Dom a záhrada

Ako sa zbaviť nepríjemných včiel vo vašej oblasti: najúčinnejšie spôsoby


Je známych asi dvadsaťtisíc druhov a viac ako päťsto rodov včiel, z ktorých mnohé nie sú dobre známe. Napriek tomu, že tieto prospešné hmyzy opeľujú pestované rastliny v krajine, pomerne často je potrebné vyhnať susedné včely z ich areálu. Ak sa chcete rýchlo a efektívne zbaviť včiel, musíte vedieť, aký liek vám umožní odpudzovať hmyz na dlhú dobu.

Nebezpečenstvo a poškodenie včiel

Hlavným nebezpečenstvom včiel sú uhryznutia, cez ktoré toxické látky vstupujú do ľudského tela. Prítomnosť alergie na jed obsiahnutý v roztočoch je vyvolaná vstupom do ľudského tela významného množstva toxických prvkov vrátane peptidov a histamínu.

Početné uhryznutie často spôsobuje silné opuchy av niektorých prípadoch smrť. Ženy, staršie osoby a deti sú citlivejšie na jed hymenoptera.

Najlepší čas na boj

Med včely veľmi zriedkavo útočia na ľudí, ale v niektorých prípadoch je možné pozorovať obdobia agresívneho správania. Za optimálny čas pre začiatok „vojny“ s včelami sa považuje koniec zimy alebo začiatok jari, keď sa aktivuje hmyz a začne sa s jeho útekom.

Niekedy sa agresívne správanie zhoduje s nepriaznivými poveternostnými faktormi. Škodlivosť je tiež charakteristická pre jednotlivé plemená, takže môžete použiť prostriedky na odpudzovanie a pasce v teplom, nie daždivom počasí, keď je let hmyzu obzvlášť aktívny.

Ako sa zbaviť včiel

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť bodavého hmyzu. Niekedy stačí ich vystrašiť z domova alebo rekreačných oblastí. V niektorých prípadoch však nemožno upustiť od radikálnych prostriedkov a musíte používať silné chemikálie.

Ako sa zbaviť včiel

Od medových susedov

Mnoho majiteľov domov vie, že med alebo „domáce“ včely žijúce v včelínach sa boja oleja mäty piepornej alebo klinčekov, preto sa ochrana pokožky vykonáva pomocou repelentov na ich báze. Nepáči sa im včely a chytajú éterický olej a tiež sa chránia pred dymom, nestávajú sa pod vplyvom alkoholu pomalými a prakticky neagresívnymi, takže v oblasti môžete pravidelne zapaľovať oheň. Na verandách a terasách sa odporúča zapáliť sviečky s citronelou. Môžete naplniť špeciálne vrecúška guličkami a zavesiť ich na konáre záhradných výsadieb.

Včely dokážu vyhľadávať vodu aj v značných vzdialenostiach od včelína, preto sa často hromadia okolo prírodných a umelých nádrží, ako aj pri bazénoch a záhradných sudoch naplnených vodou. Odporúča sa zakryť bazény a sudy tak, aby bodavý hmyz nemal motiváciu lietať do oblasti pri hľadaní vody. Na ochranu pred susednými včelami je najlepšie nainštalovať trojmetrový pevný plot vyrobený z polykarbonátu alebo vlnitej lepenky.

Nahrávanie na pásku so záznamom vtáčích hlasov tiež pomáha znižovať počet bodavých hmyzov: ich prirodzenými nepriateľmi sú lastovičky alebo jedáci včiel. Môžete použiť špeciálne pasce, ale ultrazvukové repelery, bežne inzerované v médiách, sa nelíšia v účinnosti. Zariadenia s ultrafialovým žiarením priťahujú hmyz, ktorý je vtiahnutý dovnútra ventilátorom.

Zbavte sa zeme a divých včiel

Invázia divých alebo hlinených včiel sa môže stať skutočným problémom pre majiteľov záhradných a domácich záhrad. Aby sa zistilo, ktoré kontrolné metódy sa najlepšie používajú, musí sa náležite posúdiť rozsah katastrofy. Na zničenie jednotlivcov môžete použiť prípravok pripravený na základe 30 ml tekutého mydla a 500 ml vody. V oblasti nádrže môžete tiež usporiadať vodu, do ktorej sa pridáva kyselina octová.

