Inštrukcia

Populárne druhy a odrody tradescantia


Tradescantia (Tradescantia) alebo netcreasia patrí do rodu trvalých vždyzelených bylinných rastlín a čeľade Commeline. Vlasťou tohto kvetu kvetu je tropický a Severná Amerika. Početné druhy a odrody tradescantia sú veľmi populárne v indoor floriculture u nás a medzi zahraničnými amatérskymi záhradníkmi. Tradescantia v miestnosti je nenáročný ampelous kultúra, ktorá môže byť úspešne použitá pre terénne úpravy aj veľmi tieňované rohy v akejkoľvek miestnosti.

Botanický opis tradescantia

Rod obsahuje viac ako šesťdesiat druhov trvácnych rastlín, ktorých výška sa môže pohybovať medzi 20 - 100 cm. Rastlina sa vyznačuje prítomnosťou početných krehkých výhonkov, ktoré tvoria pomerne hustú a hustú ker. Vláknitý koreňový systém je predstavovaný zahustenými a vláknitými koreňmi. Lístie je najčastejšie zelené, nie je to však neobvyklé a žlté listy, ako aj fialové a viacfarebné živnosti. Dokonca aj trpaslíci a malolisté remeslá majú dostatočne dlhé, podlhovasté oválne alebo kopijovité listy s paralelným zvlňovaním. Existujú tiež pestré pruhované odrody. Podľa vzhľadu sa kultúra podobá plíživému tečeniu, ktoré nie je o nič menej populárne v indoor floriculture.

Propagácia živnostenského podnikania

Tradescantia kvet je malý. Kvety, bez ohľadu na názov odrody, zozbierané kvetenstvom vo forme komplexného dáždnika alebo latičky. Farbenie Corolly sa môže líšiť v pastelových a bielych až ružových, modrých alebo fialových farbách. Kvetina sa otvára v skorých ranných hodinách a v neskorých popoludních vädne, takže vyzerá ako veľký púčik zeleného farbenia. Semená relatívne malej veľkosti zozbierané v tenkostennej krabici. Znaky a povery spojené s tradescantia označujú túto ozdobnú kultúru za rastliny „mangoones“, preto sa dôrazne neodporúča uchovávať ju v spálni.

Pouličné odrody a druhy tradescantia

Pouličné remeselníctvo predstavuje niekoľko veľmi zaujímavých a hodných z hľadiska dekoratívnych pohľadov.

Tradescantia virginiana (T. Virginiana)

Ideálne na zdobenie oblastí zastúpených výživnými, ľahkými, voľnými a vlhkými pôdami. Na piesčitých pôdach nemôžete pestovať okrasnú rastlinu. Priemerná výška kultúry nepresahuje 70 - 80 cm. Rastlina má zelené listy kopinaté umiestnené na časti výhonkov. Kvety sú ružovo-fialové alebo biele, nie dlhšie ako 20 mm.

Odrody sú známe s modrými, ružovými alebo červenými kvetmi. Tradescantia tohto druhu je veľmi plastická, preukázala sa v miernych klimatických podmienkach, preto sa široko používa pri aranžovaní kvetov a miešačoch;

Fotogaléria

Tradescantia Anderson (T.andersoniana)

Chovaný na základe tradescantia vo Virgínii a zastúpený rozvetvenou vzpriamenou stonkou pokrytou listami s výškou najviac 50 - 70 cm. Listovie je purpurovo zelené. Farba koruny môže byť biela, ružová, modrá alebo fialová. V niektorých regiónoch sa pestujú ako sezónne ročné rastliny, ktorých hľuzy sa vykopávajú na jeseň a skladujú sa až do jari. Kvitnúce od augusta do septembra s jasnými kvetenstvo.

Najpopulárnejšie odrody záhrad alebo ulíc sú Leonora, Osprey, Iris, Nevinnosť, Sweet Kate a Red Grape, J. G. Weguelin a Purewell Giant, ako aj Coerulea, "Rubra", Atrorubra a Rosea.

