Inštrukcia

Melón Ogonyok: opis odrody a pravidlá poľnohospodárskej technológie


V posledných rokoch sa pestovatelia zeleniny stále viac zameriavajú na nenáročné odrody záhradných plodín, medzi ktoré patrí vodný melón Ogonyok. Pestovanie melónu tejto odrody si vyžaduje minimum zručností a práce. Odroda patrí do kategórie skorého zrenia, ale najlepšie dozrieva v oblasti, ktorá nie je Chernozem, kde sa plodina dá získať za menej ako tri mesiace. Pestovateľský melón „Spark“ v strednom pruhu a viac severných oblastiach sa odporúča vykonávať pomocou metódy sadenice.

Opis stupňa

Pestovanie melónov a tekvíc, ktoré milujú teplo, v podmienkach domácej záhrady v mnohých regiónoch našej krajiny je dosť zložitá úloha. napriek tomu, odrody melónu „Spark“ sa etablovali ako skutočne nenáročný, s nasledujúcim opisom odrody:

 • chuť a predajnosť zozbieraného ovocia je nadpriemerná;
 • plodina je vhodná na čerstvú spotrebu a veľmi krátke skladovanie;
 • odroda je vysoko odolná proti antracnózovej a fusáriovej infekcii;
 • plody okrúhleho alebo guľového, veľmi atraktívneho, predajného tvaru;
 • povrch plodu je hladký, čierno-zelený sfarbenie;
 • dužina zrelého ovocia karmínovej červenej farby, jemná, zrnitého typu, veľmi šťavnatá a sladká;
 • priemerná hmotnosť komerčného ovocia sa pohybuje medzi 1,7 - 2,7 kg;
 • odroda patrí do kategórie s vysokými výnosmi a ukazovatele celkovej produktivity v závislosti od technológie pestovania sú asi 150 - 370 kg / ha.

Vodný melón Wisp: rastie v skleníku

Odroda „iskra“ je zrelá, preto od obdobia výskytu hromadných sadeníc po tvorbu plodiny v štádiu technickej zrelosti uplynie približne 71 - 87 dní. Táto odroda sa môže pestovať na otvorenom priestranstve aj v skleníkoch.

Pravidlá pestovania a výsadby sadeníc

Na pestovanie vysoko produktívnych a vysokokvalitných sadeníc tekvicov vzhľadom na technológiu pestovania melónov v prostredí záhradníctva v domácnosti je potrebné prísne dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • kalibrácia semien podľa veľkosti a hmotnosti, ako aj odmietnutie všetkých nerovnovážnych, deformovaných alebo nesprávne zafarbených semien;
 • pieskovanie semien na urýchlenie výskytu sadeníc;
 • polhodinové zahrievanie semien v horúcej vode 50 ° C;
 • dezinfekcia semenného materiálu v 1% roztoku na báze manganistanu draselného;
 • klíčenie semien v teplej vode pri izbovej teplote;
 • siatie v samostatných nádobách na sadenie naplnených živnou pôdnou zmesou do hĺbky 3-4 cm;
 • kalenie sadeníc;
 • výsadba sadeníc melónu na trvalom mieste vo veku jedného mesiaca s najmenej tromi alebo štyrmi pravými listami.

Najlepšími predchodcami melónu sú zemiaky, kapusta a strukoviny. Koreňový systém melónu siaha dostatočne hlboko do pôdy, vďaka čomu sa vytvára značná nadzemná hmota, preto je pri predbežnom výsadbe potrebné zaviesť dostatočné množstvo organických látok vo forme humusu, kompostu a nekyslej rašeliny.

Dobrým výsledkom je zavedenie minerálnych hnojív vo forme 35 g močoviny alebo dusičnanu amónneho, 25 - 30 g superfosfátu a 15 - 20 g potašových hnojív. Je však veľmi dôležité nepreháňať aplikáciu hnojív, pretože to môže ovplyvniť hromadenie dusičnanov v ovocnej dužine. Štandardný vzor je 140 x 100 cm. Na skleníkových hrebeňoch by sa semenáčiky melónu mali pestovať podľa schémy 70 x 70 cm.

