Návrh

Tomato tomel: opis odrody a odporúčania pre pestovanie


Rôzne populárne kultúry, ako sú paradajky, s veľmi výrazným názvom „tomel“, chovali domáci chovatelia relatívne nedávno. Paradajka s veľkým ovocím získala svoje meno vďaka veľmi neobvyklému tvaru a farbe zrelého ovocia.

Tomato tomel: charakteristika a opis odrody

Opis odrody a charakteristík tejto plodiny zahŕňa tvorbu determinantného kríka, ktorého výška nie je väčšia ako 0,75 - 0,85 m. Odroda je klasifikovaná ako stredná sezóna. Kríky so silnými listovými, silnými a pomerne veľkými stonkami. Lístie je pomerne veľké, svetlozelenej farby.

Plody majú zarovnaný, plochý zaoblený tvar. Charakteristickou odrodou rajčiaka zvanej „tomel“ je prítomnosť zelenej škvrny na povrchu. Plne dozreté plody majú výrazný oranžový povrch. Buničina je veľmi šťavnatá, mäsitá, jemná a s vysokým obsahom beta-karoténu. Chuť je veľmi dobrá, zrelé ovocie je sladké, s veľmi ľahkou, sotva vnímateľnou kyslosťou.

Odroda sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou proti poškodeniu najnebezpečnejšími chorobami a bežnými rastlinnými parazitmi, preto je potrebné vytvoriť optimálne podmienky pestovania, vrátane preventívneho ošetrenia vzdušných častí ľudovými prostriedkami alebo chemickými prípravkami.

Opis tomel paradajky

Rastúce požiadavky na lokalitu

Silné a kalené sadenice sa vysádzajú v polovici konca mája, keď hrozí nebezpečenstvo neskorých jarných mrazov. Táto odroda je ideálna na pestovanie na otvorenom priestranstve, ale pestovanie sa môže vykonávať aj na skleníkových hrebeňoch. K pristátiu by mali byť pridelené oblasti s dobrým osvetlením, bez stagnácie hmoty vody a studeného vzduchu.

Je potrebné poznamenať, že hrebene pre paradajky sa musia pripraviť vopred:

 • na jeseň sa uskutoční hĺbkové vykopávanie pôdy s dôkladným odstránením všetkej vegetácie burín;
 • pôda by mala mať dobrú priepustnosť vzduchu a priepustnosť vody, čo má priaznivý vplyv na rast a vývoj záhradných plodín a umožňuje vám dosiahnuť vysokú produktivitu;
 • ťažké alebo ílové pôdy v procese kopania by sa mali zlepšovať, nezabudnite pridať hrubý piesok, humus alebo kompost, ako aj základné komplexné minerálne hnojivá;
 • Po pestovaní mrkvy, cukety, uhoriek, karfiolu, fazule alebo zeleniny sa odporúča umiestniť hrebene paradajok.

Štandardná hustota sadeníc paradajok by nemala presiahnuť tri rastliny na meter štvorcový. V závislosti od technológie výsadby a pestovateľských pravidiel sa vrcholky plodenia vyskytujú v polovici leta a plodenie samo trvá tri mesiace.

Ako pestovať paradajky v skleníku

Ako zvýšiť produktivitu

Najčastejšou príčinou poklesu výnosov z paradajok v domácich záhradách je nesprávna starostlivosť. Mnoho pestovateľov zeleniny však poznamenáva, že odroda persimmon je náchylná na tzv. „Tukové konzervovanie“, v dôsledku čoho dochádza k aktívnemu zvýšeniu zelenej hmoty na úkor tvorby ovocia. V súčasnosti existuje niekoľko metód, ktoré sú veľmi účinné a jednoduché na zvýšenie výnosu paradajok:

 • zastavenie zavlažovania paradajok na týždeň so zvyšujúcou sa teplotou na 24 - 26 ° C vo dne a 22 - 23 ° C v noci;
 • uskutočňovanie núteného opelenia kvetov trasením kvetinovými kefami v suchom a pomerne teplom počasí;
 • uskutočňovanie koreňového dresingu rajčiakových kríkov aplikovaním roztoku založeného na troch polievkových lyžiciach superfosfátu zriedeného v vedre s vodou s prietokom jeden liter pre každý dospelý ker;
 • predsiatie ošetrenie semien namáčaním v roztoku založenom na „Epina“, „Zirkón“ alebo „Humát sodný“ poskytuje dobrý výsledok vo forme zvýšeného výťažku;

 • zvýšenie 25% celkového priemerného štatistického výnosu sa môže dosiahnuť, ak sa letecká časť rajčiaka postrieka trikrát v dvojtýždňových intervaloch akýmkoľvek stimulátorom rastu;
 • pri predčasnom štiepení je možné pozorovať výraznú stratu produktivity, preto by malo byť maloleté dieťa z kríkov rajčiaka odstránené až po dosiahnutí výšky 5-7 cm;
 • vo fáze aktívneho plodenia sa odporúča postupné, skôr pomalé odstraňovanie dolných konárov na miesto prvej kefy.

Mnoho skúsených záhradníkov sa používa pomerne často a používa sa taká agrotechnická technika, ako je orezávanie okrajových koreňov. Tento postup sa musí ukončiť tri až štyri týždne pred konečnou úrodou. Takáto udalosť umožňuje stimulovať tvorbu vedľajších vetiev a zvyšuje tok potravy do prízemnej časti záhradnej kultúry.

Recenzie záhradníkov o tomel paradajky

Tomel z rajčiaka nie je príliš pestovaný domácimi pestovateľmi zeleniny, ale záhradníci, ktorí túto výsadbu už pestovali a pestujú, zanechávajú vo všeobecnosti kladné hodnotenie. Vysoká produktivita, vynikajúca chuť a atraktívny komerčný vzhľad Odroda "tomel" sa vyžaduje ako trhová zelenina na trhu.

Zber ovocia sa môže vykonávať až do štádia úplného dozrievania, keďže odroda sa po dozretí plodiny veľmi dobre osvedčila. Zberané plodiny sa môžu skladovať a prepravovať. Zrelé ovocie je veľmi dobré v čerstvej forme a na prípravu zeleninových šalátov. Okrem toho, podľa letných obyvateľov, tomel paradajky sú vynikajúce na prípravu druhých chodov, paradajkovej šťavy, omáčky a konzervovania v domácnosti.

Ako nakŕmiť paradajky

Pri pestovaní odrody Persimmon je potrebné venovať pozornosť tomu, aby v skleníkových podmienkach rastla rastlina veľmi vysoko a tvorba veľkých plodov môže spôsobiť zlomenie stoniek, preto je potrebné včas vytvoriť formovanie kríka a tiež ho priviazať. V niektorých prípadoch môže byť potrebné kŕmnu plodinu, ktorá zníži zaťaženie plodov plodmi.