Návrh

Neskorá bieloruská hruška: opis odrôd, výsadba a pravidlá starostlivosti


Zimná hruška odrody Belorusskaya Late bola chovaná chovateľmi Výskumného ústavu pre ovocinárstvo v Bielorusku. Podrobný opis uvádzajú autori odrody Mikhnevich N. I., Myalik N. G., Kovalenko Yu. K. „Belorusskaya Late“ je zaradený do štátneho registra výsledkov chovu. Odrodové ukazovatele charakterizujú túto odrodu ako optimálnu pre Bielorusko a umožňujú pestovať túto hrušku v podmienkach záhradkárstva v severozápadnom a strednom regióne našej krajiny.

Opis stupňa

Rastlina so strednou rastovou silou, so zaoblenou a dosť hustou korunou. Hlavné výhonky sa odchyľujú od stonky ovocného stromu v takmer pravom uhle. Rast pobočiek rastie. Rastlina prináša ovocie na jednoduchých aj zložitých pažítkach.

Vetvy jeleňovho typu, stredne silné, svetlo hnedé, s pubescenciou a veľkým počtom malých šošovíc. Obličky malých rozmerov, ohýbaného typu, kónického tvaru, bez puberty. Listy sú malé, podlhovasté, eliptické, s jemne vrúbkovanými, zvlnými hranami, ktoré sa nachádzajú na krátkych a dospievajúcich stopkách.
Veľké a biele kvety sa skladajú z atraktívnych oválnych lístkov.


Plody strednej veľkosti, s hmotnosťou nie väčšou ako 125 g, široký, tradične hruškovitý, stredne jednotný, potiahnutý matnou, drsnou, so svetlohnedou bodkovanou vzorkou pokožky. Hlavné zafarbenie v štádiu odstrániteľnej zrelosti je zelené, ktoré sa postupne stáva oranžovo-žltým. Krycie sfarbenie je hnedočervené alebo červenkasté.

Biela, nie príliš hustá dužina má veľmi jemnú, mastnú a šťavnatú štruktúru. Chuť dobre. Buničina sa vyznačuje kyslou sladkou, osviežujúcou chuťou. Zber sa uskutočňuje v septembri. V závislosti od technológie skladovania je plodina dobre zachovaná až do polovice jari. Je dôležité si uvedomiť, že „Bieloruské neskoré“ sa vzťahuje na kategóriu čiastočne samonosných odrôd, Preto sa na zvýšenie produktivity odporúča vysadiť aj Bere Loshitskaya a Oily Loshitsky. Vďaka vysokej poľnohospodárskej technológii môžete dosiahnuť priemerný výnos 155 - 165 kg / ha.

Hrušky: výber odrôd

Pravidlá vykládky

Sadenice hrušiek sa musia pestovať v dobre osvetlených oblastiach, ktoré si zachovajú vysoké výnosy a obsah cukru v zrelom ovocí. Hrušky neznášajú stagnáciu vlhkosti, preto sa v oblastiach, kde existuje vysoké riziko zaplavenia plantáží, odporúča sadenice ovocných rastlín pestovať na umelo vytvorených kopcoch alebo pomocou vysoko kvalitného odtoku. Optimálna hladina podzemnej vody by mala byť najmenej dva metre.

V prípade pestovaných hrušiek je vhodné odkloniť oblasti zastúpené piesočnatým, chernozemom, ílovitými alebo piesočnatými pôdami so slabou kyslosťou pri pH 5,6 - 6,0. Sadenice hrušiek by sa nemali pri výsadbe na trvalom mieste pochovať a koreňový krk mladej rastliny by mal stúpať asi 5-7 cm nad zemou. Pri výsadbe výsadbového materiálu otvoreným koreňovým systémom je potrebné odstrániť asi 90% celého lístia. Maximálna ochrana koreňového systému vám umožňuje zrýchliť a zlepšiť mieru prežitia rastlín vysadených na otvorenom priestranstve.

Výsadbová schéma sadeníc hrušiek sa musí vyberať na základe typu a úrovne vývoja zásob. Rastliny pestované na vysokých podnožiach potrebujú plochu na kŕmenie s plochou najmenej 20 - 25 metrov štvorcových. Sadenice v priemerných zásobách s vysokým rastom sa vysádzajú s ohľadom na kŕmnu plochu 11 metrov štvorcových.

Je veľmi dôležité vykonať predbežné vyťaženie pôdy v oblasti určenej na pestovanie hruškových plantáží. V procese vykopávania by sa všetky buriny a zvyšky rastlín mali odstrániť z miesta, po ktorom sa pripravia vykladacie jamy. Organické hnojivo vo forme konského humusu alebo humusu, ako aj superfosfát, síran draselný alebo drevný popol a dusičnan amónny by sa mali umiestniť do výsadbovej jamy.

