Tipy

Funkcie pestovania melónov a melónov na Sibíri


Pestovanie melónov, ktoré milujú teplo, sa v posledných rokoch stalo oveľa ľahšie, pretože sa objavili nové a veľmi sľubné odrody a hybridné formy. V súčasnosti umožňujú šľachtiteľské úspechy v oblasti pestovania semien pestovanie melónu a melónu na otvorenom priestranstve aj v skleníku, na Sibíri a v Uralu.

Aby sa pestoval vysoký výnos melónov a tekvicov, je potrebné nielen zvoliť správnu odrodu, ale aj správne pripraviť semená, ako aj dodržiavať odporúčania týkajúce sa technológie pestovania.

Kritériá výberu odrody

Amatérski sibírski pestovatelia zeleniny pestujú známe, ale veľmi maloplodé a pomerne nízko výnosné odrody, ktoré sa vyznačujú tvorbou plodov priemernej chuti.

V posledných rokoch však domáci a zahraniční chovatelia získali nové, sľubné a vysoko výnosné odrody melónov, ktoré sa osvedčili pri pestovaní v oblastiach s problematickými pôdnymi a klimatickými podmienkami.

vyhliadkanázovSkupinaOpis ovociaOdrodové výhody
vodný melón"Sibírske svetlá"Stupeň skorého zreniaŠírka eliptického tvaru, s hladkým tmavo zeleným povrchom a slabými čiernymi a zelenými pruhmi. Buničina je tmavočervená, veľmi jemnáVysoká odolnosť voči odrodám proti infekcii Fusarium
"Northern Lights"Extrémne zrelá odrodaZaoblený, s hladkým zeleným povrchom bez výrazného vzhľadu. Buničina je ružová, šťavnatá a veľmi sladká, s vysokým obsahom cukruVeľmi skoré a priateľské návraty
"TSS-2"Extrémne zrelá odrodaTvar podlhovastého zaoblenia, so svetlozeleným povrchom a vzorom v tvare úzkych tmavo zelených pichľavých pruhov. Dužina červená, veľmi šťavnatá a sladkáOdolné voči antracnóze, múčnatke a voške melónov
"Coral"Extrémne zrelá odrodaSférické ovocie s hladkou, tenkou kôrou čierno-zelenej farby. Buničina je granulárneho typu, šťavnatá, bohatá červená farbaVyznačuje sa rýchlym zrením, odolnosťou voči chorobám a dobrou chuťou.
melón"Keeper"Stupeň skorého zreniaKrátke oválne alebo sférické plody žltooranžovej farby so šťavnatou, sladkou a voňavou dužinouVysoké komoditné vlastnosti, dobrá kvalita udržiavania, odolnosť proti porážke múčnatkou a antracnózou
"Skorospelka"Stupeň skorého zreniaOkrúhle oválne rebrované žlté plody s mierne výrazným povrchom ôk a sladkou šťavnatou dužinouPotrebuje ľahkú pôdu bohatú na organické látky
"Credo-F1"Skorá zrelá hybridná forma od francúzskych chovateľovOválne tmavožlté plody s hustou sieťkou na hladkom povrchu a biele, veľmi voňavé mäsoMá vynikajúcu udržiavaciu kvalitu a vynikajúcu prepraviteľnosť.
"Taman"Stupeň skorého zreniaOválne žlté ovocie s hladkým povrchom ôk a krémovou, drobivou, jemnou a šťavnatou dužinouLíši sa vynikajúcou chuťou a vysokými komoditnými ukazovateľmi
"Dewdrop"Stupeň skorého zreniaSvetlo žlté okrúhle plody s hladkou šupkou pokrývajúce zrnité, stredne silné, svetlo krémové mäsoVyznačuje sa dobrou chuťou a vysokými cenami komodít.

Vlastnosti pestovania vonku

Na otvorenom priestranstve melóny zriedka dosiahnu úplnú zrelosť, čo je dôsledkom zvláštností pôdy a klimatických podmienok na Sibíri.a. Najlepším spôsobom je pestovať melón a melón v tzv. „Teplých“ hrebeňoch, na základe čoho je biopalivo. V takom prípade je vhodné hrebene vybaviť oblúkmi, ktoré sú zakryté fóliovými materiálmi alebo sklenenými vláknami.

