Tipy

Technológia a tajomstvá pestovania pekingskej kapusty zo semien


Pekingská kapusta je tiež dobre známa záhradníkom a spotrebiteľom rastlinných výrobkov pod názvom „Petsai“. Táto veľmi chutná a zdravá záhradná plodina sa vyznačuje jemnými a šťavnatými listami, ktoré sa tvoria ružica alebo voľná hlava. Aby ste mohli pestovať vysoko kvalitné plodiny, musíte si zvoliť optimálny čas na sadenie semien a tiež správne sadenie a starostlivosť. Na získanie skorej úrody domáci amatérski pestovatelia zeleniny praktizujú pestovanie sadeníc kapusty doma zo semien.

Pestovanie pekingskej kapusty zo semien

Najlepšie je zasiať semená kapusty v páskovej metóde, v niekoľkých radoch, so vzdialenosťou medzi pásikmi 0,5 - 0,6 m. Štandardná priemerná vzdialenosť medzi radmi pri siatí by mala byť asi 20 - 30 cm. Po vzídení rastlín sa sadenice dvakrát riedia. Výsev týmto spôsobom pri výsadbe otvorov je trochu menej používaný. V tomto prípade musíte zasadiť tri semená do jednej jamky.

Pomocou metódy bez sadenice, ktorá pestuje pekingskú kapustu v podmienkach záhradkárstva, sa výsev vykonáva:

  • odrody listov a hybridy sa vysievajú v období od posledných dní v apríli do polovice júna, s intervalom medzi siatím v priebehu niekoľkých týždňov;
  • Odrody kultivarov a hybridné formy sa vysievajú v lete výsevom od polovice júla do polovice augusta. 20. až 10. augusta.

Vzdialenosť medzi výsadbovými otvormi je najmenej 30 cm, a riedenie sadeníc sa uskutočňuje po objavení sa dvojice letákov. Výsevná hĺbka by mala byť niekoľko centimetrov. V prvých dňoch po vysiatí semenného materiálu sa pred vzídením hromadných sadeníc odporúča použiť prístrešok na ochranu plodín pred zmenami teploty alebo použiť špeciálny netkaný poťahový materiál, ako je „Agrospana“.

Pekingská kapusta: dátumy výsadby

Výber a príprava osiva

Ak sa navrhuje na sadenie čínskej kapusty používať semenný materiál zozbieraný nezávisle od záhradných rastlín, je potrebné ho starostlivo a starostlivo triediť, pričom semená zostanú väčšie ako 1,5 mm. Aby boli zdravé rastliny, musí prípravok pred výsevom nevyhnutne zahŕňať antimykotickú liečbu. Za týmto účelom sa musí očkovací materiál spustiť do teplej vody pri teplote 48 - 50 ° CoPo štvrťhodinovom zahriatí sa uskutoční dvojminútové ošetrenie v studenej vode a semená sa potom musia položiť na papierovú alebo textilnú vložku, aby sa vysušili.

Obaľovanie semien kapusty Peking sa môže uskutočňovať niekoľkými spôsobmi, ale najčastejšie amatérski pestovatelia zeleniny používajú 1% roztok manganistanu draselného pri izbovej teplote. Namáčanie v takomto roztoku trvá asi 20-25 minút. Predbežné spracovanie semenného materiálu dáva dobrý výsledok. "Maxim", "Fitosporin-M", "Albite" alebo "Baktofitom", Koncentrácia roztoku a doba spracovania sa líšia v závislosti od typu použitého liečiva.

Po predbežnej úprave sa semená majú namočiť dvanásť hodín do roztoku stimulátora rastu, ktorý sa môže používať ako „humát draselný“, „epín“ alebo „zirkón“. Potom sa semená musia namočiť do vody pri izbovej teplote až do napučania a podrobiť sa tvrdeniu, ktoré skracuje čas klíčenia rastliny a zvyšuje odolnosť kultúry voči chladu.

