Inštrukcia

Ľudové a chemické prípravky proti voškám na čerešni


Vošky na vtáčích čerešňových stromoch sú dosť bežné a ich odstránenie môže byť niekedy ťažké. V súčasnosti je známych asi 4 000 druhov tohto škodcu, ale zelené a čierne vošky sú najbežnejšie používané v záhradníctve.

Vlastnosti rastlinného parazita

Útok tohto malého a veľmi škodlivého rastlinného parazita môže ovplyvniť všetky rastliny s mäkkými tkanivami, ale hmyz uprednostňuje použitie výhonkov a púčikov na výživu.

Veľkosť škodcu nepresahuje niekoľko milimetrov. Tieto bežné fytofágy v našej krajine majú špeciálny proboscis, ktorý prepichuje povrch výhonkov alebo listov. Bez ohľadu na druh má voška tvar krídla aj krídla.

Vošky používajú rastlinné šťavy bohaté na uhľohydráty kvôli prítomnosti aminokyselín. V procese kŕmenia vošiek sa uvoľňuje významné množstvo sladkej kompozície nazývanej vankúšik. Takéto lepkavé a sladké riešenie je veľmi atraktívne pre mnoho druhov hmyzu a škodcov stavovcov.

Známky škodcov

Voška čerešňa alebo Rhopalosiphumpadi L. je sťahovavý druh rastlinného parazita a je schopný prenášať vírusové choroby obilnín. Jarná generácia vošiek vtáčích višní je charakterizovaná vývojom čerešní v období, keď púčiky rastliny začínajú kvitnúť., Vošieková kolónia je umiestnená na apikálnej časti výhonkov, ako aj na spodnej strane listov a kefiek na kvetiny. V prvej polovici mája napadnú vtáčie čeľuste okrídlené samice a obdobie rozmnožovania je sprevádzané masívnym formovaním hustých a hustých kolónií v rôznych nadzemných častiach rastliny.

V letnom období je možné vyvinúť asi sedem až osem generácií rastlinných parazitov, ktoré využívajú rastlinnú šťavu na výživu a oslabujú rast, ako aj vývoj rastlín. V prvej polovici septembra nastáva proces averznej migrácie vošiek z obilnín na čerešňu, potom sa vyliahnu larvy jesennej generácie. tiež ovipozícia sa koná v zimea miestom ovipozície je základ obličky na jednoročných a dvojročných výhonkoch alebo prasklinách v kôre.

Ak sa vošky vyskytujú vo veľkom množstve na vtáčích stromoch, je potrebné túto rastlinu ošetriť. Na odstránenie vošiek môžete použiť chemické insekticídy alebo aplikovať účinné ľudové prostriedky.

Najlepšie chemikálie

Pri masívnej porážke vošiek z vtáčích višní je potrebné bojovať s rastlinným parazitom s vysoko účinnými a relatívne toxickými chemikáliami. Zbavenie škodcov rastlinnými liekmi nebude fungovať a stratený čas môže byť škodlivý pre záhradnú kultúru.

Názov liečivaPríprava pracovného roztokuMetóda a čas spracovaniaPriemerná spotreba
"Iskra"Jedna tableta na 10 dávok. Najskôr sa musí tableta rozpustiť v malom množstve vody, potom sa pracovný roztok doplní na objem 10 litrov.Niekoľkokrát počas vegetačného obdobia10l pre 1-5 stromov
"Inta-Vir"Jedna tableta sa musí rozpustiť v malom množstve vody a potom sa pracovný roztok doplní na objem 10 litrov.Postrek koruny rastliny na konci kvitnutiaRoztok v množstve 2-10 l na strom
"Akhtar"Asi 2 až 4 g liečiva sa rozpustí v 10 litroch vody.Niekoľkokrát počas vegetačného obdobia10l pre 1-5 stromov
"Fitoverm"2 ml koncentrovanej emulzie sa zriedia v litri vodyPostrek počas vegetačného obdobia pomocou 0,2% pracovného roztokuV závislosti od veku rastliny.

Postrek by sa mal vykonávať večer, za suchého, mierne slnečného počasia. Pracovný roztok sa naleje do špeciálneho rozprašovača. Fungicídy proti hmyzu nemajú podľa pravidiel používania fytotoxicitu. Použitie zmesí v nádržiach je povolené.

Účinné ľudové lieky

Pri malom rozsahu poškodenia a pri zistení škodcu v počiatočnej fáze usadenia skúsení záhradníci odporúčajú upustiť od ľudových prostriedkov, ktoré nie sú toxické, ale dobre sa vyrovnávajú s problémom ničenia rastlinných parazitov.

prostriedkyPravidlá vareniaFunkcie použitia
Infúzia drevného popolaK 10 litrom vody sa pridá 1 šálka drevného popola, lyžica horčice a lyžica tekutého mydla. Nalejte 3 litre horúcej vody, dobre premiešajte a trvajte 24 hodínPridajte pracovný roztok do 10 litrov vody, natrite a rastlinu dvakrát ošetrujte, s odstupom jedného týždňa
Infúzia tabakuK 10 litrom vody sa pridá 1 šálka tabakového prachu alebo shag, lyžica horčice a lyžica tekutého mydla. Nalejte 3 litre horúcej vody, dobre premiešajte a trvajte 24 hodínPridajte pracovný roztok do 10 litrov vody, natrite a rastlinu dvakrát ošetrujte, s odstupom jedného týždňa
Žihľavový vývarJemne nasekajte mladé stonky, naplňte nádobu do ½ objemu a naplňte vodou. Trvajte na tom, dva týždne a napätiePred striekaním musí byť pracovný roztok zriedený vodou v pomere 1:20
Odrezanie1 kg čerstvých rastlín naleje 10 litrov vody a povarí sa 2 hodinyPred striekaním rozotrite a pridajte 40 g nasekaného mydla
Odvar z rajčiakových alebo zemiakových vrcholovDo vedra s vodou pridajte 4-4,5 kg nasekaných vrcholov a trvajte tri hodiny. Varte na miernom ohni po dobu ½ hodiny, nechajte vychladnúť a namáhajteBezprostredne pred použitím sa vývar zriedi vodou v pomere 1: 4
Infúzia cibuľovej šupkyTri poháre plevy nalejeme 1 liter horúcej vody a necháme pôsobiť dva dniPred spracovaním infúziu namiešajte a zrieďte vodou v pomere 1: 2

Preventívne opatrenia

Existuje niekoľko povinných preventívnych opatrení pre rastliny, ktorých dodržiavanie minimalizuje riziko poškodenia vošiek višní:

  • umiestnenie loveckých pásov na stromoch pred mravcami;
  • zničenie debnenia s vajíčkami vriacou vodou;
  • zavlažovanie koruny na odstránenie nelúpanej a sadze-stogogribu;
  • lúpanie stonky a konárov z peelingovej kôry.

Ako sa starať o vtáky ha ha

Na stromy môžete zavesiť kŕmidlá vtákov. Výsadba okolo vtáčej čerešne levandule a tymiánu, ktorá môže vystrašiť vošky zo stromov, dáva dobrý výsledok.