Tajnosť

Druhy a odrody vysoko dekoratívnej yucky


Yucca je atraktívna a stálezelená izbová rastlina z čeľade Agave. V južných oblastiach našej krajiny sa mnoho druhov pestuje ako záhradná plodina na otvorenom priestranstve. Vlasťou rastlín sú tropické vyprašné zóny. Na výber správnych odrôd a odrôd určených na pestovanie v dome alebo ako záhradná plodina je dôležité poznať botanický opis a vlastnosti, ktoré má dekoratívna, ale jedovatá yucca.

Yucca Aloe

Pomerne veľká rozmanitosť. Rastlina môže dosiahnuť výšku niekoľkých metrov a vyznačuje sa predĺženým listom. Listy majú po okrajoch malé zuby. Stonka má veľké množstvo vetiev s ružicami tmavozeleného lístia. V lete sa tvoria kvetenstvo, zbierané z niekoľkých krémovo bielych zvonovitých kvetov. Aloeelistická (Yuccaaloifolia) odroda sa najčastejšie pestuje ako pouličná ozdobná kultúra.

Yucca krátkosrstý

Yucca s krátkymi listami má pomerne široký kmeň a patrí do kategórie vysokých rastlín. Šírka kmeňa môže dosiahnuť pol metra. Letecká časť je vysoko rozvetvená hore, niekoľko metrov vysoká, s hustým listím. Trojuholníkové listy malej veľkosti majú hnedastý hrot, drážku a zúbkované okraje. Panicled kvetenstvo sa skladá z bledožltých kvetov.

Yucca: ako sa starať

Fotogaléria

Yucca whipple

Kríkový variant so skrátenou stonkou a výstup papiera z priemeru metra alebo viac. Lístie (Yuccawhipplei) je dlhé, sivozelené sfarbenie, zúbkované, s koncom na hrote. Na stopke sa vytvára panikulátna kvetenstvo. Kvety belavej krémovej farby. Kvitnutie je jednoduché, po ktorom vzdušná časť odumiera a na základni sa vytvára veľké množstvo mladých výhonkov.

Yucca je zobák

Ozdobná kultúra (Yucca rostrata) má veľmi bohatú a dobre rozvetvenú korunu, a tiež má hrubú časť stonky. Lístie s malými zubnými zubami na bočných častiach a ostrým, špicatým koncom. Táto pestrá forma sa vyznačuje pruhovaným sfarbením a pomerne dlhým kvetenstvom, ktoré predstavujú biele kvety.

Vlákno Yucca

Tento obľúbený záhradný okrasný kvet má prenikavý koreňový systém. a takmer chýbajúci kmeň. Listy sú modrasto-zelené, s pubescenciou po stranách. Panicled kvetenstvo je veľmi vysoká, skladajúci sa zo žltkastobiele, visiace typ kvetov. Táto odroda (Yuccafilamentosa) je charakterizovaná ako veľmi mrazuvzdorná a je schopná ľahko odolať výrazným poklesom teploty až na -28 až 30 ° C. Má pestrú podobu „variegata“ alebo variegate so žltými alebo bielymi listami.

Yucca je slon

Charakteristickým znakom je jeho charakteristický vzhľad. Stonka je veľmi podobná nohe slona. Nadzemná časť rastie a vyvíja sa mimoriadne pomaly a maximálna výška dospelej rastliny (Yuccaelephantipes) môže dosiahnuť výšku 8 - 10 metrov. Na stonkovej časti je veľké množstvo vetiev s rozetami predstavovanými vláknitými svetlozelenými listami. Bočná časť listov je pokrytá zubnými kefkami a na vrchu je charakteristický hrot. Paniculate kvetenstvo sa zhromažďujú z veľkého množstva atraktívnych hemisférických kvetov.

Slávna yucca

Charakteristickým rysom odrody je krátka postava a guľovitý tvar koruny. Slávny Yucca je veľmi populárny a je medzi domácimi amatérskymi pestovateľmi kvetov žiadaný kvôli jeho nenáročnosti a vysoko dekoratívnemu vzhľadu. Známky a
povery spojené s týmto druhom charakterizujú rastlinu ako „španielsku dýku“, schopnú priniesť do života pestovateľa pozitívnu energiu.

Stonka má malé množstvo vetiev, tuhé lístie. Mierne zakrivené listy majú modrozelenú farbu a dlhý hrot na vrchole. Na stopke je veľa visiacich kvetov krémovej farby s fialovým odtieňom.

