Návrh

Cukrová repa: charakteristika a pravidlá pestovania


Cukrová repa je populárna technická kultúra, a preto je technológia pestovania v mnohých regiónoch Ruska známa. Cukor získaný z tejto kultúry je široko používaný veľkými výrobcami a malými podnikmi v cukrovarníckom priemysle.

Všeobecná charakteristika

Cukrová repa je dvojročná koreňová rastlina a jej pestovanie s cieľom získať cukor a výživu zvierat je ekonomicky životaschopné. Niektoré oblasti našej krajiny vyčleňujú na obrábanie plodín významné obrábané plochy.

Opis a charakterizácia cukrovej repy zahŕňa tvorbu ružice bazálnych listov v prvom roku pestovania, ako aj tvorbu pomerne mäsitého koreňa s vysokým obsahom sacharózy. Použitie vysoko kvalitných semien a poľnohospodárskej technológie vám umožní získať vysoký výnos. Množstvo a kvalitatívne charakteristiky koreňových plodín priamo závisia od pôdy a klimatických podmienok v pestovateľskej oblasti a od toho, ako sú dodržané požiadavky poľnohospodárskej technológie. Základný obsah cukru v plodine závisí od počtu slnečných dní v období od augusta do októbra.

Ekonomická efektívnosť pestovania cukrovej repy je založená na hlavných ukazovateľoch, ktoré predstavuje produktivita cukrovej repy, pracovná náročnosť, náklady a tiež ziskovosť výrobného procesu. Približne polovica hrubého výnosu cukrovej repy v našej krajine predstavuje územie západosibírskeho regiónu. Zber v Rusku a na území Baškirska sa uskutočňuje neskoro na jeseň. Priemerný výnos v našej krajine je asi 17,8 ton na hektár.

Cukrová repa: Pestovanie

Technológia cukru z koreňových plodín

Výroba cukru z cukrovej repy zahŕňa tieto postupne vykonávané operácie:

 • preprava plodiny na miesto výroby a čistenie nečistôt;
 • dodávka koreňových plodín pomocou hydraulického dopravníka s čiastočným umývaním;
 • konečné umývanie repy v špeciálnych umývacích zariadeniach;
 • elektromagnetické čistenie čistej repy a následné váženie;
 • krájanie koreňov kultúr časticami;
 • extrakcia difúznej šťavy s následným čistením;
 • dvojstupňové spracovanie repnej šťavy vápnom;
 • spracovanie repy šťavy nasýteným plynom s cieľom znížiť obsah rozpustných solí vápnika;
 • filtrácia a sulfatácia šťavy;
 • zahusťovanie šťavy.

V konečnej fáze sa vyčistený repný sirup varí do massecuitu, ktorý obsahuje asi 55% kryštalizovaných cukrov. Konečným produktom je granulovaný cukor, ktorý má teplotu 55 až 60 ° C a spracováva sa v sušiarni a chladiarni.

Odrody, pravidlá spracovania a výsadby osiva

Zvlášť žiadané sú diploidné hybridné formy „Elixir“, „Typhoon“, „Jenny“, „Molly“, „Flamingo“, „Kaukaz“ a „Imperial“, ako aj špeciálny hybrid typu „NE Angus“ a „Prote“. Pred výsadbou nezabudnite vykonať ošetrenie semien a pripraviť pole, odstrániť burinu a hĺbiť pôdu. Semená pred výsevom je potrebné pripraviť:

 • hrubé čistenie nečistôt;
 • drvenie semien;
 • vyhodnotiť farbu a veľkosť semien kalibráciou;
 • peletovanie so živinami vo forme zmesi na báze humusu a melasy. Na spracovanie kilogramu semien stačí pár kilogramov humusu, 0,3 kg melasy a 0,7 l vody;
 • denné namáčanie semien vo vode pri izbovej teplote.

Výsev v podmienkach domácej záhrady sa vykonáva ručne. Pri sejbe vo výrobnom meradle by sa mali používať špeciálne sejačky alebo iné zariadenia na siatie.

Príprava pôdy a striedanie plodín

Na siatie repy sa odporúča používať organické hnojivá vo forme hnoja alebo kompostudoplnené minerálnymi komplexmi. Podzolické pôdy a kyslé pôdy si vyžadujú vápno. Dobrý výsledok umožní zabezpečiť, aby sa celé hnojivo NPK aplikovalo na zimné obrábanie pôdy. Jednoduchý a dvojitý superfosfát, ako aj zrazenina a fosforečná troska majú vysokú účinnosť. Pri vylúhovaných chernozémoch, podzolizovaných íloch a sivých lesných pôdach je potrebné zlepšiť zavádzanie fosfátových hornín.

