Návrh

Odrezky ruží v lete a na jar a iné metódy rozmnožovania


V lete je rozmnožovanie a rozmnožovanie ruže prirodzenejšie a úspešnejšie a priama výsadba v zemi umožňuje mladým rastlinám zakoreniť sa ešte pred začiatkom silných zimných mrazov.

Ako a kedy rezať odrezky

Letné odrezky zahŕňajú použitie zelených odrezkov v skleníkových podmienkach od apríla do mája a na otvorenom priestranstve v polovici leta. Kvalitný výsadbový materiál by sa mal rezať z úplne zdravých a iba veľmi dobre vyvinutých rodičovských ružových kríkov.

Štandardná dĺžka rukoväte by mala byť 10 - 15 cm. Spodná šikmá časť by sa mala robiť priamo pod obličkami. Horný rez by mal byť rovný a umiestnený 0,5 cm nad obličkou. Spodné lístie na odrezkoch by sa malo úplne odstrániť a horné listy sa musia odrezať iba na polovicu. Strelka s priemerom 0,5 - 0,7 cm by sa mala narezať na pár internódií. Na odrezky nemôžete použiť žuvacie zelené výhonky.

Charakteristiky letnej propagácie odrezkami

Správne pripravené odrezky sú zárukou úspešného rozmnožovania ruží v podmienkach záhradkárstva. Na štepenie môžete použiť rôzne druhy príkrovných a miniatúrnych ruží, ako aj metódu rozmnožovania polyanthusových a malokvetých lezeckých ruží. Malo by sa to pamätať miera prežitia odrezkov ružíc floribunda nepresahuje 50%.

Je tiež dosť ťažké uskutočňovať proces štepenia veľkokvetých odrôd lezúcich ruží, parkových a čajovo-hybridných ruží akejkoľvek odrody. Ak je potrebné množiť odrody kvitnúce žlto, odporúča sa použiť vakcinačnú metódu pre zimnú mrazuvzdornú populáciu. Najlepšie je rezať výhonky ruží na odrezky v skorých ranných alebo večerných hodinách. Prednosť by sa mala venovať polopriehľadným výhonkom, ktoré nedávno vybledli alebo sú pripravené na kvitnutie. Hlavným znakom zrelosti výhonku a jeho vhodnosti na odrezky je prítomnosť ľahko odlomiteľných hrotov. Rezné odrezky by sa mali vykonávať iba s ostrým a sterilným záhradným náradím.

Kusy ruží v lete

Zelené odrezky

Táto metóda zahŕňa rozmnožovanie záhradnej ruže v druhej polovici leta. a to v lete mladé výhonky ruží s púčikmi ešte nie sú lignifikované a pred zimnými mrazmi sa môžu ľahko zakoreniť. Získané v dôsledku takéhoto rozmnožovania majú rastliny koreňového koreňa všetky rodičovské vlastnosti a sú vhodné na pestovanie v podmienkach domácej záhradkárstva. Rezanie odrezkov je najlepšie od polovice júla do polovice augusta. Kvalitná stopka by mala mať minimálne tri púčiky s dĺžkou najmenej 12 cm.

Green Cherenkov Technology:

 • pripravte odrezky na jeden deň do stimulátora rastu „Kornevin“ alebo „Heteroauxin“;
 • odrezky rastlín na vopred pripravených hrebeňoch v miernom uhle;
 • pri výsadbe ponorte spodnú časť drieku do zeme asi 4 - 5 cm;
 • Zhutnite zeminu okolo rukoväte a zakryte výsadbu plastmi z orezaného plastu.

Hrebene by sa mali neustále udržiavať vlhké. Vysadené odrezky sa musia denne striekať teplou vodou z domáceho spreja. Proces zakorenenia trvá niekoľko týždňov, po ktorom púčiky začnú rásť. V tomto okamihu je potrebné začať s kalením a pravidelne odstraňovať prístrešok z mladých rastlín. V zimnom období je potrebné rastliny izolovať smrekovými konármi smreku, ktoré predtým zamiešali pôdu organickou hmotou, ktorá zabráni zamŕzaniu rastlín v silných mrazoch.


