Návrh

Ako skontrolovať, či jedlé huby alebo nie


Pred nejakým časom mnoho neskúsených a začínajúcich zberateľov húb testovalo požívateľnosť húb niekoľkými neúčinnými spôsobmi pomocou takzvaných „ľudových“ prostriedkov, ale takéto metódy nie vždy spoľahlivo určujú toxicitu, takže existuje vysoké riziko zámeny jedlej huby s jedovatými.

Kontrola cibule

Metóda kontroly požívateľnosti húb s cibuľou stále nestráca na popularite. Pomerne často sa v takýchto receptoch používa namiesto cibule cesnak, ale zásada takého overovania je rovnaká:

  • šupky a opláchnite huby;
  • nasekajte čisté plodnice a ponorte ich do vody;
  • Pridajte plátky cibule alebo cesnaku do vriacej vody s hubami.

Všeobecne sa uznáva, že ak sú v panvici jedovaté huby, cibuľa alebo cesnak zhnednú. Zmena farby je však spôsobená prítomnosťou špeciálneho enzýmu nazývaného tyrozináza v plodoch. Takýto enzým obsahuje tak jedlé, ako aj jedovaté druhy, takže spôsob nemožno považovať za účinný.

Test na mlieko

Veľmi často nájdete tvrdenie, že keď sú jedovaté huby ponorené do mlieka, nápoj sa rýchlo stáva kyslým. Avšak, kyslé mlieko nemá nič spoločné s toxicitou a vyskytuje sa výlučne v dôsledku pôsobenia enzýmu, ako je pepsín alebo v dôsledku pôsobenia organických kyselín, ktoré sa nachádzajú v rôznych množstvách dokonca aj v plodniciach jedlých húb.

Kontrola šeku

Nemenej populárna je metóda stanovovania toxicity pri varení húb. V tomto prípade sa má použiť akýkoľvek strieborný predmet, strieborná lyžica, ktorá sa musí položiť do húb. Očakáva sa, že v prípade jedovatých húb dôjde k sčerneniu. Tento spoločný mýtus je už dávno odhalený: striebro určite stmavne pod vplyvom aminokyselín, ktoré obsahujú síru a môže byť súčasťou buničiny nielen jedovatých, ale aj úplne jedlých húb. Okrem iného existuje mnoho jedovatých húb bez aminokyselín obsahujúcich síru.

Ako identifikovať jedlé huby

Počas procesu varenia sa plánuje aj odstránenie jedu z plodov pomocou pridania roztoku octovej soli., Táto metóda nie je zlá pri varení húb s nízko toxickým mäsom, ako sú stehy, ale ak sa používa na neutralizáciu jedovatých muchotrávok alebo iných vysoko toxických húb, je absolútne zbytočná.

Ďalšie mýty o sebaurčení požívateľnosti

Toľko hubárov je stále presvedčených, že použitie predvarenia po dlhú dobu prispieva k úplnému odstráneniu toxických toxických látok z húb. Bohužiaľ, všetky najnebezpečnejšie jedy sú odolné voči teplu a dokonca ani veľmi dlhé varenie na ne nemá vplyv.

Pri zbere húb začiatočníci hubárov často vyberajú huby. Je potrebné poznamenať, že chybný názor, že jedovatá huba má nevyhnutne nepríjemný a špecifický zápach častejšie ako iné, spôsobuje vážne otravu. Napríklad aróma šampiňónov je prakticky nerozoznateľná od vône dužiny najnebezpečnejšej, smrteľnej jedovatej huby - bledého potápača. Rôzni ľudia okrem iného vnímajú pachy veľmi rozdielne a nemôžu slúžiť na hodnotenie kvality a požívateľnosti huby.

Existuje názor, že hmyz a slimáci sa nedotýkajú tela jedovatých húb, čo tiež nemá vedecké opodstatnenie. Najsmrtelnejšou mylnou predstavou je však mýtus, že silný alkohol môže neutralizovať jed z húb, zatiaľ čo nápoje obsahujúce alkohol naopak môžu šíriť toxické toxíny toxíny v tele takmer rýchlosťou blesku.

Názor expertov

Všetci odborníci sa zhodujú v názore, že všetky „ľudové“ metódy, ktoré údajne umožňujú skontrolovať, či je huba jedlá, sú pseudovedecké a nemajú absolútne žiadne opodstatnenie. Aj keď sú najmenšie pochybnosti o požívateľnosti nájdenej huby, nemali by sa dostať do koša, Nie je možné odložiť preskúmanie celej úrody, preto je potrebné ihneď po návrate z „tichého“ poľovačky starostlivo skontrolovať a triediť huby. Tiež nemôžete zbierať staré, červivé a zarastené huby.

Jedlé huby: Metódy stanovenia

Hubári by mali vždy dodržiavať päť základných pravidiel „tichého“ lovu:

  • všetky nebezpečné, smrtiace jedovaté druhy húb musia byť „známe osobne“;
  • je dôležité dôkladne preskúmať zozbierané huby a byť schopný odlíšiť jedlé druhy od dvojitých húb;
  • je nemožné zbierať huby v priemyselných oblastiach a pri diaľniciach;
  • v suchom a horúcom počasí sa neodporúča zbierať huby;
  • nemôžete si vyberať zarastené huby ani z jedlých druhov.

Je veľmi dôležité podrobiť zozbierané huby dôkladnému tepelnému spracovaniu. Najspoľahlivejším spôsobom je stále varenie húb, ktoré umožňuje znížiť koncentráciu toxických látok v plodniciach. Dobrým spôsobom je namočenie húb na niekoľko hodín niekoľkými zmenami vody.

Nebezpečenstvo samokontroly

Jedným z najnebezpečnejších je plesňový jed phalloidín, ktorý sa nachádza vo veľkých množstvách v buničine svetlej muchotrávky. Účinok tohto toxínu na ľudské telo je porovnateľný s hadím jedom a pre fatálne následky stačí použiť iba niekoľko gramov plodnice.

Malo by sa tiež pamätať na to, že jedlá z húb sú pre organizmus veľmi ťažkým jedlom a ľudia s ochorením pečene, obličiek, gastrointestinálneho traktu, hypertenziou a metabolickými poruchami sa môžu po konzumácii vyskytnúť nejaké problémy. Je prísne zakázané variť a skladovať varené huby v hliníkových, zinkových alebo keramických glazovaných kvetináčoch, pretože v týchto nádobách plodnice úplne strácajú jedlosť. Je dôležité pamätať na to, že „tichý lov“ nie je úplne bezpečné zamestnanie, preto pri jeho zhromažďovaní musíte byť veľmi opatrní a pozorný.

Ako variť huby

Každý rok, s nástupom húb, sa zaznamenáva veľmi veľké množstvo otrav, takže by ste nemali ohroziť svoj život a na kontrolu úrody používať absolútne neúčinné „ľudové“ prostriedky.