Inštrukcia

Druhy plesní na uhorkách a opatrenia na ich prevenciu


Záhradníci často čelia tvrdému plaku, ktorý ovplyvňuje úrodu uhoriek. Aby sa predišlo plesniam v skleníku uhoriek, je dôležité zaoberať sa rizikovými faktormi choroby a zistiť, ktoré metódy zvládania hniloby sa považujú za účinnejšie.

Prečo sa môžu výhonky uhoriek tvoriť v skleníkových podmienkach?

Skleníkové podmienky umožňujú nielen vysoké výnosy a dlhé plodnice, ale sú tiež priaznivým prostredím pre výskyt plesňových infekcií.

Pre normálny vývoj kultúry uhoriek, zvýšenej vlhkosti vzduchu a konštantnej pôdnej vlhkosti je potrebné udržiavať správny teplotný režim.

Najčastejšie je výskyt kazu spôsobený týmito faktormi:

 • sú porušené optimálne podmienky pre mikroklímu potrebné pre rast a vývoj výhonkov;
 • zahustené plodiny;
 • náhle zmeny teploty;
 • častá vlhkosť pôdy pomocou studenej vody;
 • zanedbanie potreby dezinfekcie skleníka a pôdy;
 • porušenie funkcie vetrania;
 • vysoká vlhkosť vzduchu;
 • nedostatok živín potrebných pre rast a vývoj výhonkov;
 • malé množstvo ultrafialových lúčov;
 • poškodenie plodín spojené so zvieraním alebo prerezávaním výhonkov.

Aká forma sa stane

Pleseň je špeciálny druh rýchlo rastúcich húb, ktoré tvoria veľké kolónie, ktoré sa šíria cez stonky, listy a plody uhorky. Jeho vzhľad výrazne znižuje plodnosť a po uplynutí času zasiahnuté fragmenty výhonkov vymiznú, čo vedie k úplnému vymiznutiu kríka.

Aby sa zabránilo hromadnej smrti plodiny, je dôležité mať zručnosti na rozpoznávanie prvých príznakov choroby.

Existujú tri druhy plesní: biela, sivá a čierna. Plesňová infekcia vstupuje do rastlinnej kultúry cez korene, kde sa aktívne množi, upcháva jej cievy a uvoľňuje toxické látky. Plak na stonkách, listových častiach a plodoch rastliny naznačuje dozrievanie spór plesní na ďalšie šírenie. V mimosezóne môžu byť patogény dlhodobo v zemi.

Biela pleseň

Hlavným dôvodom výskytu je zmena nevyhnutnej mikroklímy, ku ktorej dochádza v dôsledku nedodržania podmienok zavlažovania, ako aj porúch výmeny vzduchu.

Ochorenie sa zisťuje vyšetrením bazálnej časti, vytvára sa hlien pokrytý bielym nadýchaným povlakom, ktorý je vizuálne pripomínajúci bavlnenú vlnu. Potom sa začnú objavovať viditeľné pečate, podobné bielym hráškom, ktoré stmavnú na čiernu. Po určitom čase huba pokryje celú rastlinu v rôznych vegetatívnych štádiách, začína sušenie stoniek a prudký pokles výnosu, po ktorom nasleduje odumretie plodov.

Je oveľa ťažšie si všimnúť bielu hnilobu, ktorá sa objavuje vo vnútri stonky, ale môžete vidieť sekréciu hlienu na stonkách a plodoch spôsobenej šíriacou sa hubou.

Včasné opatrenia prijaté na boj proti infekcii vyvolávajú šírenie huby na zdravé fragmenty rastlín, po ktorých nasleduje prechod na susedné kríky.

Plesne biele huby môžu prežiť v skleníkovej pôde až osem rokov.

Sivá forma

Šedá hniloba, ktorej baktérie žijú v pôde a na stavbe skleníka, pokračuje v pestovaní uhoriek so slabým vetraním, čo vedie k zvýšenej vlhkosti vzduchu a vytvára skleníkový efekt.

Infekcia vstupuje do rastliny prostredníctvom koreňového systému na miestach, kde je hlinená hrudka príliš hustá. Prvé známky výskytu šedej hniloby sú výskyt sivého plaku a vlhkých čiernych bodiek, ktoré rastú na stonkách, ovocí a listoch. Výsledkom je, že rastlina vädne, stonky sú biele, plesne pokryté ružovým alebo bielym kvetom. Krík zomrie a plody sa stanú nevhodnými na spotrebu.

Čierna pleseň

Najčastejšou chorobou sadeníc uhoriek, ktorá rýchlo prechádza z chorej rastliny na zdravú. Hlavným dôvodom vzhľadu je vysoká vlhkosť pri zvýšených teplotách.

