Tajnosť

Výroba prístavov pre domácich majstrov: výber typu konštrukcie lôžka a montážnych krokov


Kotvenia alebo kotvové konštrukcie sú špeciálne heterogénne zariadenia na rybníku, ktoré sa líšia v širokom rozsahu. Najčastejšie sa kotviská pre člny alebo prístav používajú na kotvenie a parkovanie malých plavidiel, nastupovanie a vystupovanie cestujúcich a na opravy. Vytvorenie takéhoto dizajnu vlastnými rukami je celkom možné, ak je stavba založená na kompetentnom projekte.

Typy lôžok a ich vlastnosti

Všetky kotviace zariadenia sa teraz dajú rozdeliť do typov v závislosti od umiestnenia a konštrukčných charakteristík:

 • promenáda nadjazd - konštrukciu priechodnej konštrukcie predstavovanej vlasovými podperami alebo pilotovými škrupinami;
 • mólo - stavba s výčnelkom do vody a dvojstranným alebo trojstranným prístupom pre lode;
 • štiepeniu - konštrukciu priliehajúcu k rovnakému vyvýšeniu so základnými štruktúrami na móle;
 • nájazdové lôžkoinštalované na otvorenej ceste a vhodné na vyviazanie veľkých plavidiel;
 • plávajúce mólo - Rôzne nájazdové miesto, ktoré sa používa v prítomnosti významných kolísaní hladiny vody.

V závislosti od konštrukčných prvkov je možné rozlišovať štyri hlavné typy prístavov:

 • gravitácie;
 • cez alebo hromadu;
 • tenkostenný alebo bollock;
 • kombinovať.

Najjednoduchšie hydraulické konštrukcie pre rybolov alebo pre loď môžu byť vybavené nezávisle. Maríny vyrobené z rôznych improvizovaných materiálov nachádzajú nasledujúce uplatnenie:

 • plávajúca plocha na grilovanie a relax;
 • potravinový servis na vode;
 • kotvenie pre katamarán, člny a vodné lyže;
 • plte na rybolov;
 • pontónový katamarán pre plytkú vodu;
 • plávajúci kúpeľ alebo sauna;
 • platforma pre vodné podujatia;
 • vlastníctvo obytného domu alebo chaty.

Na pltiach, mólach a pontónoch vyrobených vlastnými rukami sa môžete opaľovať alebo sa z nich ponoriť do vody, vykonávať nákladnú dopravu a kontrolovať nádrže na ryby.

Ako postaviť most pre letný rybolov

Ako vybudovať jednoduchú kotvovú štruktúru

Pre majiteľov domov žijúcich v tesnej blízkosti rieky alebo nádrže je vždy dôležitá otázka vytvorenia vhodného zostupu do vody. Pred nejakým časom boli na tento účel postavené mosty alebo most, čo vám umožňuje prístup k zakotveným lodiam. Dnes sa uprednostňujú vážnejšie štruktúry.

Vytvorenie plávajúceho móla

Na rozdiel od móla sa mólo nemôže nachádzať pozdĺž pobrežia, ale pri prechode vodnou rovinou v pravom uhle, niekoľko sto metrov od zeme. V tomto prípade je možné kotviť nielen malé lode, ale aj nákladné lode z oboch strán konštrukcie. Celkom primitívne móla sa nachádzajú pri jazere, ktoré sa nachádzajú na rovnakej línii.

Pontón alebo plávajúce mólo sa dá postaviť v oblastiach nádrže, ktoré sú zaplavené, ale sú chránené pred nárazmi vetra. Pontoony sú ľahké a ľahko sa skladajú, rovnako ako cenovo dostupný dizajn všetkej potrebnej dokumentácie, plávajúce móla sú najčastejšie kovové, plastové alebo nafukovacie. Najlepšie je plávajúce plastové konštrukcie vyrobené z prvkov spojených po obvode pomocou špeciálnych upevňovacích prvkov.

Plávajúce mólo nevyžaduje osobitnú údržbu av prípade potreby je takáto konštrukcia ľahko zostaviteľná, demontovateľná a inštalovateľná na novom mieste. Moderná plastická štruktúra je vytvorená z HDPE s pridaním špeciálnych zlúčenín proti negatívnym účinkom slnka a morskej soli.

Inštalácia plávajúceho móla zahŕňa použitie doplnkového príslušenstva vo forme zábradlia, uličiek a stĺpikov. Cena rôznych plastových modulov na vytvorenie plávajúceho móla je celkom prijateľná.

Montáž rybárskeho mosta

Vysoko kvalitné a odolné podlahy alebo mosty sa dajú celkom ľahko vykonávať nezávisle. Je veľmi dôležité nielen zvoliť správne miesto pre umiestnenie a vypracovať kompetentný projekt, ale tiež vykonať spoľahlivé upevnenie štruktúry pomocou guľatiny alebo hromady ošetrenej špeciálnymi zlúčeninami. Inštalácia sa najlepšie vykonáva v zime, kým sa ľadová kôra neroztopí.

Otvory môžete rezať pomocou motorovej píly a priemer otvoru závisí od priemeru podpery. Štandardná šírka mosta by mala byť asi jeden a pol metra, takže vzdialenosť medzi podperami by nemala byť väčšia ako dva metre.

Ako podperu je optimálne používať rúrky s dostatočne hrubými oceľovými stenami alebo nerezovými podperami. Drevená podpora dostatočne rýchlo pod vplyvom vody stratí vysokú pevnosť. Niektorí rybári odporúčajú inštalovať podlahu na báze plastových rúrok, ktoré nie sú vystavené korózii a rozkladu. Rám je vyrobený z oceľového rohu, ktorý vydrží značné zaťaženie.

