Tipy

Jedlé huby Ukrajiny: charakteristika druhov, miesta zberu


V prírodných podmienkach rastie obrovské množstvo jedlých aj jedovatých húb, z toho asi osemdesiat druhov sa nachádza na Ukrajine. Veľké otravy a črevné poruchy môžu spôsobiť nejedlé a jedovaté alebo potenciálne nebezpečné huby, ktoré patria medzi dvadsať najbežnejších druhov. Sezóna tohto roka sa stala jednou z najhorších húb a zber plodníc v ukrajinskom počasí nám umožňuje vykonávať až do posledných jesenných dní.

Jarné jedlé druhy v oblasti Luhansk

Najskoršie jarné huby sa objavujú na Ukrajine v marci. Aby ste vedeli, ktoré huby by sa mali zbierať na jar a ktoré jedlé druhy rastú na území Ukrajiny, musíte sa v encyklopédii húb zoznámiť s ich menom a popisom.

Malo by sa to poznamenať že hlavná skupina jedlých odrôd sa objaví v lese ihneď po roztopení snehu a pôda sa zahrejehromadný zber sa však uskutočňuje v máji.

názovhlavanohamäso
Náhorná plošina alebo arašidLievik alebo nepravidelné nahnedlé zafarbenie širokými a zriedkavými doskamiHnedo-sivé alebo ružovo-hnedé sfarbenieHustá, biela, s príjemnou vôňou
Hliva ustricováOtvorený typ, biely až hnedastýKrátke, mierne ohnuté, prilepené na drevoRôzne odtiene sivej alebo tmavej farby, so špecifickou vôňou
Lučné hubyTenké lamelárne huby s ľahkým gaštanovým alebo bradavým klobúkomTenké, stredne vysoké, jednofarebné s klobúkomBiele zafarbenie, má príjemnú vôňu z húb, bez chuti
Pláštenka GolovachHruška v tvare hrušky, pokrytá bielou a hladkou pokožkou, pri stlačení ľahko oddeliteľnáNa výživu sú vhodné iba mladé plodnice s elastickým a snehobielym mäsom.
Pichľavý pláštenkaOvocné telo má hruškovitý tvar, výšku nie väčšiu ako 10 cm, s charakteristickým šupinatým povrchom
Šampiňón alebo pechcherkaBiele alebo mierne nahnedlé sfarbenie, konvexný klobúk s hladkým alebo jemne šupinatým povrchomValcový, pomerne hustý a hrubý, s vekom mierne tenšíBiele zafarbenie ružovej farby na strihu má pomerne výraznú príjemnú vôňu
CoprinusKlobúk mladých jedlých vzoriek, ktorých tvar a veľkosť je podobná ako vajce, bielej, šedej alebo oranžovej farby, hladkého alebo šupinatého povrchuRelatívne vysoký a tenký, belavý-oranžový, dutý typNajmladšie exempláre s dužinou s výraznou hubovou arómou sú vhodné ako potrava.

Na jar sú také huby čiapky, ako sú hnedé hríbiky, motýle a ryšavky, veľmi málo a ich masívne obdobie plodenia sa vyskytuje častejšie v prvej dekáde leta.

Jarné huby: zber

Nepožívateľné a jedovaté jarné odrody

Spolu s jedlými druhmi v lesných a parkových oblastiach, pozdĺž ciest, ako aj na lúkach a okrajoch lesov, na jar sa objavia prvé nejedlé a jedovaté huby.

názovDistribúcia na UkrajineFunkcie a hlavné rozdiely
Bledá muchotrávkaTakmer všadePrítomnosť charakteristickej vejcovitej expanzie na spodnej časti stopky, z ktorej rastie ovocné telo bledej muchotrávky.
Lietajte agarickyAmanita muscaria červená, zelená, páchnuce, panter a biela sú rozšírené v oblastiach Zhytomyr, Chernihiv a KievNiektoré odrody sa dajú veľmi ľahko zamieňať s jedlými druhmi rusy a žampióny
Satanová hubaTo je bežné najmä v lesostepnej zóne a PolesieSfarbenie hladkého a zamatového klobúka sa môže pohybovať od belavej alebo špinavej šedej až po bledú olivu. Dužina na strihu sa môže sfarbiť do modra alebo do červena
Entoloma jedovatéTento druh je najrozšírenejší v celej Karpatskej oblastiJedlé druhy, ktoré sa podobajú tejto jedovatej hube, prakticky chýbajú.
InocybeNa území Ukrajiny rastie niekoľko druhov, ale hnedá vláknina sa rozšírilaCharakteristická je prítomnosť nepríjemného zápachu a bieleho mäsa, ktoré nemení farbu rezu
Kužeľovitý cheatRozsiahla v Karpatoch, ako aj na území Poléz a v lesostepných zónach.Má vonkajšiu podobnosť so skutočným medovým agarikom
Tenké prasaTakmer všadePripomína jedlú odrodu - tučné prasa

