Tajnosť

Jazyk kvetiny svokry: populárne odrody a technológia domácej starostlivosti


Jazyk svokry - to je názov izbovej rastliny, ktorá je populárna medzi domácimi pestovateľmi kvetov, ktorá spája nenáročnosť v starostlivosti a dekoratívnosti a je tiež skvelá na kultiváciu doma. Nie všetci záhradníci vedia, že vedecký názov tohto kvetu halového kvetu je Sansevieria alebo Sansevieria.

Botanický opis

Domovinou sansavieri sú tropy Ázie a Afriky. Ľudia majú aj názvy „hadí koža“, „bajonetová rastlina“ alebo „šťuka z hríbov“. Nenáročný a veľmi mrazuvzdorný izbový kvet môže byť zastúpený v dvoch variantoch:

 • pomerne vysoká a vzpriamená rastlina s dlhými kopijovitými listami;
 • dekoratívna, pomerne poddimenzovaná plodina s krátkymi listami, ktorá tvorí ružicu.

V závislosti od druhu môže byť lístie zelené, sivozelené alebo tmavozelené. Tvar je listový alebo takmer valcovitý. Rastlina môže mať široké biele alebo zlatožlté pruhy, ako aj priečne svetlozelené pruhy, červenkasté okraje alebo mramorovo sivozelené vzory. Dekoratívne kultúry kvitnú pomerne atraktívne. Kvety sú voňavé, ružovkasté, zelenkavo biele alebo snehobiele. Kvitnúce na jar, nie príliš dlho.

Jazyk svokry: ako sa starať

Populárne odrody rastlín

Interiérová ozdobná kultúra z rodiny Draceneovcov z rodu Sansevieria sa pestuje v kancelárskych priestoroch aj doma. Takmer všetky odrody tejto rastliny majú dostatočnú odolnosť proti nepriaznivým vonkajším faktorom.a starať sa o domácu kultúru je veľmi jednoduché. Ale len niektoré odrody a formy sú obzvlášť obľúbené u amatérskych záhradníkov.

Názov triedyCharakteristiky rastlínOdrôdové odrody
Laurenti (Laurentii)List je umiestnený vo vertikálnom smere a okraj listu má charakteristický a veľmi jasný žltý pás rôznych šírokNajbežnejšia a najpopulárnejšia odroda používaná ako pôvodca iných kultivarov
Sensation BantelCharakteristickým znakom je prítomnosť bieleho zafarbenia pozdĺžnych pruhov, ktoré sa striedajú s tmavozelenými pruhmi. Listy sú rovné a tuhé, stredne vysoké. Na listoch sa môžu nachádzať široké zelené pruhy a priečne línie.Táto odroda sa vyznačuje veľmi pomalým rastom a rozvojom vzdušnej časti a koreňového systému.
"Hanni" (Hahnii)Rastlina sa vyznačuje tmavo zelenými, krátkymi, zakrivenými listami, ktoré vytvárajú vázovitú ružicuOdroda bola získaná počas vojnových rokov ako výsledok šľachtenia Laurentii
Golden HahniiListovú ružicu predstavujú zakrivené krátke listy tmavozelenej farbyCharakteristickým odrodovým znakom sú nepravidelné pozdĺžne pruhy žltého sfarbenia a pomerne pomalý rast
Silver Hanney (Silver Hahnii)Lístie strieborno-šedo-zelené s prítomnosťou fuzzy priečnych pruhov a tmavých okrajov na okrajiOdroda bola získaná pred viac ako 50 rokmi ako výsledok šľachtiteľskej práce s odrodou Hahnii
"Futura" (Futura)Má dosť široké a krátke listy, s pomerne tenkým žltým pruhom.Táto odroda je úplne nová, ale už obľúbená u domácich pestovateľov kvetín.
Nelson (Nelsonii)Tmavo zelené lístie má zamatovo lesklý vzhľad a rastie úplne zvisle. Početné lístie je relatívne krátke a silné, zhromaždené v soketeOdroda patrí do kategórie pomaly rastúcich rastlín a odrodové charakteristiky sa zachovávajú až po rozdelení podzemku
Kompaktný (Compacta)Stredná časť lístia je veľmi tmavá so žltým okrajom. Táto odroda sa vyznačuje tendenciou krútiť sa, čo pozitívne ovplyvňuje jej dekoratívnosť.Táto odroda má podobný vzhľad ako Laurenti a hlavné rozdiely sú v tvare a veľkosti listov.