Semená pekingskej kapusty zakúpené v záhradných centrách a obchodoch sa často predávajú vo forme, ktorá už bola spracovaná a pripravená na siatie. Výrobcovia osiva musia na obale uviesť údaje o dostupnosti takéhoto spracovania. Vykladané semená by sa mali vysiať bez namáčania a úpravy.

Ako zasiať pekingskú kapustu

Dátumy a pravidlá výsadby sadeníc

Pri pestovaní záhradnej kultúry pomocou sadeníc je potrebné pamätať na to, že počas transplantácie sa môže poškodiť slabý koreňový systém a materiál na sadenie sa stane nepoužiteľným, preto sa na siatie odporúča používať špeciálne sadivo na sadenie, ako aj rašelinové hrnce alebo tablety. Hlavnou výhodou spôsobu pestovania sadenice je výrazné zníženie načasovania zberua za priaznivých pestovateľských podmienok sa prvá plodina môže zozbierať tri týždne po výsadbe sadeníc na stálom mieste.

Pri pestovaní v skleníkových podmienkach sa odporúča siatie sadeníc od polovice januára do prvej dekády februára. Ak sa pestovanie záhradných plodín predpokladá na hrebeňoch otvoreného terénu, výsev sadeníc sa uskutočňuje od poslednej dekády marca do konca apríla.

Pri pestovaní kapusty v sadbách sa používa hotová sypká úrodná pôda pre záhradné plodiny alebo špeciálny kokosový substrát. Aby sa získali sadenice najvyššej kvality, výsev sa uskutočňuje s prehĺbením semien na centimeter. Sadenice vhodné na sadenie na trvalom mieste sa dajú získať asi za tri až štyri týždne. Dobré sadenice majú najmenej štyri až päť listov.

Optimálny pozemok na pestovanie čínskej kapusty by mali predstavovať pôdy s neutrálnou kyslosťou, bohaté na organické zložky, ľahké a dobre odvodnené. Hrebene na pestovanie a pestovanie musia byť umiestnené v oblastiach dobre osvetlených slnečným žiarením. Sadenice odrôd listov sa musia pestovať na stále miesto podľa schémy 10x10 cm. Pri pestovaní odrôd a hybridov hláv sa môže schéma výsadby sadeníc na trvalom mieste v závislosti od spôsobu pestovania 20x20 cm alebo 30x25 cm.

Problémy s pestovaním sadeníc

Pekingská kapusta je vzácna plodina a obdobie od sadeníc do zrelosti je:

  • v prípade skorých odrôd a hybridných foriem približne 40 - 55 dní;
  • v prípade odrôd v polovici dozrievania a hybridov najviac 55 - 60 dní;
  • pre odrody s oneskoreným dozrievaním a hybridné formy do 60 - 80 dní.

S výhradou technológie pestovania počas jednej sezóny majú amatérski pestovatelia zeleniny veľkú príležitosť získať dve alebo tri úrody tejto obľúbenej a užitočnej záhradnej plodiny. Je dôležité si uvedomiť, že vytvorenie určitých skleníkových podmienok umožní pestovanie kapusty v Pekingu po celý rok. Pri nedodržiavaní rastúcich technológií vznikajú určité problémy. Prítomnosť príliš dlhých hodín denného svetla a teplotných podmienok pod 12 - 13 ° C veľmi často spôsobuje šípky, ako aj kvitnutie zeleniny. Najoptimálnejší teplotný režim pre domácu kultiváciu pekingskej kapusty je 16-22 ° C.

Aby sa predišlo predčasným výhonkom a rozkvetu plodín, odporúča sa pestovanie odrôd rezistentných na rastliny a hybridných foriem na pestovanie, ako aj zahusťovanie výsadieb a pestovanie v krátkych denných hodinách. Na tento účel by sa hlavné sejúce práce mali vykonávať v apríli a neskoršie výsadby sa musia večer zavrieť pred svetlom a otvorené každý deň skoro ráno.

Ako pestovať čínsku kapustu

Prísne dodržiavanie poľnohospodárskej technológie prispieva k získaniu vysokej a predovšetkým veľmi kvalitnej úrody pekingskej kapusty v podmienkach záhradkárstva.