Murivo je vyrobené z drevených dosiek vopred ošetrených transformátorovým olejom, čo zvýši životnosť a zabráni rýchlemu rozpadu. Môžu sa použiť aj fólie PVL alebo profilové podlahy.

DIY pontóny z sudov

Pontóny na báze plastových sudov sú jednou z najvýhodnejších možností. Indexy pevnosti takejto jednoduchej konštrukcie závisia od správne vykonaného nosného rámu a prvkov schopných poskytnúť dostatočnú úroveň diagonálnej, pozdĺžnej a priečnej tuhosti konštrukcie. Na vytvorenie rámu je možné použiť oceľ, hliník, drevo alebo plast.

Vysoká úroveň stability umožňuje použitie pontónu raftu z sudov na pohyb a relaxáciu na vode, a keď je doplnené malým prívesným motorom, môžete získať pontón s vlastným pohonom.

Na vytvorenie pontónu sa často používajú alternatívy k plastovým sudom:

 • Polystyrénové pontóny sú založené na dvojici drevených lyží plnených polystyrénom. Táto konštrukcia je ideálna na vybavenie ľahko ovládateľných plt pre motor;
 • nafukovacie pontóny z veľkých automobilových komôr sa vytvárajú na základe rámovej konštrukcie a jedna poškodená komora sa dá ľahko vymeniť alebo utesniť dokonca aj počas legovania;
 • Najobľúbenejšou a najvýhodnejšou možnosťou je pontón vyrobený z plastových fliaš, ktorý musíte vyplniť veľkými pogumovanými vreckami pripevnenými pod podlahou plte.

Vysoký dopyt sa týka aj raftingových katamaranov vyrobených na rafte na preglejkovej pontóne. Na výrobu sa používajú preglejky odolné voči vlhkosti, hrúbka 3 mm, napustené lakom a drevené lamely s dĺžkou troch metrov 25 x 25 mm alebo 25 x 15 mm. Časti bicyklov umožňujú vytvoriť vrtuľový pohon a kolesá pre katamarán.

Vlastnosti konštrukcie móla a kotviska

Pred výrobou je potrebné vykonať jednoduché výpočty celkovej nosnosti, ktorá zahŕňa ukazovatele vztlaku všetkých plávajúcich prvkov. Napríklad, ak plastový sud dokáže udržať na vode 120 kg hmotnosti, potom pri nosnosti 1,2 t budete musieť použiť najmenej desať barelov. Optimálna marža je index vztlaku rovný 20-30% výpočtov.

Pri výstavbe malého móla pre loď alebo čln je potrebné zvážiť

Pobrežná zóna nádrže, ktorá je vybavená osobitnými prostriedkami na vyviazanie, vykonanie opráv a údržbu, sa nazýva mólo. Ak sa donedávna tvrdé drevo používalo na vytvorenie vlasového základu, potom V súčasnosti najbežnejšie používané kovovo poháňané a skrutkovacie hromady, ktoré sa líšia štruktúrou a spôsobom inštalácie:

 • hnané hromady, znázornené oceľovými rúrkami s ostrou špičkou, sú pochovávané pomocou stĺpovitých strojov, čo často negatívne ovplyvňuje stav kovovej konštrukcie. Takéto podpery sa zriedka používajú na nezávislú výrobu lôžok, čo je spôsobené potrebou použitia špeciálneho vybavenia;
 • skrutky kovové hromady majú spodný kužeľový koniec so zváranou čepeľou a hlavu, ku ktorej je pripevnená základňa vyrábaného lôžka. Čepeľ skrutky sa ľahko a rovnomerne zaskrutkuje do zeme, čím sa minimalizuje riziko deformácie kovovej podpery.

Priemer kmeňa a hrúbka steny pilotov závisí od úrovne očakávaného zaťaženia. Betónová malta sa nevyhnutne nalieva do dutiny zaskrutkovaných pilotov, čím sa zvyšuje únosnosť podpery, a tým je možné znížiť náklady na materiál použitý na stavbu získaním moderných polymérov s vysokými vodoodpudivými vlastnosťami.

Povrchová štruktúra takéhoto stavebného materiálu je charakterizovaná nasledujúcimi kvalitatívnymi charakteristikami:

 • nedostatok hniloby v dôsledku vystavenia vysokej úrovni vlhkosti;
 • nedostatok deformácie a praskania v dôsledku sušenia;
 • nedostatok straty dekoratívneho účinku pod vplyvom zmien teploty;
 • zvýšená odolnosť proti oteru a nárazom;
 • prítomnosť protišmykového vlnitého povrchu.

Polymérne paluby používané pri montáži podláh nevyžadujú ochranu pomocou lakov a oleja, čo uľahčuje a zlacňuje údržbu.

Dekoratívny zostup k rybníku v blízkosti areálu

V letných chatkách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti riek alebo jazier, je možné vybaviť aj ozdobné kovové konštrukcie nástupišťa. Ako podpora v tomto prípade sa najčastejšie používa číslo kanálu 12. Krytina plošiny a schodov je najčastejšie vyrobená z vlnitej ocele a behúňov niekoľkých výstužných tyčí. Pre pohodlie zostupu a výstupu musíte zábradlie vybaviť. Na maľovanie sa nanáša farba na lôžka Tikkurila.

Ako postaviť mólo na hromadu skrutiek

Je potrebné poznamenať, že akékoľvek móla, ktoré idú do vody v značnej vzdialenosti od pobrežia, musia byť postavené odborníkmi, ktorí používajú špeciálne vybavenie. Je tiež veľmi dôležité monitorovať technický stav prístavu a včas vykonávať opravy.