Prvé príznaky čiernej plesne sa dajú celkom jednoducho určiť - tmavošedý povlak s fialovým odtieňom, ktorý sa rýchlo šíri cez formy kríkov na infikovaných miestach. Počiatočné poškodenie ovplyvňuje spodné listy, na ktorých sa objavujú hrdzavé škvrny, podobné popáleninám. Šírenie a zlučovanie škvŕn spôsobuje ničenie rastlinných tkanív, neskôr kríky vyschnú. Výrazným príznakom infekcie je výskyt hnedého okraja v mieste klesajúcej časti rastliny.

Ochorenie má latentné obdobie až 5 dní. Stáva sa to v čase, keď je vzduch v skleníku ochladený na 10 stupňov a huba prechádza do pokojovej fázy.

Účinné metódy kontroly v skleníku a skleníku

Akákoľvek forma plesne je infekcia, ktorú spôsobuje huba, takže metódy kontroly sú rovnaké.

Spracovanie skleníkov

Rozpad sadeníc uhoriek môže byť vyvolaný technickými charakteristikami materiálu, z ktorého je skleník vyrobený. Rastliny pestované v skleníkoch sú teda menej náchylné na plesňové infekcie ako rastliny pestované pod vrstvou filmu alebo polykarbonátu. Tento faktor sa vysvetľuje skutočnosťou, že plastový film, rovnako ako plast, môže vyvolať tvorbu kondenzátu vo vnútri skleníka, čím vytvára priaznivé prostredie pre rast húb. Preto je potrebné na jar pred výsadbou sadeníc uhoriek vykonať kvalitnú dezinfekciu skleníka, na ktorého stenách môžu žiť spóry húb. Horná časť sa postrieka 5% roztokom formalínu. Vonkajšia časť je umytá horúcou vodou a zvnútra sú steny ošetrené chlórom alebo karbokaciou.

Dezinfekcia pôdy

Spracovanie pôdy sa začína na jeseň. Po konečnom zbere sa zvyšky rastlín a zvyšky úplne odstránia z povrchu pôdy.

Pôda sa obhospodaruje jedným z týchto spôsobov:

 • tepelná metóda bez použitia pesticídov sa považuje za najnáročnejšiu, pretože pôda sa zahrieva do hĺbky najmenej 30 centimetrov pri teplotách od sedemdesiatich stupňov;
 • ošetrenie pôdy antibiotikami a ich ďalšie zmrazovanie je biologická metóda;
 • Chemická metóda dezinfekcie Zeme nastáva pomocou fumigačných prípravkov. Toto ošetrenie pôdy je možné iba na teplom teréne.

Po dokončení spracovania sa skleníková pôda prevráti a nechá sa až do ďalšej sezóny.

Pred jarnou výsadbou sadeníc sa pôda opäť vykopáva popolom alebo uhlím. Okrem toho je zem nasýtená hnojivami a stopovými prvkami užitočnými pre rastliny.

Inventár a kontajnery sa upravia koncentrovaným roztokom chlóru, skleníkové cesty sa postriekajú rovnakým roztokom.

Osivo

Infekcie umiestnené priamo na povrchu semien uhoriek môžu byť tiež zdrojom choroby. Aby sa zabránilo ďalšiemu vývoju baktérií, sadivo sa pred pestovaním sadeníc ošetrí.

Spôsoby, ako usmrtiť baktérie:

 • semená sa namočia do silného roztoku mangánu pol hodiny;
 • peroxid vodíka sa zahreje na 40 stupňov, potom sa do neho pripravia semená, ktoré sa úplne ponoria do kvapaliny na dobu 5 až 7 minút;
 • na to, aby sadenice tolerovali bezbolestné zmeny teploty, je potrebné kalenie materiálu semien. Aby ste to dosiahli, striedajte expozíciu semien v miestnosti s ďalším stvrdnutím v chladničke, proces sa niekoľkokrát opakuje.

Metódy na kontrolu šírenia plesní na výhonkoch uhoriek

 1. Po zistení prvých príznakov plesní by sa kríky mali postriekať zmesou Bordeaux alebo oxidom medi, dobre vetrať s prudkým poklesom vlhkosti, na chvíľu zastaviť zalievanie a postihnuté časti rastlinnej plodiny odstrániť.
 2. V čase, keď sa choroba rozšírila na niekoľko kríkov rastúcich v skleníku, sa vnútro skleníku premyje koncentrovaným mydlovým roztokom a potom sa postrieka roztokom manganistanu draselného. Po spracovaní návrhu skleníka sa uhorky postriekajú roztokom látky „Fitosporin-M“. Miesta rezov chorých častí rastlín sú rozmazané pastou s prídavkom fungicídnych látok.

Choroby uhoriek v skleníku (video)

6 tipov na všetky choroby uhoriek (video)

Vzhľadom na závažnosť plesňových infekcií a rýchlosť ich šírenia je najlepším spôsobom, ako bojovať proti plesniam, vykonávať preventívne práce včas, dodržiavať tepelný režim a udržiavať konštantnú vlhkosť vzduchu.

Bohatá úroda!