Nápady

Zephyranthes: domáca a vonkajšia starostlivosť


Zephyranthes alebo kvitnúca kvetina patria do rodu kvitnúcich rastlín z rodiny Amaryllidaceae. Tento rod obsahuje o niečo menej ako sto druhov, z ktorých mnohé sa pestujú na otvorenom priestranstve a iba malá časť patrí do kategórie rastlín vhodných na pestovanie doma.

Botanický opis dažďovej ľalie

Rastliny Zephyrantes sú pôvodné v trópoch a subtropoch, Nachádza sa v Severnej, Strednej a Južnej Amerike, ako aj v stredne teplých regiónoch Argentíny a Čile, v severnej časti Patagónie a na západe západnej Indie. Pomerne často sa táto exotická rastlina nazýva „dažďová ľalia“ alebo „kvetina Zephyr“ v dôsledku hromadného kvitnutia v období dažďov.

V suchom období je veľká časť prírodných odrôd bezlistá a vo forme cibúľ ukrytých v pôde, ktoré sú veľmi odolné voči suchu a parazitom rastlín. V období dažďov sa z žiarovky objavia stopky. Keď sa rastliny pestujú v podmienkach domácej záhradkárstva, kvitnú v čo najväčšej miere v lete, keď udržiavajú otvorené plochy v kvetinových záhradách.

Druhy a odrody

Zephyranthes je cibuľovitá bylinná trvalka s charakteristickými listami v tvare pásu a kvety tejto kultúry sú podobné kvetinám šafranu populárneho v našej krajine. V závislosti od druhu a odrodových charakteristík existujú kultúry, ktoré majú biele, ružové a červené lístky. Existujú aj odrody, ktoré majú žltý alebo zlatý odtieň. Kvitnúce skoro, neskoro alebo v strede.

názovžiarovkaolisteniekvetykvitnúce
Zephyranthes atamascaVyhnite sa, až do veľkosti 20 mm, s kôry krkuLineárne, úzke, nie viac ako šesť na rastlinuBiele, nie dlhšie ako 40 mm, kopinatéCelú jar
Zephyranthes candida (Zephyranthes candida)Zaoblené, s priemerom do 30 mm a priemernou dĺžkou 50 - 60 mmAtraktívne, relatívne veľké, 25-30 cm dlhéPodobné šafranové kvety, až 60 mm dlhé, belavéOd polovice leta do druhej dekády jesene
Golden Zephyranthes (Zephyranthes aurea)S priemerom nie väčším ako 30 mm, vejcovitého tvaruStredne dlhá, nie viac ako 30 cm, lineárneho typuŽlté zafarbenie v tvare lievika, rozšírené v strednej častiV zime
Zephyranthes grandiflora (Zephyranthes grandiflora)So skráteným krkom, s priemerom najviac 25 - 30 mmLineárny typ, ryhovaný a úzky, nie viac ako 25-30 cm dlhý a centimeter širokýČervenkasto ružová, pozostávajúca z kopinatých lístkovOd polovice jari do polovice leta.
Zephyranthes versicolorPodlhovastý tvar, nie dlhší ako 30 mmObjaví sa po vytvorení kvetov a dosahuje dĺžku 25 - 30 cmBiele, na vonkajšej strane zeleno-červené odtienePo celý január
Zephyranthes citrus (Zephyranthes citrina)Stredne veľké, vejcovo zaoblenéAtraktívne, relatívne stredne veľkéS plátkami citrónovožltej farby, malých rozmerov.V zime
Výkonný Robustus (Zephyranthes robustus)Oválne, s priemerom do 28-33 mmStopka a listy sú stredne vysokéPastelovo ružová, stredne veľkáPo celé leto
Zephyranthes pinkaStredne veľké, vejcovo zaoblenéTmavo zelená, lesklá leskláJasne ružové škvrny na krátkych stopkáchOd poslednej dekády mája do septembra
Zephyranthes lindleyanaVeľké, zarovnané, s priemerom približne 35 - 40 mmListy dekoratívneho vzhľadu, široké, veľkéSvetloružová, veľké veľkostiUž od polovice leta
Zephyranthes andersoniiSo skráteným krkom, s priemerom najviac 25 - 30 mmLineárny typ, ryhovaný a pomerne úzkyVnútri okvetných lístkov je oranžovo-žltá a vonkajšia strana je tmavofialová.Po celé leto
Zephyranthes pink (Zephyranthes tubispatha)Takmer pravidelný a guľovitý tvar, s priemerom nepresahujúcim 30 mmListy dekoratívneho vzhľadu, nie veľké, stredne veľkéZvonku biely alebo zelenkavý zvonček a vo vnútri belavá lila, svetloružová a ružovkastáUž od polovice leta

Domáca starostlivosť pre marshmallows

Pestovanie v záhradníctve nie je ťažké ani pre začínajúcich pestovateľov, ktorá je spôsobená nenáročnosťou a dostatočnou odolnosťou dekoratívnej kultúry voči hlavným nepriaznivým faktorom.

Fotogaléria

Ako pestovať Zephyranthes

Optimálne podmienky pre pestovanie

Kvet hore je jednou z veľmi fotofilných rastlín a toleruje vystavenie priamemu slnečnému žiareniu. Okná s ozdobnou kultúrou sa najlepšie hodia pre okná orientované na juh. Dobrý výsledok sa dosahuje kultiváciou na západných a východných oknách.

Optimálne ukazovatele teploty sú od 18 do 25 ° C od jari do jesene. Od prvej dekády jesene sa izbová kvetina dostáva do pokojného stavu, preto starostlivo udržiavaná starostlivosť vyžaduje umiestnenie rastliny v miestnosti s teplotným režimom 10 - 12 ° C.

