Inštrukcia

Opis: rôzne druhy a odrody, najmä domáca starostlivosť


Opis rodu (Episcia Mart), rodina Gesneriaceae, rád Iasperiflora, trieda Dicotyledonous. Mezofilné rastliny - uprednostňujú mierne teploty. V prírode rastú v stálezelených lesoch trópov strednej a južnej Ameriky. Ich obľúbené miesta sú terasy riek, tienisté rokliny, vlhké útesy a blízke vodopády.

Mraky, hmly, tropické sprchy a rozptýlené lúče slnka, absencia vetra sú zvyčajnými biotopmi rastliny. Majú dekoratívny význam. Ako krásne kvitnúca rastlina je súčasťou sortimentu mnohých kvetinových fariem na svete.

Opis zariadenia

Krehká bylina, trvalka. Stonka sa vyvíja so zvýšenými stolonmi. Rastlina, ktorá sa nachádza medzi kmeňom a koreňom (hypokotyl), rastie a ukladá živiny - vytvára sa hľuza hypokotylu.

Listy sú široké, dospievajúce, jednoduché, nediferencované, umiestnené oproti. Šťavnaté, s výrazným žilkovaním, rôzne sfarbené.

Kvety sú bisexuálne, veľké, päťčlenné. Kalich s päťlistou a nimbus v tvare zvona. Nachádza sa jednotlivo v pazuchách listov. V prírode sú červené kvety častejšie, menej často oranžové, žlté, ružové, modré.

Kvety v prírode opeľuje hmyz - motýle, včely, mory, ktoré medzi sebou distribuujú rastliny podľa druhov. Napríklad netopiere dávajú prednosť bielym a smotanovým kvetinám, hojne korenené nektárom a peľom. Nenechajte si ujsť krásny kvet kolibríka, ktorý sa živí nektárom. Vtáky milujú červené kvety, ktorých metla sa rovná ich zobáku.

Druhová diverzita

Druhové zloženie opisu nie je početné. Odroda odrôd bola získaná za účasti 3 druhov - Episciacupriata, E. lilacina Hanst, E. Reptans.

typypopis
Episcia cupriata (medená červená)Listy až 10 cm dlhé, zelené, olivové, strieborné, s hnedým lemom. Kvety sú žlté alebo červené, koruna môže byť oranžová, pohár je žltý. Miluje okolité svetlo
Episcia fimbriata fritschPopisuje Karl Fritsch. Listy sú oválne, tmavo zelené. Rastie do 20 cm Kvet je biely, do 4 cm, v strede bodkovaná žltohnedá škvrna
E.hispida (hirsuta)Stredný list listu je zreteľne zafarbený. Kvet do 5 cm, biela, fialová ružová v spodnej časti
E. lilacina HanstListy až 5 cm dlhé, s chrupkami, červeno-fialovým odtieňom. Veľké kvety
Nautilocalyx E. melittifoliaLila kvetina. Listy nie sú dospievajúce
E. reptansKvety sú červené, lemované. Vo svetle sa listy stávajú striebornými
E. suprinaKvety sú veľké, červené alebo ružové. Listy sú mierne dospievajúce, tmavo zelené. Strieborné žily sú výrazné
E. xsantha.Kvety sú žlté. Zelené hnedé listy
Alsobia dianthiflora. Opis je klinčekový.Pri záhradníctve na ampelovej pôde sa používa popínavá rastlina. Listy sú malé, zelené, s modrastobielym odtieňom. Kvety sú veľké, biele
A. punctataListy bez dospievania, zelené, nabrúsené. Kvety sú biele, s hnedou čipkou

K dnešnému dňu je známych 12 druhov rodu episcia.

Popis: Tipy na pestovanie

Katalóg najlepších odrôd

Farebné listy a elegantné kvety podľa opisu záhradníci nepozorovali. Vzniklo mnoho odrôd a hybridov.

druhyolisteniekvety
farbažilkovanie
Aloha mauna loaOlivovo zelenáVýrazné malinové žilyČervená, oranžová
VutternutRužovo zelená, perleťováČíre strieborné žilyJasne červená
Čokoládová smotanaHnedá so striebromReliéfna sieť, takmer leskláoranžový
Veselé mačiatkoTmavá čokoládaRužová perlaČervená, so žltým krkom
Vyblednutý nefritSvetlozelená farba nefrituPrúd striebornej farby pozdĺž žílČervená, oranžová
Sivá dámaOlivová s ružovouVeľa perly pozdĺž centrálnej žilyČervená, oranžová
Kee weeTmavo zelenáMalinová striebornáJasne červená
Môj drahocennýVeľký, trblietavý, zelenýŽily sú v strede strieborné perlové škvrnyžltý
Mesačné svetloZelená, ružová hranica, striebroŽily strieborno-ružovéČervená, oranžová
Severné svetloolivovýRužové striebromalina
Ružový acajouTmavo zelená s ružovou.Olivový, hlbokýčervená
Ružový panterTmavo zelenáSvetlozelenáSvetlé maliny
Jarná symfóniaZelená hnedáŽiarivo ružováoranžový
Slnko zlatoOlivový, lesklýŠalát ostrýŽiarivo žltá
Morská penaLesklý, s ružovým odtieňomStrieborná olivačervená
Strieborná oblohaSvetlozelená, hruškovitá, so širokým okrajom olívJasná stredná žila je jasne viditeľnápurpur
Strieborný prachPearl Dark GreenŽilová sieťpurpur
Tiger pruhTmavo zelená, bez dospievaniastriebristýpurpur
Žltá hmlaMalachitová farbaSvetlé žily s perloužltý
Holandská ženaPearl zelené zamatové listy s fialovým lemomSymetrické žilymalina

Popis Veroniky vlasy vytvorili ukrajinskí chovatelia - červené kvety, lesklé čerešňové listy s perleťovým povlakom.

