Inštrukcia

Huby Porcini: odrody a účinky na ľudské telo


Ošípané alebo ošípané z lat. Paxillus, patrí do rodu húb z čeľade porcini a poriadku borotovy. Predtým bola táto huba klasifikovaná ako podmienene jedlá, ale početné štúdie umožnili klasifikáciu tohto druhu ako jedovaté a nejedlé huby. Prvkom je skôr oneskorený účinok toxínov, ako aj schopnosť spôsobiť veľké škody na ľudskom tele.

Jedlé alebo nebezpečné

Opis ošípaných sa zvyčajne líši podľa odrody. Napriek tomu, že neskúsení hubári túto hubu stále zbierajú, Malo by sa pamätať na to, že taká huba ako ošípané je tenká, jedovatá a nie jedlápreto jej konzumácia môže spôsobiť nezvratné patologické zmeny v tele.

Tenké prasa

Tenké boletus edulis (Paxillus invutus) patria medzi huby porcini. V súčasnosti sa táto jedovatá huba nepoužíva na potravinové účely. Tenké ošípané sú tieto:

 • ovocné telá majú klobúk s priemerom najmenej 15 cm;
 • mäsitý klobúk na mladých vzorkách mierne vypuklého tvaru s zabalenými plstenými okrajmi;
 • čiapka dospelých jedincov plochá alebo s priehlbinou v tvare lievika v strednej časti;
 • sfarbenie čiapky je najčastejšie olivovo hnedé;

 • buničina je v dôsledku tlaku alebo na plátky náchylná na stmavnutie;
 • povrch je suchý, vláknitý-dospievajúci, ale môže byť lesklý a lepkavý;
 • dužina je hustá, mäkká, bledožltá alebo svetlohnedá, pri strihu stmavnutá, náchylná k červom;
 • krátka noha súvislého typu s matným povrchom okrového olivového alebo špinavého žltého zafarbenia.

Jedovaté ošípané doteraz patria do kategórie jedovatých húb., ale závažné príznaky otravy sa môžu objaviť hneď po použití, ale po určitom čase a sú reprezentované silnou alergickou reakciou, neskrotným zvracaním, hnačkou, bolestivými stavmi v bruchu a výrazným poklesom celkového objemu cirkulujúcej krvi. Neskúsení hubári si často pletú tenké ošípané s tukom.

Opis huby ošípaných

Tuk ošípané

Tento druh sa všeobecne nazýva plsť. Vedecké meno tohto tuku ošípaných je Tapinéllaatrotomentósa. Táto odroda húb patrí do rodu Tapinella alebo Tapinella a do rodiny Tapinella alebo Tapinellaceae. Rozdiel medzi touto hubou z klobúka a stehienok je nasledovná charakteristika a opis vzhľadu:

 • priemer konvexného alebo polguľového klobúku je asi 5 až 25 cm;
 • stredná časť viečka je stlačená a okraje sú zastrčené a mäsité;
 • povrch sa vyznačuje zamatovo zafarbenou farbou do hrdzavohnedej alebo okrovohnedej farby;
 • chodidlo je relatívne vysoké a silné, je ponorené v pôdnom substráte, valcovité alebo sa rozširuje na spodnej časti formy;

 • povrch nôh je zamatovo zamatového typu, tmavohnedý alebo takmer čierny;
 • zafarbenie buničiny sa môže líšiť od belavého po okrové zafarbenie, s charakteristickým stmavnutím vplyvom vzduchu;
 • dužina sa vyznačuje neprítomnosťou výraznej huby a niekedy prítomnosťou horkej chuti.

Aby zozbierané huby nezmenili farbu počas tepelného spracovania, je potrebné do vody pridať malé množstvo soli alebo octu. Na ochranu sa okrem iného odporúča, aby sa ovocné telá tukového prasaťa niekoľkokrát namočili, pravidelne vymieňali vodu a potom uvarili huby a nakladaciu zmes.

Podľa niektorých priaznivcov tichého lovu môžete predvarené a umyté ovocné telá jednoducho variť v osolenej vode s pridaním kôpru a cesnaku a potom ich previnúť do sterilizovaných pohárov.

