Tipy

Decembrist (zigocactus): pravidlá pestovania doma


Zygocactus, známy medzi ruskými pestovateľmi kvetov ako Decembrist, je domorodým obyvateľom tropických lesov v Strednej a Južnej Amerike. V prírode tieto rýchlo rastúce epifyty rastú výlučne na koreňoch a kmeňoch stromov. Ich veľkosť je zriedka viac ako 50 cm na výšku a stonky pozostávajúce zo segmentov segmentu majú zvislý tvar. Niektoré druhy zygocactus majú malé konce na koncoch segmentov, zatiaľ čo iné nie.

Táto rastlina sa však vôbec nepestovala v kultúre kvôli jedinečnej štruktúre listov a tvaru stoniek. Vianočné kvety kvitnúce, - to priťahuje milióny pestovateľov kvetín z celého sveta. V Decembriste majú zygomorfný tvar, ktorého trubica je mierne zakrivená a lístky koruny sú široko otvorené. Corolla a tyčinky úplne vyčnievajú ďaleko za okraj kvetu, čo mu dodáva ďalšiu ľahkosť a vzdušnosť. Farba kvetov Decembristu sa pohybuje od bielej po nasýtenú červenú alebo ružovú.

V prírode sa kvety zigocactus objavujú v lete. Táto vlastnosť je chránená pri pestovaní rastlín doma, aj keď sa vykonáva v severných zemepisných šírkach. Ako viete, keď je leto vo vlasti rastlín, v Európe vládne zima. Preto je druhé meno zigocactus vianočný kaktus a decembrista.

S tým sú spojené rôzne znaky. napríklad, verí sa, že kvet zvädnutý napriek dobrej starostlivosti upozorňuje hostiteľa na chorobu milovanej osoby. Iné zdroje hovoria, že nedostatok kvetu Decembristov môže hovoriť o prítomnosti negatívnej energie v dome.

Druhy a odrody zigocactus

Zigocactus sa prvýkrát objavil v kultúre začiatkom 19. storočia. Od tej doby sa jeho sortiment výrazne rozšíril a namiesto jedného druhu v kvetináčoch sa tu môžu predviesť desiatky odrôd, odrôd a hybridov tohto tropického hosťa. Líšia sa hlavne veľkosťou a sfarbením kvetov, ako aj formou listov.

Najbežnejšie typy Decembristov sú nasledujúce:

  • Buckley (Buckley) - rastlina s valcovými stopkami tmavozelenej farby, ktorej konce sú ozdobené veľkými, až 8 cm dlhé, kvetmi s ružovo-fialovými lístkami a žltými tubulovými základňami. Tento druh sa stal predkom mnohých odrôd, ktoré sa líšia farbou stoniek a ich tvarom.
  • skrátený - druh zigocactus, vyznačujúci sa zúbkovanými segmentmi pozdĺž okraja do 5 cm dlhých a malých, do priemeru 4 cm a do 5 cm dlhých, v kvetoch širokej škály odtieňov (od bielej po fialovú a fialovú).
  • russeliana - najkompaktnejší typ zigocactus s klesajúcimi stonkami, ktorých dĺžka dosahuje 1 meter a s dvojitými kvetmi všetkých odtieňov fialovej. Hlavnou črtou tohto druhu je veľmi hojné kvitnutie.

Fotogaléria

Ako zasadiť zygocactus

Vyššie uvedené druhy boli použité na vytvorenie veľkého množstva odrôd a hybridov.

Názov triedypopis
Zlatá horúčka (Zlatá horúčka)Rastlina ampely s malou výškou a veľkými kvetmi malinového kvetu. Jeho stred je natretý jasne žltou farbou.
Zlaté kúzlo (Zlaté kúzlo)Krásna visiaca rastlina s malými citrónovo žltými kvetmi.
Temná Eva (Temná Eva)Rastlina je zdobená početnými snehovobielymi kvetmi s tmavými malinami širokými okrajmi okolo okraja.
Madame ButterflyVeľmi jemné kvety s dlhými tenkými bielymi lístkami. Ich konce sú zdobené malinovým okrajom.
Dance Polka (tanečnica Polka)Rastlina s veľmi veľkými malinovo-fialovými kvetmi.
Západ slnka tanečnicaOdroda s viacvrstvovými (dvojitými) kvetmi oranžovo-červenej farby.
Beach DancerOdroda s kvetmi, ktoré sú jedinečného tvaru a farby - majú bielu trubicu a okrúhle lístky sú vyfarbené lososovou farbou. Ich okraje sú zdobené tenkým jasne oranžovým okrajom.
MelissaOdroda s typickým kvetinovým tvarom. Získal špeciálne kúzlo vďaka čistej bielej farbe skúmavky a lístkov.