Rozmnožovanie sa môže vykonávať aj zakorenením odrezkov vo vode, ktorá sa nahrádza každý druhý deň. Optimálny teplotný režim pre výskyt koreňov je asi 22-25oC s indikátormi vlhkosti na úrovni 90 - 100%. Rezne musia poskytovať rozptýlené slnečné svetlo. Ľahká živinová zmes by mala pozostávať z trávnika a listovej pôdy, ako aj z hrubého piesku zmiešaného v pomere 2: 2: 1. Pôdna zmes by mala napĺňať tretinu nádrže na sadenice a na ňu naliať vrstvu piesku alebo perlitu. Keď sa korene objavia, stopka sa vysadí do sadenice, odkiaľ sa po pestovaní dobrého koreňového systému presadí na trvalé miesto.

Propagácia lignifikovanými odrezkami

Lignifikované odrezky by sa mali zbierať koncom jesene, v procese prerezávania ružových kríkov. Zakorenenie takéhoto sadivového materiálu je pomerne náročná úloha, ale v podmienkach domáceho záhradníctva je to celkom možné. Počas teplého zimného obdobia je možné zachovať ružové kríky bez mrazenia a lignifikované odrezky z materských rastlín sa môžu rezať dokonca aj na jar.

Ak sa výsadbový materiál rozrezal na jeseň, pri príprave rastlín na zimu, ďalšie odrezky môžu:

 • skladujte až do jari s ďalším zakorenením v špeciálnej prunus alebo skleníku;
 • závod priamo na zemi, na jeseň, pred začiatkom chladenia;
 • doma koreň sadeníc.

Odrezky by mali mať približne 6 - 8 očí a mali by mať hrúbku 0,4 - 0,5 cm. Rezanie celého sadivového materiálu by sa malo vykonávať zo strednej časti výhonku, pričom šikmý a úplne čistý záhradný nôž by sa mal vykonávať šikmý spodný a priamy horný rez. tiež hotové odrezky sa dajú umiestniť do vlhkého machu, ako aj do polyetylénu alebo rašelinyto umožní skladovanie sadivového materiálu na spodnej polici chladničky až do jari a pristátie na stálom mieste.

Vlastnosti množenia odrezkov stoniek

Pri rozmnožovaní ruží odrezkami stoniek sa zistilo veľmi rozšírené používanie v podmienkach záhradkárstva a samostatného šľachtenia odrôd, ktoré sa už zamilovali. Táto možnosť sa považuje za najjednoduchšiu a najdostupnejšiu pre amatérskych záhradníkov a má určité výhody a niektoré nevýhody:

 • Vlastné rastliny pestované na odrezkoch sa vyznačujú úplnou absenciou tvorby divokých výhonkov, čo je pre záhradníkov, ktorí pestujú štepené ruže, veľmi nepríjemné;
 • nehrozí „znovuzrodenie“ odrodových ruží;
 • ružový ker si úplne zachováva celú sadu charakteristík materskej rastliny.

Nevýhody tejto reprodukcie zahŕňajú vytvorenie skôr slabého koreňového systému a nedostatočne vysokej odolnosti proti mrazu. Tieto rastliny musia poskytovať zimné obdobie najvyššiu možnú ochranu.

Pravidlá starostlivosti po vykládke

Starostlivosť o mladé ružové kríky po výsadbe zakorenených odrezkov nie je príliš komplikovaná a spočíva v uskutočňovaní základných poľnohospodárskych činností vrátane zalievania, kŕmenia, kultivácie a buriny, tvorby kríkov a prevencie chorôb.

Pri výbere hnojív na kŕmenie je dôležité pamätať na to, že:

 • fosfor je potrebný na kvitnutie,
 • horčík stimuluje tvorbu chlorofylu,
 • draslík reguluje metabolizmus vody v tkanivách,
 • dusík je zodpovedný za rast vegetatívnej hmoty,
 • vápnik zlepšuje procesy rastu koreňového systému.

Preto by komplex mal byť čo najúplnejší. Okrem iného by sa malo pamätať na to, že všetky zavlažovacie opatrenia by sa mali vykonávať teplou vodou striktne pod koreňom ružovej kríky. Hnojivá sa používajú niekoľkokrát pred kvitnutím a niekoľkokrát po kvitnutí ružových kríkov.

