Rastliny

Opis hrušiek odrodovej skupiny Bergamot


Hruška "Bergamot" je druhový názov, ktorý kombinuje niekoľko odrôd hrušky naraz, ktorých charakteristickou črtou je tvorba ovocia s plochým, akoby mierne splošteným tvarom. V súčasnosti v našej krajine amatérski záhradníci pestujú najproduktívnejšie, nenáročné a s dobrými odrodami, ktoré patria do skupiny Bergamot.

Recenzie záhradníkov

Podľa niektorých amatérskych záhradníkov bola popularita odrody Bergamot Novik, ktorú chovala I.V. Michurin. Rastlina má pyramídovú korunu a rastie a jej výška presahuje päť metrov. Plodina je ročná a hojná a samotná rastlina má veľmi dobrú zimnú odolnosť. Plody strednej veľkosti, žlté, so šťavnatou a hustou dužinou, ktoré nie sú dlhodobo skladované.

Nemenej populárna je jesenná stará odroda "Bergamot Rossoshansky" z ľudového výberu. Odroda sa v tom istom čase hojne využívala v záhradníctve v strednej zóne našej krajiny, ale v posledných rokoch bola mimoriadne zriedkavá. Rastlina so strednou rastovou silou, s pomerne zriedkavo listovou zadnou pyramidálnou korunou. Plody nie sú veľké, zaoblené, pokryté žlto-zelenou šupkou s hrdzavými bodkami. Buničina má pomerne priemerné chuťové vlastnosti.

Je dôležité poznamenať, že odrody hrušiek tejto skupiny sa používajú na výrobu džemu a džemu, kompotov a džúsov, marmelád, ako aj vína a kandizovaného ovocia. Hrušky sa aktívne používajú v ľudovom liečiteľstve. Je však potrebné si uvedomiť, že v súčasnosti sa chová veľké množstvo nových, veľmi sľubných a úplne nenáročných odrôd, takže pestovanie hrušky Bergamot nie je vždy ekonomicky uskutočniteľné.

Hrušky: výber odrôd

Opis odrody "Bergamot Volzhsky"

V našej krajine je známa národná odroda hrušiek s názvom „Bergamot Volzhsky“, predstavuje mohutnú rastlinu so širokou, veľmi krásnou korunou zaobleného oválneho tvaru. Strom je mrazuvzdorný, vysoko produktívny a umožňuje vám získať asi 80 - 100 kg ovocia z jednej rastliny. Plod sa vyskytuje po šiestich rokoch kultivácie.

Plody sú pomerne stredne veľké, ploché, zaoblené, svetlo zelené alebo zelenkavo žlté. Môže byť prítomná slabá červenkastohnedá červenka. Celulóza má zelenkavo-bielu farbu, má zrnitosť, je veľmi šťavnatá a sladká, dobrej chuti. Zberaná plodina dokonale zachováva obchodný vzhľad a všetky chute tri týždne alebo mesiac. Popularita odrody je spôsobená skorým dozrievaním plodiny, vysokou produktivitou, znášanlivosťou v suchu a odolnosťou voči zime, preto sa „Bergamot Volzhsky“ môže bezpečne odporučiť na pestovanie v oblastiach s rizikovým poľnohospodárstvom.

Stupeň „Bergamot Moskva“

Obdobie dozrievania jesene „Bergamot z Moskvy“ prijali odborníci Moskovskej poľnohospodárskej akadémie. KA Timiryazev a odporúča sa na pestovanie v podmienkach domácej záhrady v strednom regióne.

Rastlina je stredne rastová, má kompaktnú a stredne listovú oválnu korunu s vysokou schopnosťou tvoriť výhonky. Vyznačuje sa zmiešaným ložiskom. Hnedohnedé hnedé výhonky majú skrátené interódy. Listy strednej veľkosti, podlhovastého oválneho tvaru, so zubatými okrajmi v tvare zubov. Listy sa nachádzajú na hrubých a krátkych stopkách.