Ako zasadiť melón

Funkcie starostlivosti

Pestovanie melónu „Spark“ v podmienkach domácej záhradkárstva je pomerne jednoduché. Rastlina dokonale prežíva na hrebeňoch otvoreného terénu a s výhradou nasledujúcej technológie nesie ovocie hojne a netvorí len vysokú, ale aj veľmi kvalitnú plodinu:

 • pohodlné ukazovatele pôdnej vlhkosti by mali byť do 85%, preto na piesočnatých pôdach, ktoré nedržia dobre vodu, by sa mali hrebene zalievať častejšie ako výsadba na chernozémoch a ílových pôdach;
 • na zavlažovanie a top dressing sa používa výlučne teplá voda zohriata na slnku;

 • počas celého obdobia rastu a vývoja melónu by ste mali melón nakŕmiť trikrát, čím pre každú rastlinu vytvoríte niekoľko litrov tekutého hnojiva;
 • desať dní po výsadbe sadeníc by sa melón mal kŕmiť roztokom založeným na 45 g superfosfátu, 30 g síranu amónneho a 15 g draselných solí zriedených v vedre s teplou vodou;
 • vo fáze aktívneho rastu a vývoja vzdušnej časti a tvorby rias sa uskutoční druhé kŕmenie, ktoré spočíva v zavedení hnojív fosforu a draslíka vo forme 20 g síranu amónneho, 10 g superfosfátu a 35 g draselných solí rozriedených v vedre s vodou;
 • tretí vrchný dresing sa uskutočňuje desať dní po druhej aplikácii hnojiva s podobným výživovým zložením;
 • je veľmi dôležité pravidelne vykonávať plytké uvoľňovanie pôdy okolo kríkov, najmä po dažďoch a zavlažovaní, ktoré pomáha odstraňovať pôdnu kôru, a aktivuje prístup vzduchu do koreňového systému rastliny;

 • je vhodné doplniť všetky uvoľňovacie opatrenia burinou, čím sa zabráni hromadnému rastu buriny na hrebeňoch;
 • mala by sa uprednostniť metóda kultivácie mreží, ktorá spočíva v odstránení všetkých rias, s výnimkou jedného z najrozvinutejších a najproduktívnejších;
 • po štádiu hromadného kvitnutia by sa na bič nemali nechať viac ako tri alebo štyri vaječníky a po niekoľkých týždňoch by sa mala vrchná časť nosnej tyče odstrániť.

Asi týždeň po výsadbe sadeníc na otvorenom priestranstve sa vykonáva preventívne ošetrenie výsadbou fungicídmi. Pravidelne by sa mala vykonávať vizuálna kontrola melónu, ktorá vám umožní včasné oznámenie prvých príznakov poškodenia chorobami alebo parazitmi rastlín.

Recenzie pestovateľov melónov

Hlavnými výhodami melónu Ogonyok sú podľa mnohých recenzií amatérskych pestovateľov melónov vynikajúca odolnosť voči nízkym teplotám na jar. Hrastlina toleruje mrazenie dostatočne ľahko, ale tak, aby sa rast nespomalilpo výsadbe na otvorenom teréne sa odporúča nainštalovať oblúky a natiahnuť fóliu alebo netkaný poťahový materiál.

Za účelom urýchlenia dozrievania ovocia a zvýšenia ukazovateľov úrody, skúsení záhradníci odporúčajú mulčovanie rašelinovou strúhankou, humusom alebo kompostom, ktorý by sa mal nanášať ako vrstva v niekoľkých centimetroch. Taká mulčovacia vrstva bude slúžiť ako vynikajúca ochrana pred poškodením sadeníc jarnými mrazmi, ako aj zníži riziko tvorby pôdnej kôry a významne zlepší metabolické procesy voda-vzduch v pôde.

Ako pestovať melón v strednom pruhu

Pozorovania záhradníkov ukazujú, že napriek vysokej úrovni tolerancie sucha k tejto odrode by sa mali všade, kde je to možné, vykonávať bohaté zavlažovacie opatrenia vo fáze rastu stoniek a listov, ako aj vo fáze kvitnutia a tvorby ovocia. Avšak počas dozrievania alebo zberu je zalievanie melónu veľmi nežiaduce, pretože nadmerná vlhkosť často spôsobuje popraskanie plodov a môže výrazne zhoršiť kvalitu rezky.