Zakorenenie ruží z kytice

Po zalievaní a zalievaní je povinné plytké, ale dôkladné uvoľnenie pôdy okolo kríkov, ako aj odstránenie buriny. Mulčovanie s organickými zložkami dáva veľmi dobrý výsledok. V tomto prípade je potreba zavlažovania a odstraňovania burín výrazne znížená: na začiatku jari sa ružové kríky nevyhnutne ošetrujú skôr, ako púčiky bobtnajú vysoko účinnými kontaktnými insekticídmi. Tvorba rastlín závisí od typu a odrodových charakteristík rastliny.

Propagácia obľúbenej odrody ruží sama o sebe nie je náročná ani pre začiatočníkov a neskúsených amatérskych záhradníkov. Pri pestovaní takýchto rastlín z odrezkov by sa však malo pamätať na ich zvýšenú citlivosť na akékoľvek nepriaznivé vonkajšie podmienky, preto bude potrebné, aby ružové kríky poskytovali kvalitnú a náležitú starostlivosť vo všetkých fázach rastu a vývoja.

Propagácia ruží vrstvením

Skvelý spôsob, ako šíriť kríky a lezenie ruží. Používa sa iba vtedy, ak má puzdro dlhé a silné stonky.

Reprodukcia touto metódou sa vykonáva zhruba od polovice júla, zhruba v druhej polovici leta. Najprv správne oplodnia tú časť pôdy, na ktorej bude umiestnené vrstvenie, očistia pôdu od burín a uvoľnia sa. Po určitom čase, ktorý je determinovaný rozmanitosťou ruží, sa zo spodnej strany, asi 8 cm, odreže dlhá a pružná výhonka rastliny. Do rezu sa vloží zápalka alebo pramenec a výhonok padá do zeme. Je vhodné to napraviť, pretože sa nemôžete vydržať sami, ani pod určitým množstvom pôdy. Voľná ​​časť výhonku, ktorá vychádza z pôdy, sa dá priviazať na malý kolík.

Na jar by sa výhonok mal zakoreniť normálne, čo mu umožní nezávisle rásť. V tomto okamihu môže byť oddelená od rodičovského puzdra a ponechaná do samostatného života.

Rozmnožovanie ruží je zaujímavý, možno dokonca povedať, fascinujúci proces. Pre niektorých letných obyvateľov je to dokonca druh choroby. Odborníci správne hovoria, že ak začnete pestovať ruže v krajine, je už veľmi ťažké zastaviť.

Propagácia ruží semenami

Tento spôsob rozmnožovania ruží je veľmi náročný, pretože sa často ukazuje, že zo semena ruží rastie všeobecne odlišná odroda, ktorá sa výrazne líši od rodičov. Inak môže rásť divá odroda, ktorú vôbec nepotrebujete. Je tiež dôležité, že môže uplynúť niekoľko rokov od okamihu výsadby semien až po príjem dospelej, kvitnúcej rastliny, čo je, ako vidíte, pomerne dlhá čakacia doba.

Miniatúrne ruže sa množia semenami. Aby ste to dosiahli, musíte si kúpiť semená vysokej kvality, správne ich pripraviť na výsadbu a zasiať skoro na jar. Odporúča sa to urobiť v apríli av teplej miestnosti, kde sa ružové semená vysievajú vo veľkom množstve v úrodnej pôde. Ich klíčenie je pomerne malé, takže od balenia semien by ste nemali očakávať celú ružovú záhradu.

Výsledné sadenice by sa mali rozdeliť do dvoch kategórií - slabé a silné. Slabí, nech sú akokoľvek ľúto, idú do odpadu, silní sa presádzajú do kvetináčov. Po niekoľkých mesiacoch, to znamená toto leto, môžu kvitnúť mladé výhonky.


Rámovanie ruží

Nielen bežný, ale aj veľmi obľúbený spôsob množenia ruží, ktorý sa najčastejšie používa v škôlkach. Všetko to začína malou časťou kôry v tvare písmena T na kmeni, bližšie k úrovni zeme. Ďalej sa do rezu vkladá tzv. Peephole - oblička kultivovanej odrody ruže. Štepená rastlina tak začína takmer okamžite využívať rozvinutý koreňový systém zásob.

Táto metóda sa bežne používa na šľachtenie ruží, je však vhodná len pre skúsených ľudí, pretože všetko je potrebné robiť veľmi presne a šikovne. Okrem toho má pučanie niekoľko odtieňov vo vzťahu k rôznym odrodám ruží.