Existuje viac ako tucet akvarelu alebo pestrofarebných popisov. Listy sú maľované vo svetlých odtieňoch - kombinácia zelenej so smotanou, šalátom, ružovou a bielou. Listy, niekedy siahajúce do 10 cm, sú beztiažové, hladké a jemné. Kvety sú malé, červené, oranžové, fialové a ružové. Vzhľadom na to, že je narušená syntéza chlorofylu v listoch (v listoch je málo zelene), starostlivosť o ne vyžaduje zvýšenú pozornosť.

Funkcie starostlivosti o vnútorné rastliny

Domáca starostlivosť je jednoduchá. Rastie dobre pri obsahu vlhkosti 60%, ale netoleruje zaplavenú pôdu. Táto úroveň vlhkosti sa preto v obývacej izbe ťažko udržiava môžete vytvoriť jednoduché zariadenia:

  • Vložte kvetináč do kvetináča s priemerom 5 cm, na dno kvetináča pridajte expandovanú hlinku a neustále navlhčite. Voda sa nesmie dotýkať dna nádoby.
  • Medzi steny umiestnite rašelinu alebo vlákninu z konských vlákien. Vrstva musí byť udržiavaná vlhká, ale nie mokrá. Stačí postrekovať obsah pravidelne.
  • Popis môžete obklopiť rastlinami so zvýšenou transpiráciou (odparovanie vody z povrchu listu).

Rastlina nemá rád postrek. Epilácia bude reagovať na takýto postup s retardáciou rastu. Na listoch sa môžu objaviť škvrny a konce sa môžu krútiť.

Ak je nedostatok vody, kvapka listy. Na substrát zadržiavajúci vlhkosť sa pridá rašelina nížinná. Pri zalievaní je zem dobre navlhčená vodou, prebytok je vypustený z panvice, aby sa zabránilo hnilobe koreňov.

Vrchná úprava s komplexnými kvetinovými minerálnymi alebo organickými hnojivami sa vykonáva počas vegetačného obdobia - na jar - v lete 1krát za 2 týždne. Hnojivá sa musia riediť dvakrát oproti odporúčanej dávke.

Plíživý popis miluje rozptýlené svetlo a cíti sa dobre vo vzdialenosti 3-4 m od okna na južnej strane. Popis kvetov je možné umiestniť 2-3 m od okna - preferuje čiastočný tieň. Na severných oknách môžu byť rastliny umiestnené priamo na parapet.

S nedostatkom svetla sa epizóda začína rozrastať do stonky, čím sa znižuje počet bočných procesov a listov. Kvitnutie je oneskorené a bude krátkodobé. Pri nadmernom osvetlení sa listy zmenšujú a miznú. Neumiestňujte do blízkosti batérií alebo iných radiátorov. Koncepty sú kontraindikované. Pokiaľ ide o opis, teplota pod 18 ° C je nepriaznivá - môže sa vyvinúť bazálna hniloba.

Ako sa propaguje epizóda?

Po rozkvetu sa oreže rýchlo rastúci ker. Stonky sú skrátené a tvarované podľa vašich predstáv.

Šľachtiteľská technológia

Opis sa propaguje odrezkami - zakorenením odrezkov stoniek alebo listov. Ľahko sa zakorenuje priamo v pôde. Rezne sú vysadené vo vlhkom a teplom substráte a tieňované. Reprodukcia semenami nemusí priniesť očakávaný výsledok. Mnoho kultivarov je hybridných a hybridy nededia svoje vlastnosti. Rastú dobre na zmesiach ľahkých zemín, mierne kyslých alebo neutrálnych.

Odporúčané zloženie pôdy:

  • plocha pôdy 50%;
  • rašeliniská 25%;
  • riečny piesok, sphagnum, uhlie 25%.

V obchode si môžete kúpiť špeciálne zmesi pre fialky.

Ochrana rastlín

Choroby vznikajú pri porušení podmienok zadržania:

  • sivá hniloba postihuje stonky, listy a kvety, zdroj infekcie je v starej pôde;
  • základňa odrezkov počas rozmnožovania hnije, ak nie sú splnené podmienky zavlažovania;
  • múčnatka, plesňové ochorenie, sa prejavuje vo forme bieleho povlaku na listoch.

Ak sa prijmú preventívne opatrenia, opis nemusí ochorieť - vydezinfikujte pôdu a riad, nalejte teplú vodu bez zaplavenia a chráňte pred prievanom.

Nebezpeční škodcovia sú nebezpeční tým, že konzumujú veľa rastlín v rade. Je ťažké zbaviť sa kliešťov a vošiek, pretože epitet sa nemôže postrekovať. Hmyz sa preto ničí cesnakovými alebo terpentínovými výparmi. Vedľa kvetináča by sa mala umiestniť nádoba s terpentínom alebo vrece cesnaku, rastlina sa prikryje plastovým vreckom bez poškodenia listov. Okraje vrecka sú pevne pritlačené k zemi.

Žltá nematóda sa živí miazgou rastliny. Distribuované do pôdy, sadiva. Bojovať s ňou je veľmi ťažké a často beznádejné. Záhradníci odporúčajú zničiť choré kvety, aby sa zabránilo šíreniu infekcie na zdravé rastliny. Hrnce a náradie by ste mali umývať mydlom na bielizeň a dezinfikovať varom.

Odrody opisu

Sametové a lesklé listy, zelené, olivové a perleťové, žiarivé kvety - milujú opis pre jeho nenáročný charakter a rýchlu reakciu na starostlivosť a pozornosť. Chov niekoľkých rôznych odrôd vám umožní rýchlo diverzifikovať a oživiť interiér.