Ako pestovať melóny na Sibíri

Rastliny vodových melónov a melóny na otvorenom priestranstve by nemali byť skôr ako v polovici júna, pri ktorých sa používa postup sadenice pri pestovaní melónu. V tomto prípade by štandardný vek sadeníc mal byť v tomto prípade asi štyridsať dní.

Miesto pristátia by malo byť pripravené vopred kompostom alebo humusom v procese hlbokého vykopávania rýchlosťou korčeka na meter štvorcový. V strede hrebeňa by sa malo urobiť mierne vyvýšenie, ktoré nedovolí stagnácii vody pri koreňovom hrdle a zabráni poškodeniu hnilobou koreňa. Zaručený vysoký výnos je možné dosiahnuť zakrytím hrebeňa netkaným čiernym krycím materiálom. Táto technológia pomáha vytvárať koreňový systém tepla a pohodlia.

Technológia pestovania skleníkov

Pri pestovaní tekvicov v skleníkových podmienkach by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim odporúčaniam:

  • optimálny čas na siatie semien vo vyhrievanom skleníku je posledná dekáda apríla;
  • aby sa listy kotyledonu ľahko formovali, semená by sa mali položiť na bok, pričom sa pozoruje hĺbka zaliatia v niekoľkých centimetroch;
  • optimálna teplota klíčenia je medzi 22 - 25 ° C, preto by sa v prípade potreby mali skleníkové plodiny pokryť filmom;
  • po hromadnom vzhľade sadeníc sa odporúča znížiť teplotu na ukazovatele 21 - 23 ° C;
  • rastliny by mali byť usporiadané bežným spôsobom, pri dodržaní štandardnej schémy 70x50 cm;

  • zalievanie rastlín sa vykonáva podľa potreby, výnimočne teplej a usadenej vody;
  • voda by sa mala naliať pod koreň bez toho, aby padla na vzdušnú časť, ktorá zabráni hnilobe melónov;
  • týždenne v prvom mesiaci pestovania by sa malo do vody na zavlažovanie pridávať malé množstvo dusičnanu amónneho a hnojív obsahujúcich dusík, ako aj drevný popol;
  • bod rastu na rastlinách melónu sa odstráni po objavení sa piateho listu a po tom, čo vaječníky majú veľkosť slivky na každom riase, musíte odstrániť všetky vaječníky, s výnimkou jedného z najrozvinutejších.

Malo by sa poznamenať, že melóny a vodné melóny sú schopné sa dobre rozvíjať a prinášať ovocie hojne v blízkosti takých plodín, ako sú paprika, uhorky a baklažány, ale skúsení pestovatelia melónov odporúčajú na ich pestovanie prideliť osobitnú skleníkovú štruktúru. V samostatnom skleníku je oveľa jednoduchšie udržiavať teplotu na 30 ° C a nízku vlhkosť vzduchu. Zvýšenie vlhkosti na 60% alebo častejšie spôsobuje poškodenie skleníkového melónu s hubovými chorobami.

Tipy a recenzie pestovateľov melónov

Podľa recenzií pestovateľov melónov v sibírskom regióne sú niektoré vlastnosti, ktoré je potrebné zohľadniť pri pestovaní melónu a melónu. Aby bolo možné získať vysoko kvalitnú plodinu, nemali by sme zavlažovať na otvorenom teréne v štádiu zrenia, pretože na bahce je dosť vody a prebytok vody negatívne ovplyvňuje rastliny. Od druhej polovice leta je vhodné hádzať na oblúky plastovú fóliu alebo krycí materiál.

Melóny: rastú na Sibíri

Podľa technológie pestovania sa plodiny melónov a melónov môžu zbierať už v polovici augusta. Plody spravidla rastú na otvorenom priestranstve, ale malé, ale veľmi sladké a chutné. Je veľmi dôležité, aby bol hrebeň pre melón pripravený od jesene, ale jarné kladenie „teplých“ hrebeňov je tiež povolené. Priemerné plody melónu vážia asi 1,5 - 2 kg a hmotnosť najväčšieho ovocia melónu dosahuje 5,0 - 5,5 kg. Obdobie zberu melónu môžete určiť tupým zvukom pri poklepaní, zmenšenými anténami a stopkami, žltnutím škvrny v mieste kontaktu plodu so zemou.