Návrh

Croate calathea (šafran): technológia domácej starostlivosti


Calathea crocata (Calathea crocata) je populárna trvalka okrasná rastlina, ktorá sa často pestuje doma a nevyžaduje príliš starostlivú starostlivosť, vyžaduje si však vhodné umiestnenie a vytvára príjemnú mikroklímu.

Opis calathea crocata

Croata alebo šafran calathea sa vzťahuje na kompaktné a veľmi krásne kvitnúce rastliny, ale na dosiahnutie kvitnutia musia trvalky poskytovať pohodlné podmienky na pestovanie a dostatočne kvalitnú starostlivosť. Na pestovanie sa budú vyžadovať skleníkové podmienky alebo používanie špeciálnych akvárií.c, pretože dostatočne atraktívne lístie rýchlo spadá pod vplyv príliš suchého vzduchu v miestnosti.

Ozdobná kultúra je vysoko hodnotená amatérskymi záhradníkmi pre veľmi veľkolepú oranžovo-červenú farbu listnatých listov, ktoré obklopujú kvetenstvo umiestnené na rovných rastúcich stopkách. Tento druh sa vyznačuje krásnymi vlnitými listami tmavohnedo-zelenej farby.

Pri pestovaní je potrebné pamätať na to, že okrasná listná rastlina reaguje veľmi pozitívne na včasné a správne kŕmenie, ale je veľmi ťažké tolerovať priame slnečné žiarenie. Na vybudovanie zelenej hmoty je potrebné venovať pozornosť kompetentnej transplantácii rastliny.

Pestovanie Calathea Croat

Optimálne podmienky pre pestovanie

Pestovanie bohato kvitnúcej a husto listovej dekoratívnej kultúry nie je príliš ťažké, ale Musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania a tipy:

 • kalatea musí byť vybavená jasným a rozptýleným osvetlením, ako aj ochranou pred priamym slnečným žiarením;
 • nedostatočné osvetlenie spôsobuje, že rastlina rastie menšie, tenšie listy a stráca nasýtené zafarbenie;
 • nadmerné slnečné svetlo vyvoláva zhnednutie listov, preto je vhodné pestovať kultúru vo východnom a západnom smere;
 • Calathea miluje vysokú vlhkosť, ktorá by mala byť najmenej 65 - 70% v miestnosti, a krátkodobé zvýšenie výkonu počas postrekovania nemôže zodpovedať optimálnym podmienkam;
 • v zime je vhodné umiestniť izbovú rastlinu do kvetinárstiev alebo orchestrov, ale inštalácia kvetináča na paletu naplnenú dobre navlhčenou expandovanou hlinkou môže byť dobrou voľbou.

Okrem toho sú veľmi dôležité pohodlné ukazovatele teploty. Saffron calathea patrí do kategórie dekoratívnych trvaliek, ktoré milujú teplo, a preto je ťažké tolerovať teplotné podmienky pod 18 - 20 ° C. Optimálne teploty sú medzi 22-24 ° C. Je tiež dôležité chrániť izbovú rastlinu pred prievanom a extrémnymi teplotami.

Calathea crocata: vlastnosti domácej starostlivosti

Okrem priaznivej mikroklímy v miestnosti si šafranový kokolát vyžaduje kompetentnú, ale nie príliš komplikovanú starostlivosť:

 • v období jar - leto by zavlažovacie opatrenia mali byť bohaté, pričom by sa mala používať mäkká a teplá voda, aby bola pôda v štádiu aktívneho rastu vlhká, ale nie zamokrená;
 • zimné zavlažovanie by sa malo obmedziť, ale pôda kvetináča by nemala mať čas príliš vyschnúť;
 • vo fáze aktívneho rastu musí byť rastlina kŕmená špeciálnymi komplexnými hnojivami vhodnými na pestovanie okrasných a listnatých plodín v zníženej koncentrácii;

 • výživný substrát v kvetináčoch by mal byť mierne kyslý, dobre odvodnený a pomerne voľný, takže pripravené pôdy sú ideálne pre kultiváciu v koreňoch;
 • na prípravu pôdy sa odporúča zmiešať listovú pôdu, humus, rašelinu a stredne zrnitý piesok v pomere 2: 1: 1: 1 s prídavkom rozdrvenej borovicovej kôry, perlitu a dreveného uhlia.

Na pestovanie v kvetinárstve v interiéroch sú najvhodnejšie široké, ale nie príliš plytké kvetináče s hrubou drenážnou vrstvou. Saffron young calathea by sa mal transplantovať ročne, keď sa pristávacia nádrž stane stiesnenou pre koreňový systém. Na jar, počas transplantácie, sa podzemok môže rozdeliť na samostatné fragmenty, vďaka čomu je možné rýchlo a bez problémov reprodukovať trvalku.

Ako transplantovať kalátu kalátu

Prevencia chorôb

Strata dekoratívneho účinku a smrť kalathy môžu byť spôsobené nielen nesprávnou starostlivosťou, ale aj porážkou rôznych chorôb alebo škodcov. Hlavným problémom pri pestovaní domácej kvetinárstva je často žltnutie a vädnutie listov. Na včasné odhalenie postihnutých častí kultúry a vykonanie potrebných ošetrovacích opatrení by sa mali vykonávať pravidelné inšpekcie kvetov izbových. Medzi choroby spôsobené nesprávnou starostlivosťou patria:

 • vysychanie špičiek listov a spomalenie rastu kvôli nedostatočnému zalievaniu alebo príliš nízkej vlhkosti v dome;
 • pády a kučery lístia najčastejšie kvôli pestovaniu v miestnostiach s príliš suchým vzduchom;
 • hnitie časti kmeňa a lístia môže byť spôsobené podmienkami nízkej teploty;
 • lístie získava necharakterické bledé zafarbenie druhov s nadmerným slnečným žiarením.

Vnútorná šafranová kalathea je relatívne zriedkavo ovplyvnená rastlinnými parazitmi, medzi ktoré patrí roztoč pavúk, scutellum, molice a mealybug. Ak pri chorobe neinfekčnej povahy postačuje poskytnúť rastline náležitú starostlivosť, potom v boji proti škodcom a patogénnej mikroflóre budú potrebné silné prostriedky.

Izbové rastliny by sa mali ošetrovať prípravkom „Actofit“.zriedené v pomere 4 ml na liter vody. Po niekoľkých týždňoch musíte postrekovať leteckú časť pomocou Confidoru, zriedeného rýchlosťou štvrtiny paketu na liter vody s izbovou teplotou.

Tipy pre starostlivosť o Croat Calathea

Napriek tomu, že chorvátsky kalát sa považuje za pomerne rozmarnú a náročnú úrodu, prísne dodržiavanie jednoduchých pravidiel umožňuje hojné kvitnutie a vysokú dekoratívnosť zelenej hmoty izbovej rastliny.