Nápady

Hnojenie ruží po celý rok: schéma, načasovanie, dávkovanie


Hnojenie všetkých druhov záhradných ruží vo všetkých fázach vegetačného obdobia je kľúčom k bohatému a dlhodobému kvitnutiu a je súčasťou hlavnej starostlivosti o dekoratívnu kultúru. Kežovú ružu je možné nakŕmiť, keď sa pestuje v krajine, a to buď pomocou hotových zlúčenín alebo pomocou ľudových liečivých prípravkov, ktoré sú zastúpené mulleínom, drevným popolom, ako aj kvasinkami a inými organickými látkami.

Funkcie koreňových obväzových ruží

Koreňový dresing je najjednoduchšou možnosťou hnojenia tesne pod koreňovým systémom rastliny. Organické a minerálne hnojivá sa môžu používať na ošetrenie koreňov, ktoré sa nanášajú v tekutej alebo tuhej forme.

Kvapalné organické kŕmenie predstavuje kal, ktorý sa môže zaviesť najneskôr v polovici leta. Čerstvá suspenzia sa pred aplikáciou musí niekoľkokrát zriediť vodou. Kŕmenie výsledným roztokom by sa malo vykonávať pred dažďom alebo bohatými zavlažovacími opatreniami, v štádiu intenzívneho rastu a vývoja kvetinových okrasných plodín.

Ozdoby na vrchnú stranu listov dekoratívnej kultúry

Vrchný listový list je predstavovaný zavádzaním živín listami alebo kmeňmi. Pri tomto spôsobe kŕmenia vstupujú všetky použité zložky výživy do rastliny čo najrýchlejšie. Napriek tomu, že hlavný obväz predstavuje hnojenie koreňov, je veľmi dôležitý aj doplnkový obväz a najčastejšie používam hnojivá s obsahom mikroživín.

Pri obaľovaní listov sa letecká časť dekoratívnej kultúry najlepšie postrekuje živnými látkami v skorých ranných alebo večerných hodinách. Za oblačného počasia sa počas dňa môže robiť vrchný dresing. Je veľmi dôležité, aby sa prísne dodržiavala schéma dávkovania a koncentrácia roztoku. Príliš silné riešenie môže spáliť listy ružového kríka. Z hnojív obsahujúcich dusík by sa malo uprednostniť kŕmenie močovinou, zriedené rýchlosťou 15 g na 5 l vody alebo kŕmenie dusičnanom amónnym.

Teraz sa na ošetrenie korienkov ružových kríkov používajú prísnejšie korene topánok:

 • humát sodný, zriedený v pomere 3 g na liter vody, potom musí byť kompozícia zriedená ešte desaťkrát;
 • superfosfát zriedený v pomere 25 g na 500 ml horúcej vody, po čom nasleduje úplné rozpustenie v 5 litroch vody;
 • drevný popol, z ktorého dve poháre treba naliať do litra vody, trvať na tom, aby ste ho rozriedili v vedre s teplou vodou a potom scedili.

Vrchná úprava listov sa najčastejšie používa v lete a jej cieľom je bohaté, nepretržité kvitnutie plodiny.

Ruže: účinný vrchný obväz

Hnojivá pri výsadbe

Spolu s väčšinou okrasných plodín je potrebné pestovať a pestovať ruže v oblastiach s úrodnou pôdou, ktorá sa vyznačuje vysokým obsahom humusu a minerálnych zložiek vo výživnej zóne koreňového systému rastliny.

Pri pristávaní na dne pristávacej jamy je potrebné naliať vrstvu kvalitného humusu, ako aj pôdu s prídavkom 20 - 25 g superfosfátu a 15 - 20 g draselnej soli. V prípade potreby by sa mala upravovať kyslosť pôdy tak, aby sa dosiahla optimálna úroveň.

Druhy zložiek výživy

V súčasnosti existuje veľmi veľký výber hnojív, ktoré sa líšia zložením a kvantitatívnymi ukazovateľmi zložiek živín:

 • hnojivá s obsahom dusíka sú potrebné na vytvorenie hojnej vegetatívnej hmoty a umožňujú vám získať silné a silné výhonky. Prebytok dusíka však môže zničiť rastliny a kvety budú malé av malom množstve;
 • hnojivá s obsahom fosforu sa podieľajú na tvorbe stopiek, zlepšujú ukladanie pukov kvetov, priaznivo ovplyvňujú tvorbu kvetov a stoniek. Fosforečné hnojivá majú dobrý účinok iba v kombinácii s draslíkom;
 • horčík sa rýchlo vymýva dažďom a taveninou, preto sú pri ukladaní púčikov obzvlášť potrebné zvýšené dávky;
 • nedostatočné železo často spôsobuje chlorózu.

Podľa typu môžu byť všetky minerálne hnojivá:

 • granulárne;
 • vo forme suchých práškov;
 • tabletované, na rozpustenie vo vode a použitie na obväzovanie listov;
 • v tekutom hotovom roztoku.

Pred kŕmením ruží je veľmi dôležité oboznámiť sa so zložením hnojiva a postupovať podľa schémy pestovania okrasných plodín.

Jarné obliekanie

Jarné spracovanie ružových kríkov by sa malo vykonať čo najskôr. Hlavné kŕmne činnosti sa spravidla vykonávajú ešte pred aktiváciou rastu púčikov a výhonkov, ale po stanovení pozitívnych ukazovateľov teploty. Správne vybrané hnojivá na jar môžu byť aplikované rôznymi spôsobmi.