Vrchný dresing a zalievanie

Počas aktívneho vegetačného obdobia, od jari do jesene, by malo byť napájanie pravidelné, pretože vrchná vrstva pôdneho substrátu zasychá v kvetináčoch. Voda na zavlažovanie by sa mala usadiť pri izbovej teplote. V zime sú zavlažovacie zariadenia potrebné menej často, pričom spotreba vody je menšia, čo zabráni rozpadu.

Počas vegetačného obdobia musíte kŕmiť domáce zephyranty trikrát mesačne, s použitím minerálnych hnojív. Dobrý výsledok sa dosiahne použitím štandardných hnojív na úpravu pôdy pre kvetinové plodiny nachádzajúce sa vo vnútri rastlín na úpravu pôdy pomocou menej koncentrovaných roztokov.

Transplantácia a reprodukcia

Transplantácia kultúry ozdobných miestností sa spravidla vykonáva na začiatku jari. Do jednej plytkej a širokej nádoby môžete umiestniť niekoľko kvetinových cibúľ naraz, v spodnej časti ktorých musíte urobiť drenážnu vrstvu z rozbitej tehly alebo z expandovanej hliny. Ideálny čas na pestovanie Zephyranthes je v marci. Kvetináč by mal byť dostatočne priestranný, aby rastlina mohla pestovať detské cibule a dávať hojné kvitnutie.

Výsadba počas množenia dcérskymi cibuľami sa vykonáva vo výživnej pôde, ktorá sa skladá z rovnakých podielov hrubého piesku, humusu a drsnej pôdy s prídavkom fosforečného hnojiva. Presadenie a výsadba by sa mala vykonať podľa potreby tak, že krk banky sa umiestni nad úroveň zeme. Druh Robustus sa reprodukuje veľmi dobre a semenným spôsobom, Zefyrény pestované cibuľovými deťmi kvitnú asi v treťom alebo štvrtom roku.

Ako pestovať marshmallows doma

Rastúce problémy

Najčastejšie sa záhradkári začínajú zaujímať o dôvod, prečo izbová rastlina žltne alebo prečo kvitne v dôsledku rastúcej technológie. Kvitnutiu možno zabrániť príliš vysokým teplotným režimom a zvýšenou úrovňou pôdnej vlhkosti v pokojnom štádiu. Okrem toho dôvodom, prečo nadzemné časti rastliny zožltnú, môže byť nedostatočné osvetlenie alebo prebytok živín.

Je tiež dôležité vziať do úvahy, že zamokrenie pôdy spôsobuje hnilobu cibúľ. Správna starostlivosť minimalizuje riziko poškodenia rastlín chorobami a škodcami, ale roztoče, molice, červy a hmyz z veľkého rozsahu predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre dekoratívnu kultúru, pre ktorú sa Aktellik odporúča.

Pestovanie Zephyranthes na otvorenom priestranstve

Niektoré odrody a typy zephyranthes môžu byť vysadené a pestované na kvetinových záhonoch na otvorenom priestranstve. Malo by sa však pamätať na to, že takáto termofilná dekoratívna kultúra je dobrá iba v južných oblastiach našej krajiny, kde sú pôdne a klimatické podmienky blízko optimálnych ukazovateľov. Rastlina sa cíti dobre na otvorenom priestranstve za nasledujúcich podmienok:

  • pravidelné zavlažovanie, ale nie nadmerné, dobre zohriata a udržiavaná voda pod koreňom rastliny;
  • pôda by mala byť nielen úrodná, ale aj priedušná a po zavlažovaní sa musí vykonať plytké a dôkladné uvoľnenie;
  • vrchný obväz je zvlášť dôležitý v štádiu kvitnutia a vyžaduje použitie zložitých minerálnych kompozícií;
  • na prevenciu poškodenia chorobami alebo škodcami škodcami sa môže uskutočniť jarné postrekovanie fungicídnymi zlúčeninami proti hmyzu.

S nástupom jesene sa musia zephyranthesy vykopávať v rovnakom čase ako záhradné gladioly. Listy okrasnej kultúry by sa nemali orezávať okamžite. Najlepšie je nechať lístie vyschnúť. Ošúpané a mierne vysušené cibule záhradnej rastliny by sa mali uchovávať v čistých a suchých obaloch pri izbovej teplote až do jari. Zephyranthes biely po vykopaní môže byť presadený do kvetináčov, kde rast rastlín bude pokračovať v izbových podmienkach počas zimy na okne.
Použitie v záhradnej výzdobe a kombinácii s inými rastlinami

Zephyranthe sa zriedka používa v záhradnej výzdobe, ktorá je spôsobená pôdnymi a klimatickými charakteristikami väčšiny regiónov našej krajiny. Vytrvalá cibuľovitá rastlina z rodiny amaryllis môže byť použitá v záhradnej výzdobe, v skupinách aj v samostatných dekoratívnych výsadbách.

Zephyranthes: vlastnosti starostlivosti

Vysoké odrody a druhy vyzerajú veľmi pôsobivo v kombinácii s nízko rastúcimi nekvitajúcimi letničkami, ako aj s astry, maceškami a zakrpatenými zinniami. Nízko rastúce zephyrany sa môžu použiť na ohradenie vysoko kvitnúcich plodín do kvetinových záhonov a záhonov. Pri zdobení terasy alebo verandy je povolené pestovať okrasnú rastlinu v nádobovej kultúre.