Inštrukcia

Zamioculcas: ako sa starať o dolárový strom doma


Zamioculcas, alebo „dolárový strom“ (Zamiocúlcas), je vzácna a nenáročná okrasná rastlina, ktorá vyzerá ako veľmi zriedkavý telocvičník zvaný zamia. Izbová rastlina má veľmi dekoratívny vzhľad a je pestovaná doma vďaka sviežemu tmavozelenému lístiu.

Botanická charakteristika

Spolu s ostatnými sukulentmi zamioculcas je charakterizovaný hromadením vlhkosti vo vnútri listov, kmeňový a kmeňový systém s cieľom jeho postupného vynakladania v budúcnosti. Podzemnú časť predstavuje veľká hľuza na akumuláciu vody žltkastého zafarbenia. Časť stonky je hrubá, vztýčená, mäsitá a na spodnej časti kmeňa sa udržuje vlhkosť.

Interiérový kvet má veľmi krásne listy. Listy tejto okrasnej rastliny sú kožovité, lesklé, tmavozelené, vejčité, tesne priliehajúce k krátkej stonke. V izbovej kultúre dosahuje výška okrasnej rastliny meter a udržiavanie tohto pomerne vysokého druhu doma je niekedy dosť problematické.

Vnútorná kultúra je dosť zriedkavá, ale stále kvitne. Tvarované kvety nie sú dostatočne atraktívne. Kvitnutie je sprevádzané tvorbou klasu obklopeného závojom, ale po vytvorení kvetín sa rastlina obnovuje na dlhú dobu, preto sa odporúča odstrániť stopky. Zamiokulkasy dokonale reprodukuje listy a rastie uzliny.

Zamioculcas: pristátie a starostlivosť

Opis hlavných druhov a odrôd

Existuje niekoľko druhov zamioculkov, ktoré sa nerozlišujú na jednotlivé druhy, ale súvisia s prírodnými variáciami. V kultúre pestovanej Zamioculcas zamielistny (Zamioculcas zamiifolia), ktorého vlasť je východnou časťou Afriky, má vysoký dekoratívny účinok. Rastlina má podzemok a lístie s výškou najviac 60 cm Listy - rozdelené na osem až dvanásť samostatných listov podobných periu. Rakhis je hustá a šťavnatá, je potrebné, aby izbová rastlina akumulovala vodu. Cob kvety sú biele.

Uvádza sa prirodzená variácia okrasných rastlín zamioculcas lanceolate, s dlhšími listami s kopijovitými listami. Prvú kultúrnu formu zamioculkov vyvinuli chovatelia pred menej ako desiatimi rokmi. Táto odrodová variácia sa nazýva Zamicro.

Pestovanie rôznorodosti v kultúre miestností nie je ťažké, ale v záujme zachovania dekoratívnosti je potrebné vo všetkých fázach rastu a vývoja venovať náležitú pozornosť.

Fotogaléria

Funkcie domácej starostlivosti

Technológia pestovania Zamioculcas je pomerne prístupná aj pre začínajúcich pestovateľov, ale zahŕňa dodržiavanie niektorých pravidiel, z ktorých najdôležitejšie sú tieto:

 • výživný pôdny substrát na pestovanie okrasných plodín by mal byť humínový a jeho pH by nemalo presahovať 6 jednotiek;
 • dobrou možnosťou je použitie pôdnej zmesi získanej na báze záhradnej a lesnej pôdy, ako aj stredne zrnitého čistého piesku v pomere 1: 1: 3 dielov s pridaním drveného uhlia;
 • kvetináč musí mať nevyhnutne veľké odvodňovacie otvory a predtým, ako sa naplní pôdnym substrátom, je potrebné vyprázdniť drenážnu vrstvu smerom dole, jednu tretinu celkovej veľkosti pristávacej nádrže;
 • zalievanie rastliny by malo byť v jarnom období jesene mierne a v zime a skoro na jar výrazne znížiť zavlažovacie opatrenia;
 • zamiokulózy, rovnako ako iné sukulentné kultúry, sú celkom ľahko schopné tolerovať určité presušenie pôdy, čo znižuje riziko hniloby koreňového systému a tvorby hniloby stoniek;

 • na kultiváciu sú vhodné miesta úplne otvorené slnečným lúčom na južných parapetoch, ale v lete od poludnia sa odporúča zakrývať dekoratívnu kultúru;
 • okná západného alebo východného smeru budú celkom vhodným miestom na pestovanie;
 • na jar, ako aj v období leto-jeseň, musia zamioculcas zabezpečiť teplotný režim v rozmedzí 21 - 25 ° C;
 • v zime sa južná rastlina bude cítiť najpohodlnejšie pri teplotách v rozmedzí 16 - 17 ° C;
 • je veľmi dôležité zabezpečiť okrasnú izbovú rastlinu prívodom čerstvého vzduchu, ale bez prievanu;
 • v období od apríla do augusta je potrebné, aby rastlina bola ošetrená najviac a aby sa ozdobné kultúry správne kŕmili, odporúča sa používať hnojivá pre kaktusy a sukulenty;
 • Zamioculcas by sa mal hnojiť každé dva týždne, večer, na pomerne dobre navlhčenej pôde.

