Dom a záhrada

Revolúcia Tsikas: botanický opis a pravidlá domácej starostlivosti


Doma sa pomerne aktívne kultivuje iba revolúcia Tsikas alebo Cycas revoluta Thunb. Ak v prírodnom prostredí môže cikáda tohto druhu dosiahnuť výšku šiestich metrov, potom aj v celoplošnej kvetinárstve každoročne nevytvoria viac ako sedem nových listov ani dospelé cypre, čo je veľmi výhodné pri pestovaní okrasných plodín v miestnostiach s obmedzenou rozlohou.

Revízia Tsikas: Botanický popis

Tsikas Revolution patrí medzi vysoko dekoratívne izbové rastliny, preto sa veľmi často používa ako bytová dekorácia bytu a pri navrhovaní zimných záhrad. Rastlina nie je príliš vhodná na pestovanie začínajúcich pestovateľov, pretože je dosť náladový a vyžaduje si kompetentnú starostlivosť vo všetkých fázach vývoja.

Pomaly rastúca kultúra v jednom roku vytvára iba jeden rad listov. V podmienkach kvetinárstva v interiéroch tvorí cikáda revolúcia mohutnú stĺpovú časť stonky s výškou najviac 45 - 55 cm. Koruna umiestnená na vrchole predstavuje tvrdé kožovité listy a listy podobné dlane alebo kapradiny. Mladá kultúra má dospievajúce lístie, ktoré časom získava lesklý povrch.

Samičie rastliny sa vyznačujú prítomnosťou malého množstva husto puberťového lístia s červenkastým alebo žltým odtieňom. Samčie rastliny na spodku kmeňa tvoria nahnedlé šišky.

Pravidlá pre nalodenie a presadenie

Príliš veľa bicyklov nie je potrebné príliš často. Rastlina trpí pomerne ťažkou transplantáciou a na dlhú dobu po výmene pôdy a kvetináča. Okrem toho cyká rastú pomerne pomaly a pre úplný rozvoj potrebujú pomerne tesnú a hlbokú pristávaciu kapacitu. Vďaka svojmu pomerne pomalému rastu sú cikasy ideálne na výrobu vysoko dekoratívnych bonsai.

Najlepšie je používať špeciálne pôdy určené na pestovanie paliem. Samostatne pripravený pôdny substrát by mal pozostávať z dobre hnitého hnoja., drvené škrupiny z vlašských orechov alebo kokosových vlákien, kôry borovice, stredne zrnitého riečneho piesku, trávnatej pôdy, rašelinného machu a dreveného uhlia. Na dne hrnca je potrebné naliať drenážnu vrstvu. V procese transplantácie je potrebné zachovať predchádzajúcu úroveň prieniku. Transplantovaná cikáda by mala byť napojená a nastavená na prvý týždeň v tieni. Približne po mesiaci uvoľní cygnus nové listy.

Fotogaléria

Ako sa starať o cicas

Chovné metódy

Domáci amatérski záhradkári v širokom rozsahu praktizujú reprodukciu cicas pomocou cibuľových procesovktoré je potrebné starostlivo oddeliť od hlavnej rastliny. Po oddelení doplnku musí byť sekcia dostatočne husto posypaná nasekaným dreveným uhlím. Stonka sa suší niekoľko dní pri izbovej teplote, po ktorej sa vysadí do výživnej pôdnej zmesi pozostávajúcej z rašeliny, stredne zrnitého piesku a listovej pôdy. Proces zakorenenia trvá niekoľko mesiacov.

V podmienkach kvetinárstva v interiéri cicasses kvitnú veľmi zriedka, takže nie je možné získať materiál na sadenie vhodný na pestovanie plodín. Rozmnožovanie osiva sa uskutočňuje v skleníkoch alebo v špeciálnych škôlkach. Tento spôsob je pomerne zložitý a časovo náročný. Semeno cicasy si zachováva rýchlosť klíčenia asi dva až tri roky. Plne dozreté semená sú pomerne veľké a vyznačujú sa oranžovým sfarbením.