Plody sú sploštené, zaoblené, so slabým rebrovaním, pokryté žlto-zelenou šupkou strednej hrúbky. Je povolené mierne začervenanie na červenkasté. Pod kožou sú veľké, ale nie príliš početné podkožné body. Buničina je stredne hustá, šťavnatá, príjemne sladkokyslá. Vymeniteľná splatnosť nastane začiatkom septembra. Výťažky sú priemerné a sú okolo 17-19 kg na ovocný strom.

Ako zasadiť hrušku

Hruška "Jesenné Bergamot"

Jesenná odroda bergamotu sa vyznačuje tvorbou plodín začiatkom jesene. Po dlhú dobu to bola jedna z odrôd, ktoré sa najviac požadovali v záhradníctve stredného pásu našej krajiny, ale v súčasnosti sa uznáva, že nie je príliš sľubná. Strom strednej sily. Má vzácnu zadnú pyramídovú korunu s ostrými, krátkymi a hustými, zelenohnedými hlavnými vetvami. Listy sú stredne veľké, podlhovasté, vejcovitého tvaru, v strednej časti silne skrútené, s krátkym bodom a pevným okrajom.

Opis ovocia ich charakterizuje ako príliš veľké, zaoblené, pokryté žlto-zelenou kožou s hrdzavými bodkami. Na slnečnej strane ovocia sa často pozoruje matná červenkastá červenka. Buničina má belavú farbu s prítomnosťou kamenitých buniek, drobivú konzistenciu, skôr sladkú, skôr stredne chutnú chuť. Ovocné plantáže vstupujú do ovocnej fázy okolo siedmeho až ôsmeho roku. Rastliny sú veľmi citlivé na poškodenie chrasty a majú priemernú úroveň zimnej mrazivosti, takže hodnotenie odrody nie je najčastejšie veľmi pozitívne.

Odroda "Bergamot na pamiatku princa Trubetskoy"

Odroda hrušiek zimná „Na pamiatku princa Trubetskoy“ je medzi domácimi záhradníkmi pomerne populárna. Odroda prináša ovocie ročne alebo rok, a ukazuje vysokú úroveň produktivity. Rastlina so strednou rastovou silou, odolná voči mrazu a hlavným, najbežnejším chorobám.

Povrch plodov hruškovitého tvaru zelenožltej farby. Buničina je sladká a kyslá, má dobrú hustotu, je ľahká a nie príliš výrazná. Plody sú veľmi veľké, majú veľmi dobré chuťové vlastnosti a dokonale sa uchovávajú pri skladovaní až do polovice jari.

Nová hruška "Bergamot of Dagestan"

Jedna z nových a sľubných zimných odrôd vyvinutých chovateľmi Dagestanu na experimentálnej stanici ovocných plodín. Bergamot z Dagestanu bol široko rozšírený na úpätí Dagestanu, ale tiež prispôsobené na pestovanie vo všetkých ovocných zónach republiky. Rastlina je pomerne vysoká, má okrúhlu a vysokú korunu, nesúcu zmiešaný typ. Korunu tvoria dlhé, slabo kĺbové výhonky hnedej farby. Listy sú stredne veľké, eliptické, hladké, zelené, celé okrajové alebo jemne zúbkované. Listy sa nachádzajú na krátkych stredne silných stopkách.

Ako prerezávať hrušky

Plody strednej veľkosti, hruškovitého tvaru, so širokým rebrovaním a hladkým povrchom zelenožltej farby, s dobrou zachovacou kvalitou. Buničina je bielej alebo svetlo žltej farby, s dostatočnou šťavnatosťou, poloolejovým typom, kyslou sladkou, veľmi príjemnou, osviežujúcou chuťou. Odrodové výhody predstavuje skorá zrelosť, vysoká produktivita, zimná odolnosť, slušná odolnosť proti porážke chrastavitosti, udržanie kvality a chuti ovocia. Nevýhodou odrody je zlá kompatibilita s dunkovým podnožím, ktoré by sa malo brať do úvahy pri pestovaní hruškových plantáží v podmienkach domácej záhradkárstva v našej krajine.