Tajnosť

Tykve: rôzne druhy, najmä výsadba a starostlivosť


Melóny a tekvice sú zastúpené ovocnými a zeleninovými rastlinami pestovanými v melóne a patria do čeľade Cucurbitaceae alebo Cucurbitaceae. Do tejto skupiny patria druhy odolné voči chladu a veľmi teplomilné druhy.

Rysy tekvíc

Pestovanie tekvíc má niektoré vlastnosti, pretože tieto rastliny pochádzajú z tropických a subtropických krajín a vysoký výnos je možné získať iba vytvorením optimálnych ukazovateľov teplotného režimu a stabilnej nízkej vlhkosti. Takúto kombináciu teploty a vlhkosti možno dosiahnuť výlučne v skleníku vybavenom špeciálnym zariadením, ale v južných oblastiach našej krajiny melóny a tykve rastú dobre a prinášajú ovocie v otvorenom teréne.

Zoznam hlavných tekvicov zahŕňa potravinárske plodiny, ako sú melóny a melóny, ako aj cukety a tekvice. A ak nie je ťažké pestovať dobrú tekvicu a cukinu aj pre začínajúcich pestovateľov zeleniny, je dosť ťažké získať kvalitné ovocie melónu a melónu, ktorý miluje teplo.

Zber týchto plodín sa konzumuje čerstvý, ale tiež sa používa ako kŕmna rastlina a na liečebné účely. Napriek niektorým botanickým vlastnostiam a podobnej ovocnej štruktúre obsahuje melónový melón značné množstvo draslíka, vápnika, sodíka, horčíka, železa, fosforu a síry, ako aj hlavné vitamíny.

Značná časť tekvíc má plazivú a pomerne dlhú stonkovú časť a vyznačuje sa tiež veľkými listami a veľkými žltými kvetmi. Existujú však relatívne kompaktné kríkové formy melónov a tekvíc, ktoré sa v záhradníctve často používajú. Prítomnosť výkonného koreňového systému umožňuje rastlinám ľahko tolerovať sucho.

Ako pestovať tekvice

Druhy tekvičiek

V podmienkach záhradkárstva sa najčastejšie pestuje niekoľko druhov melónov. Poľnohospodárska technológia takýchto rastlín sa trochu líši od tradičných metód pestovania iných populárnych rastlinných rastlín.

vyhliadkalatinčinaPopulárne odrody a hybridyrysyOpis plodu
vodný melónCitrúllus lanátusAstrakhan, Spark, American, Sibírske svetlá, Milosť, Sibírska ruža, Crimson Suite a Darček na severRočná termofilná bylinná rastlinaPlody majú guľový, oválny, sploštený alebo valcový tvar s bielou, žltou alebo tmavo zelenou kôrou a vzorom je mriežka, pruhy alebo škvrny.
melónCucumis meloPopoluška, dezert 5, Dubovka, Iroquois, Golden, severný cantaloupe a skorý CharkovJednoročná teplomilná a fotofilná rastlina odolná voči salinizácii a suchuPlody guľového alebo valcového tvaru, tmavozelenej, žltej, hnedej alebo bielej farby, s prítomnosťou zelených prúžkov na povrchu
tekvicaCucurbitaŽaluď, Úsmev, Špagety, Pihovatka, Mandľový, Altajský, Golosymyanka, Bush oranžovýRočná plazivá bylinná plodina z tekvicovej rodinyPlody majú pevnú vonkajšiu vrstvu alebo kôru a vyznačujú sa tiež prítomnosťou početných šupín, orámovaných hustými nadúvajúcimi semenami.
cuketyCucurbita pepo var. giromontina"Gribovsky-37", "Ball", "Tsukesha", "Iskander-F1", "Roller", "Zebra" a "Aeronaut"Kríky rôznych tekvica v našej krajineMá podlhovasté plody zelenej, žltej, čiernej alebo bielej. Žiadne dlhé riasy
tekvicaPâtisson"White-13", "Cheburashka", "Disk", "Umbrella", "Rodeo", "Sun", "Fuet" a "UFO orange"Jednoročná pestovaná bylina vo forme kríkov alebo polokríkovPlody môžu mať rôzne tvary a farby. Tvar môže byť zvonovitý alebo doskový a povrchová farba môže byť biela, žltá, zelená, niekedy s bodkami alebo pruhmi.

Melóny a vodové melóny patria do kategórie zvlášť náročných podmienok pestovania rastlín a majú dlhú vegetačnú sezónu, vďaka čomu sú obľúbené najmä v južných oblastiach krajiny.

