Rastliny

Baklažán "Epic f1": charakteristika odrody a pravidlá pestovania


Baklažán "Epic f1" je relatívne nový hybrid, ktorý sa osvedčil v podmienkach záhradkárstva, ktorý má vysoký výnos a skorú úrodu. Táto skorá zrelá hybridná forma bola testovaná už roky, a preto bola spoločnosť Epic vysoko hodnotená vďaka svojmu vysokému výnosu, tvorbe krásneho ovocia s tmavo fialovou šupkou a jemnej, bielej bezškvarovej buničiny.

Charakteristika a opis odrody

Opis odrody Epic baklažán je zaujímavý Nielen pre obyvateľov leta, ktorí pestujú zeleninu pre svoju vlastnú spotrebu, ale aj pre amatérskych pestovateľov zeleniny, ktorí pestujú rastliny s cieľom ďalej realizovať úrodu:

 • zozbieraná úroda je ideálna na čerstvú spotrebu, ako aj na použitie pri spracovaní a konzervovaní;
 • ovocie má vynikajúcu chuť a veľmi vysoké komoditné vlastnosti;
 • ovocie dlhé 21 až 22 cm a priemer 8 až 10 cm;
 • v kaliche je pomerne vzácny cvok;

 • povrch oválneho kužeľa v tvare atraktívneho ovocia čierno-fialovej farby;
 • dužina je biela, príjemná, charakteristická pre záhradnú kultúru, chuť;
 • priemerná hmotnosť komoditného ovocia sa môže pohybovať medzi 220 - 230 g;
 • polorozpružené puzdro;
 • listy charakteristického zeleného sfarbenia, stredne veľké;
 • priemerné ukazovatele celkového výnosu v poľnohospodárskej praxi sú približne 5,8 - 6,0 na meter štvorcový.

Plodiny sú dlhé, bohaté, ale posledné plody sú väčšinou menšie a majú hrubšiu pokožku. Pôvodca tvrdí, že hybridná forma je nielen vysoko produktívna, ale má aj dobrú odolnosť proti porážke vírusu tabakovej mozaiky, čo je nepochybne zaujímavé pre záhradníkov, ktorí nie sú naklonení používať silné chemikálie na profylaktické účely.

Baklažán Epic F1: Úroda

Výsevné pravidlá

Obdobie deklarované autorom odrody Epik a potvrdené osobnou skúsenosťou domácich záhradníkov od objavenia sadeníc po hromadnú úrodu je asi dva mesiace, takže priame zasiatie semien do pôdy je možné v južných oblastiach našej krajiny.

V prípade baklažánu je nevyhnutné osivo pred výsevom ošetriť akýmkoľvek agens proti vírusovým, hubovým a bakteriálnym infekciám. Na tento účel sa najčastejšie používa ružový roztok na báze manganistanu draselného. Semená by sa tiež mali asi jeden deň podrobovať dennému namáčaniu v roztoku akýchkoľvek stimulantov.

Na území stredného Ruska by sa mala uprednostňovať sadba. Na pestovanie sadeníc baklažánu „Epic“ môžete použiť ako hotovú pôdu, tak aj samostatne pripravené pôdne zmesi:

 • humus so záhradnou pôdou a hrubým pieskom v pomere 2: 2: 1;
 • Kompost EM, záhradná pôda, rašelina a hrubý piesok v pomere 1: 2: 1: 1;
 • piliny s prídavkom záhradnej pôdy a nekyslej rašeliny v pomere 3: 1: 2.

Komplexné hnojivá sa musia pridávať do akéhokoľvek zloženia zmesí zeminy vyrobených samostatne. Úroveň kyslosti pôdy používanej na pestovanie sadeníc by mala byť v rozmedzí pH 6,5 - 7,2. Výsev baklažánu pre vysokokvalitné sadenice by sa mal vykonávať začiatkom alebo v polovici marca, Aby sa zabránilo takémuto javu, ako je zber sadeníc, je vhodné okamžite zasiať do jednotlivých sadeníc rašeliny.

Klíčenie semien baklažánu pri teplote 25 - 26 ° C sa pozoruje asi po niekoľkých týždňoch. Po výskyte hromadných výhonkov by sa mala zvýšiť teplota a osvetlenie. Podľa skúsených pestovateľov zeleniny je najlepšie kŕmiť sadenice baklažánu listovou cestou, pričom sa na tento účel používa veľmi slabý roztok komplexných hnojív. Takéto obväzy na listoch by sa mali robiť raz za dva týždne. Zavlažovanie sa vykonáva výlučne teplou vodou pri izbovej teplote.

Ako zasiať baklažán pre sadenice

Pestovanie a starostlivosť

Hlavnú starostlivosť o výsadbu epického baklažánu spočíva v pravidelnom obliekaní, zalievaní, plení a uvoľňovaní v súlade s nasledujúcimi odporúčaniami:

 • zvýšená potreba zavlažovacích opatrení sa vyskytuje vo fáze hromadnej tvorby ovocia;
 • na zavlažovanie by sa mala používať iba voda, ktorá zostala stáť a ohriata slnkom s teplotou 25 - 30 ° C;
 • počas zavlažovania by mal byť prúd vody smerovaný pod koreň rastliny, aby nedochádzalo k kvapkám kvapiek na vzdušnú časť záhradnej kultúry;
 • po zavlažovaní je povinné plytké uvoľnenie pôdy medzi radmi a odstránenie buriny z hrebeňov;
 • na minimalizáciu rizika vzniku pôdnej kôry sa môžu použiť hrebene kôry peelingu;
 • pri pestovaní v skleníku môže byť výška rastliny mierne väčšia, preto sa používa podväzok vzdušnej časti;
 • na dospelých, úplne formovaných kríkoch baklažánu, sa odporúča nechať najsilnejší, dobre rozvinutý výhonok a odstrániť bočné výrastky.

Preto sa „Epický“ baklažán môže skutočne odporúčať na pestovanie v zeleninových záhradách vo väčšine regiónov našej krajiny, kde rastlina vykazuje vynikajúce výsledky a kvalitné plodiny, keď sa pestuje v chránenom a otvorenom teréne.

Recenzie letných obyvateľov

Skorý zrelý hybrid Epik sa pestuje pomerne často na domácich a záhradných pozemkoch, čo je dané relatívnou jednoduchosťou pestovania a vysokou produktivitou bez ohľadu na chyby v starostlivosti a prítomnosť vonkajších nepriaznivých faktorov. Pri pestovaní sadeníc sú rastliny silné, silné a vzpriamené.

Mnoho malých fariem pestuje Epiku za účelom ďalšieho predaja, pretože atraktívne ovocie s dobrou chuťou je veľmi populárne a má dobrú spätnú väzbu od spotrebiteľa: plody sú veľké a lesklé, dužina nemá prakticky žiadne semená a nie je horká.

Baklažán: výsadba sadeníc

Malo by sa však pamätať na to, že v niektorých mimoriadne zriedkavých prípadoch je zaznamenaná tvorba deformovaného ovocia s prítomnosťou horkosti charakteristickej pre baklažán. Spravidla sa takáto plodina vytvára, ak sú rastliny v štádiu tvorby ovocia vystavené extrémnemu stresu vo forme režimu nízkej teploty, nedostatočného zalievania alebo nízkej úrovne osvetlenia. V tomto prípade sa plody formujú dostatočne pomaly, čo má za následok zmenu v ich štruktúre a tvorbu horkosti zo solanínu.