Recenzie na húb

Skúsení zberači húb vedia, že v ihličnatých aj listnatých lesoch rastie tenké ošípané a tučné ošípané. Recenzie hubárov ošípaných sú zmiešané, Po uverejnení práce na toxicite ovocných telies ošípaných sa väčšine podarilo odmietnuť zber takýchto húb a ich použitie na varenie rôznych húb.

Mnoho milovníkov pokojného lovu považuje ošípané za ušľachtilú hubovú burinu, ktorá dokáže nahromadiť najrôznejšie škodlivé zložky. Z tohto dôvodu spotrebitelia výrobkov z húb stále viac uprednostňujú ovocné huby z húb umelo pestované v skleníkoch.

Obsahuje zhromažďovanie tukových ošípaných

Jesť

Tukové ošípané sa zvyčajne klasifikujú ako podmienečne jedlé huby. Ovocné telieska Tapinéllaatrotomentósa sa môžu používať na potravinové účely po predbežnom varení a následnom vyprážaníi. Tukové ošípané je, samozrejme, hubou zlej výživy a v súčasnosti patrí medzi huby s nepreskúmanými toxickými účinkami na ľudské telo.

Vedecky zdôvodnenou skutočnosťou je prítomnosť tohto typu húb atromentínu v plodoch, ktorý je hnedým pigmentom a má výrazné antibiotické vlastnosti. Výhoda tukového ošípaného je tiež charakterizovaná skutočnosťou, že v ovocných telách je zaznamenaná prítomnosť modrého pigmentu alebo kyseliny telephorovej, čo umožňuje použitiu tejto huby prepožičať vlnenej tkanine namodralú farbu.

Pred vyprážaním alebo zatváraním hrubého ošípaného v pohári je potrebné dôkladne vyčistiť zozbierané ovocné telieska od lesných zvyškov a nečistôt z pôdy. Potom sa huby opakovane umyjú tečúcou vodou a dvakrát varia s odstránením húb, ktoré by sa nemali používať na varenie.

Najčastejšie sa predvarené huby používajú na domáce konzervovanie, ako aj na prípravu teplých jedál vrátane ošípaných vyprážaných v kyslej smotane. Treba poznamenať, že 100 g takejto misky obsahuje:

 • proteíny - o niečo menej ako 3 g alebo 3,6% dennej normy;
 • tuky - 5,5 g alebo 8,6% dennej normy;
 • uhľohydráty - 3,5 g alebo 1,5% dennej normy;
 • vláknina z potravy - 3 g alebo asi 15% dennej normy;
 • sodík - o niečo viac ako 5,0 mg alebo približne 0,4% dennej hodnoty;
 • voda - 84,0 g alebo 3,5% dennej normy.

Celkový obsah kalórií v riadne pripravenej miske je asi 75 kcal alebo o niečo viac ako 4% celkového denného príjmu. Tieto ukazovatele musia brať do úvahy osoby, ktoré sú náchylné k plnosti.

Ostatné druhy ošípaných

V súčasnosti je známy opis rádu ôsmich druhov, ale okrem tenkého ošípaného a hustého ošípaného sú v našej krajine najbežnejšie:

 • jelša jelša alebo osika, z Latinskej Paxillus filamentosus, patrí do kategórie pomerne zriedkavých druhov a rastie v listnatých lesoch, v osika alebo jelša. Charakteristickým rozdielom medzi týmto druhom a tenkým ošípaným je prítomnosť šupinatej čiapky a výrazné žltkastočervené sfarbenie plodu. Doteraz sa jelša ošípaná spolu s tenkou ošípanou klasifikujú ako jedovaté huby;
 • ošípané v tvare ucha alebo tapinella panuoides, veľa hubárov je známych ako tapinella panvový tvar. Tento typ ošípaných patrí do kategórie lamelárnych húb rozšírených v našej krajine s plodným telom, ktoré pozostáva z pomerne širokého klobúka a nízkej stehienka. Dužina ovocného tela je mäsitá, svetlo hnedá alebo nažltlá. Po vysušení sa mäso stáva druhom huby. Na reze sa pozoruje stmavnutie. Odroda sa vzťahuje na jedovaté huby.

Ako nakladať ošípané

Prítomnosť rôznych objemov toxínov v ovocných telách ošípaných spôsobuje, že sa červené krvinky zlepia, čo môže spôsobiť vážne choroby, a preto sa neodporúča jesť akékoľvek množstvo ošípaných.