Hubová mapa Ukrajiny

Najbohatšie miesto pre huby sa právom považuje za územie západnej Ukrajiny. V Karpatoch je to bežná huba, ktorá sa masívne rozrastá v bukových lesoch. V ihličnanoch rastie veľké množstvo kuriat. Obzvlášť populárne medzi milovníkmi pokojného lovu sú pohoria Beskydy.

Väčšinu východu Ukrajiny predstavujú stepi, ale tu na hranici s Doneckom, Charkovským a Luganským regiónom nájdete na začiatku jari veľké množstvo jedlých húb. Hubári navštevujú región Dnipropetrovsk a Poltava nie príliš často, ale dobrú úrodu môžete zobrať v blízkosti osád „stráže“ a „Orlik“. Práve tu rastie veľké množstvo jedlých húb reprezentovaných medovými hubami, olejmi, liškami a hríbmi.

Od skorej jari v Polesie si môžete vybrať úplne prvé huby, ktoré sú rýchlo nahradené vlnou masla, rusula, medovej agariky, liškami a hríbmi. Hubári tiež navštevujú severné lesy nakonfigurované na zber húb a húb. Najbezpečnejším z hľadiska životného prostredia je územie západnej časti Polesie. Milovníkom masla odporúčame navštíviť lesné oblasti južnej Ukrajiny, Chersonu, Mykolayivu a Odesy a každý rok v krymských horách zbierajú hnedé hľuzy, červenohnedé a duba.

Huby v Kyjeve: odrody

Najobľúbenejšie huby medzi znalcami „tichého“ lovu:

 • V blízkosti obce "Klavdievo" Borodyansky oblasti;
 • Obec Staroe v oblasti Borispol;
 • obec „Dymer“, obec „Lyubimovka“ a obec „Bodenki“ Vyšhorod;
 • dediny "Yasnogorodka" Makarovsky okres;
 • dedina „Rokitnoye“ v okrese Rokitnyansky
 • obec "Komarovka" okr. Ivankovo.

Okolie dedín Oriv, Oryavchik, Tukhlya a Grebennoy sú tiež dobrým miestom pre pokojný lov, zatiaľ čo v oblasti Ivano-Frankivsk je možné odporúčať Mikulichin a Yablunitsa. Verí sa, že väčšina jarných húb vo Ľvove sa môže zbierať v blízkosti dedín Dubina, Skhidnitsa a Slavske, ako aj v dedine Likhobora pri vrchu Pikui. A prvé huby ošípaných by sa mali zbierať v blízkosti farmy Vines, v dedinách Markov a Krinitsa v okrese Monastyrsky a Stozhok alebo Ilovitsa v okrese Shumsky.

Tipy a triky

Dodržiavanie základných pravidiel a odporúčaní „tichého poľovníctva“ vám umožňuje nielen obohatiť stravu chutnými a zdravými hubami, ale aj poistenie proti použitiu nebezpečných druhov pre život a zdravie:

 • môžete si vyberať iba huby, v bezpečí ktorých je absolútna istota;
 • Huby si nemôžete kúpiť v bazároch, kde sa často predávajú plodnice, ktoré neprešli predbežným hygienickým vyšetrením;
 • nemôžete ochutnať žiadne surové huby vrátane jedlých;
 • červovité alebo silne zarastené plodnice sa nemôžu zbierať a jesť;
 • povinný výber húb s cieľom odmietnuť všetky pochybné exempláre;

 • je potrebné prísne dodržiavať zavedenú technológiu prípravy jedál z húb a predúpravy ovocných telies húb;
 • Do stravy pre staršie osoby, deti v predškolskom a základnom školskom veku, tehotné a dojčiace ženy, osoby s chronickými ochoreniami gastrointestinálneho traktu, ako aj obličky alebo močový systém nezahŕňajte žiadne jedlá z húb;
 • s prvými príznakmi otravy musíte okamžite vyhľadať pomoc od lekárskych organizácií.

Hubárčenie v oblasti Sumy

V posledných rokoch, stále viac a viac na Ukrajine, populárnej a nie príliš komplikovanej, sa z hľadiska technológie pestovania uskutočňovalo umelé pestovanie rôznych druhov jedlých húb, čo umožňuje získavať nielen chutné a zdravé, ale aj absolútne ekologické výrobky z húb.