Inštrukcia

Prečo listy stromov padajú, rozpadajú sa alebo sčernávajú a ako pomôcť vašej obľúbenej rastline


Domáci strom peňazí je veľmi obľúbený vďaka svojim vysokým dekoratívnym vlastnostiam a nenáročnej starostlivosti. Avšak, niekedy svieža zeleň, ktorá je tak príjemná pre oko záhradkárov, sa začína rozpadať, sčernieť alebo vädnúť. Keď sa objavia prvé príznaky problému, je dôležité okamžite konať.

Prečo sa vzhľad listov mení

Malé a opuchnuté listy izbovej rastliny sú veľmi podobné minci, takže druhé meno ozdobnej kultúry je „strom peňazí“. Táto rastlina je dosť nenáročnáa pravdepodobne je jednou z najodolnejších izbových kvetín, ktorá dokáže poraziť všetky druhy chorôb. Významná časť chorôb tukovej ženy vo vnútornom kvetinárstve nie je spojená s poškodením rastlinných parazitov a patogénnej mikroflóry, ale je dôsledkom nesprávnej starostlivosti a porúch v pestovaní plodín.

Jesenné lístie

Pri častom zamokrení pôdy v kvetináčoch lístie na rastline uschne a rýchlo získa neatraktívny vzhľad. Listy sú bledé a potom sa rozpadnú. Pri predčasnom ošetrení sa vetvy začnú hniť a v priebehu času rastlina zmizne. Ďalšou chybou v kvetinárstve, ktorá spôsobuje pád listov, je nedostatočné zavlažovanie počas teplých a suchých dní. Po silnom vyschnutí hlinenej pôdy v kvetináči začne rastlina šetriť vlhkosť a odhadzuje listy.

Dôvodom pádu listov môže byť aj nadmerné osvetlenie alebo zalievanie príliš studenou vodou, čo je dôvod, prečo je veľmi dôležité zvoliť umiestnenie rastliny a na zavlažovanie používať teplú usadenú vodu. Priama časť „peňažného stromu“ by nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu, ktoré spôsobuje stratu elasticity. Výsledkom je, že listy sčervenajú a spadnú.

Nedostatočné osvetlenie spôsobuje predlžovanie výhonkov a stratu dekorácie. Lístie je pokryté príliš hojnými zavlažovacími opatreniami v zime pri slabom osvetlení. Tučné dievča môžete uložiť úpravou režimov osvetlenia a zavlažovania. Aby listy neklesli a dekoratívna kultúra dobre rástla, vyzerala sviežo a krásne, izbová rastlina sa musí pravidelne otáčať okolo svojej osi.

Prečo padajú listy stromu peňazí

Škvrny na listoch

Skúsení pestovatelia kvetín pomerne často nevedia, čo robiť, ak sa na listoch objavia mäkké nahnedlé škvrny alebo ak listy stmavnú. spravidla izbové rastliny uschnú a získajú také škvrny, keď sú postihnuté bakteriálnou alebo hubovou infekciou. Všetky choré listy sa musia odstrániť a rastlina by sa mala trikrát postriekať komplexnými prípravkami, aby sa zničila patogénna mikroflóra.

Suché a zaoblené čierne škvrny sa objavujú na listoch „stromu peňazí“ v dôsledku spálenia slnkom. V takom prípade je náprava situácie veľmi jednoduchá - stačí použiť zatienenie leteckých častí ozdobnej kultúry pred slnkom. Avšak, listy s popáleninami po nejakom čase stále odpadávajú, ale týmto spôsobom sa aktivujú ďalšie rastové body a rastlina sa môže stať ešte veľkolepejšou.

Je dôležité si uvedomiť, že ak je izbová rastlina ovplyvnená patogénnou mikroflórou, je potrebné čo najskôr zrevidovať podmienky chovu tučnej ženy. Plesňová infekcia sa vyskytuje najmä pri pestovaní „stromu peňazí“ v miestnostiach s vysokou úrovňou vlhkosti, preto je dôležité systematické vetranie miestnosti, ako aj kvalitné mulčovanie pôdy v kvetináčoch.

Červené listy Crassula

Sčervenanie listov dekoratívnej kvetiny môže naznačovať negatívny účinok príliš jasného slnečného svetla. Napriek tropickému pôvodu takmer všetky druhy rodu Crassulaceae pestované v kvetinárstve v interiéri netolerujú dlhodobé vystavenie slnku.