Tradescantia sillamontana

Tradescantia sillamontana (T.sillamontana) je jednou z najsukulentnejších a xerofytických. Rastlina je vysoko dekoratívna, nenápadný a výrazný exotizmus a in vivo rastie v suchých oblastiach Mexika.

Kultúra sa vyznačuje pravidelným geometrickým tvarom listov a takmer úplným bielym vlasatým dospievaním celej vzdušnej časti vrátane listov, pukov, výhonkov. Takéto dospievanie umožňuje chrániť rastlinu pred negatívnymi účinkami priameho slnečného žiarenia a nadmerného odparovania vlhkosti. Priemerná výška výhonku je 30 - 40 cm.

Časť kmeňa je spočiatku vzpriamená a o niečo neskôr sa plazí a zakorenuje. Listy sú mäsité, vejčité, nie dlhšie ako 30 - 70 mm, pokryté pomerne krátkymi šedavo-bielymi kliny. V lete sa z vrcholu apikálneho rastu a v lone popruhov objavujú kvety s koruna, ktoré pozostávajú z troch lila ružovkastých lístkov a troch malých sepálov.

Tradescantia bielych kvetov

Tradescantia bielo kvitnúca (T.albiflora) je jedným z najbežnejších druhov dekoratívnej kultúry v interiéroch a má dlhé mäsité stonky, ktoré sú husto pokryté oštepom v tvare kopije. Tento druh sa omylom nazýva tradescantia zebra, ale správnejšie názvy: trikolóra alebo uridis.

Stonka je plazivá, so širokými a podlhovastými, vajcovitými a v hornej časti špicatými, hladkými listami. Listy majú zelenú alebo striebornú farbu s leskom. Kvety sú malé, biele, s bielymi listami.

Obzvlášť populárne sú tieto odrody tohto druhu:

 • Albovittata s bielymi pruhmi na listoch;
 • Trikolor s fialovými a bielymi pruhmi na listoch;
 • Aurea so zelenými pruhmi na žltom lístí;
 • Aureovittata s pozdĺžnymi zlatými pruhmi na listoch.

Tradescantia viacfarebné

Tradescantia vesicular sa vyznačuje mäsitou a vztýčenou robustnou stopkou do výšky 30 - 40 cm s konármi. Ozdobná kultúra je silná a trochu ako palma. Listy horizontálne, sedavý typ. Povrch listov má tmavozelenú farbu a pod ním je červenkasto-fialový odtieň s jemnými pruhmi.

Vzdušná časť rastliny má výraznú oranžovočervenú pubertu. Kvety sú malé, biele. Kvetenstvo sa nachádza na skrátených pedikéloch. Kvety sú skryté skalnatým závojom tvoreným párom purpurových listene. Medzi najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie záhradkárske odrody patria kučeravé odrody Vittata so svetlozelenými listami, husto pruhované zlaté pruhy, huňaté odrody Compacta so zeleno-fialovými zafarbenými listami a odrody Stripe in Pink s ozdobnými listami so strieborno-ružovými pruhmi ,

Námorné remeslá

Scaphoid tradescantia (T.navicularis) je sukulentný druh, rozšírený v prírodných podmienkach na území polopúští. U ostatných druhov sa líši prítomnosťou silného hustého silného lístia. Všetky listy sú striedavo pripevnené k centrálnej žile a pripomínajú malú loď v tvare.

Doskové dosky majú na povrchu mramorový vzor. Listy na povrchu sú hnedasto-zelené, so stredne jasnými škvrnami. Zadná strana listov má fialový odtieň. Tento druh je pomerne náročná starostlivosť a potrebuje dobré slnečné svetlo, takže sa najčastejšie pestuje na južných oknách.