Ako hnojivá s obsahom dusíka je ako doplnok k hnojivám s obsahom fosforu a draslíka výhodné použiť dusičnan sodný na hlboké chladenie. Na chernozem môžete použiť močovinu, síran amónny, dusičnan amónny, Pri použití intenzívnej technológie sa považuje za ekonomicky uskutočniteľné používať komplexné hnojivá vo forme nitrofoski, nitroammofoski, carboammofoski a ammofosu. Na všetkých druhoch pôdy je maximálny výnos cukrovej repy zabezpečený zavedením plného minerálneho hnojiva.

Úroda cukrovej repy

Všeobecné pravidlá pre striedanie cukrovej repy sú tieto: siatie čiernych, zaneprázdnených zelených hnojív - pestovanie zimných plodín - výsev cukrovej repy - pestovanie jarných plodín.

Pravidlá starostlivosti

Starostlivosť zahŕňa guľôčku alebo plytké uvoľnenie pôdy, zhlukovanie alebo riedenie výsadby cukrovej repy, pozdĺžne a priečne ošetrenie, pravidelné zavlažovanie a vrchný dresing.

Vrchný obväz

Veľmi dôležitou udalosťou je zavedenie hnojív vo forme hnojív na báze fosforu a draslíka s pridaním dusíka. Je dôležité pamätať na to, že nadmerné používanie dusíka môže mať negatívny vplyv na kvalitu plodiny, pretože v rastline sa hromadí dusičnany.

Kŕmne časyumelé hnojivoPravidlá aplikácie
Po vytvorení pár skutočných listov.Močovina alebo dusičnan sodný. Roztok kyseliny boritej, zriedený rýchlosťou 2 - 3 kg / haVykonávanie obväzu tekutých koreňov
Vo fáze tvorby desať až dvanásť listov.Akýkoľvek tekutý mikrofertilizér s bórom v organominerálnej a mangánovej forme v cheláte s prídavkom močoviny v množstve 1 kg na 20 l pracovného roztoku.Vykonávanie obväzu tekutých koreňov
Posledné desaťročie júnaSodná úprava kultúry so stolovou soľou zriedená rýchlosťou 60 g na 10 l teplej vodySoľný roztok naplnený rastlinnými hnojivami
augustPopol z drevaKorenový vrchný dresing s drevným popolom
Počas obdobia aktívnej vegetácieVrchné obväzy od "Adob-Bor", "Ekolist-Bor" alebo "Solyubor"Vrchný listový list na listoch za oblačného, ​​ale suchého počasia

Zalievanie

Potreba zavlažovacích opatrení, ako aj čas a miera zavlažovania by sa mali určovať podľa poveternostných podmienok a ukazovateľov pôdnej vlhkosti. Pestovanie cukrovej repy môže bolestivo reagovať na nedostatočnú aj nadmernú vlhkosť pôdy, Dlhé prestávky medzi zalievaním stimulujú tvorbu nových koreňových chĺpkov a lístia, čo pomáha znižovať obsah cukru a ďalšie ukazovatele kvality koreňových plodín. Približne tri týždne pred zberom by sa malo zavlažovanie zastaviť.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Okrem preventívnych opatrení sa mesiac pred výsevom na ochranu sadeníc a sadeníc osivo ošetruje insekticídnymi prípravkami, ako je 35% furadánu alebo zmáčateľným práškom Gaucho, v množstve 20 kg na tonu.

Po výskyte sadeníc sa plodiny ošetria 10% Fastakom, Karate alebo Bi-58 novými. Dobrým výsledkom je spracovanie výsadby pred uzavretím vrcholov v radoch 60% s Diazinonom, 40% s Diazolom, 40% s Dursbanom alebo 40% s Pirineks.

Dátumy a funkcie úrody

Cukrová repa sa musí skladovať bez umývania. Ak je plodina správne zozbieraná a koreňové plodiny nie sú poškodené, môže sa plodina bez straty skladovať počas zimy a niekedy aj na jar.

V septembri alebo októbri, bezprostredne pred zberom, sa odporúča preliať pôdu na hrebene hojne teplou vodou.

Ako sa vyrába repný cukor

Skladovanie koreňových plodín

Cukrová repa je dobre skladovaná v pivniciach a pivniciach s optimálnymi teplotami + 2 ° C a vlhkosťou 90%. Pri skladovaní v teplých podmienkach sa koreňové plodiny začnú rýchlo pučať a tiež rýchlo uschnúť a poškodiť. Počas celého obdobia skladovania cukrovej repy je potrebné vytriediť koreňové plodiny a znehodnotiť pokazené alebo vädnuté rastliny.