Červenkasté sfarbenie listov sa môže vyskytnúť v dôsledku presunu kvetináča s rastlinou na osvetlené miesto. V takom prípade sa odporúča rozliať pôdu kvetináča pomocou roztoku založeného na „Epíne“, ktorý sa oddelí od výpočtu niekoľkých kvapiek v pohári vody. Ak sa na spodnej strane lístia zistí začervenanie, je potrebné upraviť režim zavlažovacích opatrení, aby sa zabránilo vysychaniu z hlinenej kómy v kvetináči.

Ochorenie parazitov rastlín

Najbežnejšími škodcami ovplyvňujúcimi strom peňazí v kvetinárstve vo vnútornom prostredí sú hmyz obyčajný, roztoče a hmyz z mierky:

  • s léziou na povrchu lístia sú pozorované žltkasté alebo hnedasto hnedé skvrny. Objavené dospelé exempláre rastlinného parazita sa dajú z dekoratívnej kultúry odstrániť ručne a potom sa letecké časti rastliny ošetria mydlovým roztokom. Pri masívnej lézii tučnej ženy sa stonka a listy postriekajú Fitovermom alebo Fufanononom;

Ako pestovať peniaze strom

  • životná aktivita roztočov sprevádzaný výskytom malých žltých škvŕn a veľmi tenkého pavučina medzi stopkovou časťou a listami. V tomto prípade je potrebné dôkladne sprchovať vzdušné časti rastliny a ak je to potrebné, ošetriť ich modernými chemikáliami alebo infúziou cesnakového tabaku pridaním malého množstva rozdrveného pracieho mydla;
  • vzhľad bieleho bavlneného plaku v listoch môžu dutiny dekoratívnej kultúry naznačovať porážku mealybug "stromov". V takom prípade sa odporúča vykonať ručný zber škodcov, potom sa stonka a listy opracovajú silným roztokom na báze mydla s prímesou insekticídy.

Ak rastlina rastie

Pri nekontrolovateľnom raste vzdušnej časti rastlina často padá pod svoju vlastnú váhu. Tento problém sa veľmi často vyskytuje pri nerovnomernom osvetlení koruny, v dôsledku čoho sa stáva jednostranným a okrasná rastlina stráca stabilitu. V tomto prípade by sa mal „strom peňazí“ presadiť pomocou nového keramického alebo hlineného kvetináča niekoľkých veľkých veľkostí.

Je veľmi dôležité včas uskutočniť transplantáciu. Transplantácia sa spravidla vykonáva na jar, v extrémnych prípadoch je však možné uplatniť spôsob transplantácie rastliny spolu s hlinenou hrudkou. Pôda sa musí doplňovať veľmi opatrne. Zmes živín a pôdy by mala mať neutrálnu reakciu. Na úpravu koruny dekoratívnej kultúry je dôležité otočiť rastlinu okolo jej osi.

Vo všetkých druhoch krupice sa tvoria husté a opuchnuté listy zaobleného tvaru. V podmienkach kvetinárstva v interiéroch sa oválna crassula najčastejšie pestuje. Táto vytrvalá rastlina dosahuje výšku jeden a pol metra. Doštičky listov peňažných stromov sú oválne, okrúhle alebo elipsoidné. Niektoré odrody majú fialové alebo červené okraje listov.

V podmienkach kvetinárstva v interiéri môže tlsté dievča veľmi rásť, čo je dobrým znamením pre peniazku. Znaky spojené s „stromom peňazí“ hovoria, že čím viac rastlín sa na rastline tvorí, tým rýchlejšie sa aktivuje tok bohatstva. Aby materiálny blahobyt neklesol a peňažný tok bol čo najaktívnejší, je potrebné poskytnúť kvalitný starostlivosť o „strom peňazí“, ako aj pohodlné podmienky pre rast vo všetkých fázach vegetačného obdobia.

Ako ušetriť peniaze strom

V lete je potrebné kvetinu napojiť denne, s malými objemami usadenej vody pri izbovej teplote. Na jeseň av zime bude stačiť jedno zavlažovanie týždenne. Je veľmi dôležité starostlivo kontrolovať, či v panvici nedochádza k stagnácii vody, ktorá je plná hniloby koreňového systému a vonkajších zmien lístia. V závislosti od režimu zavlažovania a osvetlenia, ako aj od kompetentného výberu pôdy a kvetináča bude „strom peňazí“ potešiť svojho majiteľa atraktívnym vzhľadom na mnoho rokov.