Rastúce tajomstvá

Hlavným znakom starostlivosti o Decembristu je vytváranie podmienok blízkych podmienkam, v ktorých existuje v prírode. Ako už bolo spomenuté, zygocactus rastie v tropických lesoch, a preto Vyžaduje to veľa tepla a vlhkosti, ako aj rozptýlené svetlo.

Starostlivosť o kvet nie je komplikovaná, ale nemôžete nazvať rastlinu úplne rozmarnou. Decembristovi sa teda naozaj nepáči „pohybovať sa“ z miesta na miesto. Napríklad v období kvitnutia je nežiaduce dokonca hrniec otočiť, nehovoriac o jeho premiestnení na iné miesto.

Teplota vzduchu a osvetlenie

Decembrista sa cíti nepríjemne na južných a západných oknách, pretože tu sa slnečné lúče môžu ukázať ako príliš jasné. Najlepšie je umiestniť ho na okná východnej a severovýchodnej orientácie. Súčasne môžete hrniec s rastlinou umiestniť priamo na parapet. Ak dom nemá okná s touto orientáciou, môžete Decembrist umiestniť do miestností s oknami na juh a juhozápad. V takom prípade sa odporúča umiestniť kvetináč s rastrom mimo okno.

Dôležité! Napriek nedostatku náročného osvetlenia neumiestňujte zariadenie mimo dosahu svetelných zdrojov. Decembrist v tme bude oveľa slabší.

Na rozdiel od mnohých izbových rastlín, ktoré potešia kvitnutie v lete a na jar, a v zime ide o odpočinok, Decembrist potrebuje v zime teplo a svetlo. V tomto okamihu by teplota vzduchu mala byť v rozmedzí od 18 do 32 stupňov. Naopak, v lete by sa mal hrniec s rastlinou umiestniť na najchladnejšie miesto, kde teplota nestúpne nad 18 stupňov. Maximálna nízka teplota pre zigocactus by sa mala udržiavať od februára do marca, to znamená okamžite po odkvitnutí. V tomto okamihu by mal byť hrniec zigocactus umiestnený v najjasnejšej miestnosti domu s teplotou 10 až 12 stupňov. Starostlivosť o kvetinu v tomto období je pomerne jednoduchá, pretože nevyžaduje silné zalievanie a zvlhčenie.

Zigocactus potrebuje veľa čerstvého vzduchu, aby mohol úspešne rásť. V lete je lepšie položiť ho na tieňovaný balkón alebo lodžiu av zime miestnosť pravidelne vetrať.

Vlhkosť v pôde a vo vzduchu

Na rozdiel od sukulentov, ku ktorým je Decembrist príbuzný, je v súvislosti so zalievaním mimoriadne pozitívny. Aby sa podporil jej rast a kvitnutie, pôda sa musí zvlhčiť až trikrát týždenne. Voda by nemala byť studená a slaná. Je potrebné ho obhajovať najmenej jeden deň. Okrem odstraňovania solí bude mať voda počas tejto doby čas na zahriatie na izbovú teplotu.

Decembrist tiež potrebuje vlhkosť vzduchu. Aby sa atmosféra v miestnosti čo najviac zvýšila, pestovateľ bude musieť postrekovať rastlinu každý deň. Okrem toho je vhodné dať kvetináč do podnosu s mokrými kamienkami.