Domáca starostlivosť

Pri pestovaní materinského jazyka v interiéri je dôležité dodržiavať tieto pomerne jednoduché odporúčania:

 • v lete je štandardná izbová teplota vhodná na pestovanie sansevieria, ale v zime rastlina potrebuje chladný režim na úrovni 14-16 ° C;
 • minimálny teplotný režim, ktorý vydrží izbová teplota, je 10 - 11 ° C;
 • dekoratívna kultúra patrí do kategórie fotofilných, ale je lepšie používať jasné a rozptýlené osvetlenie;
 • je dovolené pestovať okrasnú rastlinu so zeleným listnatým listom za svetlého tieňa;
 • na zachovanie dekoratívnosti pestrých odrôd je potrebné umiestniť rastlinu bližšie k priamemu slnečnému žiareniu;
 • v zime je optimálne umiestniť kvetináč alebo kvetináč na okná východu alebo západu;

 • na oknách orientovaných na juh môže byť potrebné zatienenie rastlín počas obzvlášť teplých a slnečných letných dní;
 • zavlažovacie opatrenia by mali byť dostatočné a pomerne hojné od začiatku jari do polovice jesene;
 • v zime by sa napájanie malo čo najviac obmedziť a malo by sa produkovať približne dvakrát mesačne, presne pod koreňom rastliny;
 • kategoricky sa nesmie dovoliť vstup vody do centrálnej časti odtoku z listov, čo často vedie k rozpadu vzdušnej časti kultúry;
 • vo fáze aktivácie rastových procesov sa vykonáva hnojenie tekutými hnojivami určenými na pestovanie izbových rastlín;
 • dekoratívna kultúra sa musí kŕmiť mesačne, ale štandardná dávka sa musí znížiť presne o polovicu.

Rastlina má dostatočnú odolnosť proti nepriaznivým podmienkam a nie je potrebné ju postrekovať. Aby sa však zachoval dekoratívny a atraktívny vzhľad, prach sa z listov systematicky odstraňuje navlhčenou špongiou. V lete je možné kvetináč s rastlinou vytiahnuť na balkón, lodžiu, ako aj na krytú terasu alebo verandu.

Ako transplantovať tchánsky jazyk

Transplantačná technológia

Podľa potreby sa na jar vykonáva transplantácia kvetov. Rastlina by mala byť transplantovaná, ak ozdobná kultúra rastie a potrebuje väčšiu kvetináč. V procese transplantácie je možné uskutočňovať rozmnožovanie kultúry delením podzemku.

Pri opätovnej výsadbe sa môže použiť akákoľvek úrodná a pomerne ľahká pôda. Hrniec musí mať kvalitné drenážne otvory. Na dne kvetináča nalejte drenáž. V posledných rokoch skúsení záhradníci pri pestovaní strelca používajú hydroponiu.

Propagačné funkcie

Šírenie jazyka svokry sa môže uskutočniť na jar alebo v lete vegetatívnymi metódami, ktoré sú rozdelené na odnože alebo listnaté odrezky. Varigatata a ďalšie jednotlivé odrody jazyka svokra, aby sa zachovali odrodové znaky, je potrebné propagovať výlučne oddenkovým oddeľovaním, v ktorom je na každej dividende bod rastu a listová ružica. Pri správnom zakorenení sa vytvorí niekoľko nových výhonkov s listami.

Pri rozmnožovaní listovými odrezkami musí byť leták prerezaný na samostatné fragmenty, suší sa pri izbovej teplote a dolná časť sa spracuje prípravkom Kornevin, potom sa pár centimetrov prehĺbi do čistého a mierne navlhčeného stredne zrnitého piesku. Zakorenenie sa uskutočňuje pri teplote v rozmedzí 20 - 25oC. Proces zakorenenia trvá niekoľko mesiacov a končí rastom mladých výhonkov.

Hlavné choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia zriedkavo infikujú Sansevier, a ak sú poškodené, mali by ošetrovať okrasnú rastlinu systémovým insekticídom „Aktara“ alebo „Dôverca“. Hlavné problémy vznikajú pri koreňovej alebo listovej hnilobe po zosilnenom zalievaní.

Rovnaký problém vzniká pri pestovaní plodín na príliš hustej a ťažkej pôde alebo pri nedostatočnom odvodňovaní. Znečisťovanie pôdy pri zníženej teplote a zatienení je obzvlášť nebezpečné. Okrem zhnitých listov môžu trpieť aj škvrny, čo spôsobuje, že rastlina nie je natretá a neatraktívna.

Nenápadná rastlina: jazyk svokry

Môžeme teda vyvodiť záver, že všetky druhy sansevieria vhodné pre kvetinárstvo v interiéroch sú nenáročné dekoratívne rastliny, ktoré sú ideálne na pestovanie ako jediná rastlina a na výrobu veľkolepých kvetinových kompozícií. Veľkou výhodou tejto dekoratívnej kvetiny v porovnaní s inými izbovými rastlinami je jej odtieňová tolerancia, ako aj jej schopnosť veľmi dobre rásť a rozvíjať sa v kompozíciách vytvorených na základe iných sukulentov alebo bežných izbových rastlín.