Ako zasadiť hrušku

Funkcie starostlivosti

V prvom roku po vysadení sadenice hrušiek na trvalom mieste je žiaduce odstrániť všetky kvety, ktoré umožnia rastline získať silu pre následné rodenie. Ďalšiu starostlivosť o ovocné plodiny tvoria tieto činnosti:

  • na jar sa dusičnan amónny pridáva do pôdy v množstve 15 - 25 g alebo močovina v množstve 10 - 20 g na každý meter štvorcový výživnej oblasti;
  • v lete môžete použiť superfosfát v množstve 40 - 60 ga fosforitú múku v množstve 30 - 40 g na každý štvorcový meter výživnej oblasti na kŕmenie hrušiek;

  • na jeseň, keď sa pripravujú ovocné plantáže na zimu, sa orovnávanie vykonáva komplexnými hnojivami bez prítomnosti zložiek obsahujúcich dusík;
  • odporúča sa zalévať hrušky týždenne, pričom na každú dospelú rastlinu sa vynakladá približne jeden vedierko vody;
  • posledné zavlažovanie vodou sa odporúča vykonať v poslednej dekáde augusta, čo zabráni rastovým procesom v výhonkoch a minimalizuje riziko zníženia zimnej tvrdosti ovocných porastov.

Napriek dostatočnej zimnej odolnosti musí byť mladá hruška chránená pred silnými mrazmi mulčovaním kmeňa kmeňa humusom koní. Je vhodné zabaliť stonku rastliny krycími materiálmi. Hlavné prerezávanie hrušiek by sa malo vykonávať každoročne, skoro na jar, pred otvorením púčikov.

Najlepšie odrody na pestovanie v Bielorusku

Najsľubnejšie, najlepšie pre pestovanie v pôdnych a klimatických podmienkach sú odrody hrušiek, ktoré sa vyznačujú vysokou a pravidelnou produktivitou, vysokou obchodovateľnou a chuťovou kvalitou ovocia, dostatočnou udržiavaním kvality a odolnosti voči chorobám, vhodnosťou na prepravu a tiež relatívnou nenáročnosťou pri odchode a kultivácii.

akosťDoba zreniaOvociemäsorastlina
"Peter"Hruška zrelých plodín.Zeleno-žlté zafarbenie s hmotnosťou až 130 - 135 gKrémová farba, jemná a šťavnatá, poloolejovitá, sladká a kysláStredná vrstva, s výťažkom až 30 kg, sa rodí 3-4 roky
"Katedrála"Raná odroda so slušným a stabilným výnosom.Zeleno-žltá farba so slabou rozmazanou červenou stranou, s hmotnosťou do 110 - 115 gSladkokyselé, biele, stredne husté, jemné, poloolejové, s jemným zrnom, šťavnatéRelatívne stredne veľké, s vysokou zimnou odolnosťou a odolnosťou proti poškodeniu chrasty
"Academic"Odroda v polovici sezóny s vysokou produktivitou.Zelené sfarbenie, s hmotnosťou do 240 - 255 g, s výrazným červenanímDostatočne silné, s charakteristickými príjemnými, vínovo sladkými tónmi, šťavnatéRastlina je odolná proti chrastavitosti, vykazuje výnos 50 kg, skoré rodenie
"Otradnoe"Skoropodny a odolné proti chrastavitosti, v polovici sezóny udržiavajú rýchlosť odrody.Zelenkasté škvrny, atraktívne, s červeným rozmazaným červenaním na povrchuŽltkastobiela, kyslá sladká chuť, bez arómy, nie príliš šťavnatá a hustá, s jemným zrnomStrom s vysokou zimnou otužilosťou, produktivitou do 30 - 45 kg, vyrastie po 3-4 rokoch
"Potapov"Strednodobé dozrievanie.Žltá s výrazným červeným začervenaním, s hmotnosťou až 145 - 155 gJemná a šťavnatá, osviežujúca, so sladkokyslou, mierne kyslou chuťou.Odolné voči zimám a odolné voči závažným hubovým chorobám sa objavuje v piatom roku
"Space"Zber úrody so strednou splatnosťou.Zelenkastožlté sfarbenie tmavými bodkami s hmotnosťou 100 až 105 gBiele, jemnozrnné a kamenisté, sladkéPiaty rok sa rodí vysoko výnosný a mrazuvzdorný strom s dobrou úrovňou odolnosti voči chorobám

Odporúčania a recenzie záhradníkov

Podľa domácich záhradkárov, hruška "Belorusskaya Late" netoleruje nedostatok vlhkosti, sto obzvlášť výrazné v mladom veku. So znížením počtu plodov dávením vaječníkov je možné zvýšiť hmotnosť ovocia a odstrániť zaťaženie z vetiev, čo je obzvlášť dôležité vo veľmi produktívnych rokoch.

Ako prerezávať hrušky

Väčšina záhradkárov opisuje odrodu bieloruského neskorého ako „pracovný kôň“ s vysokou produktivitou, nenáročnosťou a dlhou životnosťou. Chuť je vynikajúca, s mierne výraznou kyslosťou a po úplnom dozretí získa mäso charakteristickú olejnatosť a stáva sa veľmi chutnou. Medzi výhody patrí okrem iného nedostatok výšky, čo uľahčuje starostlivosť o ovocné plantáže a zber úrody.