V strednom Rusku sa vysadzujú skoré odrody, ktoré sú odolné voči chladu, a pestujú sadenice. Výsev semien vyžaduje predbežnú a povinnú prípravu, ako aj použitie filmu na ochranu rastlín pred jarom a pred mrazom, Hlavnou podmienkou na dosiahnutie vysokého výnosu je správna voľba plodiny, ako aj dodržiavanie pravidiel výsadby a technológie pestovania.

Pravidlá vykládky

Ako ukazuje dlhoročná prax amatérskych pestovateľov zeleniny, Výsev sa najlepšie vykonáva pomocou dvojročných alebo trojročných semienktoré sú schopné kvitnúť skôr a vyznačujú sa zrýchleným procesom dozrievania plodiny. Výsev čerstvého osiva znamená povinné predbežné trojdňové sušenie pri teplote 30 - 35 ° C.

Odporúčaná metóda sadenia semien hniezdenia. Najskôr je potrebné najprv vykonať hĺbkové vykopávanie pôdy, zavedenie základných hnojív, odstránenie buriny a tiež prípravu výsadbových otvorov, ktorých vzájomná vzdialenosť závisí od odrodových a botanických charakteristík plodiny melónu. Hnojivo vo forme komplexov fosforu a draslíka, ako aj humus alebo kompost, je možné aplikovať priamo na výsadbové otvory.

Mimoriadny význam má správna voľba miesta pre pestovanie a pestovanie teplomilných rastlín príslušnej skupiny. Najlepšie je umiestniť výsadbu na určité vyvýšenie v oblastiach, ktoré sú najviac dobre osvetlené a zohrievané slnečnými lúčmi, bez prítomnosti stojatej vlhkosti a studeného vzduchu.

Ako pestovať cuketu

Pestovateľská technológia

Mnohí krajania radšej nekupujú zeleninu a ovocie pri kolapse alebo trhu, ale pestujú populárne a zdravé tekvice sami v domácom záhradníckom prostredí. V tomto prípade je nádej na získanie nielen vysokej, ale aj veľmi kvalitnej plodiny možná iba za prísneho dodržiavania poľnohospodárskej technológie:

  • presádzanie sadeníc je nežiaduce, čo je spôsobené príliš jemne koreňovým systémom, takže pestovanie sadeníc by sa malo vykonávať priamo v sadeníc na sadenie rašeliny;
  • pri starostlivosti o sadenice by mali byť rastliny vybavené dobrým slnečným žiarením a pravidelnými zavlažovacími činnosťami;
  • sadenice sa môžu presadiť na trvalé miesto v poslednej dekáde mája alebo začiatkom júna a načasovanie výsadby sa líši v závislosti od pestovateľskej oblasti;

  • aby sa zabránilo hnilobe ovocia ležiaceho na zemi, je potrebné pridať koreňový krk rastliny alebo položiť slamku pod ovocie;
  • je veľmi dôležité včasne a kompetentne orezať prebytočné riasy, ktoré nedovolia, aby melóny strácali svoju silu a usmerňovali hlavný tok živín, aby dozrali plodinu;
  • na každej rastline je žiaduce normalizovať počet vaječníkov a nechať v závislosti od typu a odrody najviac 3 až 8 vaječníkov.

Je dôležité si uvedomiť, že absolútne všetky tekvice majú zvýšenú náchylnosť na teplo a osvetlenie, takže sa vysádzajú a pestujú výlučne na otvorenom priestranstve bez tieňa.

Choroby a škodcovia tekvicov

Hlavným dôvodom poklesu celkového výnosu a odumretia rastliny je veľmi často nesprávna starostlivosť, ale poškodenie melónovej kultúry patogénnou mikroflórou alebo rastlinnými parazitmi vrátane vošiek melónov, slimákov, melónov a drôtov. Medzi najbežnejšie ochorenia melónov patria múčnatka, plesňové infekcie a hniloba.

Z tohto dôvodu je potrebné pravidelne vykonávať inšpekcie výsadby, pokiaľ ide o poškodenie a lézie, ako aj pozorovať striedanie plodín a včasnú kontrolu buriny. V prípade potreby sa tekvica počas vegetačného obdobia ošetruje chemickými prípravkami, medzi ktorými sa osvedčili také moderné výrobky, ako sú Inta-Vir, Actellik, Karbofos, ako aj Fitoverm alebo Topaz.

Ako chrániť melóny pred melónmi