Dátumy aplikácieprostriedkyAplikačná technológia
aprílRoztok na báze drogy „Kristallin“ alebo „Kemira station wagon“, riedený rýchlosťou lyžice v vedre teplej vodyKorenový top dressing vo večerných hodinách alebo ráno
Prvá polovica májaPolovica vedra zhnitého hnoja na jednej okrasnej rastlineOrganické hnojivo kopajte dostatočne hlboko okolo ružových kríkov
V polovici májaPolievková lyžica dusičnanu amónneho alebo močoviny na jednu ružuMinerálne komplexy by sa mali nanášať suchým spôsobom, iba v dobre navlhčenej pôde, po ktorej nasleduje silné zalievanie

Organické mulčovanie pôdy okolo ružového kríka suchým hnojom alebo záhradným kompostom poskytuje dobrý výsledok, ktorý nielenže kŕmi rastlinu, ale slúži aj ako dobrá ochrana pôdy pred vyschnutím. Pred fázou aktívneho kvitnutia je veľmi dôležité znížiť množstvo hnojív obsahujúcich dusík a zvýšiť dávku hnojiva fosforu draselného.vyrobené vo forme vodného roztoku pod koreňom alebo na liste. Pri správnom naplnení výsadbovej jamy nemusia byť nedávno vysadené rastliny kŕmené organickými hnojivami.

Vrchné obliekanie v lete

Letné top obliekanie je veľmi dôležité pre ružové kríky a umožňuje vám udržiavať rastlinu na vysokej produktívnej úrovni po dlhú dobu. Nedostatok výživy môže mať negatívny vplyv na rozkvet a imunitný stav ozdobnej kultúry. Najlepšie kombináciou hnojív pre ozdobné plodiny je použitie minerálnych a organických hnojív. Je však dôležité si uvedomiť, že v období aktívneho kvitnutia sa ružové kríky neodporúčajú kŕmiť.

Dátumy aplikácieprostriedkyAplikačná technológia
Vo fáze aktívneho pučaniaRoztok na báze dusičnanu vápenatého, riedený rýchlosťou lyžice v vedre teplej vodyPo hnojení by sa pôda mala preliať roztokom albumínu v množstve lyžice v vedre teplej vody alebo infúzie trávnatej žihľavy.
Pred prvou fázou kvitnutiaV vedre s vodou zrieďte 30 g síranu draselného; 10 g
síran horečnatý; pilulka
stopové prvky alebo lyžicu draselnej magnézie
Hnojivo potaš sa aplikuje v dvojtýždňových intervaloch, v dávke 3 až 4 litre na produktívnu kríži
Po prvom kvitnutíVysokokvalitné komplexné hnojivo „Kemira-universal“ alebo „Kristallin“, oddelené od výpočtu lyžice v vedre s vodou s pridaním tablety stopových prvkovPo aplikácii pripraveného roztoku na hnojenie by sa ružové kríky mali preliať tekutými organickými hnojivami založenými na hnoji, vtáčom truse, komposte alebo infúzii žihľavy.

Hnojenie pri príprave na zimu

Od druhej polovice leta sa musia uprednostňovať hnojivá na báze fosforu draselného. V auguste je veľmi dôležité úplne vylúčiť dusík z vrchného obväzu, ktorého nadmerné množstvo vyvoláva prudký rast zelenej hmoty. Výhonky tvorené koncom leta nemajú čas úplne dozrieť a stačí sa pripraviť na zimu.

Hnojivá draslíka a fosforu naopak zvyšujú zimnú odolnosť a odolnosť rastlín proti hubovým chorobám, prispievajú k rastu koreňového systému a v zime prispievajú aj k úplnému dozrievaniu výhonkov. Je potrebné kŕmiť ruže až do posledného desaťročia augusta a hnojivá nanášať každé dva týždne.

Známky podvýživy ruže

Najskúsenejší amatérski záhradníci môžu ľahko zistiť vzhľad ružového kríka kvôli nedostatku stopových prvkov alebo živín:

 • žltnutie listov, bledosť výhonkov a strata listovej hmoty sú hlavnými znakmi hladovania dusíka, preto by sa malo vykonávať ošetrenie koreňov alebo listov vrchným roztokom močoviny;
 • hnedé zafarbenie pozdĺž okraja doskovej platne a vyschnutie - nedostatočné množstvo draslíka, ktoré môže byť nahradené roztokom draselného magnézia alebo infúzie na báze popola;
 • výrazné žltnutie listovej čepele medzi žilami, ktoré zostali zelené, je nedostatok železa alebo mangánu.

Je dôležité si uvedomiť, že nadmerné používanie hnojív často spôsobuje výskyt bielych škvŕn na listoch a inhibíciu rastu ružových kríkov. Preto skúsení pestovatelia kvetín odporúčajú zvoliť najodolnejšie druhy a odrody, vybrať si najlepšie miesto pre výsadbu a pestovanie, ako aj pozorovať celú škálu agrotechnických opatrení vrátane správneho kŕmenia.

Ako pestovať a starať sa o ruže

Pravidelné a kvalitné obliekanie je kľúčovým krokom v starostlivosti o záhradnú ružu. Správna výživa má priaznivý vplyv na rýchly a správny vývoj koreňového systému a vzdušných častí a tiež stimuluje včasné a bohaté kvitnutie.