V lete, keď v americkej tropickej zóne panuje zimné obdobie dažďov, potrebuje Decembrist teplú sprchu. Postrekovanie sa musí vykonávať najmenej dvakrát týždenne. Súčasne sa odporúča zabaliť črepník filmom, aby sa pôda nezmáčala a listy sa dobre umývali prúdmi vody.

Od marca, tj po ukončení kvitnutia, sa odporúča začať kŕmiť Decembrist komplexnými hnojivami v polovičnej dávke. Frekvencia obliekania nie je vyššia ako dvakrát mesačne. Kŕmenie by sa malo zastaviť najneskôr v polovici septembra.

Orezávanie Decembristom

Orezávanie je dôležitou súčasťou starostlivosti o zygocactus. Vyrába sa do polovice leta. V tomto prípade sa operácia nazýva iba formálne, pretože nie je zabezpečené použitie špeciálneho nástroja - odporúča sa, aby boli výhonky Decembristu ručne odskrutkované v požadovanej výške výhonkov.

Odstráňte iba výhonky, ktoré rastú nesprávne alebo sú príliš ohnuté. tiež oplatí sa odstrániť poškodené segmenty. Po vytvorení rastlina začne intenzívne pestovať mladé výhonky, na ktorých sa neskôr vytvoria púčiky.

Rezané výhonky sa používajú na propagáciu zygocactusu. Keď sa vysádzajú na ľahkej a dobre navlhčenej pôde, dobre sa zakorenia.

Výsadba a rozmnožovanie

Pre zygocactus sa vyberajú priestranné kvetináče, ktorých šírka presahuje hĺbku. Substrát je zmiešaný z humusu, rašeliny, piesku a drviny z rovnakých častí. V spodnej časti je veľmi vhodné vybaviť dobrú drenáž, aby sa znížilo riziko zvlhčovania koreňov. Je potrebné transplantovať rastliny v intervaloch, keď prestane rásť zelená hmota a ešte nezačala kvitnúť.

Frekvencia transplantácie Decembristov závisí od veku rastliny: mladí (do troch rokov) sa transplantujú ročne a potom každých päť rokov.

Reprodukcia zigocactus sa považuje za ľahšiu ako iné druhy kvetov v interiéroch. Ak chcete získať novú rastlinu, musíte prerušiť výhonok z dospelej rastliny a nechať ju niekoľko dní uschnúť. Potom sa proces umiestni do vlhkého substrátu a monitoruje sa tak, aby pôda zostala vlhká. Zakorenenie mladého decembristu nastáva pomerne rýchlo - od 2 do 4 týždňov.

Pre milovníkov neobvyklých foriem domácich rastlín existuje zaujímavý spôsob, ako rozmnožiť Decembristov, keď sa listy zygocactusu naštepia na sukulentné. Najčastejšie berú pereskiy za túto úlohu. Na získanie krásnej stromovej podoby Decembristu sa na vrchole koreňa kaktusu, do ktorého sa vkladá list zigocactus, urobí hlboký zárez. Odporúča sa opraviť tŕň a niť. Keď Decembrist začne rásť, listy na podnose sa odtrhnú a vedľa nej sa vytvorí podpora. Následná starostlivosť o takúto rastlinu sa nelíši od starostlivosti o obvyklú formu Decembristu.

Prečo zygocactus nekvitne a ako to opraviť

Ak Decembrist nekvitne, môže to mať niekoľko dôvodov:

  1. Po prvé, pôda môže byť príliš výživná alebo hnojenie nebolo dokončené včas. V takom prípade sa odporúča počkať do spiaceho obdobia a kvet vysadiť do chudobnejšej pôdy.
  2. Po druhé, Decembrist odmieta rozkvitnúť, ak mu boli dané príliš dobré podmienky rastu. Aby sa kvetina stimulovala k tvorbe pukov, odporúča sa umiestniť ju do chladnejších podmienok a zalievať najmenej 4 týždne. Potom je možné hrniec so zigocactusom umiestniť do tepla a bližšie k svetlu. Je dôležité, aby ste to potom ďalej nepohybovali.

Zygocactus: rastie

To všetko by malo stačiť, aby Decembrist potešil milovníka týchto izbových rastlín dlhým a veľmi nádherným kvetom.