Rastlina rastie pomerne pomaly, ale najväčšie dospelé exempláre potrebujú podporné štruktúry vybavené krúžkami. Je takmer nemožné zasadiť Zamioculcas bez poškodenia koreňového systému rastliny, ale v tomto prípade je možné vykonať reprodukciu a získať nové mladé exempláre. Ak chcete správne rozdeliť vnútornú kultúru, musíte poznať všetky znaky propagácie zamioculkov doma.

Ako sa zamioculcas propaguje

Propagácia Zamioculcus

Zamioculcases sa najčastejšie množia v kvetinárstve vo vnútorných priestoroch rozdelením dospelých kríkov pri opätovnom vysádzaní rastlín do väčších kvetináčov. Okrem iného zamiokulózy sa môžu dostatočne ľahko množiť nielen odrezkami listových obličiek, ale aj prostredníctvom jednotlivých listových doštičiek..

Pri delení listovej platne je veľmi dôležité zaistiť, aby každý deliaci kus mal bod rastu. Bezprostredne pred zakorenením listovej delenky alebo odrezkov zamiokule musí byť časť rezu posypaná rozdrveným aktívnym uhlím a potom sa musí sadivový materiál trochu vysušiť.

Zakorenenie sa uskutočňuje vo vnútorných mini skleníkoch naplnených zmesou živín na základe riečneho piesku a nekyslej rašeliny. Optimálny teplotný režim pre zakorenenie odrezkov aj listov musí byť najmenej 20 - 22 ° C. Indikátory úspešného zakorenenia sú tvorba drobných uzlíkov, po ktorých môžu byť mladé rastliny vysadené do samostatných malých kvetináčov. Vzhľad prvých výhonkov možno očakávať asi za šesť mesiacov.

Hodnota dekoratívnej kultúry

Povery, ktoré charakterizujú túto vnútornú ozdobnú kultúru ako „kvet celibátu“, nie sú pri pestovaní zamioculkov veľmi dôležité. V posledných rokoch sa však používanie stálezelenej sukulentnej rastliny zamiokulov, ktorú už milovali domáci pestovatelia kvetov, stalo veľmi módnym a moderným trendom.

Je dobre známe, že „dolárový strom“ je nielen nenáročný, ale aj úplne nenáročný v podmienkach pestovania a starostlivosti. V astrológii je táto populárna ozdobná kultúra umiestnená ako rastlina, ktorá môže prebudiť dôveru a odhodlanie, vďaka čomu je táto rastlina nevyhnutná ako dar pre mužov akéhokoľvek veku.

Rastúce problémy

Pestovanie pomerne nenápadného zamiokule niekedy spôsobuje začiatočníkom určité ťažkosti:

 • listy rastlín najčastejšie odumierajú v dôsledku mechanického poškodenia, takže s ozdobnou kultúrou musíte zaobchádzať opatrne;
 • nedostatočné osvetlenie môže spôsobiť roztiahnutie vzdušnej časti rastliny a výrazné oslabenie výhonkov;
 • pri pestovaní pri nízkych teplotách a v prítomnosti prievanu alebo pri nadmernom zamokrení sa na listoch okrasných rastlín môžu objaviť početné tmavé škvrny;
 • nevyvážené zavlažovanie pri nízkych teplotách často spôsobuje rozpad koreňového systému a časti kmeňa.

Pád dolných listov na vzdušnú časť dekoratívnej kultúry je celkom prirodzený. Táto situácia si nevyžaduje opravu.

Recenzie a odporúčania záhradníkov

Transplantácia Zamiokulkasu by sa mala vykonávať na jar alebo v lete, každé dva až štyri roky alebo podľa potreby. Vzácne transplantácie vám umožňujú celkom efektívne obmedziť rastové procesy vnútorných zamioculkov, čo vám umožňuje pestovať kultúru v miestnostiach s obmedzeným priestorom. Na pestovanie a opätovnú výsadbu sa používajú pomerne vysoké kvetináče. Je optimálne používať hlinené kvetináče, ktoré sú dostatočne ťažké na to, aby zabránili pádu kultúry.

Funkcie pestovania Zamioculcas

Pri pestovaní okrasných rastlín v príliš veľkom alebo veľkom kvetináči sa nedá rátať s rýchlym rastom vzdušných častí kultúry, pretože koreňový systém rastliny vytvára substrát. Okrem iného, ​​podľa názorov skúsených domácich amatérskych záhradníkov, keď sa pestujú v príliš veľkých kvetináčoch, existuje veľmi vysoké riziko zálivu a hniloby koreňového systému rastliny, a preto je z dôvodu zachovania dekoratívnosti dôležité dodržiavať agrotechnickú kultúru určenú botanickými vlastnosťami.