Ako si vyrobiť pascu z lietajúceho hmyzu

Veľké množstvo divých včiel na území usadlosti naznačuje bezprostrednú blízkosť ich hniezda, takže je potrebné starostlivo preskúmať všetky budovy, ako aj pôdu. Obzvlášť starostlivo potrebné skúmať podkrovie a vysoké záhradné výsadby. Ak sa nájde včelí hniezdo, v žiadnom prípade by ste sa ho nemali sami zbaviť. Profesionálna ochrana proti škodcom nielen rýchlo a účinne odstráni bytový dom hmyzu, ale vykonáva aj správnu liečbu.

Radikálny boj proti bodnutiu divého hmyzu spočíva v striekaní dichlorvosu alebo iných účinných chemikálií určených na zabíjanie lietajúcich škodcov na objavené včelí hniezdo. Takáto udalosť by sa mala uskutočniť večer, potom ako včely idú na dovolenku v hniezde. Ničenie sa musí vykonávať pomocou špeciálneho ochranného odevu. Droga by sa mala striekať nielen von, ale aj vnútri hniezda, potom je vstup pevne upchaný. Po pol hodine musí byť hniezdo opatrne zabalené do plastového vrecka a potom spálené.

Ak sa nájde hniezdo hlinených včiel, môžete sa ich pokúsiť zbaviť sami. Za týmto účelom, po tom, čo všetci jednotlivci letia do diery na noc, musíte do nej naliať niekoľko litrov vriacej vody. Na úplné zničenie hniezda zemených včiel je možné podzemnú nory liečiť hnedou.

Čo robiť po uhryznutí

Reakcia osoby na sústo môže byť toxická alebo alergická, ktorý je určený individuálnymi charakteristikami tela, ako aj počtom uhryznutí. Všeobecná toxická reakcia je sprevádzaná výskytom žihľavky, vysokou telesnou teplotou, silnou bolesťou hlavy a zvracaním. Najzávažnejšou alergickou reakciou je anafylaktický šok, ktorý ohrozuje život a vyvíja sa okamžite po uhryznutí.

Po uhryznutí je potrebné poskytnúť obeti správnu prvú pomoc:

  • opatrne odstráňte bodnutie, ktoré zostalo pri kousnutí hmyzom z rany pinzetou;
  • s gázou alebo vatovým tampónom namočeným v peroxidu vodíka alebo roztokom manganistanu draselného sa rana ošetrí;
  • na zmiernenie opuchov a zmiernenie bolesti je potrebné na miesto zahryznutia aplikovať studený obklad alebo balenie ľadu;
  • vypite obeť nie príliš horúcim čajom alebo prevarenou vodou, čo pomôže doplniť zásoby tekutín v tele;
  • na zabránenie závažnej alergickej reakcii používajte antihistaminiká vo forme klaritínu, tavegilu, difenhydramínu a suprastínu;
  • ak je to potrebné, musíte zavolať lekára alebo doručiť obeť do zdravotníckeho zariadenia sami.

Ak bola prvá pomoc poskytnutá včas a kompetentne, opuch a sčervenanie ustúpia približne za 2-5 dní.

Ktoré rastliny nemajú radi včely

Kvitnúce plodiny slúžia zväčša ako zdroj nektáru pre včely, a preto nie je vždy možné vystrašiť tento bodavý hmyz pomocou bylín. Odborníci a skúsení včelári však tvrdia, že je možné znížiť počet opeľujúcich hmyzov výsadbou meduňky, mäty piepornej a paliny na osobnom pozemku. Mnoho včelárov si všimlo, že včely tiež nemajú radi voňavé levandule.

Špeciálne pripravené spreje na báze citrusov sa široko používajú na systematické postrekovanie miest, kde sa zaznamenala prítomnosť hniezda. Na tento účel je potrebné nakrájať pomaranč, citrón alebo grapefruit, naliať ich vodou a potom niekoľko minút variť. Kvapalina ochladená na izbovú teplotu sa musí postriekať zo záhradného zariadenia.

Ako sa chrániť pred bodnutím včiel

Včely medonosné, ktoré žijú v včelínoch, nie sú vzhľadom na svoje prirodzené vlastnosti agresívne, ale ich príbuzné alebo divé prírody môžu spôsobiť veľké množstvo problémov nielen záhradníkom a záhradníkom, ale aj záhradníkom, ktorí sa opierajú o prírodu. Silné jedy sa používajú na zabíjanie hmyzu s bodavým hmyzom a pri práci s nimi sa musia používať ochranné pomôcky. Najlepšie je však využívať služby odborníkov, ktorí sa zbavia včiel nielen rýchlo, ale aj čo najefektívnejšie.