Funkcie rastúcej revolúcie cicas

Keď pestujete cicas, musíte pamätať na to, že dekoratívna kultúra v interiéri je jedovatá, takže v procese starostlivosti musíte byť opatrní.

Osvetlenie a teplota

Od posledného jarného mesiaca do jesene, ráno, musí cygnus zaistiť priame slnečné svetlo a po obede by malo byť svetlo dostatočne jasné, ale rozptýlené, V pokojovej fáze, od októbra do apríla, potrebuje rastlina priame slnečné žiarenie alebo použitie vysoko kvalitného umelého osvetlenia. Podľa pozorovaní skúsených záhradkárov a expertov sa domnievajú, že na normálny vývoj cicasu je potrebné zabezpečiť najmenej štyri až päť hodín plného slnečného svetla. Zníženie intenzity tohto ukazovateľa spôsobuje stagnáciu dekoratívnej kultúry.

Optimálna teplota je v rozmedzí 16-240Minimálna teplota by nemala klesnúť pod 13-140So zvýšením teploty vzduchu na úroveň 40 - 42 ° C0S tsikasa upadne do stagnácie. V zime je teplota 13-16 pohodlná0S.

Ako transplantovať cikáda

Polievanie a kŕmenie

V období jar - leto sa zavlažovacie opatrenia uskutočňujú ľahkým sušením hlinenej kómy. Na jeseň av zime by malo byť zavlažovanie miernejšie. Počas zavlažovania sa na liste treba vyhýbať vode. Zavlažovacie opatrenia sa vykonávajú pomocou usadenej a mäkkej vody pri izbovej teplote.

Cycas potrebuje kŕmenie od apríla do septembra, Jedlá sa pripravujú najviac raz mesačne. Odporúča sa používať minerálne hnojivá alebo organické látky v koncentrácii stanovenej výrobcom. Hnojivá určené na pestovanie kaktusov alebo orchideí sa môžu používať na kŕmenie cyklov. Hnojivá sa používajú výlučne na dobre navlhčenú pôdu. V období stagnácie a jesenného a zimného obdobia, ako aj s ochorením alebo bezprostredne po transplantácii sa kŕmenie cygnusu neodporúča.

Choroby a rastlinné parazity

Cycas môže byť poškodený roztočmi, dážďovkami, hmyzom šupinatým a zriedkavo je tiež napadnutý múčnatkou. Pri prvých príznakoch poškodenia sa odporúča používať moderné chemické protiplesňové lieky. Prítomnosť škodcov v nadzemnej časti kultúry bude vyžadovať mechanické odstránenie, po ktorom sa uskutoční dôkladné dvojité ošetrenie insekticídmi rastlinného alebo chemického typu.

Najčastejšie problémy s kultiváciou

V procese pestovania v interiéri sa amatérski záhradníci môžu stretnúť s problémami, ktoré si vyžadujú kvalifikovanú liečbu. Žltnutie lístia je výsledkom nadmerného zalievania, nedostatočného osvetlenia a nadmerného hnojenia. V takom prípade bude potrebné prepláchnuť pôdu v kvetináči, ako aj zvoliť optimálne miesto osvetlenia pre kultiváciu a upraviť zavlažovacie opatrenia.

Zmäkčenie kmeňa na základni a výskyt hnedých škvŕn signalizujú začiatok rozkladu ozdobnej kultúry v dôsledku porušenia pestovateľskej technológie. Na ošetrenie rastliny musia byť odstránené zhnité korene a časti stonky. Ošetrite fungicídmi a voskom alebo záhradným lakom, Ak zvršok prešiel zmäknutím a listy padajú, je potrebné vykonať sanitárne prerezávanie a ošetrenie fungicídmi. Môžete tiež obnoviť rastliny vo vlhkom perlite zo zdravých segmentov stonky.

Ako uložiť cikáda

Listy vyschnú, keď sa pestujú v miestnostiach s príliš suchým vzduchom alebo nevhodnými zavlažovacími opatreniami, v ktorých je rastlina obmedzená na vlhkosť. Postupné sušenie dolných listov je úplne prirodzený proces, preto bude pestovateľ potrebovať iba systematické rezanie sušených listov.