Tipy

Charakteristiky najlepších druhov kalathea


Calathea je izbová rastlina z rodiny Marantov. Jej botanickou vlastnosťou sú teplé a lesy Južnej Ameriky, dnes je doma pestovaná. Výška zástupcov je spravidla až 70 cm, avšak pri chove miestností sa často vyskytujú kompaktnejšie druhy - 30 - 50 cm.

Hlavným bohatstvom kalathea sú jej listy. Najčastejšie sa nachádzajú na dlhých odrezkoch. Ich listová doska je najčastejšie zelená a zdobená zložitým vzorom škvŕn a farebných pruhov. Kvety sa objavujú na jar av lete. Sú to bodce kvetenstvo maľované v rôznych odtieňoch.

Preložené z gréčtiny znamená „calathos“ „kôš“. Tento názov je spôsobený skutočnosťou, že pred listami tejto rastliny sa často používali na tkanie. Calathea, keď pestuje dom, je náročnejšia na podmienky ako iní predstavitelia miestnosti Marantovy, ale menej rozmarní ako orchidea. Niektorí záhradníci mylne veria, že listy rastlín obsahujú toxické látky; Kalathea však nie je jedovatá a bezpečná pre rast.

Calathea: rastie

Populárne druhy kalathea

Podľa informácií dostupných v databáze The Plant List obsahuje rod Calathea 276 druhov rastlín. Najčastejšie sa doma pestujú:

Calathea Bachemiana

Kompaktná rastlina z brazílskych lesov, ktorých výška nepresahuje 35 - 40 cm. Má pomerne široké (8 cm) a dlhé (20 cm) listy s jasným vzorom. Horná strana doštičky je svetlozelená s atraktívnym vzorom tmavo zelených škvŕn, symetricky prebiehajúcich od stredu. Spodná strana plachty je natretá jemnou vápencovou farbou.

Jedna zaujímavá vlastnosť Bachem calathea: vo večerných hodinách listy stúpajú a v dopoludňajších hodinách padajú, pričom ukazujú jednu alebo druhú stranu. Z tohto dôvodu sa vzhľad rastliny počas dňa mení. Zdá sa, že sa pohybuje. Na krátkych pedikloch má veľké kvety v tvare ucha.

Fotogaléria

Calathea Burle Marx alebo „Blue Ice“ (Calathea burle-marxii)

Tento kalathea má dosť neobvyklý vzhľad kvôli veľkým a objemným kvetom, ktoré majú snehovobielu farbu. Svetlo zelené listy a lístky majú slabo bledomodrý odtieň, pre ktorý tento druh dostal svoje druhé meno.

Calathea Veitchiana

Jedná sa o rastlinu z horských lesov Peru. Je to jedna z najvyšších kalórií, pretože dospelá rastlina dosahuje takmer meter. Listy Veitch Kalathea nie sú pozadu: sú až 40 cm dlhé a široké 15 cm. Horná časť listu je zdobená kontrastným vzorom tmavých a žltozelených odtieňov s lesklým leskom. Spodná strana nie je o nič menej atraktívna - zelené pozadie s karmínovým leskom je vzorom bielych a žltých pruhov. Biele kvety zozbierané do kvetu v tvare hrotu sa nachádzajú na dlhom výhonku (približne 22 cm).

Veľká Calathea (Calathea Insignis)

Tento druh kalathea sa tiež nazýva „Lananceolate“ alebo „Lansifolia“. Táto rastlina vyzerá celkom pôsobivo. Jeho dlhé (až 27 cm) listy majú zvlnený okraj a spodná časť je zafarbená nasýteným atramentom s fialovým odtieňom. Na hornej strane doskového plechu je jasný vzor tmavozelených oválov na svetlejšom pozadí.

Leopard Calathea (Сalathea leopardina)

Jedná sa o malú rastlinu, ktorej výška nepresahuje 40 cm. Má krátke (12 cm) a úzke (3 cm) listy, na ktorých na svetlozelenom pozadí sa nachádzajú pozdĺžne stredné škvrny, vzdialene pripomínajúce škvrny na koži leoparda. Kvety majú jasne žltú farbu.

Calathea Lietzei

Stredne veľká rastlina, ktorej výška je asi 60 cm. Listy umiestnené na stopkách majú dĺžku najviac 15 cm a šírku 8 cm a ich okraj je mierne zvlnený. Horná strana je lesklá, lesklá; je natretá jasne zelenou farbou, na ktorej sú umiestnené tmavšie široké pruhy. Dolný - červeno-fialový odtieň. Kvety sú biele.

Calathea Lubbersii

Tento druh má významný rozdiel od ostatných: ak je vzor na listoch ostatných symetrický, potom je Lumberts calathea výnimkou z tohto pravidla. Citrónové škvrny sú usporiadané v chaotickom poradí na jasne zelených listoch. Listy samotné majú tvar pravidelnej elipsy, mierne špicatý k vrcholu a dole majú bledšiu farbu ako na hornej strane. Sú umiestnené na dlhých stopkách.