Tradescantia bledý

Silné stonky a oštepy podobné listom svetlej rastliny Tradescantia (T. pallida) majú bohatú fialovú farbu a v interiéri vyzerajú veľmi dekoratívne. Tento druh sa často pestuje v dekoratívnych kvetinových nádobách alebo v špeciálnych kvetináčoch zavesených na kvetiny., čo umožňuje kaskáde výhonkov stekať dole. V lete sa v dutinách listov objavujú relatívne malé ružovkasté kvety troch lístkov, ktoré dobre kontrastujú s listami. Nasýtené a pomerne nezvyčajné sfarbenie listov sa zachováva iba v podmienkach dostatočného osvetlenia.

Tradescantia zebrin

Závesná tradescantia (Zebrina pendula) je popínavá okrasná rastlina, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou fialovočervených stoniek a výhonkov, ktoré môžu tvoriť koreňový systém v uzloch. Lístie ovocia alebo kopijovitého tvaru s ostrými hrotmi na koncoch, fialovozelené sfarbenie striebornými pruhmi. Zadná strana listu má pomerne výraznú fialovú farbu. Kvety ružové sfarbenie. Najpopulárnejšie a najbežnejšie odrody sú: Quadricolor alebo Quadricolor s bielymi, ružovými, fialovými a zelenými listami a Purpusii s modrozelenými a svetle fialovými listami.

Ako pestovať zebrin na tradiscanti

Iné populárne druhy a odrody

Najbežnejší kultivar Bloesfeldu v našej krajine sa nazýva variegata alebo pestrofarebný. tiež Pre domácich pestovateľov kvetín sú dobre známe tieto odrody a odrody dekoratívnej kultúry:

 • kučeravá, ktorý je jedným z najmenších druhov s malými zelenými listami pokrytými tmavými škvrnami;
 • rieka alebo myrta, plazivé stonky, ktoré majú purpurovo zelený odtieň a malé zaoblené lístie. Najznámejšie odrody sú Variegata s béžovými pruhmi a Quicksilver s bielymi pruhmi;

 • Maiden červenka vyznačujúce sa pôvodným pestrofarebným listom a mladé listy v apikálnej časti majú ružové alebo takmer biele zafarbenie, zatiaľ čo staré listy na koncoch sú zelené;
 • Červené hrozno s vzpriamenými a rozvetvenými, uhlovými časťami stoniek, lineárnymi kopijami, modrými listami a plochými kvetmi fialovej a malinovej, ktoré sa zbierajú do kvetov v tvare dáždnika;

 • Sitara má vzpriamenú stonku a listy s lineárnym alebo kopijovitým charakterom, ktorých horný povrch je zelený alebo žltý a spodný má červenú, fialovú alebo fialovú farbu;
 • Červenajúce sa nevesty s listami s dlhými kopinatými kopytami, ktoré majú veľmi zvláštnu zelenkavo-ružovú farbu;
 • Červenajúca sa nevesta alebo Shy nevesta je vysoko dekoratívna a veľká ružovkastá škvrna;

 • Sweet Kate má veľmi atraktívne žlté listy a modré kvety;
 • Čučoriedkový ľad je populárna a veľmi bežná kompaktná trvalka, ktorá vytvára svetlo fialové kvety s tmavou strednou časťou;
 • Karminglut, ktoré majú červenkasto-vínové kvety a sú vhodné na zdobenie kvetinových záhonov a záhonov, mixborderov, naturalizovaných a lesných rohov záhrady, skalnatých záhrad, trávnatých okrajov a zóny pozdĺž záhradných chodníkov.
Ako zavlažovať remeselník

Je dobre známe, že živnosti, bez ohľadu na druh a odrodové charakteristiky, v miestnostiach, kde prevláda závisť a hnev, ako aj konflikty a zneužívanie, začínajú blednúť a zbavovať sa listov, takže táto ozdobná kultúra slúži ako druh ukazovateľa domácej pohody.