutia listov. Získaná dracaena musí byť podrobená povinnej kontrole. a vyhodnotiť nielen stav okrasnej kultúry, ale aj vhodnosť kvetináča a pôdy pre následnú kultiváciu.

Tropické rastliny sa často predávajú v špeciálnej transportnej pôde, ktorá je úplne nevhodná na ďalšie pestovanie falošných dlaní. V takom prípade je potrebné transplantáciu nahradiť výživným substrátom a niekedy kvetináčom, ktorý by nemal byť plastový, ale skôr ťažký íl alebo keramika.

Transplantácia dracaeny, pestovanej doma, sa musí vykonať transplantáciou rastliny tak, aby sa minimálne poškodili korene dekoratívnej kultúry. Presadenie časti zariadenia sa nevyžaduje. Mladá transplantácia vnútorných dračích rastlín po približne rokua dospelé exempláre sa transplantujú nie viac ako raz za tri alebo štyri roky. Pouličné falošné dlane môžu byť transplantované podľa potreby.

Na pestovanie falošných dlaní sa odporúča použiť špeciálne zmesi na pestovanie určené na pestovanie rodiny palmy. Vlastná pôda by mala obsahovať štyri časti trávnatej pôdy, niekoľko častí listovej pôdy, niekoľko častí humusu a jednu časť rašeliny. Rastlina musí bez problémov zaistiť kvalitnú drenáž, bez ktorej sa hnije celý koreňový systém a falošná dlaň môže v krátkom čase odumrieť.