Calathea Majestica

Odroda „WhiteStar“ (Biela hviezda) je rozšírená v kvetinárstve, vyznačuje sa originálnym sfarbením listov: úzke snehovobiele pruhy zoskupené po 4 v širších pruhoch, chváliace sa na zelenom pozadí. Listy sú široké, s lesklým leskom, umiestnené na dlhých stopkách.

Calathea Makoyana

Krátka rastlina (až 45 - 50 cm), dlhá (20 cm) a široké listy. Má jasný vzor: zelené pozadie listu je zdobené tmavými pruhmi, ktoré sa líšia od stredu, a červenými škvrnami. Spodná strana listu vyzerá menej farebne: je takmer priehľadná, svetlozelená.

Calathea mix

Tento kalathea má veľmi podobný vzhľad a veľkosť ako Zebrina. Jediný rozdiel je v tom, že v Zebrine sa vzor svetlých pruhov nachádza na tmavom pozadí a v Mix - presne naopak, čo umožňuje rozlíšiť tieto druhy od seba navzájom.

Mosaic calathea (Calathea musaica)

Táto kalathea má chytľavú farbu: žily jasne zelenej alebo svetlozelenej farby rozdeľujú svetlú doštičku na štvorce, takže rastlina vyzerá ako mozaika.

Calathea orbifolia (Calatheaorbifolia)

Charakteristickým znakom tohto druhu sú zvlnené veľké listy podobné vetru. Majú tmavú farbu zdobenú svetlými priečnymi čiarami.

Calathea pruhovaná alebo zebrina (Calathea zebrina)

Táto odroda má veľké listy bez stopiek. Dĺžka je až 40 cm a šírka je približne 20. Doska listu je natretá v jasne zelených farbách a vzor nejasne pripomína vtáčie perie. Vďaka takejto kontrastnej farbe z pruhov získala táto kalathea svoje meno. Kvetenstvo má okrúhly vzhľad a nachádza sa na krátkych stopkách. Farba lístkov je biela alebo svetlo fialová.

Strieborná Calathea (Calathea argyraea)

Strieborná Calathea (Calathea argyraea) je kompaktná rastlina s malými listami. Charakteristickým rysom ostatných druhov je ich strieborný odtieň.

Calathea maľovaný (Calathea picta)

Populárny v záhradníctve. Má podlhovasté dekoratívne listy do 20 cm dlhé, horná strana jeho krídla je natretá v odtieňoch tmavozelenej, stredná žila a jej okraje sú svetlo zelené.

Calathea rosea alebo roseopicta (Calathea roseopicta)

Tento kvet má veľmi atraktívny vzhľad, pre ktorý ho záhradníci ocenia. Má pomerne malú veľkosť - napríklad jeho výška zvyčajne nepresahuje 40 cm a Roseopict je zaujímavý pri vyfarbovaní svojich listov. Ich horná strana má tmavozelenú farbu, na ktorej je vzor širokých pruhov a žíl rôznych odtieňov (od jasne zelenej po striebornú a ružovú) a spodná časť je natretá tmavo fialovou farbou. Pozdĺž okrajov listových dosiek je takmer snehobiely okraj.

Tento druh bol podrobený selekcii, vďaka ktorej sa objavili rôzne odrody ružovo sfarbenej kalathea. Napríklad je to Dotti, ktorého široká hranica a ružová stredná žila sú ružové. Odroda Little Princess je podobná ako u nej, ale táto už má viditeľné ružové pruhy v strede a na okrajoch.

Calathea rufibarba

Názov tejto kalathyy sa prekladá ako „červeno-fúzatý“. Dostala ju kvôli prítomnosti svetločervenej pištole na spodnej strane plachty. Zdobia stopky. Listy majú homogénnu zelenú farbu bez vzoru, na okrajoch mierne zvlnené. Kvitne žlté alebo oranžové.

Odrody červeného brady Calathea boli chované. Napríklad Wavestar alebo Blue Grass. V prvej triede je spodná časť listu natretá fialovou.

Calathea zdobené alebo Ornata, Sanderiana (Calathea ornata)

Miniatúrna kalathea, ktorej výška nepresahuje 30 cm. Kvetenstvo bielych alebo fialových sandárov chváli veľmi dlhé (až 30 cm) stopky.

Kvetový význam

Calathea je kvetina, ktorá je symbolom rodinného šťastia. Znamenie hovorí, že jej vzhľad v dome je schopný priniesť harmóniu akejkoľvek únii, pretože preberá všetky negatívne údery. Povera tiež tvrdí: táto rastlina prispieva k stanovovaniu správnych cieľov a ich ľahkého dosahovania.

Ako transplantovať kalathea

Calathea je tiež známa v ázijskej praxi Feng Shui. V ňom má táto rastlina spojenie so Slnkom a Marsom. Sú to ohnivé planéty, takže kvetina má otepľovací efekt. A pre duše domácností a pre ich telá - verí sa, že kalathea v dome dokonale bojuje proti podchladeniu a prechladnutiu.