Yucca Sizaya

Yuccaglauca sa vyznačuje veľmi krátkou stonkovou časťou a listovými rozetami, pozostávajúce z vláknitého modrozeleného zafarbenia, pretiahnutých listov s belavými alebo sivastými okrajmi a odlupujúcich sa vlákien. V lete sa v zásuvkách na listy tvoria v lete pomerne dlhé panikulujúce kvetenstvo zozbierané z bielo-krémových zvonovitých kvetov s málo výrazným hnedastým alebo zelenkavým odtieňom.

Yucca Trekul

Stromovitá forma okrasnej rastliny so slabo rozvetvenou časťou stonky a pomerne dlhými modrastozelenými, rovnými alebo mierne zakrivenými listami. Výška hlavne sa pohybuje medzi 5-7 ma priemerom 30-60 cm. Kvetenstvo sú zastúpené bielymi zvončekovitými kvetmi, ktoré vrhajú fialový odtieň. Pomaly rastúci Yucca treculeana in vivo rastie v Mexiku a južnej Amerike.

Yucca shotta

Yuccaschottii alebo veľkoplodé (Yuccamacrocarpa) v prírodných podmienkach sa najčastejšie vyskytujú na pieskových a štrkových pôdach južnej Arizony. Rastlina má priamy alebo mierne rozvetvený kmeň s výškou nie viac ako štyri metre. Listy sú rovné a tuhé. Listové listy sú hladké, s charakteristickým modravým náterom. Listy sa mierne zužujú pri spodnej časti a na okrajoch sú pokryté tenkými niťami. Vetvy a stopky ohnutého typu a kvetenstvo predstavuje voľná lamela.

Yucca South

Yuccaaustralis alebo dusný (Yuccafilifera) je pôvodom z Mexika. Táto rastlina podobná stromu je pomerne silná a vysoko rozvetvená na vrchu, v prírodných podmienkach dosahuje výšku desať metrov. Charakteristická pre tento druh je tvorba kožovitých a krátkych listov tmavozelenej farby, s okrajmi nití. Listy sú dosť silné. Dlhé kvetenstvo s mnohými kvetmi sa skladajú z celkom atraktívnych krémových kvetov.

Ako yucca množia

Výhľad do záhrady

Najčastejšie moderní dizajnéri krajiny pestujú odrody vláknité a modrasté na otvorenom priestranstve. Vysoko dekoratívna záhradná rastlina sa vyznačuje tvorbou nízko a nízko rozvetveného kmeňa s partiou listov. Niektoré druhy majú špirálovito usporiadané veľké a často ostnaté xiphoidné listy, Hlavnou výzdobou záhradných tvarov sú zvončekovité kvety veľkých rozmerov a dlhé kvetenstvo. Najrýchlejšia ozdobná falošná dlaň rastie v prvom roku svojho života.

Pri návrhu kvetinového záhonu alebo kvetinového záhonu sa veľmi aktívne používa veľmi dekoratívna exotická kultúra. Falošná dlaň zohráva v zložení krajiny najčastejšie kľúčovú úlohu. Veľmi veľkolepý tropický strom vyzerá ako solitérna rastlina pestovaná na trávnikoch. Krajinní dizajnéri často zapájajú falošnú dlaň do návrhu hranice alebo hrany vytvorenej skupinou stromov a kríkov.

Niekoľko odrôd vysadených pozdĺž záhradných chodníkov vyzerá veľmi neobvykle a atraktívne naraz., Populárni návrhári odporúčajú používať falošnú palmu pri úprave najsvetlejších záhradných plôch v oblastiach s teplými klimatickými podmienkami. Ovocie a kvety záhradnej yucky sa môžu jesť a vysoko ozdobné listy sa často používajú ako rastlinné suroviny na tkanie a dizajn interiéru.

Tipy na výber zobrazenia izby

Jednou z najúžasnejších dekorácií bytového alebo kancelárskeho priestoru sú luxusné palmy s falošnou miestnosťou, ktoré môžu byť zastúpené stromovitými a stonkovými formami. V podmienkach kvetinárstva v interiéri sú rozšírené aloe elity a slony yucca, Prvý typ izbovej rastliny podobnej stromu sa vyznačuje tvrdými špicatými tmavozelenými listami s modravým povrchom.

Ako tvarovať yuccu

Druhá možnosť má na koncoch svetlozelenú farbu kožovitých listov a hrotov a špecifickým znakom je umiestnenie lístia vo výstupe. Spodné lístie klesá a zvršok má smer nahor. Oba druhy majú výraznú stopkovú časť, korunovanú pomerne silným „klobúkom“ dlhých listov. Falošné palmy subtropického pôvodu sú nenáročné, takže sa v nich môžu doma ľahko pestovať aj amatérsky začiatočníci.